Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Obtinere istoric adresa

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Salut,

Se da urmatoarea problema: apartament cumparat in 1995 situat intr-un bloc, la numarul X. In 2002, se cumpara o masina, iar adresa din talon este tot cu numarul X. Peste cativa ani, primaria se hotaraste sa schimbe numarul X, in Y. Buletinele se reinnoiesc cu numarul Y, talonul ramane cu numarul vechi.

Problema acum este la rabla 2014, unde proprietarul, desi are acelasi nume, CNP, etc, la adresa nu corespunde numarul, in talon este trecut X, in buletin Y.

Aveti idee unde trebuie sa se duca ca sa obtina un document semnat si stampilat ca de fapt numarul X din 2002 este de fapt Y din 2014?

Multumesc!

#2
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
La Primaria Capitalei exista "Directia patrimoniu, Serviciul cadastru" care se ocupa cu atribuirea adreselor postale.
Poti incerca la ei.

#3
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Da, la Primăria Generală.

Dar pregătește-te cu bani, pingele și calmante, că o să ai de umblat o grămadă. Spun din amintiri, și toate info sunt din 2010-2011:
-trebuie act de proprietate în copie legalizată (se depune, nu îl mai iei înapoi)
-planuri la scara 1: 50 și 1:200 cu zona respectivă
-cerere a proprietarului (poate depune cererea + acte anexe și altcineva, dar răspunsul  se dă numai titularului/proprietarului)
-o taxa de 7-8 lei
-istoric de rol fiscal (de la impozite locale de sector)
-or mai fost și altele, dar nu mai știu (poate timbre fiscale, certificat fiscal,, ...)

Toate astea se depun la un birou lângă librăria Eminescu (Universitate) - nu știu care serviciu al primăriei.
Taxa am plătit-o la sediul de la Cișmigiu; răspunsul ridicat de pe Splai
Planurile la scară tot de la un serviciu al primăriei, vizavi de librăria Eminescu, pe str. Academiei, undeva la etaj; aici ar trebui să te duci cu cerere, și taxa deja plătită (ca la vreo 60 lei), și după 1 săptămână vii și iei documentele; sau dacă te grăbești, plătești taxa direct la băieții de acolo, fără chitanță, și iei hârtiile pe loc. Primești hârtiile cu ștampilă în original; pe unde le mai folosești dai copii, nu originalele astea

Deci ținte de atins: notar, DITL de sector, birou 1, birou 2, casierie, Splai; posibil de mai multe ori, că o data de duci să întrebi, a doua oară poate lipsește o hârtie etc. Nu putem să nu observăm cum pentru un CĂCAT de hârtie, care trebuia emisă AUTOMAT de primărie la orice modificare de genul ăsta, pentru TOȚI CEI AFECTAȚI (că se face la initiativa primăriei, nu a cetățenilor), umbli și cheltui de-ți vine acru


Singura parte bună e că istoricul adresei mai poate fi folosit și cu alte ocazii (cadastru,, acte de vânzare, fiindcă foarte probabil adresa din actul de proprietate e aia veche, iar buletinul e cu adresa nouă)

#4
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Mersi de raspunsuri!

Pana la urma se pare ca ar mai fi varianta "inversa". In loc sa demonstrezi ca blocul este de fapt acelasi, doar ca la alt numar, scoti o adeverinta de la evidenta populatiei cum ca, la data respectiva, in buletinul tau era adresa respectiva.

#5
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Eu ma intreb ce se intampla daca proprietarul vrea sa vanda apartamentul, l-a cumparat la un numar si il vinde la alt numar ...?
Adica, are o adresa eliberata de Primarie puterea de a modifica un act notarial ?

Edited by belisima, 17 April 2014 - 11:15.


#6
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
figo: nu știu dacă ar merge cum spui; dar success oricum

belisima: Exact ce ziceam mai sus: obții istoric de adresă; ăsta nu modifică actul notarial sau orice alt act, doar arată legătura dintre vechea și noua adresă.

#7
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Ca update: s-a rezolvat asa cum am spus. Persoana in cauza era taica-miu, deci nu stiu exact toate detaliile, dar procesul a decurs cum l-am detaliat in postul anterior. Actul a fost necesar pentru Rabla 2014.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate