Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Defectiune sau nu? (Frigider)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Maiels

Maiels

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.01.2012
Salut,daca aveti timp as dori si eu un raspuns la o intrebare,sau o solutie la problema mea

De vreo 2-3 saptamani am observat ca temperatura este crescuta in frigider,destul de cald,prea cald prerea mea si perfecta in congelator.
Detin un Ariston Hotpoint No frost .  Nu stiu ce se intampla dar am observat (este greu sa nu) ca se aduna foarte multa apa pe raftul de sus,apa curge prin orificiul de circulare a aerului chiar desupra raftului si din cel din interiorul freshbox-ului. Nu stiu ce are exact...Nu e dat la minim...la un moment dat era la mediu dar am fost nevoit sa trec pe max dar temperatura e aceeasi. Cald in frigider,perfect in congelator.

Este cumva blocat aerul care circula ? Daca este asa sau nu,care este solutia?

Multumesc pentru timpul acordat.

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Pune mana pe bec dupa ce deschizi frigiderul. E rece sau cald? De fapt uita-te atent daca se stinge becul cand inchizi usa. Cand e aproape inchisa de tot ar trebui sa se vada ca se stinge. E mai bine pe intuneric sa faci asta.
Usa se inchide etans?
Ai cumva bruma sau gheata pe undeva? Se face si la no frosturi si impiedica trasferul termic si racirea aerului.

Edited by undercoverbrother, 15 April 2014 - 19:18.


#3
Maiels

Maiels

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.01.2012

View Postundercoverbrother, on 15 aprilie 2014 - 19:17, said:

Pune mana pe bec dupa ce deschizi frigiderul. E rece sau cald? De fapt uita-te atent daca se stinge becul cand inchizi usa. Cand e aproape inchisa de tot ar trebui sa se vada ca se stinge. E mai bine pe intuneric sa faci asta.
Usa se inchide etans?
Ai cumva bruma sau gheata pe undeva? Se face si la no frosturi si impiedica trasferul termic si racirea aerului.

Nici foarte rece nici prea cald,un fel de temperatura camerei. Si da se stinge. Bruma e foarte putina in cogelator,dar acolo e rece,e totul inghetat cum trebuie. Si de tempereatura,se simte si la mana,nu e rece,e "confortabil" si in plus carnea din freshbox care ar trebui sa stea si cate o saptamana "fresh" s-a stricat in 2-3 zile....

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Becul e la temperatura camerei adica e mai cald decat peretele frigiderului la 10 cm sub el de ex? E mai cald decat restul obiectelor din frigider?

Frigiderul are loc sa se aeriseasca in spate, da? Poate l-ai apropiat prea mult de perete.
Temperatura din locul unde este frigiderul e cumva mai mare acum decat era inainte de a aparea problema? A venit totusi caldura in anumite zone ale tarii si a mai crescut temp si in casa.

Edited by undercoverbrother, 15 April 2014 - 19:45.


#5
Maiels

Maiels

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.01.2012

View Postundercoverbrother, on 15 aprilie 2014 - 19:40, said:

Becul e la temperatura camerei adica e mai cald decat peretele frigiderului la 10 cm sub el de ex? E mai cald decat restul obiectelor din frigider?
Da e destul de cald,peretii nu sunt reci,si am uitat sa mentionez de un sunet ciudat,ca un ventilator cu un obstacol ,un carait ciudat.
Multumesc din nou .

#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ai posibilitatea sa scoti becul pt o noapte sau se scoate greu? Daca nu vezi nicio diferenta pana maine il bagi la loc.
Nici caraitul ala nu e in regula.

Normal ar trebui sa gliseze capacul ala de la bec. Scoate-l din priza cand ii scoti becul. Nu ai niciun termometru in casa? De orice fel. lasa-l in frigider si vezi cum evolueaza temp.

Eu tin unul intamplator chiar pe ... bec dar nu pt problema de care ziceam ci pt ca acolo sta bine.

Edited by undercoverbrother, 15 April 2014 - 19:51.


#7
Maiels

Maiels

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.01.2012

View Postundercoverbrother, on 15 aprilie 2014 - 19:50, said:

Ai posibilitatea sa scoti becul pt o noapte sau se scoate greu? Daca nu vezi nicio diferenta pana maine il bagi la loc.
Nici caraitul ala nu e in regula.

Normal ar trebui sa gliseze capacul ala de la bec. Scoate-l din priza cand ii scoti becul. Nu ai niciun termometru in casa? De orice fel. lasa-l in frigider si vezi cum evolueaza temp.

Eu tin unul intamplator chiar pe ... bec dar nu pt problema de care ziceam ci pt ca acolo sta bine.

Dar ce legatura are becul cu temperatura?

#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Daca nu reusesti nimic dezgheata-l complet dar acopera cu ceva ce scoti din el sa nu se incalzeasca mancarea prea prea tare pt ca va munci f mult sa o raceasca din nou. Nu zic sa folosesti un uscator de par pt a-l dezgheta desi am auzit ca merge mai repede Posted Image

View PostMaiels, on 15 aprilie 2014 - 19:56, said:

Dar ce legatura are becul cu temperatura?

Daca din orice motiv ramane becul aprins dupa ce inchizi usa, nu se va raci in veci frigiderul si problema asta e mai raspandita decat crezi. E de ajuns un contact prost la intrerupatorul ala de la usa.

Edited by undercoverbrother, 15 April 2014 - 20:01.


#9
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006
Fa p dezghețare completa.  E blocat de gheațã pe interior.

#10
monalisha

monalisha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2014
Buna ziua,

eu anul trecut am decis sa imi schimb frigiderul si am optat pt. un Hot Point Quadrio E4D AA XC/HA cu 4 usi. Combina a fost cumparata cu o suma destul de mare in noiembrie 2013 si azi 18.04.2014 cand ajung acasa era sa fac infarct.....la mine apartament parca gaurea cineva cu bormasina. Am inebunit, nu stiam ce se intampla, ca sa realizez ca totul era de la renumita combina. Am sunat la service, unde bineinteles am fost ''flituia'' ma rog vine Pastele.....o sa vina cine sapt. viitoare ( miercuri) si se pare ca fiind no frost are un ventilator ( inauntru pe perete) care loveste in ceva sau s-a stricat. Sunt foarte dezamagita de acest aparat, asa arata de nota 10++, are un design superb, este voluminos...nu am cuvinte dar dupa nici 6 luni sa ii cedeze chiar si ventilatorul mi se pare naspa. Cand dai app. 1000 euro pe un aparat eu cred ca trebuie sa fie ceva de calitate numai zic de firma......daca ma poate sfatui cineva ce sa fac pana vine dl. de la garantie, imi este frica sincera sa fiu, nu as vrea sa ia foc noaptea sau mai stiu eu ce. Zgomotul este asemanator cu cel al unei bormasini, loveste ceva, cand deschid una din usi incepe sa loveasca, cand o inchid  se opreste treptat , dar mai incepe sa loveasca si fara sa deschid usa.  Credeti ca risc ceva daca il las in priza?? El functioneaza, ingheata, totul este ok mai putin aceste lovituri/ nu sunt trosnituri specifice acestor frigidere.  Deci nush ce sa spun pana akum recomdam acest frigider tuturor, azi am fost tare dezamagita si nu cred ca o sa mai sustin acest lucru. Am cautat discutii pe aceasta tema ( despre aceasta combina) si nu am gasit nimic, poate ma ajuta cineva

am atasat si poza in speranta ca voi gasi ceva raspunsuri

Attached Files



#11
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 05.11.2005
Cred ca loveste ventilatorul in gheata.
Precis trebuie sa-l dezgheti, nasol momentul. Eu la bosch am patit-o de revelion.

#12
monalisha

monalisha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2014
Cred ca loveste ventilatorul in gheata.
Precis trebuie sa-l dezgheti, nasol momentul. Eu la bosch am patit-o de revelion.

care gheata??? e no frost...nu exista gheata

#13
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 05.11.2005
Tocmai pentru ca este no frost. O sa ai o surpriza, bine, cu toate ca este neplacuta. Si bosch-ul meu tot no frost este. Opeste-l ca strici si ventilatorul.

#14
sly79

sly79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 08.06.2010

View Postmonalisha, on 18 aprilie 2014 - 19:06, said:



care gheata??? e no frost...nu exista gheata

Gheata exista dar nu este vizibila.
La cele No Frost partea de racire nu este vizibila pentru  utilizatorului casnic.
La cele No Frost sistemul de racite este compus si dintr-un ventilator + o rezistanta pentru degivrare ( gheata se formeaza undeva in spatele unui panou fals si trebuie dezghetata ).
Daca rezistenta de degivrare nu functioneaza sau partea de comanda pentru ea se formeaza gheata si paletele ventilatorului lovesc in gheata.
De aici si acel zgomot puternic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate