Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Avionul de tigani sau cursa Wizzair Beauvaix - Timisoara

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
223 replies to this topic

#1
Highway_Yellow

Highway_Yellow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.09.2006
Nu am crezut ca problema tiganeasca e atat de mare pana nu am vazut-o cu ochii mei.
Am vazut la stiri haita de tigani pe aeroport, dar nu m-am gandit vreodata cum a fost pentru pasagerii din avionul cu care s-au intors cu avioanele de tigani.

Povestea incepe pe aeroport, cu o haita asezata in usa, deranjand in mod evident toti ceilalti pasageri.
Apoi la checkin, se aseaza cativa in fata, dand cu coatele albii la o parte... Doua tiganci si un tigan, veniti mai tarziu, dupa ce coada e deja formata, spun ceva pe
limba lor in timp ce una din tiganci are biletul si pasaportul in mana, se duce in fata, se baga peste rand, se intoarce cu o figura multumita, gesticuland pasaportul si
continua sa vorbeasca tare si pe tiganeste. Isi facuse checkin-ul peste rand.

Ajungem la coada la securitate. Frantuzoaica de la control acces ne da la o parte repetand obsedant in franceza ca sunt primiti numai pasagerii pentru cursele Fez si
Katowicze. Obsendant, pentru ca tiganii s-au asezat ca un dop peste accesul la portile de securitate si degeaba striga frantuzoaica, pentru ca loc au facut numai tiganii
din fata, cei din spate (si discutam de jumatate de avion de tigani!) tineau dopul bine de tot. In spate, o coada lunga de tot de pasageri catre cele doua destinatii.
Frantuzoaica le atrage atentia sa lase intrarea libera. Tiganii o ignora. Frantuzoaica le atrage atentia din nou, ii impinge mai in spate, in cateva minute tiganii sunt
fix la locul lor. Frantuzoaica le spune ca e pentru ultima data cand le atrage atentia, tiganii - si aici a fost o scena in care am avut senzatia ca vad o mare familie de
urangutani -, au inceput sa strige "Fez! Fez!", luand-o la misto pe frantuzoaica. Li se atrage din nou atentia, li se spune obsedant ca numai pasagerii celor doua avioane
sunt primiti, asa ca una din tiganci se duce la frantuzoaica si ii arata biletul si pasaportul, frantuzoaica o refuza, spunand din nou ca este permis accesul numai pentru
cele doua destinatii. Tiganca se intoarce in haita, haita incepe sa rada.
Intr-un final, vine si randul zborului la Timisoara si incepe show-ul la securitate. Tiganii isi etaleaza zambitori dintii de aur, sunt deranjati de conditiile de
securitate, fac spectacol, tin coada in loc.

Ajunsi in avion, se aseaza incepand cu locurile cu taxa suplimentara, neplatind nimic, evident - de altfel la zborul in cauza cred ca au platit taxa numai cei care si-au
rezervat locul in avans, in rest, multumita problemei tiganesti, lumea s-a dus sa stea oriunde, numai nu intre tigani.
Galagiosi, ocupa culoarul, nu se mai poate trece. Li se spune repetat sa se aseze, dar sunt ocupati sa isi viziteze ruda de pe randul din spate sau de pe randul din fata.
Intrand in avion printre ultimii, descopar ca nu mai sunt locuri decat intre tigani, ma ridic si ii spun insotitoarei de zbor ca nu ma intereseaza ce face si cat costa, dar intre
colorati nu stau. Pana la urma insotitoarea de zbor a priceput ca nu sunt dispusa sa stau intre ei, asa ca mi-a permis sa ma duc pe singurele locuri ramase libere intre albi si, la
schimb, intrucat erau doua locuri unul langa celalalt, a trimis intre tigani o mama (alba) cu copil mic. Imi pare rau pentru acea femeie si nu indraznesc sa imi imaginez
cum a putut fi zborul pe locurile alea.

In continuare sunt galagiosi, avionul a decolat, ei sunt pe culoar, nu se poate trece. Incepe servitul bauturilor, o tiganca cere sandvis, apa si alune, stewardesa ii
spune ca are de plata 8 euro, dar nimeni nu se grabeste sa scoata bani din buzunar. Stewardesa repeta, repeta, din nou, nu misca din loc caruciorul, dupa cateva minute,
mai din spate, un tigan intinde o bancnota de 20e.
Istoria se repeta in cateva randuri.

In spatele caruciorului, o tiganca doreste sa se duca spre coada avionului. Este evident ca nu poate trece de carucior si este evident ca insotitoarele nu vor da
caruciorul la o parte (pentru ca nu au unde), dar ea sta in spatele insotitoarei si preseaza. Si sta, si sta, si se impinge in insotitoarea de zbor... Timp in care
ceilalti tigani cumparau, dar nu se grabeau sa plateasca si insotitoarea astepta rabdatoare la fiecare sa plateasca inainte sa treaca la urmatorul.
Intre timp, o parte dintre ei se apuca sa joace carti, altii vorbesc peste scaun, pe randul din fata mea un baiat alb sta intre doi burtosi care vorbesc peste el.
Se termina servitul produselor alimentare, insotitoarele trec la caruciorul cu parfumuri, din nou am senzatia ca traiesc intre maimute - o tiganca isi cumpara un parfum si
incepe sa il fasaie pana parfumeaza tot avionul.

Dupa 2 ore si jumatate, in sfarsit se termina coabitarea cu maimutele si ajungem la controlul pasapoartelor la Timisoara. Tiganii sunt controlati atent, timp in care iau
la misto politistii de la pasapoarte, din spate alti tigani comenteaza pe tema duratei controlului, vocifereaza ca e prea multa atentie din partea organelor, un tigan
nemultumit ca merge coada lui greu (tot din cauza unui tigan) salta bagajul peste balustrade si se pregateste sa sara el insusi pe culoarul adiacent... e vorba de un
burtos cu foarte multe kg si, culmea, balustradele au ramas in picioare dupa ce a trecut puhoiul de tigani.

O singura usa de iesire este functionala pe aeroportul din Timisoara, evident blocata de o turma de tigani asezata fix in usa. La rampa de handicapati se opreste un
microbuz de tigani, in care se suie o parte din burtosi, nu conteaza ca e semnul albastru cu alb desenat pe jos. Cateva alte masini de tigani se aseaza pe ambele benzi, ca
sa nu cumva sa treaca si altii.
Dupa vreo 15 minute pleaca. Plec si eu cu un taxi.

Si inteleg, in sfarsit, in ce consta problema tiganeasca, de ce e asa de greu sa nu discriminezi cand ai o haita langa tine - si mai ales de ce francezii ii platesc sa
plece.
Ii platesc sa plece pentru ca nu sunt educabili, nu sunt integrabili, nu au respect pentru persoana de langa ei, nu au respect pentru lege si reguli.

Dupa aceasta experienta, eu nu mai cred ca integrarea lor este posibila, nu cred ca exista vreo sansa ca acesti oameni sa se comporte civilizat si da, urmatoarea mea
intrebare (retorica) este legata de banii alocati pentru ONG-urile tiganesti. Ce fac ONG-urile alea? Popularizeaza modul de viata tiganesc?

Este foarte greu de descris in cuvinte apasarea pe care am simtit-o constant in timpul zborului, la fel cu relaxarea cand in sfarsit n-am mai vazut coloratii in jurul meu.
Senzatia a fost ca pentru 2 ore si jumatate, m-am mutat de la civilizatie in jungla. Ca s-au anulat orice norme, orice reguli, orice amabilitati. Au fost 2 ore jumatate in
care mi-am urmarit bagajul, portofelul, telefonul si pasaportul. Atat. Sunt oameni care, prin comportamentul lor, inlocuiesc civilizatia din relationarea intre oameni, cu comportamentul tribal.

Prin comparatie, Rahova si Ferentari sunt niste cartiere de lux. In cartierele astea, tiganii incalca legea, fac legea, refac legea, dar prin raportare la normele albilor
si la legea romana. In cartierele astea, tiganii sunt constienti ca exista reguli si opteaza sa le incalce.
Ei bine, tiganii din avion au dus incalcarea regulilor la punctul la care nu recunosc existenta lor, nu recunosc obligatia de a se raporta la ele, traind astfel intr-o
lume paralela, cu alte reguli decat noi.

Inchei prin a va dori sa nu calatoriti vreodata cu un avion de tigani.
O parte din scene sunt si filmate, o sa ma straduiesc sa pun filmele in limita timpului.

#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostHighway_Yellow, on 30 martie 2014 - 06:33, said:

eu nu mai cred ca integrarea lor este posibila
Naivule, ai crezut vreodata ca ar fi fost posibila? Posted Image

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
M-a pufnit rasul cand beam cafeaua, asa ca mi-am suflat-o in fata... acu's si io colorat...

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostHighway_Yellow, on 30 martie 2014 - 06:33, said:

Inchei prin a va dori sa nu calatoriti vreodata cu un avion de tigani.
E simplu, eviti low cost-ul...

#5
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Astia merita sa fie dati afara din avion - in timpul zborului.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E, acum sa ne gindim nu numai ca astia vin peste francezi (+nemti si altii) si fac circul asta si nu pot sa-i dea usor afara dar si ca vor ajutoare sociale (de la 1000 euro in plus pentru o familie, mai ales daca are si copii, la ceva mai multi copii cred ca pot ajunge si la 2000 euro desi n-am vazut exact calculul). Si nu numai ca vor dar obtin respectivele ajutoare (si daca nu exista si avocati sa-i ajute).

Si intre timp se comporta cum se comporta dar astia in vest nici nu-s pregatiti pentru ei; la noi e totul super-incuiat ca astia iti fura si gardul sa il dea la fier vechi, sirma ghimpata e chiar scumpa, etc. Dar la astia prin suburbs sint casute de vacanta doar cu un zavor, gardurile oricum mai peste tot sint doar de juma de metru si lumea lasa in curte nu numai gratarul masa si scaunele dar si biciclete, scule de gradinarit, etc. Hotii de buzunare bineinteles ca au mult mai mult succes ca populatia locala n-are reflexe de autobuz de Bucuresti, am vazut la un moment dat un reportaj cum ii faceau pe aia chiar dupa ce scoteau bani din ATM. Mai sint si agresivi la "te fac un parbriz" de sint localitati prin Franta unde faci ulcer numai cind trebuie sa te gindesti ca iesi cu masina pe strada.

In conditiile astea am mai spus-o nu m-ar mira un nou razboi mai mult sau mai putin mondial cu niste lagare moderne si de data asta cu nemtii aliati cu francezii.

#7
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007

View Postf300, on 30 martie 2014 - 07:36, said:

In conditiile astea am mai spus-o nu m-ar mira un nou razboi mai mult sau mai putin mondial cu niste lagare moderne si de data asta cu nemtii aliati cu francezii.

Nu  e de ras! Vor fi din ce in ce mai multi...Iar noi nu vom vrea sa traim ca ei...Posted Image

Attached Files

  • Attached File  arma.jpg   24.59K   20 downloads


#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
@Highway_Yellow
Nu m-ar mira sa se intample la fel si intr-un avion de ne-colorati, dar romani... in principiu, mare diferenta/distanta nu mai este.

Or fi fost pregatite autoritatile vestice la afluxul de "probleme", dar au fost pregatite prin prisma unor hartii facute de niste lepre oameni respectabili care stau prin diverse birouri; iar cum coloratii au si drept de vot, nu ar trebui "deranjati".

#9
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Vrem sa vedem filmarea (cu titlul "Loc de scuipat")!

#10
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012

View PostPurpura, on 30 martie 2014 - 07:33, said:

Astia merita sa fie dati afara din avion - in timpul zborului.
Corect, dar nu de la 300-400m ci de la 11000m.
Din cauza acceleratiei gravitationale ar intra 2m sub pamant.
Astfel se rezolva treaba cu inhumarea, evitand cheltuieli suplimentare.

#11
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
O gluma din aria Fun!

Quote

Țiganii sunt dovada vie a faptului că într-un moment al evoluției maimuțele s-au f...tut cu sconcșii !



#12
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
Printre burtosii colorati era bun si un burtos roman din "conducerea" tarii ...sa vada in m... lui rezultatele "muncii" lui si a colegilor sai care ne omoara, incet, dar sigur.

#13
Ciuciulete

Ciuciulete

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 23.10.2011

View PostHighway_Yellow, on 30 martie 2014 - 06:33, said:

Nu am crezut ca problema tiganeasca e atat de mare pana nu am vazut-o cu ochii mei....
Asa, si? Stim ca tiganii sunt in mare parte necivilizati. Cauzele le cunoastem mai mult sau mai putin.
Care e solutia ta in ceea ce-i priveste pe tigani?

#14
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Subiectul asta intra la categoria "guilty pleasure", nu sunt eu rasist, dar parca mi-ar place cum ar mirosi un tigan perpelit la protap.

#15
Ciuciulete

Ciuciulete

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 23.10.2011

View PostMos-Nicolae, on 30 martie 2014 - 08:31, said:

Subiectul asta intra la categoria "guilty pleasure", nu sunt eu rasist, dar parca mi-ar place cum ar mirosi un tigan perpelit la protap.
Pe mine daca ma deranjeaza un tigan, il bat. Tu esti in stare sa faci acest lucru?

#16
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007

View PostCiuciulete, on 30 martie 2014 - 08:30, said:

Asa, si? Stim ca tiganii sunt in mare parte necivilizati. Cauzele le cunoastem mai mult sau mai putin.
Care e solutia ta in ceea ce-i priveste pe tigani?

Attached Files

  • Attached File  arma.jpg   24.59K   12 downloads


#17
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View PostCiuciulete, on 30 martie 2014 - 08:32, said:

Pe mine daca ma deranjeaza un tigan, il bat. Tu esti in stare sa faci acest lucru?
Chem institutile statului!

Edited by Mos-Nicolae, 30 March 2014 - 08:35.


#18
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Se vede de ce aceste entitati subumane au fost tinute in sclavie si mai apoi s-a incercat exterminarea lor totala. Se vede de ce, se intelege de ce, dar nu se continua ce s-a inceput. Acuma noi suntem civilizati fata de ei, dar ei au ramas la fel. Ba poate mai rau. Macar in trecut mai lucrau ceva cu capul plecat, acum te spinteca in mijlocul strazii.
Pacat ca nu invatam nimic din istorie...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate