Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Alimentare LED-uri de 3W din sursa de laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Malasorte06

Malasorte06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2007
Salutare,

Am un acvariu pentru care as vrea sa fac o lampa cu leduri. Este vorba despre 4 led-uri din acestea. Problema insa se pune la partea de alimentare, am un alimentator de laptop care scoate 19V si 3.42A. Intrebarea este ce anume trebuie sa adaug la inserierea led-urilor pentru a nu avea probleme? sau daca se inseriaza sau trebuiesc puse in paralel. Colac peste pupaza as vrea sa fie dimabila alimentarea asta. Nu ma pricep deloc la scheme electrice, electronice dar sunt dispus sa invat, va rog sa nu ma luati prea tare. Aici gasiti un exemplu cu ce vreau sa realizez. Va multumesc!

#2
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Ledurile trebuiesc inseriate, cu o sursa se curent constant, reglabila. E o schema simpla cu LM317, la care se poate regla curentul de la zero, pana la ceva peste 1A. In cazul tau, curentul maxim suportat de leduri, e 1A, deci nu trebuie depasit acest curent. O sa caut schema cu LM317....Se poate foosi si o sursa de curent constant, tot reglabila, cu un operational LM358 si un mosfet, dar schema e ceva mai complexa.

Am gasit schema cu LM358, nu dau de cea cu LM317.....
http://s1136.photobu...html?sort=3&o=1
Poti folosi si schema asta, dar curentul reglat nu pleaca de la zero...
http://s1136.photobu...html?sort=3&o=1

Edited by pisicamatache, 16 April 2014 - 00:53.


#3
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Vezi :

Attached Files



#4
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
poti folosi un lm338 dar cel mai bine pui 6 leduri in serie si o sa mearga de minune fara nici un alt circuit. cat de mare e acvariul?

#5
Malasorte06

Malasorte06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2007

 pisicamatache, on 16 aprilie 2014 - 00:39, said:

Ledurile trebuiesc inseriate, cu o sursa se curent constant, reglabila. E o schema simpla cu LM317, la care se poate regla curentul de la zero, pana la ceva peste 1A. In cazul tau, curentul maxim suportat de leduri, e 1A, deci nu trebuie depasit acest curent. O sa caut schema cu LM317....Se poate foosi si o sursa de curent constant, tot reglabila, cu un operational LM358 si un mosfet, dar schema e ceva mai complexa.

Am gasit schema cu LM358, nu dau de cea cu LM317.....
http://s1136.photobu...html?sort=3&o=1
Poti folosi si schema asta, dar curentul reglat nu pleaca de la zero...
http://s1136.photobu...html?sort=3&o=1

vad ca voltajul din scheme este mai mic decat cel pe care mi-l da alimentatorul de la laptop, nu incurca cu nimic daca este un pic mai mare?

 bilti, on 16 aprilie 2014 - 06:21, said:

poti folosi un lm338 dar cel mai bine pui 6 leduri in serie si o sa mearga de minune fara nici un alt circuit. cat de mare e acvariul?

acvariul are 54 de litri, ma gandesc ca 6 leduri sunt cam overkill pentru el :D plus ca sunt ff scumpe

 Wzzz, on 16 aprilie 2014 - 06:19, said:

Vezi :

Dupa led cum inchid circuitul?

#6
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
La masa .

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Dupa led cum inchid circuitul?
...pui un capac...
Schema este cat se poate de clara...ledurile vin intre masa ( sau ca sa ma fac inteles, intre minus ) si iesirea celui de-al doilea LM317

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Ai nevoie cam de 40-50 de lumeni pe litru. Asta inseamna cam 14 leduri din acelea.
Banuiesc ca vrei pentru plante, caz in care ai nevoie si de CO2 si de fertilizanti.

Ledurile respective s-ar putea sa se corodeze EXTREM de repede (eu am incercat cu o banda de leduri non-waterproof care s-a mancat in 1-2 luni - ce-i drept era cuprul expus, nu aurit.
Ai vazut in link ce radiatoare iti trebuie pentru ledurile respective - nu incerca fara.

Daca nu vrei pentru plante, sau ai plante nepretentioase la lumina, mergi pe banda de leduri waterproof, e mult mai simplu. Pestii nu au nevoie de lumina.

Edited by Alice, 16 April 2014 - 08:12.


#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
o rezistenta inseriata, de cateva sute de ohmi si putere ceva mai mare (3-5w) e suficienta si presupune costuri mult scazute si simplitate mult mai mare

#10
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Colac peste pupaza as vrea sa fie dimabila alimentarea asta.

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Mai bine iei de pe ebay leduri şi sursă de curent constant pentru ele. Sursa nu merită făcută, fiind penal de ieftină.

Oricum, ca să fie dimabilă doar aşa merge, dar trebuie şi sursa să suporte funcţia asta, nu toate pot.

#12
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 19.05.2005
Stiu ca e zona de electronica unde solutia normala este o schema/circuit, etc. insa imi voi permite sa dau si alta solutie.
Cauta pe Ebay, vei gasi leduri mai ieftine cu proprietati destul de apropiate cu cele de la Cree dar mai ieftine. Tot acolo vei gasi si surse pentru leduri, individuale sau pentru mai multe leduri.
Vad ca nu stii foarte multe despre electronica, faza cu inchisul circuitului, deci poate mai bine mergi pe ceva mai simplu.
Eu am cateva leduri, cel mai puternic de 10W, si chiar sunt OK.
La 54 L incearca sa mergi pe formula cu lumeni/L si sa determini cate leduri ai nevoie, eventual le pui pe circuite separate sa aprinzi dupa nevoie sau sa simulezi rasarit/apus.


LE: vad ca nu sunt singurul cu aceasta sugestie Posted Image

Edited by cristiandrei, 16 April 2014 - 08:56.


#13
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Eu folosesc asa ceva ca driver, eficienta buna, merge in comutatie. Se pot lega pana la 3 LEDuri de 3W in serie.
Le folosesc astfel pe un aeromodel.
Eu am LEDurile care se vad in video si pot spune ca sunt extrem de puternice, ma gandesc ca pentru acvariul tau ar fi prea puternice daca le folosesti doar la maximum. Se gasesc pe Ebay, eu as putea sa iti vand cateva dar nu vreau sa fac nicio reclama proprie asa ca ne putem auzi pe privat.
Ledurile CREE sunt si mai puternice decat ce am eu, chiar nu cred ca ai putea sa le folosesti la un acvariu, mai degraba iti faci o lanterna dar nu lumina ambientala. Ce se vede in poza de mai jos este facut cu 3 LEDuri (rosu, verde si alb) si nu a fost timp de expunere lung, cam asa se vede si cu ochiul liber.
Attached File  P1070147.jpg   98.69K   17 downloads
Voiam sa mai zic ca driverele folosite de mine folosesc un chip care se pare ca poate accepta PWM pentru variatia intensitatii, cei care se pricep stiu despre ce e vorba, trebuie insa inca un montajel care sa genereze acest PWM variabil.

Edited by florinelu, 16 April 2014 - 09:17.


#14
Malasorte06

Malasorte06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2007
Nu stiu ce sanse am sa duc la capat proiectul asta asa cum mi l-am imaginat eu. Am crezut ca este mai simplu. Va multumesc din suflet pentru raspunsuri

#15
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Simplu nu este.
Eu am, la un acvariu de 60L, un neon de 15W si 2 metri de leduri (1 metru cu 12W lumina rece si unul cu 8W parca, lumina calda). Este insuficient, dar asta avem, cu asta defilam Posted Image
Pentru aprinderea treptata a luminii am folositu un uC Atmega, a fost singura solutie pe care am gasit-o care sa functioneze cum vroiam eu (ledurile se aprind/sting treptat in interval de 20 de minute, cu pauza de 4 ore in mijocul zilei, cu PWM printr-un Mosfet).
Bineinteles, a fost nevoie si de un display + butoane pt. a permite reglarea orei, un DS3107 pentru ceas, etc.

Edited by Alice, 16 April 2014 - 09:23.


#16
Malasorte06

Malasorte06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2007
M-am hotarat sa fac schema propusa de wzzz. Inainte sa o fac trebuie sa inteleg simbolurile, mda nu am glumit cand am zis ca nu am habar de electronica, dar o sa incerc oricum. Pana acum am inteles ca R1 este o rezistenta fixa, R2 rezistenta variabila, inca o linie in zig zag ma gandesc ca este tot o rezistenta fixa? , lm317 e standard. c1 si c2 ma gandesc ca sunt condensatori ? daca da - de ce fel? Apoi probabil trebuie sa ma ajutati cu formulele de calcul in limba romana pentru rezistentele alea (nu ma luati la suturi va rog!)

#17
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Cauta un electronist,ca singur,fara cunostintele necesare,nu vei reusi.
Daca renunti la dimabil,poti face singur varianta cu o rezistenta inseriata cu LEDurile.Te ajutam cu calcularea ei...sau cu 2-3 rezistente,poti face 2-3 trepte de intensitate (cu un comutator).

#18
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Ledurile de putere nu merg alimentate prin rezistenta, cel putin nu merg alimentate intr-un mod eficient, rezistenta ar trebui  sa fie de gabarit mare, bobinata iar aceasta se va incalzi mai mult decat ledurile. Nu sunt mare teoretician, zic din incercate, am incercat si eu variante pana am ajuns la driverul in comutatie.

Edited by florinelu, 16 April 2014 - 12:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate