Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cablu TV vechi.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 15.04.2007
Am cablu TV analogic de la UPC. Cablul e vechi de vreo 15 ani. Acum vreau sa renunt la UPC si la Romtelecom (tel fix). Vroaim sa intreb daca cablul ramas, care e bagat prin perete si nu mai am chef de fac alte gauri la usa pot sa-l folosesc pt RCS&RDS ca televiziune, tel fix si internet. Sau macar TV si tel fix. Cablul de la net vine prin alte colturi, asa ramane doar pt net.

#2
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Teoretic merge, depinde de "bunavointa" celor care fac instalarea si daca au preluncitoare de cablu la ei. Exista riscul de pierdere semnal la prelungiri. Chiar se merita sa pastrezi un cablu atat de vechi pentru cateva gauri? Eu zic ca nu dar alegerea este a ta :)

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
eu nu am auzit de cablu tv care sa se strice stand in perete.
bineinteles ca cei de la rds iti pot face inaditura la intrarea in casa si lasi cablul asa cum e.
totusi va fo doar ptr televizor caci netul si telefonul vin pe utp

Edited by onlyone, 15 April 2014 - 19:32.


#4
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 15.04.2007

View Postfighterkyokushin, on 15 aprilie 2014 - 18:38, said:

Teoretic merge, depinde de "bunavointa" celor care fac instalarea si daca au preluncitoare de cablu la ei. Exista riscul de pierdere semnal la prelungiri. Chiar se merita sa pastrezi un cablu atat de vechi pentru cateva gauri? Eu zic ca nu dar alegerea este a ta Posted Image


La tv e cablu de tip coaxial (in fir gros izolat si apoi niste lite)
Netul il am de la RCs dar e tras prins mansarda si vine prin geam, e cablu e tip UTP, mai multe fire.
Cablul de la Romtelecom cred ca e unul singur, e pus prin bloc de vreo 20 de ani pe coloana de aerisire.

#5
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Aceeași mișcare am făcut-o eu (UPC analog + Romtelecom = 2 x RDS)

Au lăsat cablul coaxial din casă neatins, au înnădit undeva afară. Se vede foarte bine, inclusiv HD. Cablul coax are vreo 10-11 ani.

Internet aveam deja de la ei. Au crestat cablul ăla și la 2 dintre fire au legat telefonul. Singura problemă a fost că cutiuța de conexiuni nu avea 2 ieșiri de telefon, așa că pentru al doilea am improvizat eu ceva.

Am plătit toate materialele folosite (la prima factură), cam 5 lei (cutia, conector de internet (l-am înlocuit pe ăla existent), prelungitor de coaxial, chestii de-astea).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate