Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

windows 7 se restarteaza apoi distruge partitiile

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
alexs1988

alexs1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.04.2014
buna ziua.am achizitionat recent un laptop sh model dell d620 core 2 duo 3gb ram hdd 80gb etc.am instalat windows 7 ca la carte, formatat hdd intai exact cum trebuie.toate bune si frumoase.am intrat in windows si am inceput sa instalez programele uzuale office,winamp,messenger, etc.brusc sistemul s a restartat si mi a aparut eroarea boot sector not found.am zis ca e de la windows.apoi am instalat windows xp.la fel in timp ce instalam programe s a restartat si adio windows.am mai instalat alt windows 7 si pe 64 si pe 32 bit.la fel de fiecare data.am incercar fara sa mai instalez programe sa l las asa si degeaba.apoi am scos hdd ul de la alt laptop care e aproape nou si la fel,drept urmare am pierdut datele si de pe hdd ul acela.acum am instalat un Linux Mint si vad ca nu se mai restarteaza.cel putin pana acum au trecut 3 ore de folosire intensa.aveti vreo idee despre ce problema poate avea acest laptop?va multumesc

#2
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010

 alexs1988, on 15 aprilie 2014 - 17:11, said:

buna ziua.am achizitionat recent un laptop sh model dell d620 core 2 duo 3gb ram hdd 80gb etc.am instalat windows 7 ca la carte, formatat hdd intai exact cum trebuie.toate bune si frumoase.am intrat in windows si am inceput sa instalez programele uzuale office,winamp,messenger, etc.brusc sistemul s a restartat si mi a aparut eroarea boot sector not found.am zis ca e de la windows.apoi am instalat windows xp.la fel in timp ce instalam programe s a restartat si adio windows.am mai instalat alt windows 7 si pe 64 si pe 32 bit.la fel de fiecare data.am incercar fara sa mai instalez programe sa l las asa si degeaba.apoi am scos hdd ul de la alt laptop care e aproape nou si la fel,drept urmare am pierdut datele si de pe hdd ul acela.acum am instalat un Linux Mint si vad ca nu se mai restarteaza.cel putin pana acum au trecut 3 ore de folosire intensa.aveti vreo idee despre ce problema poate avea acest laptop?va multumesc
Buna stiu ca astepti un raspuns pozitiv, dar nu am putut sa ma abtin si am dat. Like . Cred ca nu stii sa folosesti ''Caps LockPosted Image

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Probabil probleme la HDD sau interfata.

#4
alexs1988

alexs1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.04.2014
Pb70 Multumesc de raspuns.esti best of.Andrei am incercat cu alt hdd , despre interfata nu stiu ce sa zic.Ce ar trebui sa fac?

#5
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Sau poate kiturile de W7/xp au ceva, daca linuxul nu mai dispare....

Edited by xxvirusxx, 15 April 2014 - 21:03.


#6
alexs1988

alexs1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.04.2014
Kiturile sunt bune pt . ca am instalat si or alt laptop.ma gandesc sa nu fie ceva pe partea hardware

#7
bgd2006

bgd2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.05.2008
Incearca si "load bios default"

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
1. Incearca alte cabluri la HDD.
2. Incearca memoriile cu memtest - http://forum.softped...9717-memtest86/

#9
alexs1988

alexs1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.04.2014
Alte cabluri la hdd nu am cum sa pun, pentru ca sincer nu stiu .daca era desktop stiam.chiar nu pot sa-mi dau seama ce are.am incercat mem test si totul e ok.Acum ma gandesc daca are vreo legatura cu bios-ul.daca ii fac un update poate se rezolva, insa ma gandesc sa nu il stric de tot

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Update-ul de BIOS nu prea are ce sa rezolve.
Acum ar trebui sa bagi hard discul in alt PC, de pe care sa vezi atat ce arata HD Tune la parametrii SMART, cat si cum arata un Error Scan tot cu HD Tune.
Daca toate sunt bune atunci ai probleme cu interfata din laptop, probleme ce se rezolva numai la service.

#11
alexs1988

alexs1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.04.2014
Am incercat pe alt laptop hdd-ul si functioneaza perfect.Deci ultima varianta ar fi interfata.Am sunat la un service sa il duc si au zis ca nu au mai intalnit asa ceva si din pacate sunt singurii din zona.Voi incerca sa fac update la bios sa vad daca se intampla ceva.Partea ciudata este ca Linux-ul merge perfect

#12
DumitruMitca2002

DumitruMitca2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.11.2013
O mica intrebare: Cd-urile/Dvd-urile cu Win XP/7 erau zgariate? Intreb asta pentru ca daca sunt zgariate, fisierele de pe ele sunt afectate.

#13
alexs1988

alexs1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.04.2014
nu sunt zgariate, suntin stare foarte buna si in plus am incercat vreo 5 variante

#14
bgd2006

bgd2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.05.2008
Ai rezolvat?

#15
alexs1988

alexs1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.04.2014
Nu am rezolvat.

#16
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
5 variante de windows? Smells like piracy.

#17
pursimuove

pursimuove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 16.04.2014
Updateaza versiunea de bios si sa fie pe default. Intri pe urma in bios unde e optiunea SATA Mode si sa fie pe IDE.
Ai mare grija sa iei versiunea de bios specifica 1000% placii tale de baza de pe siteul producatorului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate