Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

un sfat pentru acte necesare la o masina sh

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
immpistoff

immpistoff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.04.2014
Salutari , cer si eu cateva sfaturi referitoare la actele necesare procurarii unei masini SH , pe scurt am gasit o masina care se potriveste criteriilor mele si trebuie sa ma vad cu omul vinerea asta ca sa facem contractul de vanzare cumparare , chestia este ca nu stiu ce acte trebuie imi dea ca sa incep si eu procesul de inmatriculare , din cate stiu eu el trebuie sa imi dea :
- dovada radierii masinii de la RAR
- dovada de la finante cum ca acesta nu are datorii
- si bineinteles actele masinii ( talon, carte etc )

Chestia care ma lasa pe mine in ceata este ca el trebuie sa imi dea dovada radierii si fiscalul in momentul in care facem contractul de vanzare cumparare  sau dupa , si daca trebuie sa mi le dea dupa cum pot sa ma asigur ca dupa ce fac  contarctul cu el si ii dau banii el dispare ca magarul in ceata si trebuie sa umblu pe la finante ca sa ii scot eu masina de pe numele lui ( daca asa ceva este posibil ) , sau pur si simplu ii dau banii dupa ce imi da absolut toate actele ?

Stiu ca sunt 100+ de posturi pe tema aceasta dar toate au tendinta de a deriva de la subiect, au 2-3 ani vechime sau nu sunt complete  ( in sensul ca nu precizeaza ordine exacta in care trebuie sa decurga acest proces ) din acest motiv deschid acest topic.

P.S
Va rog foarte mult daca aveti o informatie pertinenta sa o postati si sa nu postati comentarii off-topic (doar cu scopul de a posta un comentariu care nu ajuta pe nimeni)

Multumesc in avans

#2
haga

haga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 09.09.2009
Banii ii dai dupa ce sau in momentul in care vanzatorul iti da toate actele ( talon, CIV , certificat de atestare fiscala + fisa de inmatriculare si eventual dovada- cat mai recenta-  ca masina are taxa de prima inmatriculare / timbrul de mediu platita/platit ).
    Radierea masinii din circulatie ( impropriu spus , mai exact  de pe numele vanzatorului) se realizeaza automat cand te duci tu sa inscrii masina la DRPCIV ( directia regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor ) .

   Succes !

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
http://forum.softped...6#entry12899089

#4
immpistoff

immpistoff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.04.2014
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi si pentru ca ati raspuns asa de repede la acest post , imi este de mare ajutor Posted Image

#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Fiscalul e valabil o luna, deci il poate lua in avans.

#6
antrax

antrax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.04.2004
salut!  daca am cumparat o masina defecta in acte din romania si nu am nevoie de itp ca vreau sa o vand , nu vreau sa o inmatriculez in romania vreau doar autentificare .... intrebare    Imi trebuie itp, asigurare? pe site-ul de la rar zice ca trebuie

de pe site Rarom.com  


CUM SĂ OBȚIN CERTIFICATUL DE AUTENTICITATE LA SCHIMBAREA DEȚINĂTORULUI?

"Actele necesare eliberării certificatului de autenticitate sunt:
- cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de către solicitant pe propria sa răspundere, va fi semnată în prezența angajatului R.A.R. care efectuează prestația);
- act de identitate solicitant;
- cartea de identitate a vehiculului;
- dovada ITP în termen de valabilitate;"


Am doar certificat carte identitate si factura +chitanta

Va rog un pic de ajutor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate