Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

14 miliarde de ani doar pentru circul de azi?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
306 replies to this topic

#1
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Se spune ca Universul are o varsta aproximativa de 13.7 miliarde de ani(aproximativ)....sincer mie mi se pare enorm de mult doar pentru circul asta numit viata inteligenta, adica daca asta e TOT ce a putut un asa-zis creator omni-super-hiper inseamna ca e un incepator(presupunand prin absurd ca ar exista).
Ar fi dezamagitor ca in tot Universul sa nu existe si altceva superior circului nostru caraghios pe care noi il numim pompos viata inteligenta. Nu stiu daca m-am facut inteles dar 14 miliarde de ani doar sa defecam si sa ne razboim?
Altceva mai sus decat asta nu se poate? Sau nu cunoastem noi? Sau asta e tot ce se poate?

#2
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Eu zic ca undeva far away, exista ceva. Eu inca am o dilema cum au reusit egiptenii constructia piramidelor...

#3
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Civilizatiile au un ciclu de viata, oricat de inteligente ar fi. Poate a existat si pe planeta noastra o civilizatie mai avansata ca a noastra, de care nu stim, dar cine stie cum e in tot Universul...
E posibil sa se fi dezvoltat in alta parte o civilizatie mai dezvoltata ca a noastra, dar sa fie prea departe de noi, sau poate ca a disparut.

#4
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Se poate mai mult, dar nu se vrea.

#5
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postasasinuxp, on 15 aprilie 2014 - 15:39, said:

Civilizatiile au un ciclu de viata, oricat de inteligente ar fi. Poate a existat si pe planeta noastra o civilizatie mai avansata ca a noastra, de care nu stim, dar cine stie cum e in tot Universul...
E posibil sa se fi dezvoltat in alta parte o civilizatie mai dezvoltata ca a noastra, dar sa fie prea departe de noi, sau poate ca a disparut.

E ciudat intradevar cum egiptenii au creat piramidele, sunt niste notiuni care nici azi nu s-au deslusit. Mie nu prea imi vine sa cred ca au reusit de unii singuri sa construiasca asemenea monumente, cu tehnologia specifica acelor vremuri.

View PostSOCRATE_MMXII, on 15 aprilie 2014 - 15:41, said:

Se poate mai mult, dar nu se vrea.

Ce intelegi prin mai mult?

#6
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Da, presupun ca evolutie era prin egipt, baylon, asiria cand se faceau piramide si harti stelare ca acum ne indreptam vertiginos spre organizarea in triburi si ginte Posted Image .

View Postasasinuxp, on 15 aprilie 2014 - 15:39, said:

E posibil sa se fi dezvoltat in alta parte o civilizatie mai dezvoltata ca a noastra, dar sa fie prea departe de noi, sau poate ca a disparut.
Sau sunt suficient de evoluati si inteligenti incat sa .... ne ignore

#7
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

View PostValmont43, on 15 aprilie 2014 - 15:30, said:

Se spune ca Universul are o varsta aproximativa de 13.7 miliarde de ani(aproximativ)....sincer mie mi se pare enorm de mult doar pentru circul asta numit viata inteligenta, adica daca asta e TOT ce a putut un asa-zis creator omni-super-hiper inseamna ca e un incepator(presupunand prin absurd ca ar exista).
Ar fi dezamagitor ca in tot Universul sa nu existe si altceva superior circului nostru caraghios pe care noi il numim pompos viata inteligenta. Nu stiu daca m-am facut inteles dar 14 miliarde de ani doar sa defecam si sa ne razboim?
Altceva mai sus decat asta nu se poate? Sau nu cunoastem noi? Sau asta e tot ce se poate?

astea sunt minciuni.
Scrie clar in biblie ca pamantul nu are decat 6500 de ani. :D
Deci in 6500 de ani, batranul barbos a facut destule lucruri. Poate munceste doar cand e high, si de asta ne tot dam la gioale unul altuia :)

#8
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostDaian95, on 15 aprilie 2014 - 15:43, said:

Ce intelegi prin mai mult?
Societatea de azi e bazata pe consumerism, nu pe om. Azi, oamenii consuma-n draci: mancare, presa, TV, religie, orice.Exista drogul preferat pentru oricine, ca asa-s invatati de mici: caca, papa, nana si cu asta basta.
Trec prin viata ca gasca prin apa, iar singura lor "realizare" e liniuta ce desparte data nasterii de data mortii.

View Postfighterkyokushin, on 15 aprilie 2014 - 15:44, said:

Da, presupun ca evolutie era prin egipt, baylon, asiria cand se faceau piramide si harti stelare ca acum ne indreptam vertiginos spre organizarea in triburi si ginte Posted Image .
Cam asa ceva...

View Postfighterkyokushin, on 15 aprilie 2014 - 15:44, said:

Sau sunt suficient de evoluati si inteligenti incat sa .... ne ignore
Evident. Daca incerci sa comunici cu un copil razgaiat care se da cu curu de pamant n-o sa reusesti, asa ca-i dai pace. Iar omenirea se afla la nivelul copilului razgaiat, deocamdata.

#9
BogdanSULF

BogdanSULF

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.04.2014

View Postrelu_24, on 15 aprilie 2014 - 15:45, said:

astea sunt minciuni.
Scrie clar in biblie ca pamantul nu are decat 6500 de ani. Posted Image
Deci in 6500 de ani, batranul barbos a facut destule lucruri. Poate munceste doar cand e high, si de asta ne tot dam la gioale unul altuia Posted Image

Pamantul nu e centrul Universului, teoria geocentrista e picata de pe timpu' lu' Galilei, Copernic, Kepler.
Adica, Universul nu inseamna doar Terra si viceversa. Posibil sa existe si alte civilizatii, la cat de mare e Universul, ar fi putin probabil sa nu.
Sa ne gandim ca cum noi ne-am dezvoltat, si poate am fost creati de altcineva, de ce sa nu mai exista o situatie ca asta si in alt colt al Universului?
Parerea mea.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostValmont43, on 15 aprilie 2014 - 15:30, said:

Furnico, pentru tine, miliardele astea de ani, sunt inimaginabil de lungi. Pentru un creator infinit, totul a fost o clipa. Se putea nici sa nu-si dea seama ca ne-a creat.

#11
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010
Asta e tot ce putem deocamdata...   mai incercam....

"Pelerinii au fost intotdeauna pentru noi un simbol al viitorului indepartat. Cred cu toata convingerea ca drumurile noastre nu se pot intersecta. Pelerinii au o supermagistrala asfaltata si betonata, iar noi – caile furnicilor prin iarba

Nu stim ce vor ei. Nu stim ce pot ei si niciodata nu vom afla. Singura speranta este ca noi, in agitatiile noastre convulsive, dezordonate, sa facem mereu niste pasi pe care ei nu i-au prevazut. Doar nu au putut sa prevada totul. Asta nu poate nimeni"

                                                                                                                           Strugatki

Edited by FreeThinker, 15 April 2014 - 16:01.


#12
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostValmont43, on 15 aprilie 2014 - 15:30, said:

Se spune ca Universul are o varsta aproximativa de 13.7 miliarde de ani(aproximativ)....sincer mie mi se pare enorm de mult doar pentru circul asta numit viata inteligenta, adica daca asta e TOT ce a putut un asa-zis creator omni-super-hiper inseamna ca e un incepator(presupunand prin absurd ca ar exista).
Ar fi dezamagitor ca in tot Universul sa nu existe si altceva superior circului nostru caraghios pe care noi il numim pompos viata inteligenta. Nu stiu daca m-am facut inteles dar 14 miliarde de ani doar sa defecam si sa ne razboim?
Altceva mai sus decat asta nu se poate? Sau nu cunoastem noi? Sau asta e tot ce se poate?

Da' de ce vorbesti in numele tuturor? Zi de tine doar: " paispe miliarde de ani ca sa ma nasc io, cu intelighentia mea?!"

Edited by nuda, 15 April 2014 - 16:00.


#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005

View PostValmont43, on 15 aprilie 2014 - 15:30, said:

Ar fi dezamagitor ca in tot Universul sa nu existe si altceva superior circului nostru caraghios pe care noi il numim pompos viata inteligenta. Nu stiu daca m-am facut inteles dar 14 miliarde de ani doar sa defecam si sa ne razboim?
Altceva mai sus decat asta nu se poate? Sau nu cunoastem noi? Sau asta e tot ce se poate?
Desigur, fiinta superioara care permite acest circ este complet imbecila.

View PostDaian95, on 15 aprilie 2014 - 15:43, said:

E ciudat intradevar cum egiptenii au creat piramidele, sunt niste notiuni care nici azi nu s-au deslusit. Mie nu prea imi vine sa cred ca au reusit de unii singuri sa construiasca asemenea monumente, cu tehnologia specifica acelor vremuri.
Uita-te cu atentie la micro-procesor care nu stie nimic altceva dacat sa adune.

View Postrelu_24, on 15 aprilie 2014 - 15:45, said:

Scrie clar in biblie ca pamantul nu are decat 6500 de ani. Posted Image
Deci in 6500 de ani, batranul barbos a facut destule lucruri. Poate munceste doar cand e high, si de asta ne tot dam la gioale unul altuia Posted Image
Unde scrie ca biblia este arhiva la tot ce intampla pe pamant?

#14
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009

View PostDaian95, on 15 aprilie 2014 - 15:43, said:


E ciudat intradevar cum egiptenii au creat piramidele, sunt niste notiuni care nici azi nu s-au deslusit. Mie nu prea imi vine sa cred ca au reusit de unii singuri sa construiasca asemenea monumente, cu tehnologia specifica acelor vremuri.


In zilele noastre abia se construieste un bloc de 4 etaje. Ce sa mai zic de piramida :lol:

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Am mai discutat, chiar noi doi pe alte subiecte...

Daca pentru evolutia universului/-rilor este nevoie de energie, psihica, emotionala sau mai stiu eu de care, pentru creator nu conteaza cum este ea creata, prin dragoste sau prin omoruri.

Noi alegem doar cum generam aceasta energie de care este nevoie.

Edited by crisstonne, 15 April 2014 - 16:24.


#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postrelu_24, on 15 aprilie 2014 - 15:45, said:

astea sunt minciuni.
Scrie clar in biblie ca pamantul nu are decat 6500 de ani. Posted Image

Corect, miliarde de ani si "ce-a facut creatorul" nu se pupa.

Daca e "fara creator" e relativ nerelevant; e frumos ce a facut evolutia dar nu e obligatoriu - puteam sa avem doar niste pietre. Ba chiar puteam sa nu le avem nici pe alea daca aveam alte constante fizice si nu aveam supernove.

#17
Abc2015ro

Abc2015ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 18.03.2014
Eu zic ca e inca prea devreme. In viitor va fi mai bine. :) Defapt va fi cu totul altceva, ce nici nu ne putem imagina.

#18
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostFreeThinker, on 15 aprilie 2014 - 15:58, said:

Asta e tot ce putem deocamdata...   mai incercam....

"Pelerinii au fost intotdeauna pentru noi un simbol al viitorului indepartat. Cred cu toata convingerea ca drumurile noastre nu se pot intersecta. Pelerinii au o supermagistrala asfaltata si betonata, iar noi – caile furnicilor prin iarba

Nu stim ce vor ei. Nu stim ce pot ei si niciodata nu vom afla. Singura speranta este ca noi, in agitatiile noastre convulsive, dezordonate, sa facem mereu niste pasi pe care ei nu i-au prevazut. Doar nu au putut sa prevada totul. Asta nu poate nimeni"

   Strugatki
Ce crezi că tot caută ăia la CERN ?
Speră să descopere modul în care Creatorul reuşeşte să fie invizibil  format din particule fără masă  şi indestructibil

Edit.  unii afirmă că Isus s-a întrupat la exact 4000 ani de la creaţie .

Edited by pacopaco1967, 15 April 2014 - 17:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate