Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Parfum persistent?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012
Salut,as vrea sa imi recomandati si mie un parfum persistent si ieftin(undeva la 100-120 de lei,stiu ca e putin).Daca ati putea sa-mi recomandati va rog si un site de incredere de unde as putea comanda.P.S acele parfumuri David Beckham sunt bune de ceva? Multumesc si sanatate!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. Simtul olfactiv e cel mai adaptiv simt, adica se obisnuieste repede cu un miros si dupa aceea nu il mai simti.
2. Parfumurile persistente implica concentratie mare, iar asta intra la categoria Parfum sau Eau de Parfum.
Respectivele varietati sunt destuld e rare si sigur sunt scumpe.

Pt barbati gasesti doar Eau de Parfum si sunt peste 100 EUR, in general.

#3
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Daca tot vrei parfum ieftin nu merita sa dai 120 lei pe unu. Sunt la 40-60 lei in supermarket sau avon/oriflame care sunt la fel ca alea de 120 lei.

#4
iceboy2010

iceboy2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 13.09.2011
Eu folosesc ceva de la zara, foarte bun si ieftin.

#5
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Sunt si alea de la Playboy care miros foarte ok pt 50 de lei. Dupa 3 ore se evapora cu totu dar te mai dai odata Posted Image

#6
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
persistent la 120 roni gasesti....treaba e sa-ti si placa nuanta parfumului si nu doar sa puti......mi-am luat joop de pe aoro si e bunicel...nu bun.....miroase a trandafir rosu (joop homme)......persista undeva la 3-4 ore pe piele si 1-2 zile pe haine.......

mai recomand caractere de la daniel hechter.....asta daca iti plac notele lemnoase aspre...asta persista pe piele aprox 8 ore si pe haine 2 zile....si e doar 80-100 roni 50 ml...
toate parfumurile acestui individ sunt bune chiar daca sunt parfumuri de raft....

eu am inceput sa cumpar parfumuri indiferent de marca...si-ti zic sigur ca prea putine-si merita banii ceruti....+ ca cei mai necunoscuti au parfumuri mult mai bune decat unele case mari...

Edited by cephalophodes, 03 April 2014 - 09:11.


#7
prietto

prietto

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 242
  • Înscris: 12.12.2013
Pui naftalina in sifonier si in dulapuri, sertare peste tot pe unde iti tii hainele, si se imbiba de miros. Nu mai ai nevoie de parfum. Vei mirosi natural.

Scapi si ieftin.

#8
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Caractere este foarte bun dar nu l-am mai gasit prin oras in ultimul timp...

#9
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 d-ardeleanu, on 03 aprilie 2014 - 10:25, said:

Caractere este foarte bun dar nu l-am mai gasit prin oras in ultimul timp...

il gasesti in OBOR.....din ce stiu nu se mai aduc parfumuri Daniel Hechter la noi in RO......sunt numai pentru franta....probabil ce mai exista pe piata sunt ramase in depozit....oricum sunt valabile 3 ani de la desfacerea acestuia....

calitativ este foarte bun.....daca din 89 pana acum n-a murit....asta spune multe.......

Edited by cephalophodes, 03 April 2014 - 10:37.


#10
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Numai original, care costă cel puțin de două ori suma menționată de tine, la 50 ml, care e cantitatea ideală față de 30 ml sau 100 ml, astfel încît nota finală să persite și a doua zi, indiferent unde ai pulverizat parfumul, pe piele sau pe haine.
Un parfum care să țină cîteva ore sau chiar mai puțin și la care aroma să se modifice simțitor în ceva greu indentificabil sau chiar insuportabil pentru simțul olfactiv nu are nici un sens.

#11
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 cleopatra00, on 03 aprilie 2014 - 10:36, said:

Numai original, care costă cel puțin de două ori suma menționată de tine, la 50 ml, care e cantitatea ideală față de 30 ml sau 100 ml, astfel încît nota finală să persite și a doua zi, indiferent unde ai pulverizat parfumul, pe piele sau pe haine.
Un parfum care să țină cîteva ore sau chiar mai puțin și la care aroma să se modifice simțitor în ceva greu indentificabil sau chiar insuportabil pentru simțul olfactiv nu are nici un sens.

persista bine 7-8 ore.....apoi este sesizabil daca mirosi pielea unde ti-ai dat a 2-a zi.......este EDT nu EDP.....nu poti cere mai mult....la cat costa eu zic ca este best-buy....

dar este pentru barbati dupa 28-30 de ani...

#12
vali02br

vali02br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 20.01.2007
Roma- Laura Biagiotti..vechi dar excelent

#13
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 Adm, on 03 aprilie 2014 - 08:50, said:

1. Simtul olfactiv e cel mai adaptiv simt, adica se obisnuieste repede cu un miros si dupa aceea nu il mai simti.
2. Parfumurile persistente implica concentratie mare, iar asta intra la categoria Parfum sau Eau de Parfum.
Respectivele varietati sunt destuld e rare si sigur sunt scumpe.

Pt barbati gasesti doar Eau de Parfum si sunt peste 100 EUR, in general.
Bărbații au numai Eau de Toilette, cu o singură excepție din cîte știu eu, a unei renumite case de parfum franțuzești.
Eau de Parfum e pentru doamne, dar și varianta mai lejeră Eau de Toilette a aceluiași parfum.

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Esti prost informata. Ce e drept, apa de parfum e destul de rara in Romania, dar daca calatoresti, gasesti noutati pe aeroporturi.

Sotul meu are doar apa de parfum. Insirate la el in baie sunt: Tom Ford, Hermes 2x, Bucheron, D&G Y.S. Laurent parca vreo 3 tipuri, Costume National etc.
Asta din ce imi amintesc.

#15
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 Adrryo, on 03 aprilie 2014 - 08:47, said:

Salut,as vrea sa imi recomandati si mie un parfum persistent si ieftin(undeva la 100-120 de lei,stiu ca e putin).Daca ati putea sa-mi recomandati va rog si un site de incredere de unde as putea comanda.P.S acele parfumuri David Beckham sunt bune de ceva? Multumesc si sanatate!


Daca vrei apa de parfum mai ieftina si OK din punct de vedere calitativ, incearca la cei de la FM Grup. Sunt chiar bune, testate personal.

#16
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008

 Adm, on 03 aprilie 2014 - 13:09, said:

Esti prost informata. Ce e drept, apa de parfum e destul de rara in Romania, dar daca calatoresti, gasesti noutati pe aeroporturi.

Sotul meu are doar apa de parfum. Insirate la el in baie sunt: Tom Ford, Hermes 2x, Bucheron, D&G Y.S. Laurent parca vreo 3 tipuri, Costume National etc.
Asta din ce imi amintesc.

Ce parfum de la D&G si pentru barbati e in varianta apa de parfum?
Si parfumurile nu se tin in baie deoarece sunt afectate de condens. Se tin, preferabil, in cutia lor, intr-un loc intunecat si racoros, adica in dulap. Mai sunt unii ce le tin in frigider sau mini-frigider de vinuri, dar aici e deja alta treaba.

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Scuze, am incurcat. Ma gandeam la Aqua di Gio (Armani).

Cat despre pastrare... Sunt adesea in sticle maro, iar condensul nu vad cum le-ar afecta Posted Image

Mai nou a aparut "eau du toilette intense"

#18
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008
Temperatura trebuie sa fie constanta. Daca temperatura variaza astfel incat se creaza condens cu siguranta sunt afectate.

Culoarea sticlei nu are nimic de-a face cu asta. Majoritatea celor mentionate de tine au sticla transparenta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate