Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sfat achizitionare bluray/media player in 2014-2016

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1504 replies to this topic

#1
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Am avut un home cinema Sony cu dvd care citea si filme divx.
Nu il mai am, l-am dat cuiva de curand.
Nu prea il foloseam foarte mult nici inainte, preferam sa vad filmele direct de pe stick, pe tv Samsung LCD seria 6 care nu citea decat continut cu sunet AC3. Sau mai exact, nu stie DTS, iar majoritatea mkv-urilor au sunet DTS.
Acum sunt un pic cam confuz, nu stiu ce sa imi iau: bluray player (care citeste mkv) sau un media player care stie cam toate formatele? Ma gandesc ca ar fi mai ok un media player dar, pe de alta parte, e misto sa iti scrii si pe disc filmele care te intereseaza si sa le ai la colectie.
As vrea o parere si mai ales, in cazul unui media player sa imi recomandati ceva care sa citeasca mkv cu sunet dts si cat mai multe formate importante si eventual sa poata folosi si torrentele. Am vazut ca sunt si playere cu android care au aplicatii gen youtube, browser, etc. Nu prea stiu ce sa cred, firmele care le produc sunt necunoscute, as vrea ceva de calitate.
Totusi nu as vrea ceva foarte scump.

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ia ceva cu browser. Mai vezi un serial online, o emisiune din arhiva postului sau un post tv pe care nu-l ai in oferta firmei de cablu.
Eu am reciclat o tableta rablagita pt asta. Aveam deja o tastatura wireless deci mi-a trebuit doar mini hdmi (25 lei la Oºan) si OTG.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Daca nu te deranjeaza,poti sa-ti iei un PC la mana a doua,care va sti sa-ti citeasca absolut tot.Aceeasi dilema am avut-o si eu acum vreo doi ani.Pana la urma am luat asta:

http://www.cnet.com/...xp-home-series/

S-a inlocuit modulul de 512Mb cu unul de 2Gb,s-a instalat o placa de sunet Creative (pentru sistemul meu 5.1) si m-a costat 400,00 cu un an garantie.Nici mama player-lor nu citeste mai bine decat asta.
E adevarat ca nu am telecomanda,dar m-am obisnuit.
Am instalat Win 7 pe el.


LE.Am uitat sa specific ca i-am bagat si o placa video x1550 pentru HD pe care am dat 35,00 de lei.
Eu il folosesc doar pentru filme&video clipuri.Pentru nimic altceva.Nici macar nu l-am cuplat la reteaua de internet,pentru ca nu m-a interesat.

Edited by adisz, 27 March 2014 - 16:03.


#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Sau poti folosi un telefon pe post de tastatura/touch.

Si tu adisz poti face asta.

#5
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Nu as vrea sa folosesc un calculator. Vreau ori media player, ori bluray player care citeste mai multe formate.

#6
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
eu zic ca un blurayplayer merita sa-l iei doar daca gasesti o ofera foarte ok ca pret (Samsung 5100 a fost 149ron la emag! acum o saptamana), altfel nu prea e o afacere caci pretul ajunge la unul de MP cu Android (care si alea sunt in cadere libera ca pret)

Eu am MP "clasic", adica un Eboda HD500 in care am un hard de 500, i-am pus HDD Links (ca sa vad continut online), accepta hub USB plus ca imi permite sa citesc si de pe DVD RW cuplat prin USB (un LG)... dar tot visez la un MP cu Android :)

Edited by nanashu, 27 March 2014 - 17:38.


#7
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Treaba misto la bluray playere e ca iti faci discuri care iti raman. Asa, pe stickuri le vezi si le stergi.
Sunt un pic nehotarat pentru ca majoritatea media playerelor sunt chinezesti si am tot vazut ca se strica, sau ca nu sunt asa fiabile cum pare din specificatii.


#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View Postundercoverbrother, on 27 martie 2014 - 15:59, said:

Sau poti folosi un telefon pe post de tastatura/touch.

Si tu adisz poti face asta.

Multumesc pentru sfat,dar la ce folosesc eu respectivul Optiplex am un mouse, care este arhisuficient.Aici nu am nevoie de tastatura.Si chiar daca ar fi nevoie de vreo una,SIGUR nu voi folosi un telefon in loc.Cultura mea generala s-a oprit la telefoanele mobile din anul 1997,adica zero..Eu nici macar n-am telefon.Doar ala de firma (daca se pune) la care oricum vorbesc doar strictul necesar.In timpul liber sta frumos inchis si cat mai departe de mine.

#9
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Playerele bluray actuale cica citesc mkv si sunet dts. E posibil sa am vreo problema cu unele mkv-uri?

#10
LaurentiuTL

LaurentiuTL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.12.2013
Daca vrei un MP de calitate, ia un Dune HD Connect WE.
Eu am luat unul de pe dune-hd.ro, am dat pe el in jur de 570 roni cu transport si pot sa zic ca pe partea de vizionat filme stie tot si merge cursiv, are DTS.
Este mic, ceva in genul uni stick. Partea proasta este ca atunci cand doresti sa citesti mai multe hdd-uri trebuie sa iei un hb usb cu alimentare. Nu are android, dar pe partea de vizionat filme este super. Daca vrei ceva cu android ia un Minix Neo X7.

Ai de unde alege.

#11
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Eu mi-am luat un Sony BDP-s590, bluray, 3d, net wifi incorporat + mkv de pe USB cu sub. Sunt extrem de multumit, mai am si obiceiul sa inchirirez blu-ray original, e o placere sa le vezi. De asemenea, am si cumparat unele discuri care chiar meritau (39lei un disc original cu "The King's Speech" e o oferta de nerefuzat).

De multe ori mi-e lene sa "scot" ceva, asa ca inainte de a ajunge acasa trec pe la centrul de inchirieri si sunt rezolvat.

Nu-mi pare rau nicio secunda ca am vandut MP-ul.

#12
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Ok, este bine ca cineva a deschis aceasta discutie. Aceeasi dilema am avut-o si eu acum cateva luni, dupa ce mi-am cumparat primul televizor cu adevarat "capabil", un Smart TV Samsung 3D.
Sa o luam cu inceputul:
TV-ul are un player intern cu anumite capabilitati, functioneaza foarte bine, decodeaza DTS. Limitarile apar in privinta filmelor 3D Blu-ray. Nu citeste Blu-ray ISO si nu cred ca o va face vreodata. A aparut atunci tentatia de a lua un player "dedicat" Blu-ray 3d care sa citeasca si mkv, avi... etc, de pe un stick USB sau de pe un HDD conectat pe USB. Oferta este foarte variata si deja majoritatea Blu-ray player-ele au conectica USB si citesc majoritatea formatelor video si decodeaza DTS. Preturile nu mai sunt prohibitive. Solutiile uzuale sunt Blu-ray player-ele Samsung si LG. Am accesat forumurile ca sa pot lua o hotarare si... ups!!!!. TOATE blu-ray player-ele produse dupa 2011 au implementate o "solutie" anti-piraterie numita CINAVIA care detecteaza imediat un DVD sau Blu-ray Disc "neoriginal" si DUPA 20 DE MINUTE de vizionare iti TAIE sunetul, totul fiind insotit de un mesaj de avertisment pe ecran. Deci ideea de a iti "construi" singur o "videoteca" pe DISCURI cade! Solutia este de a achizitiona discuri "cu origine controlata", ceea ce este si firesc intr-o lume normala. :)
Citind forumurile ("externe"), am vazut, insa, si persoane care se plangeau ca nu isi pot reda pe Blu-ray player nici macar filmarile personale, facute cu camerele proprii si apoi "scrise" pe discuri... ceea ce mi se pare de neconceput. Ce naiba de piraterie este in cazul filmarilor personale. Dar, inca trebuie sa mai citesc... inainte de a confirma FERM acest aspect.
Ce solutii avem, in acest caz?!
1. putem achizitiona un blu-ray player de pe piata chinezeasca (aliexpress.com), un player "no-name", care inca nu are implementat CINAVIA pe el. Este o solutie cu anumite riscuri, se merge "pe incredere", pe niste specificatii clamate de un producator obscur.... pe internet.
2. putem achizitiona un media player deja existent pe piata, cu posibilitati de conectica diversa... si cat mai multe formate video si audio decodate. Este solutia adoptata de mine, am cumparat un Egreat R6S care este aproape TOTAL acoperitor in privinta formatelor "citite"... audio cat si video. Dezavantajul?! NU are unitate optica dar se poate achizitiona o unitate EXTERNA pe USB, unitate DVD sau Blu-ray. Aceasta unitate se poate conecta la acest mediaplayer pe unul din porturile USB si in acest caz putem reda si colectia de DVD-uri sau Blu-ray Discuri, fara sa mai fim deranjati de CINAVIA.
3. exista solutia un Blu-ray player Pioneer, chiar fabricat dupa 2011, citeste absolut tot, inclusiv de pe stick-uri sau HDD-uri USB. Sunt putintel cam scumpe, dar merita investitia, din cate am inteles. In cazul acestor playere Blu-ray, exista custom-firmware-uri care ne ajuta sa scapam de CINAVIA. Cel putin asa afirma ... cunoscatorii.
4. solutia "totala", cea afirmata si de @adisz, aceea de a ne construi singuri un HTPC sau de a achiztiona unul deja "preparat" pentru asa ceva. Exista o oferta diversificata si in acest caz, Lenovo, ASRock si multi altii produc asemenea mini-PC care au si o "fata comerciala", arata foarte bine printre celalte device-uri multimedia din living, au si telecomenzi dedicate si, pana la urma, sunt niste computere normale cu abilitati multi-media mai pronuntate. Practic este un computer legat la TV prin HDMI, cu sistemul de operare dorit de fiecare. Asemenea HTPC-uri cumparate "de-a gata" sunt cam scumpute, insa. Iata unele exemple:

http://www.asrock.co...ision 3D Series
http://shop.lenovo.c.../q-series/q190/
https://www.cyberpow...Pages/ZeusHTPC/

PS: solutia mini-pc-urilor cu Android nu este, cred, inca viabila. Mai avem ceva de asteptat pana cand se vor maturiza in privinta posibilitatilor de decodare DTS sau de a citi DVD sau Blu-ray ISO.

#13
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Vrei sa spui ca absolut toate, in afara de acel Pioneer, au CINAVIA implementata?

#14
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008

View Postr_ovidiu2000, on 28 martie 2014 - 11:28, said:

PS: solutia mini-pc-urilor cu Android nu este, cred, inca viabila. Mai avem ceva de asteptat pana cand se vor maturiza in privinta posibilitatilor de decodare DTS sau de a citi DVD sau Blu-ray ISO.

de testat Himedia Q5-II (android +DVD ISO+Bluray iso - inclusiv 3D)

#15
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008

View PostParanoir, on 28 martie 2014 - 12:39, said:

Vrei sa spui ca absolut toate, in afara de acel Pioneer, au CINAVIA implementata?

Asa se pare! Am rascolit netul... si cam tot ce este fabricat dupa 2011 de firmele serioase... au CINAVIA impementat. Practic, producatorul este obligat sa implementeze asa ceva de catre casele de filme si de muzica... Asta este :) Raman cele "no-name", chinezarii... care adera mai greu la reguli!

View Postvalentine1, on 28 martie 2014 - 12:56, said:


de testat Himedia Q5-II (android +DVD ISO+Bluray iso - inclusiv 3D)

Da, inca nu am atins un Q5-II. Mi-ar placea sa am posibilitatea. Am auzit lucruri bune despre acest device... dar inca nu am inteles de pe forumurile romanesti daca decodeaza DTS ... si care este rezolutia nativa: 720p sau 1080p. Am inteles ca prima versiune Q5 a avut probleme cu DVD-ISO si Blu-ray ISO, cu toate ca erau prevazute in specificatii. Dar, repet, este ceea ce citeam pe aici. Astept sa vad ce capabilitati are Amlogicul 802. Si mai stiu, insa, ca... valentine1 este o voce autorizata in tot ceea ce inseamna mediaplayere.

View PostParanoir, on 28 martie 2014 - 12:39, said:

Vrei sa spui ca absolut toate, in afara de acel Pioneer, au CINAVIA implementata?

Scuza-ma, revin, pentru a ma face inteles. Si blu-ray player-ele Pioneer au CINAVIA implementata. Dar exista posibilitatea instalarii un custom-firmware pe acestea ... care ar rezolva "problema". Oricum, cand am cumparat TV-ul... recent... baietii din magazin au "sarit" imediat cu oferte si de Blu-ray player 3D. Imi tot faceau recomandari... I-am intrebat cum stau aceste playere cu ... CINAVIA... si au parut extrem de nedumeriti :) Nu stiau despre ce este vorba...

Referinte:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cinavia
http://www.cinavia.c...technology.html

#16
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
Un HTPC consuma 80-100 w , mai bine un laptop ieftin sau Egreat R6S . Am  comandat  un R6S , sper sa se vada filmele la fel (sau aproape) ca de pe calculator.

#17
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
http://www.avforums....ection.1756230/

View PostMirel_F, on 28 martie 2014 - 13:23, said:

Un HTPC consuma 80-100 w , mai bine un laptop ieftin sau Egreat R6S . Am  comandat  un R6S , sper sa se vada filmele la fel (sau aproape) ca de pe calculator.

Sincer, sunt foarte multumit de R6S. Tot ce i-am dat sa "faca", a facut. :)

#18
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Am un tv Samsung LE37B650. Pot baga stick cu filme dar vad ca nu stie DTS. Exista vreun firmware mai nou care sa rezolve treaba asta?

In ceea ce priveste media playerele existente nu sunt prea incantat de chinezarii (egreat, himedia, etc). As fi vrut un bluray player, era mai clasic.
Dar de D-Link Boxee Box ce parere aveti?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate