Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Laptop second hand

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
BogdanBM1

BogdanBM1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2013
Buna la toata lumea, vreau sa cumpar un laptop second hand, mai exact asta http://mercador.ro/o...html#3624c06c95, am fost l-am vazut e nou sigilat la cutie l-am deschis eu primul si configuratia corespunde :) doar ca e i7 de a 4-a generatie nu de a 3-a cum e in anunt, are windows cu licenta activa, ce vreau eu sa stiu este daca merita tinanad cont ca nu are garantie ... pretul dupa ce am negociat cu el e undeva la 4000 ron :D vreau sa stiu daca nu risc sa fiu depistat de politie ca fiind laptop furat cand ma conectez la internet sau daca problema asta se poate remedia cu o reinstalare de windows ... :) astept din suflet raspunsurile voastre :D si daca se poate inca o intrebare :) se poate face garantie cumva adica la ceva service sau stiu eu ce cum se pot face la smartphon-uri :D ca am inteles ca sunt foarte scumpe componentele daca se strica

#2
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,679
  • Înscris: 09.11.2010
Parerea este ca nu merita. Mai bine ti-l cumperi din magazin. Macar de acolo ai garantie 2-3 ani.

#3
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ce vrei sa faci cu el?

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Vad ca e din Baia Mare. Nu ti-as recomanda sa-l cumperi fiindca angajatii unui magazin din orasul asta (Elanko) au cam pus punct si virgula pe o gramada de produse din stocul magazinului, si te poti trezi chemat la politie sa dai cu subsemnatul.
Mai bine dai banii respectivi pe un model putin mai slab, dar cumparat din magazin.

Edited by Hider141, 14 March 2014 - 16:04.


#5
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
Mie anunţul mi se pare pus la repezeală, cică ''laptop'' şi un copy paste de pe net, greşit şi ăla se pare.

#6
BogdanBM1

BogdanBM1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2013
deci eu am vazut laptopul si chiar e adus din germania ca avea ceva sigiliu pe ecran in germana :)... acuma ce sa zic sunt gamer si editez si video si fac cam de toate ... tipul e de incredere adica na ce sa zic :)... oare un 3500 ron merita? pfff dar cu reinstalare de windows nu scap de treaba cu politia? sau tot riscant e si asa ca ramane seria de pe componente etc.

nu se poate afla cumva daca laptopul a fost furat? stiu eu la politie sau pe ceva forum de la asus :D sau ceva

#7
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Daca magazinul online in cauza a procurat marfa de la un distribuitor german, mi se pare normal ca sigiliul sa fie in germana, iar daca acei angajati au dat un tun acolo, au gasit minciuna perfecta, datorita scrisului in germana de pe sigiliu. Si eu am avut sigiliu in germana la un telefon Samsung pe care l-am luat de la un magazin online, iar fratele meu a avut sigiliu in italiana la un alt model de telefon, tot de la respectivul magazin.

Edited by Yukoto, 14 March 2014 - 16:44.


#8
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Pai ce tot ii dai zor cu politia? Daca tipul e de "incredere" intreaba-l de provenienta. Identificarea unui laptop nu se face dupa windows. Daca e "proaspat" deschis inseamna ca windowsul nu este activat si n-ai motiv de reinstalare. Iar ca pret cauta modelul laptopului pe net vezi pretul de raft si-i dai cu 20-25% mai putin.

#9
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Daca-l formatezi si instalezi Windows fresh nu mai risti sa fie ceva program ascuns care sa anunte politia cand te conectezi la net. Si atunci esti "safe"! Plus ca tu l-ai cumparat cinstit de pe mercador (poti sa dovedesti asta) si n-ar avea ce sa-ti faca politia. E perfect legal sa cumperi produse de pe siteuri de anunturi fara sa te intereseze provenienta lor (asta e problema vanzatorilor)!

Edited by rickysyv, 14 March 2014 - 16:54.


#10
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013

 rickysyv, on 14 martie 2014 - 16:54, said:

Daca-l formatezi si instalezi Windows fresh nu mai risti sa fie ceva program ascuns care sa anunte politia cand te conectezi la net. Si atunci esti "safe"! Plus ca tu l-ai cumparat cinstit de pe mercador (poti sa dovedesti asta) si n-ar avea ce sa-ti faca politia. E perfect legal sa cumperi produse de pe siteuri de anunturi fara sa te intereseze provenienta lor (asta e problema vanzatorilor)!
Wrong Posted Image.
MAC Address, poti sa il formatezi de 30 de ori, de adresa MAC nu scapi, dar daca il folosesti dupa un router Wireless nu ai probleme cu asta.
Aveam o prietena care a cumparat un telefon de la un amanet, dupa cateva saptamani a dat cu subsemnatul si a ramas si fara telefon.

Stai calm ca nimeni nu isi bate capul pentru un laptop care nu are fisiere importante pe el.

Edited by Sempiternal, 14 March 2014 - 17:18.


#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Il poti lua linistit, nu te cauta politia nici daca e furat. Dar tu il cunosti deja pe vanzator, deci ai un avantaj in plus.
Doar sa nu aiba defecte ascunse. Cu siguranta cu merita sa dai 1500 ron in plus pentru 2 ani garantie Posted Image

#12
BogdanBM1

BogdanBM1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2013

 Sempiternal, on 14 martie 2014 - 17:17, said:

Wrong Posted Image.
MAC Address, poti sa il formatezi de 30 de ori, de adresa MAC nu scapi, dar daca il folosesti dupa un router Wireless nu ai probleme cu asta.
Aveam o prietena care a cumparat un telefon de la un amanet, dupa cateva saptamani a dat cu subsemnatul si a ramas si fara telefon.

Stai calm ca nimeni nu isi bate capul pentru un laptop care nu are fisiere importante pe el.

eu am activat windowsul cand l-am testat :) si era totul inregula ... deci va sa zica cu o reinstalare de windows nu rezolv nimica ... deci tu zici ca e safe s ail cumpar din punctul de vedere daca ar fi sau nu furat :) ca de conoscut pe vanztori azi l-am cunoscut el a zis c aa rpimit laptopul din germania ...

#13
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Acum 1-2 ani era un Pill Junky *Drogat* care vreia sa imi vanda un laptop cu incarcator pentru 40lei (100% furat) si la inceput nu ma deranjat ideea doar ca era cunoscut pe acolo prin zona ca tot fura si pana la urma nu am acceptat targul.
Dupa zice ca tu ai zis sa furi laptopul ala si te baga in belele.

Oricum, pe ala eu zic ca e safe sa il cumperi.
Avand in vedere ca tipul nu are antecedente.

#14
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Adresa MAC a placii de retea se poate schimba foarte usor, nu e batuta in cuie. Nu poti sa compari cu telefoanele mobile care au numar unic de identificare (IMEI)!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate