Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Plan casa P+M,idei,pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Valentin_pa

Valentin_pa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2014
Buna seara si Sarbatori Fericite,tuturor celor inscrisi pe softpedia! Valentin ma numesc si sunt la un pas de definitivarea proiectului pt. casa dar simt ca se poate imbunatatii, din ce am observat (,,rasfoind'' topicurile),sunt persoane care au experienta in domeniu (x doar si-au construit casa de curand si pot spune ce n-ar mai face) si ne pot ajuta pe noi cei care nu suntem hotarati si dorim si alte pareri decat pe cele ale proiectantului,arhitectului,etc.
  Casa se va construi in apropiere de Slobozia,jud Ialomita. Terenul are 811mp,deschidere 22,50m cu L de 36m. Nordul bate undeva pe coltul casei,unde am asezat CT, garajul.
  Doresc sa aflu parerile voastre despre proiect si daca aveti idei mai bune as fii tare bucuros sa mi le impartasiti. Maine dupa ce primesc pe email si schitele interioare ( ultimele,a uitat arhitectul sa mi le transmita) o sa le atasez pe topic.Acum o sa urc fatadele (noi),parter si mansarda (penultimele,dar va faceti idee cum vin). Astept cu nerabdare parerile voastre, legate de acest proiect al viitoarei noastre case!

Attached Files


Edited by Valentin_pa, 15 April 2014 - 20:01.


#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
pe mine unu sincer nu ma incanta. Puteai sa faci ceva mult mai primitor dar na, nu avem toti aceleasi gusturi

#3
Valentin_pa

Valentin_pa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2014
O idee buna,la ce modificari ai aduce si ai un multumesc din toate inima,Andreysc7!

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
pai daca ar fi sa modific as modifica tot. Eu sunt genul caruia ii place ca o casa sa arata ca o casa si nu ca o insitutie publica. Imi place stilul rustic, din piatra si lemn. Dar e doar o parere personala

#5
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Mie imi place,atat timp cat intrarea ,livingul si bucataria sunt pe partea insorita e ok,intrarea parca ar sta mai bine in partea opusa fata de cum e acum,in locul ferestrei de la living.

In schita parterului parca e o usa care nu se regaseste in desenul 3D,sper ca nu gresesc.


Fi bun te rog si pune punctele cardinale pe o schita ca sa vedem exact cum e pozitionata.

Edited by victor_tree, 15 April 2014 - 20:30.


#6
Valentin_pa

Valentin_pa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2014
Am inteles parerea ta Andreysc7,nici mie nu-mi prea place acoperisul (l-am vrut mai lasat,dar camerele?).             victor_tree,astea sunt primele dorinte pe care le-am transmis arhitectului.Acum asa am intrarea la casa unde locuiesc si nu prea sunt incantat, nu stiu daca o sa fiu mai multumit pe N-V dar macar e aproape de intrare.  Tocmai de aceea am postat,sa-mi dati o idee mai buna,nemodificand esential proiectul.

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
chiar ai nevoie de mansarda?
fa o casa parter si mai tarziu o sa-mi multumesti pentru sugestie.

#8
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostValentin_pa, on 15 aprilie 2014 - 20:38, said:

Am inteles parerea ta Andreysc7,nici mie nu-mi prea place acoperisul (l-am vrut mai lasat,dar camerele?). victor_tree,astea sunt primele dorinte pe care le-am transmis arhitectului.Acum asa am intrarea la casa unde locuiesc si nu prea sunt incantat, nu stiu daca o sa fiu mai multumit pe N-V dar macar e aproape de intrare.  Tocmai de aceea am postat,sa-mi dati o idee mai buna,nemodificand esential proiectul.
Daca tot ai livingul deschis,as face intrarea direct prin el,dar cam pierzi zona de tampon care era asigurata de acel hol.

Am atasat o poza in care se vede expozitia la soare in functie de punctele cardinale.

Attached Files



#9
Valentin_pa

Valentin_pa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2014
rich1974,nu am vrut  cu mansarda dar pe cati mp pot sa fac o casa parter cu tot ce este in acest plan:2 dormitoare 14-16 mp,alte camere de 2x 9-12mp,CT,bai,garaj,camara(sub scara in proiect),living 25mp,buc 12-14mp? Daca ma indrumi sau imi dai un proiect sa nu depaseasca 12-13 m deschidere cu 12-13 adancime,ma razgandesc
Victor tree,N-ul l-am pictat in schitele parter si etaj . Acum nu ma incanta sa am soare cand intru sau cand ies din casa,atata timp cat il am in zonele care ma intereseaza (cred ca e bine cum gandesc).

Edited by Valentin_pa, 15 April 2014 - 21:06.


#10
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Sugestiile mele, referitoare la etaj (mansarda):
1. Faci iesirea spre balcon din dormitor, nu din hol. Da, stiu ca in felul acesta pierzi lumina naturala, dar ...
2. Muti intrarea in dormitorul matrimonial in capatul celalalt al peretelui pe care este acum.
3. Inchizi holul imediat in dreapta ohihnei si, in acest fel, izolezi un fel de apartament matrimonial.
4. Dresingul, care este enorm, cedeaza parte din spatiu unei bai, eventual cu dus, in loc de cada. In caz ca ai loc de cada, renunti la cea de jos si lasi baia de jos numai cu WC si lavoar.

Spor la treaba

#11
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
Mie imi place asezarea camerelor, arata super. Singura sugestie, daca-mi este permis, ar fi modificarea acoperisului. Cum a spus cineva mai sus, pare prea institutie. Cumva mai bine ar parea sa fie frant, cu doua inaltimi sau apele mai abrupte, sper sa intelegeti. Inca o data, imi place f mult cum sunt asezate camerele, genul meu de casa. Felicitari.

#12
Valentin_pa

Valentin_pa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2014
DIY,asa era initial dormitorul de 11.90mp,avea dressing (hol inchis in dreapta odihnei)si dressing-ul actual(9,76mp) era baie (c-am mare). sfatul 2,sa mut usa  de la dormitorul de 17,40 mai inspre sud,daca am inteles bine! Baia de jos are camera de dus (a gresit arhitectul).

Da dcn,de aceea l-am postat ca sa-mi spuneti parerile voastre,poate iese ceva mai frumos,mai practic,etc.... Asa este cu acoperisul.Multumesc,e munca de cateva luni eu+arh.

Vreo idee,daca mut intrarea pe Vest(prin living),reusesc sa mai reduc din costuri? Acum nu ma deranjeaza daca ies camerele mai mici,se mai reduce din gabarit,atata timp cat livingul ramane aproximativ la fel.

Edited by Valentin_pa, 15 April 2014 - 22:06.


#13
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View PostValentin_pa, on 15 aprilie 2014 - 21:37, said:

DIY,asa era initial dormitorul de 11.90mp,avea dressing (hol inchis in dreapta odihnei)si dressing-ul actual(9,76mp) era baie (c-am mare). sfatul 2,sa mut usa  de la dormitorul de 17,40 mai inspre sud,daca am inteles bine! Baia de jos are camera de dus (a gresit arhitectul). [...]

Daca era asa si ai schimbat ulterior, inseamna ca ai avut motivele tale. Eu, insa, as face tot posibilul sa am doua bai pe nivelul dormitoarelor. Asa sunt eu :-)

#14
Valentin_pa

Valentin_pa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2014
DIY,m-am gandit sa intre lumina pe hol dispre usa care da spre balcon,noi nu fumam dar cand o sa avem musafiri care fumeaza ii scot pe balcon de pe hol nu-i bag prin dormitor,baia mi s-a parut imensa (aproape 10mp).Am zis ca pt dressing si loc de calcat e bine,toate au dezavantaje si avantaje. Cu baile ai dreptate,da' unde? Daca le las pe amandoua ies baile de 16mp,cred ca nu-i in regula.

Edited by Valentin_pa, 15 April 2014 - 22:00.


#15
mircea999836

mircea999836

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 12.01.2010
As renunta la al doilea geam in living, birou, dormitorul de 17 de la etaj si peretele despartitor de la bucatarie. Renunta la balconul de la etaj! Nu stai la bloc! Daca vrei aer curat stai pe terasa!

#16
Valentin_pa

Valentin_pa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2014
Mircea,m-am gandit la cat mai multa lumina naturala si de aceea am pus geamuri la living 2 pe vest,dormitor 1 (pe aproape 5m lungime).acum  la birou l-am pus mai mult de design ca se vede fata prea opaca (arhitectul a zis).Ne-am gandit sa renuntam la perete dar mirosul... e de caramida din sticla intra si lumina. Geamurile cele inguste nu au mai mult de 70cm latime.Balconul protejeaza intrarea si placerea sotiei!

Edited by Valentin_pa, 15 April 2014 - 22:53.


#17
mircea999836

mircea999836

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 12.01.2010
Mirosul are treaba doar daca se gateste cu prajeli, altfel nu se justifica. Cat despre geamuri...succes la amenajarea de dupa ridicarea constructiei!

#18
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Cate persoane vor locui acolo?
Ce masina ai? A se citi "chiar iti trebuie garaj"?
Ce buget ai?

Edited by gabian22, 15 April 2014 - 22:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate