Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Un montaj didactic

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
Inpirat din topicul - tranzistori- unde am observat ca sunt oameni care nu au habar de electronica dar care doresc cu adevarat sa invete elementele de baza ale electronicii , am preluat prima schema pubicata de mister_rf - acea orga de lumini monocanal- am facut constructia 'in aer' sau montaj 'paianjen' , cum se mai numeste si am testat-o , la finalul topicului aveti si un filmulet cu functionarea.
Schema am editat-o , adaugand informatii despre componente , si , fata de varianta publicata are doua modificari - potentiometrul de volum are valoarea de 50 kohmi pt. a se putea adapta la montaj surse diferite de semnal si condensatorul de 100 microfarazi montat in paralel pe rezistenta de 10 kohmi s-a inlocuit cu unul de 10 microfarazi pt. o urmarire mai rapida a semnalului. Iata schema:

Pe baza schemei am ales piesele:
Apoi am construit montajul:
Am editat poza montajului cu explicatiile necesare:
Am competat montajul cu o mufa de tip RCA pt. interconectarea cu o sursa de semnal si cu bateria:
Apoi testul final pe muzica...din pacate este prea mare fisierul, uploader-ul nu accepta...

Attached Files



#2
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Felicitari pentru initiativa. Cand voi avea timp o voi incerca. Cu toate acestea, ar fi fost interesanta si o prezentare asupra modului de functionare (adica ce face fiecare componenta de pe acolo si cum i-a fost calculata valoarea).

Edited by Gady_paul, 06 April 2014 - 18:30.


#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
poti sa uploadezi pe youtube videoul si sa pui link

#4
primusroby

primusroby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 24.01.2012
schema e simplista...cauta VU-metru sau orga de lumini adevarata,nu cu o singura clipire....sunt foarte usoare de executat,ca hobby asta era acum peste 25 de ani,nefiind computerul...normal

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postprimusroby, on 06 aprilie 2014 - 18:49, said:

schema e simplista...cauta VU-metru sau orga de lumini adevarata,nu cu o singura clipire....sunt foarte usoare de executat,ca hobby asta era acum peste 25 de ani,nefiind computerul...normal

Probabil, acesta va fi pasul urmator.
Bravo pentru reusita, continua. Poti face trei asemenea montaje, la fiecare din ele montand la intrare cate un filtru, unul trece sus, unul de banda si unul trece jos si vei obtine o orga de lumini cu trei canale.Filtrele sunt usor de construit, cateva rezistente si condensatori.

#6
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
Pai sa incercam:
Potentiometrul de la intrare dozeaza nivelul semnalului si face adaptarea de la valoarea prezenta la intrare la valoarea necesara montajului pt. o buna functionare : rez. de 1k este necesara pt. ca montajul nostru sa nu influenteze , la randul sau, sursa de semnal atunci cand potentiometrul este dat la maximum ( sus) : cond de 10 micro face separarea unei eventuale tensiuni continue care poate aparea din diferite motive pe potentiometru fata de baza trz. si , in acelasi timp , lasa sa treaca semnalul alternativ ( muzica ) ; rez. de 470 K polarizeaza baza trz. cu o tensiune astfel aleasa incat sa permita dechiderea trz. si situarea acestuia in regiunea activa normala de functionare ; rez. de 2,2K este sarcina trz. , valoarea acesteia hotaraste intr-o masura apreciabila amplificarea trz. ; trz. este elementul activ care amplifica semnalul in proportiile hotarate de cele doua rez. amintite inainte ; cond. din colectorul trz. face separatia intre tensiunea de colector a trz. si restul montajului si ,in acelasi timp lasa sa treaca semnalul amplificat spre restul montajului ; cele doua diode sunt legate in sistem redresor dubla alternanta si transforma semnalul alternativ prezent in punctul comun al lor intr-un semnal pulsatoriu ; cond. de 10 micro netezeste intr-o oarecare masura varfurile semnalului pulsatoriu ; rez. de 10 K realizeaza o desensibilizare a pragului de deschidere a trz. final astfel incat doar un semnal de o marime suficienta poate dechide trz. , lipsa acesteia poate genera deschiderea permanenta a trz. , urmarea fiind aprinderea permanenta a LED-urilor; trz. final joaca rol de comutator comandat de semnalul pulsatoriu venit de la diode si , functie de acesta isi scurtcircuiteaza sau blocheaza jonctiunea colector-emitor aprinzand respectiv stingand LED-urile; rez de 270 ohmi limiteaza valoarea curentului care circula prin LED-uri si trz. la o valoare nepericuloasa pt. respectivele componente.
Aceste explicatii sunt extrem de simplificate , in realitate fenomenele sunt mult mai complexe, pt. incepatorii care doresc sa aprofundeze sunt o multime de tutoriale pe net care ofera explicatii despre functionarea unui tranzistor si a unui montaj cu tranzistoare la nivelul de intelegere al fiecaruia.

#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
felicitari pentru initiativa, e de ajutor pentru incepatori

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"semnalul pulsatoriu venit de la diode"
Aici ar trebui sa mai aprofundezi putin: condensatorul de 100 de micro, filtreaza aceasta tensiune, rezultand o tensiune continua. Poti sa explicitezi ce se intampla in continuare?

#9
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
Ca sa raspund documentat ar trebui sa fac teste cu semnal de frecventa si amplitudine fixa , sa masor beta la trz. ca sa cunosc curentul necesar in baza pt. saturatie pe C-E (0,3-0,35V)...Diodele redreseaza tensiunea iar cond-ul o filtreaza dar aceasta tensiune se distribue pe rez. de 10k si pe jonctiunea B-E a trz. , odata atins pragul de 0,6-0,65 V necesar deschiderii jonctiunii,tensiunea mai creste foarte putin ( maxim 100-110mV), de aici inainte conteaza doar curentul injectat in jonctiune si aici cond-ul  are un rol important, el sustine curentul necesar in baza un timp suficient de lung , asa trz. ramane mai mult timp deschis efectul luminos devenind vizibil. Expresia de semnal pulsatoriu este legata de aceste variatii ale curentului de baza al trz. se pare ca a fost o formulare putin nepotrivita...  Capacitatea mai mare permite sustinerea curentului de baza un timp mai lung, dar semnalul muzical nu mai este urmarit cu fidelitate , de aceea valoarea acestei capacitati este importanta - de ex. eu am folosit 10 micro in loc de 100micro...voi incerca sa reduc fisierul video ca sa-l pot incarca , acolo se poate vedea ca semnalul este urmarit destul de fidel...Oricum scopul a fost ofer electronistului incepator un montaj usor de realizat si o modalitate de testare a acestuia cu explicatii teoretice minim necesare pt. intelegerea fenomenelor...Daca topicul va prezenta interes , voi continua si cu alte montaje , daca nu...
Toate bune !

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Bravo, asa este, continua, cred ca merita.

#11
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
Am reusit sa incarc , in sfarsit , fisierul...

Attached Files



#12
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
Frumoasa initiativa. Felciitari pentru topic.

O singura observatie as avea (poate pentru unii dintre voi este nesemnificativa) si anume: in schema prezentata era utila o numerotare a componentelor. Este o conditie de baza atunci cand desenam o schema electronica iar orice incepator trebuie sa stie lucrul asta sau sa se obisnuiasca sa faca asta.

Numai bine

#13
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
@ don petru

Sa-ti dea d-zeu sanatate , multumesc pentru sfaturi ! Esti un domn .

legat de schema aceasta .... s-ar putea adapta pentru un numar mai mare de leduri , eventual , cu niste filtre pt inalte medii si bass ( cu diferite culori pt fiecare ) . Mi-ar fi utila pentru o carcasa de amplificator .

Edited by Power211, 07 April 2014 - 20:08.


#14
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011
Felicitari, mi-era dor sa vad asa ceva.

#15
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
continua,e foarte bine
lasa trolii deoparte, explicatiile sunt excelente pentru un incepator (sunt montaje DIDACTICE)
cine vrea amanunte nu are decat sa foloseasca google pentru aprofundare

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
http://www.niqro.3x....iniorga2009.htm
http://www.niqro.3x....ga/miniorga.htm
Poate prezinta interes, nu e greu de realizat.

#17
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
Continuarea fireasca a acestui topic - asa cum au sugerat mai multi utilizatori- este orga de lumini cu trei canale. Abia acum am reusit sa construiesc montajul , bineinteles in regim didactic , ca sa pastrez spiritul acesti topic! Am pastrat din primul montaj doar partea de redresare si comanda a LED-urilor, restul e conceptie proprie. In atasamente se prezinta schema de principiu cu numerotarea componentelor ( am respectat astfel sugestia lui @donpetru , o sugestie binevenita ,dealtfel ! ) pentru usurinta intelegerii topologiei se prezinta si schema fara notatii, lista cu valorile componentelor, schema practica si schema etajelor functionale ,in baza careia analizam modul de functionare al etajelor componente si al schemei in ansamblu.
   Modulul potentiometrelor- cred ca rolul acestora il stie toata lumea!- dozeaza nivelul semnalului odata la intrare si apoi pe fiecare canal in parte .
  Etajul adaptor de impedanta construit in topologie colector comun sau o alta denumire foarte des utilizata repetor pe emitor, are rolul de reduce cat mai mult influenta acestui montaj asupra sursei de semnal. Sa detaliem putin: valoarea tensiunii semnalului util necesar la intrarea acestui etaj pt. o functionare corecta a schemei este de aprox. 0,7V efectiv, inseamna ca interconectarea in lantul audio se face ,cel mai probabil, la intrarea amplificatorului de putere. Impedanta de intrare a etajului de putere se situeaza ,in mod obisnuit, pe la 10 Kohmi, impedanta de intrare pe bara celor 3 potentiometre de volum pe canal din montajul nostru nu depaseste 3Kohmi. Punerea ,in paralel , a acestor doua impedante este evident ca va avea rezultate dezastruoase pt. amplificatorul la care se va conecta orga! Din acest motiv este necesar acest etaj adaptor, impedanta lui de intrare depaseste 25Kohmi iar impedanta de iesire este de aprox. 3Kohmi, astfel transferul semnalului catre montajul nostru se face cu pierderi minime si , de asemenea, influenta montajului nostru asupra sursei de semnal este minima. Observati ca , am scris cu litere ingrosate cateva denumiri, dati cautare pe google si veti gasi explicatii detaliate asupra functionarii acestui etaj.
  Modulul filtrelor este cel care realizeaza impartirea benzii de audiofrecventa in trei subgame-frecvente joase,medii si inalte.
Canalul de joase (bass) foloseste un filtru trece-jos la care frecventa de taiere  se situeaza in jurul valorii 300 Hz.
Canalul de medii foloseste un filtru trece-banda cu frecventa limita inferioara pe la 500Hz si frecventa limita superioara pe la 5Kz , cu frecventa centrala in jurul a 1,5Kz.
Canalul de frecvente inalte foloseste un filtru trece-sus si are frecventa de taiere la aprox. 5Kz.
Etajul amplificator de audiofrecventa este construit in topologie emitor comun iar metoda de polarizare in curent continuu este astfel aleasa incat dependenta amplificarii tranzistorului functie de factorul beta sa fie cat mai mica. Necesitatea prezentei acestui etaj este evidenta, la iesirea din filtre semnalul audio are o valoare foarte mica ( 10-15 mV) iar pt. actionarea redresorului bialternanta este necesara o tensiune de cel putin 0,6-0,7V ( aceasta este tensiunea de deschidere a diodelor cu siliciu asa cum sunt cele din schema). Astfel acest etaj ofera aprox. 1V tensiune de audiofrecventa la intrarea redresorului , tensiune mai mult decat suficienta pt. actionarea redresorului.
Functionarea redresorului si a comutatorului electronic a fost explicata in primele posturi. O atentie deosebita trebuie acordata rezistentelor de limitare a curentului prin LED-uri , prezenta lor este absolut necesara pentru integritatea fizica a respectivelor diode si a tranzistorului comutator...pentru mai multe amanunte despre alimentarea LED-urilor cititi excelentul artocol publicat pe site-ul Tehnium-Azi.ro de catre @donpetru. Sper ca prin acest montaj am indeplinit doleanta utilizatorului @Power211 si , daca se doreste, acest montaj poate fi dezvoltat in continuare cu un canal de pauza si adaugarea de etaje de comanda cu triace pentru becuri de 220V c.a. In acest sens astept pareri de la cititorii acestui topic...De asemenea, daca se doreste prezentarea altor tipuri de circuite ( foarte interesant , din punctul meu de vedere , ar fi prezentarea circuitelor basculante, a montajelor cu tiristoare si triace etc.)
in limita timpului disponibil voi face si acest lucru . Astept , de asemenea, pareri despre modul de prezentare ales de mine, daca este suficient de explicit, eventual idei de imbunatatire...functie de parerile exprimate de dvs. pot adresa rugamintea catre moderatorul acestui forum, d-l Wzzz, pentru transformarea acestui topic intr-unul important.
Am si filmul dar este prea mare ,trebuie sa-l mai reduc...ma ocup de asta...

Attached Files


Edited by flomar60, 01 May 2014 - 10:55.


#18
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
Filmuletul cu functionarea :[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kI50a9-PIr8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate