Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Metode de invatat

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Am ramas in urma cu unele materii si trebuie sa ma apuc de invatat sa iau restantele, ma gandeam ca pentru a invata mai usor si mai bine imi pot crea lectii interactive, daca le mai scriu o data pe calculator le pot retine mai usor. Aveti idee de alte metode de invatat care sa nu implice tocirea propriu-zisa a materiilor doar pentru promovare? Eventual imi puteti da ceva modele,exemple cu lectii interactive, unele cursuri contin mult text, altele si cateva imagini pe care pot invata, sunt materii ingineresti care implica si multa chimie.

#2
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
La mine cea mai buna metoda a fost banul. Aveam rezultate aveam bani, nu? fluieram a paguba sau atarnam la altii cu bani. Cat timp pierzi sa faci "lectii interactive" citesti cursurile alea de 2-3 ori si tot ramai cu ceva in cap, daca mai adaugi si timpul pierdut cu redactatul la pc , mama - mama timp pierdut, citesti cursurile de 5 ori si bei si o bere Posted Image .

#3
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Avand in vedere ca scopul tau e sa iei restantele alea,tocitul e cea mai usoara solutie,dedici o intreaga zi unei materii inaintea examenului respectiv si gata.

Eu pot sa memorez 40-50 de pagini pana la ultima virgula daca e nevoie,ma apuc de dimineata pana seara in ziua premergatoare examenului ,iar in dimineata examenului ma scol la 5 si mai bag o recapitulare,si pac vine nota 10,smecheria nu tine la mate :D

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
fighterkyokushin
Si eu zic la fel.
Asa ca tinerete, tine fundul tare, ca sa poti sa stai pe scaun, si sa inveti, pana iti iese pe nas.
Ideea e sa intelegi de ce si cum ..
Acuma fiecare are metoda lui. Eu de ex nu pot dupa monitor. Asa ca imi scot cursurile la imprimanta. Stiu ca ma coSSSta..Dar asa pot sa le mazgalesc si sa le adnotez dupa cum am chef. Si intervine memoria vizuala..
Iar cheful de invatat apare imediat dupa cuvantul TREBUIE.
Plus ideea, ce' profu ala/ profa aia e cu mult mai destept/a decat mine? Ea/el, nu au fost si ei invatacei?
Corect, nu imi plac toate materiile, dar daca e musa-i, cu placere.
victor_tree
Ceva memori mai am si eu. Dar unele chestii nu se poate fara logica si interpretari.
Crede-ma anul trecut un coleg ne-a naucit cu cate date memorase.
Dupa ce l-a ascultat deosebit de calma, fara sa il intrerupa, profa a zis ca ea nu mai stia atatea amanunte.
Dar ca daca are nevoie sa afle toata componenta dinastiei, intra pe net.
O interesa conexiunea si logica proprie cu care tratam evenimentele..
Si ca prefera sa se balbaie si sa o ia pe aratura, dar intr-un mod propriu, decat toata chesteia aia ..
Adica, elegant, hombre, esti varza..Si i-a dat un 6, asa, de mila..
Apoi si alti profi ne-au zis cam la fel..
Ca sa fiu clar. Mai nou sunt student la Istorie..Asa ca daca nici acolo super memorarea nu e privita deloc bine.
Iar Cand eram la Electronica, daca nu duceam analiza pana la cap, adio.....Scriam rezultatul adica cifra corecta, luam punctul. Altceva, NU.
Iar interpretarile erau de genul "avem o formula cu (n). Cand apare un multiplu, adica, x*(n), inseamna ca ..
.Asa ca e musai sa ...

Edited by Prien, 15 April 2014 - 16:16.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 asasinuxp, on 15 aprilie 2014 - 15:35, said:

Aveti idee de alte metode de invatat care sa nu implice tocirea propriu-zisa a materiilor doar pentru promovare?
Intelegerea logica a ce este acolo.

#6
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

 Prien, on 15 aprilie 2014 - 15:57, said:

victor_tree
Ceva memori mai am si eu. Dar unele chestii nu se poate fara logica si interpretari..
Ca sa fiu clar. Mai nou sunt student la Istorie..Asa ca daca nici acolo super memorarea nu e privita deloc bine.
Pai spune asa,istoria e altceva,acolo chiar trebuie sa fi bou sa inveti pe de rost toata pologhia,pierzi esenta,dar daca e biochimie si materia aia nu o faci decat un semestru,parca se schimba perspectiva nu? :D

#7
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xe6CJ4YDw7w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

 asasinuxp, on 15 aprilie 2014 - 15:35, said:

Am ramas in urma cu unele materii si trebuie sa ma apuc de invatat sa iau restantele, ma gandeam ca pentru a invata mai usor si mai bine imi pot crea lectii interactive, daca le mai scriu o data pe calculator le pot retine mai usor. Aveti idee de alte metode de invatat care sa nu implice tocirea propriu-zisa a materiilor doar pentru promovare? Eventual imi puteti da ceva modele,exemple cu lectii interactive, unele cursuri contin mult text, altele si cateva imagini pe care pot invata, sunt materii ingineresti care implica si multa chimie.
Spune despre ce este vorba.

#9
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 04.09.2013
cred ca in loc sa cauti "metode de invatat" pe internet, mai bine te-ai apuca sa citesti. ai deja de recuperat timpul pierdut pe aici. da-i bice acum. bafta la examene.

#10
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Sa spuna ce anume trebuie sa invete, ce materie...
Oricum: Sa caute un program audio care citeste in locul lui...

#11
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
lasă calculatorul şi lecţiile "interactive", e pierdere de vreme, mai ales că zici că s-au acumulat restanţele. Ce metode speciale vrei ? iei toate materialele (cursuri, aplicaţii etc) şi te pui cu burta pe carte.

Edited by XON-XOFF, 15 April 2014 - 23:20.


#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
E o vorba veche: Repetitia e mama invatarii.

Daca ai materii fara schite, scheme poti citi de cateva ori toata materia si gata, ai invatat. Daca ai materii tehnice sau care implica un grad de intelegere, atunci poti citi prima data incet (pentru a intelege functionarea, logica etc) si apoi mai treci o data de doua ori pentru a fi memorate.

(inca nu se poate sa faci muti cu stickul direct in gusa)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate