Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Roaming Național Tranzitoriu - Digi.Mobil, fără trafic de date.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9322 replies to this topic

#3817
sandu635

sandu635

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.10.2006
Eu cred ca RDS are un trafic total pe luna in toata reteaua VDF dupa care probabil trebuie sa plateasca in plus . Aici normal intra si traficul de voce care il facem  in romanig national care sigur este contorizat ca date.
Daca ar fi lasat trafic nelimitat foarte multi ar fi abuzat reteaua vodafone pe idee ca vor prinde in mai multe locatii H+ si automat ar implica costuri mari pentru RDS.
Si eu zic ca 100M e putin si as fi preferat un 500M dar avand in vedere ca clienti VDF la abonamente mici nu au nici atat  sunt multumit macar ca exista.

Ce cred ca se va intampla. RDS cred ca are posibilitatea de a "vedea" de unde vine traficul de date si de voce din reateaua VDF si cum apare cate un "hot spot" va merge sa mai planteze o antena acolo eliberand din trafic din roaming. Si cum majoritatea o sa lase telefoanele pe automat traficul in VDF va ramane mic permitand RDS sa urce incet limita, spre eu spre 1G

Asta e doar parerea mea si sper ca cineva care lucreaza in domeniul sa explice mai bine banuelile mele.

Edited by sandu635, 17 July 2014 - 11:23.


#3818
cipy_ro

cipy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.04.2005

View Postkato1, on 17 iulie 2014 - 10:25, said:

pai nelimitatul este nelimitat.......ca avem un caz (nici ala sigur) in care un individ a vorbit 10000 de minute international si a primit suspendare abonament nu mi se deplasat......acoperirea chiar este extinsa, unde e minciuna?


Ba bine ca nu. Dar sa ma explic. Eu am contractat de la RDS un DON, care inseamna nelimitat voce si date (5GB trafic mare, restul trafic mic) plus acoperire extinsa. Normal este ca aceste specificatii sa se respecte pana la capat, inclusiv in conditii de roaming. Nu sa imi zica apoi ca am acoperire extinsa, dar in realitate nu am voie sa ma folosesc de ea decat in anumiti parametri, pentru ca a picat nelimitarea(am deja primele limite). Apoi, desi am trafic nelimitat, dupa 100 MB in RN mi se blocheaza, pentru ca iar a picat nelimitarea. Eu nu am treaba cu parteneriatul RDS- VDF. Asta e problema RDS nu a mea. Eu vreau sa primesc ce se specifica in contract fara restrictii, fie ca ma folosesc sau nu de acoperirea extinsa. Asa scrie in contract ca inseamna DON. Daca aveau de gand sa ma limiteze in RN, trebuiau sa spuna in contract. Nu apoi sa blocheze cartele si sa posteze anunturi pe site sau sa le trimita prin SMS. Astea nu au nici o valoare juridica si sunt total NEPRINCIPIALE:

#3819
aladeintreabamereu

aladeintreabamereu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 29.12.2006

View Postcipy_ro, on 17 iulie 2014 - 11:20, said:



Ba bine ca nu. Dar sa ma explic. Eu am contractat de la RDS un DON, care inseamna nelimitat voce si date (5GB trafic mare, restul trafic mic) plus acoperire extinsa. Normal este ca aceste specificatii sa se respecte pana la capat, inclusiv in conditii de roaming. Nu sa imi zica apoi ca am acoperire extinsa, dar in realitate nu am voie sa ma folosesc de ea decat in anumiti parametri, pentru ca a picat nelimitarea(am deja primele limite). Apoi, desi am trafic nelimitat, dupa 100 MB in RN mi se blocheaza, pentru ca iar a picat nelimitarea. Eu nu am treaba cu parteneriatul RDS- VDF. Asta e problema RDS nu a mea. Eu vreau sa primesc ce se specifica in contract fara restrictii, fie ca ma folosesc sau nu de acoperirea extinsa. Asa scrie in contract ca inseamna DON. Daca aveau de gand sa ma limiteze in RN, trebuiau sa spuna in contract. Nu apoi sa blocheze cartele si sa posteze anunturi pe site sau sa le trimita prin SMS. Astea nu au nici o valoare juridica si sunt total NEPRINCIPIALE:

Propun sa punem mana de la mana, sa angajam un avocat si sa ii dam in judecata....

#3820
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,787
  • Înscris: 05.07.2007

View Postsind, on 17 iulie 2014 - 11:08, said:

tu intelegi doar ce vrei din ce spun altii de pe forum - ce treaba are dansa cu prefectura in comparatia ta la cutite si masini?
am scris foarte clar ca este o oferta in continuare foarte buna, insa pentru unii clienti
inteleg ca trebuie sa fie frustrant sa accepti ca ZEUL telecomului romanesc, aceasta firma serioasa care tot lanseaza oferte super agresive, dar cu 800M EUR gaura, apeleaza la diverse magarii dupa ce s-a abonat lumea buluc la ea....dar timpul le rezolva pe toate
eu dupa toate aceste stelute din oferta RDS i-as spune ungurului bancul cu timpul....dar ma abtin...

RDS are de departe cea mai buna oferta DACA ai si alte servicii de la ei - dar voi vedeti doar ograda proprie si nu sunteti in stare sa veniti cu argumente pentru masa de clienti ...
era vorba de reclame, nu? daca nu poti face conexiunea, nu-i nimic, intreaba si raspund.
oferta este agresiva. este si buna pentru cei care sunt in majoritatea timpului in acoperirea digi si au si echipament pentru ea. ca unii ori altii cauta portite sa profite (abuzeze) nu e vina digi, oferta este pentru cei care se inscriu in conditiile de mai sus.
daca tu considerii magarie suspendarea dupa 10000 minute international, eu unul nu o consider. am specificat clar ca in cazul acesta dadeam despagubiri de 200 de euro si il taiam de pe toate serviciile rcs rds.
daca consideri magarie faptul ca ofera 100mb trafic lunar in rn  eu unul nu o consider. vrei acoperire vodafone la date si voce, faci contract cu vodafone direct, nu te mai impiedici de digi. pentru situatiile exceptionale cand trebuie sa fii intr-o zona ce nu este sub acoperirea digi, ai spatele acoperit cu vodafone. si in acest caz, ce ofera digi este suficient.

#3821
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008

View PostTetaNos, on 17 iulie 2014 - 10:46, said:

Rds ul in viitorul apropiat va fi cumparat de Vdf ..
Informatie gresita. Citita pe blogul lui Turcescu. FALS.

#3822
juve_merda

juve_merda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 18.10.2006
chiar daca dadeau doar 1 MB in RN , aplaudacii aplaudau. Posted Image

#3823
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,775
  • Înscris: 25.01.2007

View Postcipy_ro, on 17 iulie 2014 - 11:20, said:

Ba bine ca nu. Dar sa ma explic. Eu am contractat de la RDS un DON, care inseamna nelimitat voce si date (5GB trafic mare, restul trafic mic) plus acoperire extinsa.

Io as zice sa ne pui un scan unde ai tu in contract roamingul national. Nu de alta, dar pana atunci pari ca esti din aia la care daca nu le dai si sambata...

#3824
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,831
  • Înscris: 13.07.2010
http://www.nwradu.ro...il-si-vodafone/
http://www.arenait.n...g-national.html
http://www.go4it.ro/...pdate-12937927/
http://www.idevice.r...rafic-internet/
http://stiri-telefoane.mobilissimo.ro/digi-mobil/roamingul-naional-de-date-oferit-de-digi-mobil-consta-intr-un-pachet-de-doar-100-mbluna-utilizatorii-sunt-dezamagii-de-oferta-rdsrcs_22285.html

Edited by vio73, 17 July 2014 - 11:55.


#3825
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Pai..fa plangere rezilieaza ia masuri. Ce crezi ca schimbi pe forum? Eu asta n-o inteleg...ai pretentii, nu esti multumit, dar nici nu vrei sa renunti la serviciile lor. Eu stiu una si buna alegi un operator, ce-ti satisface pe deplin cerintele. Da sa stai si sa plangi pe forum, in ideea ca poate schimbi ceva, e cea mai proasta solutie/metoda.

#3826
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,787
  • Înscris: 05.07.2007

View Postcipy_ro, on 17 iulie 2014 - 11:20, said:



Ba bine ca nu. Dar sa ma explic. Eu am contractat de la RDS un DON, care inseamna nelimitat voce si date (5GB trafic mare, restul trafic mic) plus acoperire extinsa. Normal este ca aceste specificatii sa se respecte pana la capat, inclusiv in conditii de roaming. Nu sa imi zica apoi ca am acoperire extinsa, dar in realitate nu am voie sa ma folosesc de ea decat in anumiti parametri, pentru ca a picat nelimitarea(am deja primele limite). Apoi, desi am trafic nelimitat, dupa 100 MB in RN mi se blocheaza, pentru ca iar a picat nelimitarea. Eu nu am treaba cu parteneriatul RDS- VDF. Asta e problema RDS nu a mea. Eu vreau sa primesc ce se specifica in contract fara restrictii, fie ca ma folosesc sau nu de acoperirea extinsa. Asa scrie in contract ca inseamna DON. Daca aveau de gand sa ma limiteze in RN, trebuiau sa spuna in contract. Nu apoi sa blocheze cartele si sa posteze anunturi pe site sau sa le trimita prin SMS. Astea nu au nici o valoare juridica si sunt total NEPRINCIPIALE:
ai nelimitat voce si date in retea. acoperirea extinsa este pentru situatiile exceptionale cand te afli in afara ei. inca o data, daca voi doriti sa folositi vodafone in majoritatea timpului fiind clienti digi, cred ca problema este la voi, nu la digi.

#3827
Blender33

Blender33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 01.09.2012
Din septembrie roamingul national de voce o sa fie in limita a 100 de minute.

Pe surse de la un angajat.

#3828
juve_merda

juve_merda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 18.10.2006

View PostBlender33, on 17 iulie 2014 - 11:31, said:

Din septembrie roamingul national de voce o sa fie in limita a 100 de minute.

Pe surse de la un angajat.

:)) sanatate si virtute... revenim la scumpete... :))

#3829
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 13.05.2008
Totusi, eu vreau sa vand cei 100 MB de date in RN catre Vodafoame! Cat sa le cer? Vreau sa ma imbogatesc! :D

#3830
stefanmad

stefanmad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 20.10.2008
Eu sunt multumit de servicile lor!!
Trebuie sa va obisnuiti cu ideea ca Rcs-Rds schimba regulile din mers. Vedeti Digi TV Cablu.

#3831
duca_razvan

duca_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 29.03.2008
Totusi, regulile pentru date in roaming nu au fost stabilite de la bun inceput. Nu poti sa schimibi ceva ce nu exista :)

#3832
stefanmad

stefanmad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 20.10.2008
O sa vedem la Voce.
Iti da la inceput ceva si dupa un timp ori te mai pune sa platesti ori te limiteaza.
Repet eu sunt multumit de ce ofera RDS (TV/INTERNET/MOBIL).

Edited by stefanmad, 17 July 2014 - 12:06.


#3833
glider

glider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.07.2014
De cat sa dai 25 euro pentru RED 25 in care sa ai 1,5 GB net mai bine iti iei asa:

voce: Digi Mobil Nelimitat 5 euro cu 5GB trafic in Digi si nelimitat voce
date: Smart Net 19 cu 15 GB trafic national si viteza 4G + modem wifi 4G portabil gratuit
total: 5 + 19 = 24 euro

Deci la 24 euro (Digi + Vodafone) ai mai multe beneficii decat la 25 euro abonament doar la Vodafone
+ multe alte avantaje gen:
- mai mult trafic
- internet oriunde in tara
- voce nelimitat national si international (mobil)
etc.

Valabil si pentru varianta Digi + sim date Orange sau Digi + sim date Cosmote Posted Image

Edited by glider, 17 July 2014 - 11:52.


#3834
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,168
  • Înscris: 22.03.2008
Pentru Romania, 4 operatori de telefonie mobila sunt cam multi. Posibil sa vedem un Orange+T-Mobile (asa cum s-a intamplat in UK) si un Vodafone+Digi.Mobil.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate