Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Ubuntu 14.04 LTS (Trusty Tahr)

- - - - -
  • Please log in to reply
301 replies to this topic

#289
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008
nu am instalat sfc.. dar imi merge fara probleme... cand dau sfc, zice ca n`am instalat.. :D sa`l instalez.. daca merge bine? de ce sa umblu la el. oricum mersi

#290
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
sfc /scannow este o comanda ce se da in command prompt (windows) pt a scana si inlocui fisierele de sistem deteriorate.
Adica ceea ce tocmai ai fi putut tu strica datorita a ceea ce faci prin Linux incercand sa deschizi acele partitii ntfs.

Edited by _-_, 29 October 2015 - 20:55.
stii tu de ce


#291
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008
Acu imi dau seama ca am gresit, probabil nu citisem anterior corect, sau ma rog... dar fiind cu Ubuntu ca default, inertia mi`a zis Terminal si sfc....

Edited by _-_, 29 October 2015 - 20:57.
stii tu de ce


#292
Maverick-B

Maverick-B

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 31.10.2015
Relevant, daca folositi partitii de Windows (NTFS) in Ubuntu.

Quote

Ubuntu lacks a useful NTFS repair utility. Filesystems occasionally become damaged. Power outages, bugs, system crashes, and other conditions can cause this to happen. When Ubuntu encounters a damaged NTFS volume, Ubuntu will refuse to mount it. Thus, on an Ubuntu-only system, using NTFS on an internal disk is a problem waiting to happen. As soon as that NTFS volume becomes damaged (and it will), you'll have to move the disk to another computer or use a Windows emergency disk to repair it. Either action is a hassle and even creates new risks.
Thus, if you intend to have an Ubuntu-only system, as it sounds like you do, I strongly recommend converting that data partition from NTFS to a Linux-native format. You can do that by backing up, converting, and then restoring the data; or by creating Linux-native storage, copying the data, and then converting the NTFS to Linux-native for use in some other way. (You could also copy the data and then resize the Linux filesystem, but that creates new risks, so I only recommend doing that if you've got a good backup.) The best approach really depends on how much data you're talking about, how much unused disk space you've got, and how much backup capacity you've got.
I'll take this opportunity to step onto a soap box and say that if you don't have good backups, you should make them, even if it means buying external storage for backup purposes. Every few days, I see a tale of woe from somebody who doesn't have good backups and who's lost irreplaceable data as a result. Please don't become one of those people! If a conversion from NTFS to a Linux-native format helps convince you to buy necessary backup hardware, then that's another advantage to doing the conversion.
Sursa: http://askubuntu.com...ition-in-ubuntu

#293
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu știu cum e cu Ubuntu, dar eu am Arch și partiții ntfs pe laptop și pe desktop de ani de zile, chiar dacă nu mai am windows instalat (tot de ani de zile...).

#294
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si de ce ai repara sistemul de fisiere al lui Windows de sub Linux? Ori al lui Linux de sub Windows?
Daca nu ai Windows instalat, atunci nu ai nevoie nici de ntfs.

#295
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008
Deocamdata nu am intrat in windows, si de aceea am zis ca nu are sens sa "repar" ceva. Zbarnaie Ubuntu pentru moment, cand reusesc sa-l dau peste cap, pana imi vine cheful de reinstall, o sa folosesc si windows, dar deocamdata nu e cazul.. Am vazut ca browserul mozilla e cel mai popular prin randurile Ubuntu..Ce extensii folositi pentru hostat imagini? Pentru ca ma tenteaza, dar deocamdata chrome si imgur extension merg de minune. Cel de pe mozilla nu are posibilitatea de a le stoca direct in foldere. Poate exista o extensie care ar face la fel, dar nu stiu eu. Sfaturi?

#296
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Personal nu am reusit sa prind sensul intrebarii.
Care e dificultatea ca din orice browser sa intri pe igmur, sa te logezi si sa uploadezi orice imagine doresti?
Dupa cate observ eu ti se ofera posibilitatea de a sorta imaginile.

Attached Files



#297
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@Sky_Way:
https://imgur.com/tools/

#298
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
http://forum.softped.../#entry15455022

#299
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008
Ei, o sa incerc sa ma obisnuiesc cu mozilla.. Duminica placuta!

#300
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
Folosesc Ubuntu 14.04 LTH si am impresia ca se misca din ce in ce mai greu. Ce metode recomandati pentru pastrarea sistemului "curat" si rularea fara probleme?

#301
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Mută sistemul de operare pe un SSD.

Edited by mhanor, 14 March 2017 - 18:33.


#302
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010

View Postmhanor, on 14 martie 2017 - 18:33, said:

Mută sistemul de operare pe un SSD.
Cu parere de rau dar nu detin un SSD

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate