Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Mostenire suma la banca

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Tatal meu are 82 de ani, sa-l tina Cel de sus sanatos, dar vesnic nu e nimeni.
El ne tot bate la cap sa ne dea din banii pe care ii are la banca pt ca, zice el, taxa de mostenire e f. mare.
Mai am o sora, iar sotul ei are imputernicire pe banii din banca (ei sunt in localitate cu tata, eu nu, de-aia le-a facut lor imputernicire). In cazul asta nu vad ce taxa de mostenire mai trebuie platita, nu se pot scoate banii cu imputenicirea si gata, apoi ii impartim? Trec peste faptull ca pot fi pacalit, nestiind despre cati bani e vorba.

#2
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014
Cel mai simplu.
Imputernicit pe cont si gura mica cand ajungi la banca dupa deces.

#3
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
De ce are sotul sorei tale si nu sora ta, imputernicire ?
Da foarte bine, sa-i imparta tatal tau acum, scapati de un stres in plus dupa deces.

Edited by opop, 14 April 2014 - 20:39.


#4
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Eu zic sa-i accepti acum cat ai ocazia...Am vazut / citit / auzit de-a cazuri in familie de mi-am pus mainile-n cap. Ti-ai luat banii acum, ii pui in contul tau si gata treaba. Niciodata nu se stie ce se va intampla. Poate ca sotul sorei va avea un accident si va muri...poate ca vor divorta...poate ca...etc.

#5
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008
Dacă e vorba de bani de care tatăl tău este convins că nu mai are nevoie acum, la vârsta asta, de ce să nu îi vireze (în mod egal sau știu eu ce înțelegere e între voi) în conturile voastre, ale copiilor? Astfel ai garanția că totul e ok și scapi de grija asta după deces.

#6
vj_click

vj_click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 02.06.2009
Daa, cel mai bine e sa va imparta acum tot ce are de impartit. Dupa moartea parintilor apare cearta intre frati cum ca unu ar vrea aia unu vrea cealalta si e mai bine sa fie batranul tau cu inima impacata. Mai ales daca e vorba de bani si terenuri.

#7
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Cel mai bine e sa se imparta banii de pe acum. Cunosc si eu "n" cazuri cand banii defunctului au fost "delapidati".

#8
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005

View Postopop, on 14 aprilie 2014 - 20:36, said:

De ce are sotul sorei tale si nu sora ta, imputernicire ?
Da foarte bine, sa-i imparta tatal tau acum, scapati de un stres in plus dupa deces.

A tot plimbat banii de la o banca la alta si sora mea e mai greu deplasabila ca sa se duca de fiecare data.
Sa fiu sincer, de ce nu vrem sa ii luam banii de acum: tata e foarte bagacios si cicalitor, mai ales cand ia o dusca e de-a dreptul imposibil, trebuie sa stie el tot si sa te bata la cap sa faci cum zice el, desi nu are nici o treaba cu situatia. Cu ani in urma ne-a mai dat niste bani si imediat dupa aia ne-a terorizat cu chestii de-astea, si de obraz trebuia sa il ascultam si sa scornim tot felul de minciuni de am zis ca nu ne mai trebuie.

#9
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014
Poate sa lase banii in banca si sa faca un card, apoi puteti scoate banii cand vreti.
Dupa deces, imputernicitul nu mai are voie sa scoata banii din banca. Cum spunea XFR:,,gura mica cand ajungi la banca dupa deces".
Chiar si daca contul e gol, ca sa-l inchizi, trebuie sa faci succesiunea pe cont.

Edited by Krystina, 14 April 2014 - 21:06.


#10
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postwyo, on 14 aprilie 2014 - 20:50, said:


A tot plimbat banii de la o banca la alta si sora mea e mai greu deplasabila ca sa se duca de fiecare data.
Sa fiu sincer, de ce nu vrem sa ii luam banii de acum: tata e foarte bagacios si cicalitor, mai ales cand ia o dusca e de-a dreptul imposibil, trebuie sa stie el tot si sa te bata la cap sa faci cum zice el, desi nu are nici o treaba cu situatia. Cu ani in urma ne-a mai dat niste bani si imediat dupa aia ne-a terorizat cu chestii de-astea, si de obraz trebuia sa il ascultam si sa scornim tot felul de minciuni de am zis ca nu ne mai trebuie.

asta e, trebuie sa cantaresti cu atentie plusurile si minisurile, decizia o iei tu
s-ar putea sa se imbete si sa joace banii la pacanele si atunci ramai fara nimic


View PostKrystina, on 14 aprilie 2014 - 21:04, said:

Poate sa lase banii in banca si sa faca un card, apoi puteti scoate banii cand vreti.
si cat vreti Posted Image

#11
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Daca se hotareste sa lase banii la banca pe numele lui spune-i sa noteze undeva foarte clar ce sume are in cont, la ce banca si toate celelalte detalii care ar putea fi relevante. Am auzit de cazuri in care banca a palmat banii dupa un deces si n-a anuntat mostenitorii, iar cand acestia s-au dus la banca aia au dat din umeri, conturile erau goale si toti se faceau ca ploua.

Si asta se intampla in UK, in Romania ma gandesc ca te bate paznicul daca mergi la ei cu problema asta.

#12
mamaia56

mamaia56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.04.2010
Cel mai bine,face-ti cum doreste el,poate ca acesta este ultima lui dorinta si pina nu aranjaza lucrurilecum doreste el,nu poate inchide ochii,de ce sa aminati,in caz ca va zice ceva,ii spune-ti ca el a dorit,si voi a-ti facut cum a zis el,i-ati indepliit dorinta.

#13
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Atentie, dupa decesul titularului, imputernicitul nu mai are nici un drept asupra contului.

#14
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005

View Postyesyesyesyo, on 15 aprilie 2014 - 14:32, said:

Atentie, dupa decesul titularului, imputernicitul nu mai are nici un drept asupra contului.

Am inteles, dar daca imputernicitul se duce imediat la banca nu poate sa scoata banii? Care e problema? Probabil ca poate parea ciudat ca scoate toti banii ca imputernicit, insa cum il pot opri cei de la banca si pe ce motiv?

Edited by wyo, 15 April 2014 - 18:22.


#15
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Pentru simplu motiv ca titularul este decedat.
Daca banca vrea cu tot dinadinsul, elibereaza banii imputernicitului fara nici un fel de discutie, iar apoi face o plingere penala impotriva celui care cu rea vointa a golit un cont bancar.
Banca are dovada datei si orei la care a eliberat banii, daca militienii dovedesc ca anterior acele date si ore titularul era deja decedat, persoana care a ridicat banii este un infractor.

#16
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
Stati asa.
Daca  tata are bani in banca. mama si cu mine imputerniciti.

In caz de deces  nu mai se poate umbla la cont?

#17
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
nu, trebuie facuta succesiunea.

#18
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007
daca tot vrei sa lasi banii in cont, convinge-l pe al batran sa puna banii pe numele tau si el sa fie imputernicit.
daca da coltul, tu poti sa scoti banii fara nici un fel de probleme.
dar e important ca tu sa fii titular si batranul imputernicit, nu invers.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate