Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Transport international medicamente

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Salut. Am un ghiozdan de medicamente pe care vreau sa-l aduc in tara, valoarea sa este de pana in 10.000 euro, insa este insemnata. Adica valoreaza cateva mii de euro.
Medicamentele nu sunt substante speciale, insa necesita reteta medicala pentru administrare. Nu am reteta ca nu le iau eu, si nici factura ca n-au fost cumparate si nu vor fi vandute.

Nu stiu daca acel tip de medicamente exista pe piata din Romania sau nu exista.

Acum intrebarea e cu ce le transport? As trimite un pusti cu avionul, dar mi-e teama sa nu-l opreasca aia.
Cu curierul? DHL?

Pentru a evita alte discutii, sunt de uz uman, insa vor fi destintate tratarii animalelor, sunt nevoit sa aduc pentru un prieten deoarece activitatea sa a fost blocata de FISC si conturile la fel, pentru ca are datorie la stat, si el are datorie la stat pentru ca STATUL are datorie la el. E vorba de mai multe tipuri de antibiotice, anti-inflamatoare, anti-coagulante, etc, etc, etc.

Ca sa fie circul si mai mare, PJ nu mai pot cumpara medicamente decat prin banca, e ordonanta de la minister, iar ca persoana fizica nu are acces la preturi de depozit, ci la preturi cu suta la suta adaos si TVA, si nici macar asa nu ii da nimeni antibiotice de 5000 euro.

PS, Nu mai cumparati lapte de la tarani, anul asta nu s-a facut vaccinul anti-TBC la animale. Sigur, daca nu va deranjeaza o tuberculoza mica.

Edited by Hedonist, 26 March 2014 - 12:28.


#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca sint din EU un pachet DHL sau similar cu asigurare pe masura (nu e extraordinar de scump).
Nu as declara ca sint medicamente.

#3
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Dar cu avionul nu se poate? Din UE da! A calatorit cineva cu mai multe medicamente folosind avionul? Numai la bagajul de mana, se incadreaza in dimensiuni.

Edited by Hedonist, 26 March 2014 - 17:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate