Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dauna Euroins 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
lucien74

lucien74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.09.2010
Ma deplasez cu masina A. Masina X este oprita. Masina B stationeaza. O persoana coboara din masina B si deschide poarta de la casa de pe cealalta parte a drumului. Imi continui drumul cu masina A si trec printre masina parcata X si masina B, masina B stationand in momentul in care am trecut pe langa ea. Masina B, observa ca nu poate lua virajul la stanga pt a intra in curte, asa ca da cu spatele si loveste masina A in partea lateral stanga, prinzand-o pe acesta intre ea si masina X. Masina A are ca daune usa stanga fata distrusa si usa stanga spate zgariata. Masina B are stopul din stanga spate spart.

Completez la fata locului formularul de constatare amiabila a accidentului, iau datele martorului ( omul ce s-a dat jos din masina B sa deschida poarta (si sa-i faca semn cand sa dea cu spatele ca sa ma prinda intre masini, asta e cazul paranoic :), la care m-am gandit initial) ) si ne prezentam la asigurator ambii soferi.

Concluzia asiguratorului Euroins Baia Mare este culpa comuna si promit (telefonic) sa plateasca 50% din daune. Justificarea lor este ca in calitate de sofer al masinii A nu m-am asigurat la depasire.

Mentionez ca drumul este neasfaltat. Masina X nu se stie daca e parcata in afara drumului sau sta pe drum, drumul nefiind marcat.

Parerea mea este ca nu am fost vinovat si ca trebuie sa ma despagubeasca in totalitate.
Initial asiguratorul mi-a spus ca NU se poate pronunta asupra vinovatiei soferilor si ca va trimite cazul la Bucuresti, de unde voi primi un raspuns in max. 30 zile. A trecut o zi si am fost contactat telefonic pentru a mi se comunica cele de mai sus. Am intrebat cum procedez in cazul in care nu sunt de acord cu decizia lor de a plati doar jumatate din daune si mi-au raspuns sa-i actionez in instanta.

Cum procedez?

Attached Files



#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Daca ai chef sa stai ani de zile prin tribunale da-i in judecata. Euroins e cea mai ieftina si implicit cea mai proasta companie de asigurari, Sfatul meu: repara-ti singur masina ca bani de la asigurator nu ai sa vezi, iar pe viitor fa asigurarea la o firma serioasa.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
http://dauneauto.blo...lpa-comuna.html

ideal ar fi fost, daca ala si-a recunoscut vina, sa--l convingi sa-ti dea ceva bani ca sa nu aiba probleme (malus) la asigurarea urmatoare si-ti reparai masina singur
acum... daca ramane culpa comuna ai si tu de suferit, si el

Edited by Nero-d, 15 April 2014 - 16:52.


#4
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
da parca nu se face amiabila daca sunt 3 masini implicate nu ?

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
asa e

dar nu au fost 3

#6
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
da greseala mea, am recitit postul, masina X nu a fost atinsa

#7
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

 yonut_a, on 15 aprilie 2014 - 16:50, said:

da parca nu se face amiabila daca sunt 3 masini implicate nu ?
Daca si masina x ar fi fost lovita atunci erau trei masini implicate si era nevoie de pv de la politie .

#8
lucien74

lucien74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.09.2010
Soferul masinii B si-a recunoscut vina. Eu , soferul accidentat (pt. Daian95) nu am asigurarea la Euroins. Asigurarea la Euroins o are cel care m-a lovit.

Multumesc Nero-d pt. informatie (link).

#9
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
vorbeste cu kos_funny. O sa-ti dea informatii utile pentru cazul de fata.

#10
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 10.05.2004
in cazul tau cred ca se aplica art 135 din Regulament:
ART. 135
Conducătorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere şi în următoarele situaţii:
(...)

f) când se pune în mişcare sau la pătrunderea pe drumul public venind de pe o proprietate alăturată acestuia fata de vehiculul care circula pe drumul public, indiferent de direcţia de deplasare;

Daca pe constatarea amiabila ati mentionat ca B era stationat cind ai inceput manevra de depasire atunci ai 100 % sanse de castig. Eu as lua-o pe cale "ierarhica":
- contestatie la Euroins impotriva solutiei primite, in care iti argumentezi pozitia si soliciti justificarea legala a solutiei; poti face mentiunea ca daca solutia initiala nu este revizuita mergi la CSA;
- sesizare la CSA;
- actiune in instanta.
In mod normal primul demers ar trebui sa fie suficient.

#11
lucien74

lucien74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.09.2010
Multumesc DarkAngelBv .
Multumesc Suri.

Edited by lucien74, 15 April 2014 - 20:52.


#12
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
La mine cu astra s-a rezolvat abia dupa ce am ajuns la ASF (fostul CSA)

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Hai ca iti primesti banii in 2016.

#14
lucien74

lucien74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.09.2010
Quantum, am luat-o ca o gluma.

#15
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
E bine pentru psihicul tau ca ai luat-o asa...

#16
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 DarkAngelBv, on 15 aprilie 2014 - 19:10, said:

vorbeste cu kos_funny. O sa-ti dea informatii utile pentru cazul de fata.

In cazul de fata culpa este doar a soferului care a dat cu spatele ! Nu este loc de alte interpretari.

In vederea soluţionării dosarelor de daună avizate în baza unei Constatări amiabile de accident, pentru stabilirea răspunderii, asigurătorii au încheiat un Protocol de colaborare privind constatarea amiabilă de accident care conţine şi procedura privind stabilirea răspunderii şi regimul probator în funcţie de cumululul de elemente și fapte descrise în formularul Constatare amiabilă de accident. Procedura reprezintă o cazuistică completă inspirată din codul rutier român şi practica franceză în domeniu. Această cazuistică imaginează în scris şi prin schiţe toate posibilităţile de coliziune care se pot înregistra în trafic, precum şi modul de stabilire a responsabilităţii civile în respectivul eveniment.

Situatia expusa aici este reglementata la art. 7 , cazul 52 !
Fa o reclamatie in scris asiguratorului si in acelasi timp si o petitie catre ASF . Situatia asta poate fi reclamata si la Politie sub forma de plangere penala impotriva inspectorului si a societatii de asigurari  pentru neglijenta sau abuz in serviciu .

Te rog sa prezinti pe acest topic demersurile pe care le vei face precum si rezultatele  pentru a vedea si noi cum decurg "ostilitatile"  . Din experienta ta pot invata si altii !

#17
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
e foarte important raportul de amiabila completat de amandoi soferii.
pe raport nu e atat de important sa scrie cel care a dat cu spatele ca se simte vinovat. asta e o tampenie. pe raport SCRII DOAR CE S-A INTAMPLAT

daca el recunoaste ca stationa si s-a pus in miscare cu spatele, caz in care tu l-ai lovit, e vinovat conform legii
daca scria ca e vinovat dar stationa in momentul in care tu l-ai lovit , atunci tu intrii.
nu vad cum asta sa fie culpa comuna

poate poti scana raportul aici (sa acoperi datele personale si adresele

euroins si carpatica...
cand vad asa ceva,...
oricum recomand sa nu mergeti NICIODATA  pe amiabila

Edited by tsunnami, 16 April 2014 - 08:39.


#18
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
la uniqa am mers pe amiabila. mi-au dat banii in mai putin de 2 saptamani de cand am facut cererea de despagubire.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate