Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

reconditionare tv pe post de raft

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
Poate mai stiti acele vechi televizoare cu lampi, am unul ratacit prin podul carei care ar servi foarte frumos drept raft pe perete mai ales ca doresc a face camera intr-un ton oldschool. :D Am vazut acest lucru intr-un local si mi-a placut la nebunie la prima vedere, am tot cautat pe internet niste idei cum sa fac sa iasa cat mai bine, cum sa scot din el tubul acela dar nu am gasit nimic interesant.. Cum as putea scoate din el acel tub si sa las doar scheletul (lemnul)?

#2
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
N-o sa-ti faca nimeni tutorial "cum sa demotezi un televizor cu lampi"
Pur si simplu ii dai jos capacul din spate care e prins in suruburi si scoti tot ce nu e necesar din el. Nu e rocket science.

Edited by alexx1402, 16 March 2014 - 01:46.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Inainte de a face ceva in el, dupa ce ii desfaci capacul, scoti fisa de inalta tensiune, (sper ca o recunosti, are un guler de plastic si e infipta in partea de mijloc-sus a cinescopului), dupa care, bagi o surubelnita in gaura ramasa libera si lovesti usor cu un ciocan in surubelnita, pana se strapunge sticla si se aude un suierat scurt, semn ca tubul s-a umplut cu aer. Dupa aceasta, nu mai e pericol de implozie, poti linistit sa scoti toate mufele de legatura, suruburi, plcile cu montale, slabesti colierul de pe gatul tubului si scoti bobinele de deflexie. Apoi ai patru suruburi in cele patru colturi ale tubului cinescop, le scoti si extragi cu grija tubul cinescop. Ai grija ca e greu, cauta sa-l tii cu fata in jos, e mai usor de echilibrat la transport.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"plcile cu montale"
erata.
Se va citi: placile electronice cu montaje.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate