Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Vreau să cumpăr bicicletă electrică IEFTINĂ

- - - - -
  • Please log in to reply
336 replies to this topic

#1
Spring76

Spring76

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 418
  • Înscris: 13.03.2014
Gata, am decis să protestez împotriva accizei nesimțite pe combustibili. Deși îmi permit, nu mai VREAU să merg (mult) cu mașina în București (deși am o mașină extrem de economică).
Vreau o bicicletă electrică, cel mai ieftin model posibil, chiar mâna a doua (dar la care să se poată schimba ușor acumulatorul). Nu sunt genul care sare bordurile (decât dacă n-are încotro) și merg cu bicicleta ca și cum aș merge cu un bibelou (evit gropile și denivelările ca un artist). Dar, uneori, chiar nu vreau să transpir ca un porc și să put ca un hoit. Ceea ce înseamnă că vreau o bicicletă electrică ORICÂT DE SIMPLĂ. Preferabil foarte simplă. Iar dacă are autonomie zece kilometri, e foarte bine.
Vreau s-o folosesc așa: merg pe electric până undeva unde nu trebuie să put (îmbrăcat mai îngrijit). Când mă întorc, nu mai contează, pot să put și a rahat, deci merg pedalând (mă pricep să pedalez, am făcut-o zeci de ani).
CE ÎMI RECOMANDAȚI?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pentru 10km cea mai ieftina e cea mai buna dar ...... nu am vazut nici o bicicleta electrica la preturi ne-aberante in Romania.
(ma refer la magazin nu second-uri pe diferite site-uri)

Sper ca e clar ca trebuie sa ai unde sa o parchezi in siguranta si la destinatie.

Edited by f300, 10 April 2014 - 20:34.


#3
Spring76

Spring76

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 418
  • Înscris: 13.03.2014

 f300, on 10 aprilie 2014 - 20:33, said:

1) Pentru 10km cea mai ieftina e cea mai buna dar ...... nu am vazut nici o bicicleta electrica la preturi ne-aberante in Romania.
(ma refer la magazin nu second-uri pe diferite site-uri)

2) Sper ca e clar ca trebuie sa ai unde sa o parchezi in siguranta si la destinatie.
1) De-aia am intrat aici.
2) Nu e o problemă, am unde.

#4
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Mi-ai  facut seara, am ras ca un spart!
Incearca pe dirtbike.ro unde se afla un bazar de biciclete.
Am facut io o cautare pentru tine rapida si am gasit-o pe cea mai ieftina :

http://www.dirtbike....u-adulti-168864

Cica e adusa din Germania! :)

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"Se accelereaza fara a fi nevoit sa dai din pedale" nu prea pusca cu Germania, dar in fine.

#6
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 pg-soare, on 10 aprilie 2014 - 20:36, said:


Cica e adusa din Germania! Posted Image

Ca sa puna botu aia de tot mai cred in calitatea germana :lol: . Aia a fost odata . Nu mai e ce era .

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,446
  • Înscris: 19.04.2009
Eu cred c-as da cu ea de pamant in Cluj Posted Image
Pun pariu ca din centru pana in Zorilor, se opreste dupa primii 25m Posted Image

is curios, ce putere au astfel de biciclete? Tare am impresia ca stiu sa mearga doar la vale, si uneori pe drum drept

:later edit: wtf, am scris motociclete :lol:

Edited by lex404, 10 April 2014 - 20:43.


#8
Spring76

Spring76

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 418
  • Înscris: 13.03.2014

 pg-soare, on 10 aprilie 2014 - 20:36, said:

Mi-ai  facut seara, am ras ca un spart!
Incearca pe dirtbike.ro unde se afla un bazar de biciclete.
Am facut io o cautare pentru tine rapida si am gasit-o pe cea mai ieftina :

http://www.dirtbike....u-adulti-168864

Cica e adusa din Germania! Posted Image
Interesant! Ceva nou de genul ăsta în București?

#9
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Poti sa dezvolti , un pic, ideea cu imbracatul mai ingrijit, atunci cand circuli cu bicicleta, fie ea si electrica ?

#10
Spring76

Spring76

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 418
  • Înscris: 13.03.2014

 lex404, on 10 aprilie 2014 - 20:42, said:

Eu cred c-as da cu ea de pamant in Cluj Posted Image
Pun pariu ca din centru pana in Zorilor, se opreste dupa primii 25m Posted Image

is curios, ce putere au astfel de biciclete? Tare am impresia ca stiu sa mearga doar la vale, si uneori pe drum drept

:later edit: wtf, am scris motociclete Posted Image
Eu am auzit că bicicletele electrice sunt foarte bune la urcat dealu' și pot avea autonomie până la cincizeci de kilometri (cele cu acumulator cu litiu). Dar problema e că doar am citit pe net, nu știu pe nimeni care are... Dar am mai citit că și cele cu acumulatori de doi bani, cu plumb, se comportă binișor la deal.

 spik1, on 10 aprilie 2014 - 20:44, said:

Poti sa dezvolti , un pic, ideea cu imbracatul mai ingrijit, atunci cand circuli cu bicicleta, fie ea si electrica ?
Costum și cravată, ca olandezii în Amsterdam. La dus. La întors, pantaloni scurți.
Problema e că Bucureștiul nu e Amsterdam, ăia n-au canicula noastră și, oricât de încet ai merge, tot transpiri. La 35 grade Celsius nu e ca la 25.

Edited by Spring76, 10 April 2014 - 20:50.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,446
  • Înscris: 19.04.2009
Da, cred...Cred ca s-or comporta mai bine decat 10 ani de experienta :)
Nu vad ce te deranjeaza exact, japonezii merg in costum pe biciclete, femeile in costum ( rochie + camasa ) si tenesi pana la destinatie. Si nimeni nu pute :lol:

Imbraca-te corespunzator pe bicicleta ;)
http://www.bikexpert...5788_34973.aspx
http://www.bikexpert..._5788_8278.aspx

Arati putin ciudat, dar e foarte comod. Eu stiu un tip care asa merge, si se schimba la birou :)
Si eu, doar ca amu nu mai am bicla Posted Image Posted Image

#12
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 Spring76, on 10 aprilie 2014 - 20:47, said:


Costum și cravată, ca olandezii în Amsterdam. La dus. La întors, pantaloni scurți.
Problema e că Bucureștiul nu e Amsterdam, ăia n-au canicula noastră și, oricât de încet ai merge, tot transpiri. La 35 grade Celsius nu e ca la 25.
Oricare ar fi temperatura, nu asta e problema ci tara :) suntem in romania, aici capacitatea cilindrica conteaza. Valoarea ta e reflectata de bolidul pe care il conduci...cam asta e mentalitatea.

#13
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Daca esti corporatist si lucrezi in hala din aia cu separeuri ca in staul, unde te schimbi? In veceul unisex?

Stiu ca zici de bicicleta electrica, dar totusi un scuter - cel mai rahitic, cu consum infim - n-ar fi o idee mai buna?

Edited by mymothman69, 10 April 2014 - 20:59.


#14
Spring76

Spring76

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 418
  • Înscris: 13.03.2014

 lex404, on 10 aprilie 2014 - 20:51, said:

Nu vad ce te deranjeaza exact, japonezii merg in costum pe biciclete, femeile in costum ( rochie + camasa ) si tenesi pana la destinatie. Si nimeni nu pute Posted Image
Eu transpir mai abundent când fac efort. Doar dacă temperatura se menține la 20 de grade nu transpir. La peste 30, e imposibil să nu transpir.
Cât despre schimbat la birou, nu e ceva acceptabil pentru mine. Cu bicicleta vreau să câștig timp, nu să pierd. Nu e vorba de birou, să zicem că e vorba de niște prezentări. Nu mă pot schimba pe drum și nici la destinație. Bicicleta, la ce drumuri fac eu în centrul Bucureștiului, pe niște străduțe cu sens unic și fără parcare, este mult mai mai rapidă decât mașina.

#15
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Astea ieftine nu stiu ce e de capu lor , dar astea mai noi si mai scumpe is faine :) .
Autonomie declarata "30 si ceva , aproape 40 km" .

Review in romana .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/npsEF7ZdHaY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
Spring76

Spring76

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 418
  • Înscris: 13.03.2014

 emyboy, on 10 aprilie 2014 - 20:58, said:

Astea ieftine nu stiu ce e de capu lor , dar astea mai noi si mai scumpe is faine Posted Image .
Autonomie declarata "30 si ceva , aproape 40 km" .

Review in romana .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/npsEF7ZdHaY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta e mai degrabă scuter și probabil costă ca la balamuc. Pe deasupra, nu prea poți pedala pe ea, cred că are pedale doar ca să fie numită bicicletă. Nu, eu vreau ceva care arată ca o bicicletă, dacă cu motor electric prinde 15 km/h e foarte bine. Asta prinde cică 40, ceea ce este enorm, mult peste ce-mi trebuie mie. Eu, cu bicicleta, vreau să mă strecor printre mașini, nu să le depășesc. Iar când pedalez vreau să pedalez ca pe o bicicletă adevărată (mai încărcată un pic), nu să trag la pedale ca un hamal ditamai motoru' de scuter.
Uite ce roți are asta, zici că e motocicletă!

 mymothman69, on 10 aprilie 2014 - 20:57, said:

Stiu ca zici de bicicleta electrica, dar totusi un scuter - cel mai rahitic, cu consum infim - n-ar fi o idee mai buna?
Nu, nu vreau scuter.  Vreau să fiu verde, „eco”. Merg pe electric numai dacă n-am încotro. Dacă n-ar fi problema cu transpirația, n-aș vrea bicicletă electrică.

A apărut cumva așa ceva (sau ceva asemănător) în România?
http://www.gandul.in...-video-11144832

Edited by Spring76, 10 April 2014 - 21:07.


#17
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Pai si porcaria de ti-am aratat-o eu e tot o janghina, parerea mea. Nu e o bicicleta ca lumea.
Nu stiu daca vei gasi in Romania ce cauti tu, d-apoi doar in Bucuresti.

#18
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Si cauciucul cat de afectat este de frecarea cu jucaria aia ? Nu se toceste mult mai repede ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate