Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat achizitie transceiver HF/VHF/UHF

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
anti77

anti77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 27.11.2007
Salutari,

Azi am aflat ca mi-am luat examenul de radioamator de clasa a III-a si pana obtin si indicativul de apel, as dori sa cumpar si statia de baza, in special pentru voce, deocamdata nu ma intereseaza CW.

Unul ideal mi se pare yaesu ft-857d, dar nu prea vad cum se justifica pretul lui mare ~1000 dolari. La competitori ICOM, KENWOOD preturile sunt similar de mari.

M-am gandit ca fiind incepator (nu am auzit niciodata o conversatie intre radioamatori), dorind sa stabilesc legaturi de cel putin 500km, ar trebui sa incep cu o statie de baza HF (160-6m) apoi sa pun la el transverter pt. VHF. UHF-ul nu prea prezinta interes deocamdata, dat fiind faptul ca zona de acoperire este una locala, locuiesc la 20 de km de un oras mai mare (Cluj). In UHF pot folosi in viitor un portabil gen baofeng si repetoare...

Puteti da niste sfaturi, modele de astfel de transceivere eventual si posibilitati de "upgrade" atat cu transverter cat si amplificator de putere in viitor? Daca puteti indica si niste site-uri (preferabil in UE) de unde pot fi achizitionate ar fi ideal...

Mai trebuie sa mentionez ca stau intr-o vale, dealurile inconjuratoare fiind mai inalte cu 80-100 m, deci in VHF am mai putine sanse ca sa fiu auzit cu puterea maxima autorizata de 100w.

Bugetul maxim pt. transceiver ar fi de ~1500 ron. As prefera sa nu fie nevoie sa schimb transceiverul in urmatorii 10 ani...

Edited by anti77, 15 April 2014 - 19:10.


#2
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
FT-857 second hand?

#3
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Urmareste www.radioamator.ro; vezi ca era un alinco dx-70 la 1800 ron  (doar hf).
Felicitari pentru reusita la examen.
Toate cele bune,
73 de yo9how

Edited by yo9how, 15 April 2014 - 19:33.


#4
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Ar fi bine daca ai incepe sa asculti repetoarele din zona, iar apoi sa si emiti pe ele si sa faci legaturi...
Daca chiar nu reusesti sa emiti din localitate, urca pe deal, v-ei ramane uimit cate repetoare deschizi de pe un deal mai inalt. Multi ajung la repetorul nostru din Medias, emitand din Cluj sau de pe dealurile din imprejur.

Ia-ti o portabila wouxun uvd1p sau modelele mai noi, e tot chinezarie dar mult superior baofengului. (-babau, cum zic batranii pe aici :lol )

#5
anti77

anti77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 27.11.2007
Multumesc pt. raspunsuri, detin deja un baofeng uv-b6, am setat repetorul din feleac, dar nu am auzit niciodata trafic pe el. O singura data am prins trafic de radioamatori pe UHF local in Cluj, dar asta nu era prin repetor. Am legat-o si la o antena long wire de aici, intre dealuri, dar tot nu am reusit sa prind nimic pe el. Incerc si cu un wouxun.

Alinco dx-70 pare sa fie ceea ce imi trebuie, vad in strainatate sunt destule de vanzare la preturi destul de bune (~300 USD+ shipping),  poate reusesc sa achizitionez unul.

Mai greu cu yaesu FT-857 second, fiind o statie destul de buna, nimeni nu prea vrea sa scape de el...

Intretimp vreau sa incerc sa modific CB-ul din masina (TTI TCB-550) sa ascult ceva trafic pe banda de 10m.

#6
anti77

anti77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 27.11.2007
Dupa lungi asteptari am achizitionat un Yaesu FT-991. Deocamdata il folosesc doar pt. receptie (alimentat de la un acumulator de mica capacitate), insa nu am auzit pe 40m (doar pt. acea banda mi-am facut deocamdata antena delta loop) nici un radioamator din YO. Am auzit insa  multi rusi, turci, nemti, italieni, englezi, chiar si andorra si indonezia.

#7
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Felicitari pentru achizitie si licenta, FT991 este considerat urmasul lui FT897, doar ca are si parte digitala (C4FM).
Vezi la Mivarom surse care au raport bun pret/calitate, de genul acesta, asta ca sa poti apasa si pe butonul PTT.
Pentru banda de 40m este normal sa nu receptionezi traficul din YO usor, incearca in 80m cu o alta antena si vezi si benzile superioare ce se aude si unde poti fi auzit Posted Image

Edited by vestale, 05 December 2015 - 13:46.


#8
anti77

anti77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 27.11.2007
Primele impresii sunt foarte bune, am facut cu el vreo 10 legaturi, toate la o distanta de cel putin 1000 km, cel mai departe fiind o statie din Malta. Sunt foarte multumit, avand in vedere ca inca nu detin o sursa de alimentare, iar bateria de 7ah de pe ce-l alimentez nu furnizeaza amperajul necesar. La toate legaturile am primit raport 59 sau 59+ fara sa umblu la setarile originale.

Desi setat la 100w, PO metrul arata maxim 50w.

Antena este un delta loop din MYF 1.5mmp pe banda de 40m, adaptarea de impedanta se face printr-un cablu de 75ohmi, urmat de ~18 metri RG58c/u pana la transceiver.

Este cineva in judetul Cluj dispus sa testam impreuna pe antena si sursa lui acest transceiver dupa Craciun? Sa nu fie cumva ars o parte din etajul final...

L-am testat si cu o sursa chinezeasca pentru LED-uri de 360w, dar adauga asa de mult zgomot de fond incat nu mai prinde nici o statie.

Edited by anti77, 19 December 2015 - 17:21.


#9
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Gasesti radioamatorii YO ziua in 7130 Khz ( dupa ora 09:00 AM), iar seara, dupa orele 17:00 in 3705 si/sau 3710khz.
Sursa de la Mivarom este foarte buna si foarte raspandita in randul radioamatorilor yo si al cb-istilor fiind in acelasi timp si foarte silentioasa din punct de vedere rf.
Toate cele bune,
73 de yo9how

#10
bobo28s

bobo28s

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.09.2016
Va salut. Am dat peste o problema care ma chinuie. Am scanat mai bine de 10 zile, 24/24  langa panouril ale romgaz si petrom. Si in vhf si in uhf. Nu cred eu ca ar avea ei frecventele criptate!  Nu am prins nimic. Are cineva vreo idee? Stie cineva frecventele (ma refer la cei care au scanere) se prind in Medias, Ploiesti si Targu Mures. Vreau doar din curiozitate, cand mai ajung pe acolo sa ii ascult putin!  Daca aveti vreo idee, daca trebuie sa fac eu o setare la statie dati-mi ajutor pe facebook : Bobo Leotesci sau la tel 0720050982.    PS. Cel putin 4 posturi erau la mai putin de 1 km de casa! Ei ai motorola dp 2400!

Edited by bobo28s, 22 September 2016 - 13:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate