Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Trend Residence Domus Stil

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
orphy22000

orphy22000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.05.2009
A fost cineva la o vizualizare de case? Ar fi interesant daca ar impartasi niste pareri cu privire la suprafata terenului, a casei samd.

#2
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
Acum vreo 2 saptamani nu incepusera vizionarile, estimau cam intr-o luna sa se inceapa. Oricum, preturile mi se par cam mari pt case insiruite sau duplexuri cu doar 3 camere. La 4 camere deja e exagerat, cu banii aia iti iei casa individuala cu 6 camere si mansarda.

#3
h0tice

h0tice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2005
Daca au aceeasi calitate ca in Confort City... http://www.adrian-tu...infiltrare-apa/

#4
freesmile13

freesmile13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.04.2008
apartament 3 cam cu suprafata de 47,47 mp= 45.000 eur.
mi se pare foarte mult in conditiile in care eu deja locuiesc in garsoniera de 46 mp. cum or fi compatimentate chichinetele astea de camere???
mai stie cineva amanunte??



 breadband, on 15 aprilie 2014 - 15:05, said:

Acum vreo 2 saptamani nu incepusera vizionarile, estimau cam intr-o luna sa se inceapa. Oricum, preturile mi se par cam mari pt case insiruite sau duplexuri cu doar 3 camere. La 4 camere deja e exagerat, cu banii aia iti iei casa individuala cu 6 camere si mansarda.


#5
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
Ai dreptate, 3 camere in 47 mp...inghesuiala nene...la ce s-or fi gandit? Ca omul se fraiereste ca isi ia 3 cam cu 45k si o sa dea buzna?

#6
tudipanait

tudipanait

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.04.2014

 breadband, on 15 aprilie 2014 - 15:05, said:

Acum vreo 2 saptamani nu incepusera vizionarile, estimau cam intr-o luna sa se inceapa. Oricum, preturile mi se par cam mari pt case insiruite sau duplexuri cu doar 3 camere. La 4 camere deja e exagerat, cu banii aia iti iei casa individuala cu 6 camere si mansarda.

Eu imi caut casa de 6 luni si am analizat preturile din piata..din ce vad, raportul dintre suprafata si pret este in media pietei. Am gasit si mai ieftine in sud dar sincer mi se par foarte mici si inghesuite. Astept sa le vad oricum

#7
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
Suprafetele par ok, e interesant de vazut cum se prezinta mansardele, daca se pot amenaja pt locuit. Terenul e cam putin, pana la urma vor fi un fel de apartamente cu putina gradinuta. Si totusi preturile mi se par un pic exagerate: 160000euro pt 4 camere in duplex, cu 150 mp de teren...Exista case individuale cu 4+ camere si teren rezonabil pana in 150000.

#8
costeloprea

costeloprea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.04.2014

 breadband, on 25 aprilie 2014 - 09:54, said:

Suprafetele par ok, e interesant de vazut cum se prezinta mansardele, daca se pot amenaja pt locuit. Terenul e cam putin, pana la urma vor fi un fel de apartamente cu putina gradinuta. Si totusi preturile mi se par un pic exagerate: 160000euro pt 4 camere in duplex, cu 150 mp de teren...Exista case individuale cu 4+ camere si teren rezonabil pana in 150000.

Am fost la ei si am aflat ca si mansardele se pot amenaja lejer pt locuit (2 dormitoare si baie). Terenul difera si nu este la toate casele la fel..depinde de buget. Din cate am aflat pretul cel mai mare e in jur de 130 k. O sa merg saptamana viitoare sa le vad dar asa pe schite mi s-au parut destul de interesante..Bafta!

#9
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
130k e fara tva (24%) deci 160k practic.

#10
adrianmadalin

adrianmadalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.02.2012
TVA e de 5 %.

#11
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
Tva e 5% in anumite conditii de suprafata utila si pret. In cazul de fata, la duplexul cu 4 camere e 24%.

#12
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
Vreo veste? A fost cineva la vizionari?

#13
3_5_7

3_5_7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.05.2014
Salutare,
Am fost si am vizionat vilele insiruite de aici. Intr-adevar sunt 3 tipuri: B-urile cele mai mari (cca 200 mp utili), C-urile cele mai mici (cca 123 mp utili) si D-urile intermediare (cca 138  utili).
Recunosc ca la prima vedere sunt ok insa la o vizionare atenta, daca ai cat de cat informatii despre cum se construieste o casa, sau macar pe cineva care sa cunoasca tainele constructiei si sa te anute, se poate sa iti schimbi impresia. La asta te conduce si lipsa unor raspunsuri aplicate din partea reprezentantilor de vanzari. Asta este un mare semn de intrebare ca nu primesti raspunsuri din partea cuiva care se ocupa de santier si stie exact ce materiale s-au folosit. Primesti raspunsuri de marketing (cel mai, cea mai etc.)

O sa incerc sa redau aici punctele negative, din ceea ce am vazut, pipait si intrebat precum si pe cele pozitive. Recunosc ca initial eram aproape convins sa cumpar insa dupa ce am mai analizat, ma mai gandesc.

PUNCTE POZITIVE (din acceptiune personala):
- Sunt si constructii cu cate 10 apartamente insiruite, dar si constructii cu cate doua apartamente -duplexuri (acestea sunt mai scumpe, dar se afla fiecare pe cate un colt si au intimitate mai mare (distanta pe laterala pana la urmatoarea constructie este de 10m liniari; la cele insiruite terenul din fata este despartit, stanga dreapta fata de vecini, de un gardulet de 1m inaltime si peretii sunt comuni;
- Suprafata utila care mi se pare ok (cca 138 mp pentru D-uri cu ajutorul mansardei);
- Compartimentarea buna a spatiilor (varianta cu bucatarie deschisa sau optional inchisa); ce am vazut eu era cu bucatarii inchise;
- Tamplaria exterioara este de culoare inchisa (maro);
- Este placa de beton intre etaj si mansarda;
- Mansarda poate fi compartimentata (o poti face tu sau poti apela la serviciile lor; pretul lor insa o sa il trec la aspecte negative); Aici se castiga inca un etaj (este poate singurul foarte mare aspect inteligent al constructiei).
- Livingul este prevazut cu geamuri de sus pana jos si are o terasa aranjata chiar pe fundatia cladirii; terasa este acoperita (la D-uri este de 9 mp la B-uri mai mare, de cca 15-16 mp);
- Din terasa se paseste in gradina, prevazuta la toate tipurile (pentru D-uri spre exemplu este de 34 mp, iar la B-uri poate fi si de 150mp ); nu am avut cu ei o negociere ferma dar pretul pentru 80mp de teren suplimentar costa  5500 euro +tva;
Cam atat cu punctele pozitive!

PUNCTE NEGATIVE;
- Nu pot fi vizionate decat 3-4 apartamente finisate. Nu se permite accesul pe santier acolo unde se lucreaza. De ce? Ce se ascunde in spatele peretilor?
- Materialele utilizate si aici este marele meu semn de intrebare. Ei spun ca s-a folosit intre casele insiruite caramida porotherm de 25cm si izolatie cu polistiren de 10cm. Intr-adevar asa se vede la cele din stanga care sunt in constructie, dar din ce sunt peretii dintre vile? Surpriza!!! La una din B-uri, adica cea mai scumpa, am vazut pereti din BCA intre vecini. Era nefinisata la interior!!! Repet, de ce nu pot fi vizionate in stare de constructie?
- Toti peretii din interior, de compartimentare, sunt din Rigips; inclusiv cei de la etaj dintre baie si dormitoare.
- instalatia termica nu este din cupru (incercati sa deschideti usile de vizitare; este din polipropilena (ppr); tevile de apa rece nu par a fi camasuite (potejate pentru evitarea condensului atunci cand este cald in casa)- asta este o alta sursa de igrasie, mirosuri neplacute si probleme care pot aparea in timp;
- Nu au garantat ca in peretii de rigips este pusa si bariera de vapori (asta inseamna ca te trezesti cu o igrasie de toata frumusetea);
- Polistirenul de la exterior au spus ca este de 10 cm insa pare de 8 cm iar ei spun ca EPS (densitatea lui) este de 70 si normal ar fi trebuit sa fie  de 80 (densitate mai mare protectie mai mare);
- Nu au stiut sa imi comunice calculul termic la centrala ( centrala pare subdimensionata; eate de 25kw)
- Localizarea la 5 km de Targul auto de la Vitan (am luat ca reper in calcul Vitanul pentru ca asta este portiunea parcursa in plus din cauza inexistentei unui pod peste Dambovita)  spre Ansamblul de case, insa la intoarcere spre centru pe Splai esti nevoit sa mergi pana la centura si sa te intorci (sunt 10 km in plus pe care in trafic normal ii faci rapid  in cca 8-10 min insa am inteles din postarile facute de catre cei care locuiesc in Confort City ca poti sa faci dimineata si 45 min pana la Targul Auto);
- Am aflat ca mai este un drum de legatura cu Popesti-Leordeni si apoi legatura cu Sos. Oltenitei (din cate stiu este foarte aglomerata);
- Mirosul degajat de Protan (aici poate ma ajuta cineva care locuieste in zona; cat de intens mai este? Unii spun ca s-a inchis, altii ca este activ. Care este realitatea?
- Groapa de gunoi, relativ aproape 3-4 km;


La capitolul NEUTRE:
- Contractele pentru furnizare gaz si curent se incheie individual cu furnizorii directi; Dar asta dupa ce ansamblul va fi construit in totalitate si functional.  Pana atunci se va ocupa dezvoltatorul; Nu stiu cat este de bine!
- Contractele pentru apa si canalizare se incheie cu dezvoltatorul (se pare ca pentru apa au un put de mare adancime .....
- Nu stiu in ce masura Podul construit acum peste Dambovita va usura accesul spre centru (desi va face legatura cu Sos. Oltenitei; am aflat ca este proiectat ca nod de intrare in Bucuresti). Doar daca dezvoltatorul va sacrifica teren si bani pentru constructia unui drum de legatura!!

Una peste alta, sper sa va fie utile informatiile. In clipa de fata suntem in expectativa.......Daca mai sunt si altii care au vizionat vilele insiruite mi-ar prinde bine si alte pareri in luarea deciziei finale.
Acum nu mai sunt asa convins! Pretentiile lor financiare incep sa mi se para mari (in plus fata de pretul de lista: 5500 euro + tva pentru cca 80 mp suplimentar de teren la duplexuri;  5000 euro pentru compartimentare in conditiile de calitate aratate antetior etc).

Numai bine si sa alegem cu intelepciune!

Edited by 3_5_7, 27 May 2014 - 18:12.


#14
3_5_7

3_5_7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.05.2014
Mi-am amintit ca la B-uri in mijlocul livingului este un stalp . Nu asta mi-a atras atentia in mod special, ci faptul ca deasupra este grinda de sustinere doar pe jumatate din latimea casei (asta este ciudat, legatura de rezistenta). Aici poate sa raspunda doar un architect......priceput, intrucat de la ei nu am primit raspuns de specialitate.

#15
proprietar_in_CC

proprietar_in_CC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.06.2014
Salutare! Va scriu in calitate de rezident de circa 5 ani in Confort City. Atentie la urmatoarele aspecte:
1. constructie:
- daca exista structura de lemn, atentie la izolarea anti incendiu si la instalatiile electrice care trebuie sa fie facute conform legii, nu ca in CC.
- peretii despartitori intre apartamente sa fie din caramida/BCA/beton, nu placi de rigps si de rumegus presat. In CC in urma incendiului ne-am dat seama ca unii pereti despartitori asa sunt...
- peretii care inconjoara apartamentele precum si tavanele sa fie izolate cu vata. In CC eu nu am vata la nici un tavan, si nici la toti peretii care ma despart de vecini.
- polistirenul exterior trebuie sa fie de 10, nu de 8 asa cum e in CC si cel mai sigur nici densitatea nu e cea ideala
- cartea tehnica a imobilului sa existe si sa fie actualizata. In CC nu am primit nici o carte tehnica de imobil, ele exista, dar nu sunt actualizate
- plan de interventie in caz de incendiu. In CC nu exista asa ceva nici acum

2. alimentare cu apa daca veti fi alimentati din puturile de apa din CC, atunci sa va asteptati la urmatoarele:
- calcar, clor, impuritati (nisip)
- preturi peste Apa Nova
- probleme cu plata la canalizare intre constructor si Vital Gaz. Noi abia acum am preluat canalizarea in CC prin contract cu Vital Gaz

3. alimentare cu energie electrica:
- contract prin interpusi cu Enel pe autorizatie de santier. Autorizatie ANRE expirata sau inexistenta, Autorizatie de santier expirata => alimentare ilegala
- alimentare de proasta calitate (dese caderi de tensiune, mai ales vara) care duce la arderea unor electrocasnice
Noi in CC abia anul asta am facut contracte cu Enel, contoare noi, etc.

4. Comunicare cu dezvoltatorul
- promisiuni electorale, povesti cu poduri peste Dambovita, cu inchidere Protan si ferma Popesti, poate pana la prezidentiale ajunge si o promisiune cu metrou in cartier...
- in faza de prevanzare, comunica exceptional de bine. Dupa ce au vandut, rezolva problemele atat cat sa nu iasa scandal. Dupa ce a expirat perioada de garantie, s-a terminat cu reparatiile, interventiile si chiar si cu raspunsul la mesaje. Ignoranta totala. Exemplu de defecte ascunse: instalatia de gaz executata execrabil, pusa in folosinta partial si apoi o ultime de probleme identificate de DistriGaz. Acelasi lucru se aplica si la intretinere spatii comune (parcare subterana, parcuri, spatii verzi, iluminat public, etc.)
- nu exista o predare oficiala a spatiilor comune intre dezvoltator si Asociatia de Proprietari.

5. Corectitudine in relatia cu Statul: TVA-ul platit de voi nu ajunge la stat, apartamentele nevadute rapid, ajung sub sechestru la ANAF si apoi cheltuielile comune aferente acestor apartamente trebuiesc acoperite de cei care locuiesc in cartier. In blocurile din CC inca sunt intre 10 si 25% din spatii sechestrate. Nu plateste nimeni intretinerea aferenta acestora...

Atentie! Lista de mai sus nu e una exhaustiva. Dar tot ce am spus aici poate fi argumentat cu mail-uri, documente, petitii, marturii.

Edited by proprietar_in_CC, 03 June 2014 - 13:06.


#16
3_5_7

3_5_7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.05.2014
@proprietar_in_CC: Iti multumesc pentru timpul acordat si informatiilor impartasite.  Imi este foarte clar atat mie cat si prietenilor mei, ca ar fi bine sa nu ne legam la cap, daca nu ne doare.

Constat, din cate am citit, pe acest forum ca sunt aproape inexistenti dezvoltatorii imobiliari seriosi. In consecinta, vom cauta teren si vom purcede la propria constructie. Mai multa bataie de cap inainte, dar multa liniste dupa.

Va doresc mult succes!


#17
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
A mai vizionat careva cartierul? S-a mutat cineva?

#18
csm1

csm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 27.07.2012
arata bine din exterior complexul de vile

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate