Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

succesiune, act dezmembrare, vanzare

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
geo_2

geo_2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.09.2005
Este vorba de o casa la tara. In 2004 s-a facut o vanzare a unei parti din terenul aferent casei. Pe actul de vanzare, la vanzator, figureaza bunica mea acum decedata. La momentul acela s-a facut o carte funciara pe tot terenul pe numele bunicii si de care s-a ocupat cumparatorul. Notarul a legalizat contractul pe baza titlului de proprietate, acesta fiind tot pe numele bunicii, si pe un raport de dezmembrare vizat la cadastru.
Cumparatorul nu s-a prezentat la judecatorie pentru intabulare si nici pe bunica nu a pasionat-o asta. Nu s-a facut nici act de dezmembrare la notar.
In 2011 a decedat bunica. La succesiune, la notar, s-au prezentat mostenitorii, adica doua fiice ale bunicii, adica matusile mele, eu si fratele meu din parte mamei noastre si ea decedata in 2005. Atunci s-au dezbatut doua succesiuni pe acelasi act de mostenire. Prima dupa bunicul decedat in 1990 pe numele caruia era casa de locuit lasata mostenire de la tatal lui. Bunica a mostenit 1/4, matusile cate 1/4, mama mea postdecedata 1/4 din casa.
Mai departe la a doua mostenire dupa bunica, ca si masa succesorala au fost 1/4 din casa si tot terenul aferent ramas dupa vanzarea din 2004. Au venit la mostenire matusile mele cele doua, eu si fratele meu. S-a impartit totul in mod egal.
Acum vrem sa vindem casa si terenul. Ca sa putem face asta trebuie sa fac intai o succesiune dupa mama mea pentru sfertul acela de casa care i-a revenit dupa bunicul. Acum ma lovesc de probleme. Nu pot face succesiune, si mai departe vanzare, pentru ca la cadastru tot terenul initial, cu tot cu partea vanduta, este pe numele bunicii. Notarul care facut succesiunea nu a trimis la cadastru nimic pentru incheierea de intabulare unde ar fi trebuit sa apara mostenitorii. La acel moment a cerut extras de carte funciara unde, cred eu, ar fi trebuit sa fie doar partea de teren ramasa dupa vanzare. Nu apare nici vanzarea din 2004. Cum as putea iesi din impas? Mie mi  se pare un cerc vicios.

Va multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate