Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Windows XP SP3 nu mai primeste update-uri incepand cu 8 aprilie 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
319 replies to this topic

#127
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Majoritatea utilizatorilor de rand de xp nici nu fac actualizarile, si deseori iau virusi de pe site-urile dubioase pe care intra de buna voie.

#128
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Terminati cu timpenia asta repetata de nspe ori, update-urile automate sint activate default de la XP SP2 incoace!

#129
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
Şi o fi greu să le opreşti?

#130
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca esti "utilizator de rind" extrem de greu.

#131
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Eu apas din prima pe scutul ala rosu de langa ceas si dezactivez fw, updateurile si av. Dupa aia dau din stanga din fereastra aia sa nu mai dea alerte.

Probabil ca o va mai duce-o natural max 2 ani.
Nu stiu de ce am impresia ca MS ii va da pantalonii jos in mod deliberat pt a usura 'munca' hackerilor. In scopuri didactice, bineinteles. Probabil va da si tutoriale incepatorilor.

Edited by undercoverbrother, 20 March 2014 - 12:49.


#132
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011
Marea majoritate a celor care folosesc windows in romania il au fara licenta deci oricum nu beneficiau de support.

#133
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostNFS01, on 29 martie 2014 - 22:57, said:

Marea majoritate a celor care folosesc windows in romania il au fara licenta deci oricum nu beneficiau de support.

Posted Image

Adevaru' e ca supportu' oferit de MS e miezu' din dodoasca. Nu stiam ce-i lipseste  la Windows XP SP3. Io am crezut ca un utilizator pe care sa-l duca scafarlia, nu un morcov.
Acu' stau cu legumele-n plasa ca hackerii or sa-l faca franjuri. Noroc ca ma tine Windows 98 Second Edition. Asta are suport pentru ca laptopul sta pe birou. Tre' sa mut si laptopul cu WinXP SP3 de pe balansoaru' bunicului pe birou, langa cel Win98SE, ca sa aiba si el suport de-acum incolo.

#134
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Windows xp "moare" Dupa spusele celor de la microsoft in data de 8 aprilie 2014 adica martia viitoare daca nu ma insel.
Dar windows xp sp 3 este cel mai stabil windows de la 2k incoace (parerea mea avand win 7)

#135
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
http://www.computerw...ount_on_new_PCs

#136
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Toti cunoscutii mei opresc update-urile automate imediat dupa instalarea SO (indiferent de tip) si nu a crapat nimeni.Cred ca XP o sa mai traiasca mult si bine de acum inainte.

#137
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostSilviugabriel1984, on 03 aprilie 2014 - 22:36, said:

Toti cunoscutii mei opresc update-urile automate imediat dupa instalarea SO (indiferent de tip) si nu a crapat nimeni.

De murit n-a murit nimeni dar macar ai capatat experienta si insistenta la devirusat calculatoare!

View PostSilviugabriel1984, on 11 noiembrie 2012 - 20:00, said:

Incerca Malwarebytes, face minuni!
P.S. Daca instalezi varianta free, ea nu-ti va asigura protectie activa, insa ii faci update manual si apoi scanezi PC...
Incerca MalwareBytes, face minuni!
P.S. Daca instalezi varianta free, ea nu-ti va asigura protectie activa, insa ii faci update manual si apoi scanezi PC...

Multumesc pe aceasta cale cunoscutilor tai pentru participarea lor la spam, care a ajuns la nivelul de 90% (da, noua emailuri din 10 sint spam).

#138
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSilviugabriel1984, on 03 aprilie 2014 - 22:36, said:

Toti cunoscutii mei opresc update-urile automate imediat dupa instalarea SO (indiferent de tip) si nu a crapat nimeni.
Dar manual mai actualizati din cand in cand ? Altfel nu ai cum sa fii tu meserias mai bun ca cel de la MS.

Edited by neagu_laurentiu, 04 April 2014 - 07:13.


#139
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Cunosc si respect politica Softpedia referitor la subiectele despre SO piratate, si din acest motiv nu am mentionat nimic despre ele. Oprirea update-urilor este la alegerea fiecarui utilizator, si fiecare intelege ce am vrut sa spun.  Referitor la acest subiect, in anul 2013, unul dintre cele mai mari magazine online de IT a  vandut catre utilizatori home doar 4% din totalul de SO licentiate comercializate. Deci.....
P.S. Win XP va supravietui atat timp cat producatorii de web browsers si runtimes ii vor asigura update-uri, deoarece marea majoritate a PC-urilor care mai au inca instalate Win XP sunt  folosite in mare parte doar la navigarea pe net si vizionarea de filme.

#140
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postneagu_laurentiu, on 04 aprilie 2014 - 07:10, said:

Dar manual mai actualizati din cand in cand ? Altfel nu ai cum sa fii tu meserias mai bun ca cel de la MS.

Pentru alea manuale trebuie sa treci validarea, lucru potential mult mai complicat. Cele automate (setarea default de la XP SP2 incoace) sint lasate intentionat la liber de Microsoft, pentru binele internetului. Dar ca de obicei multi cred ca "stiu ei mai bine".

View PostSilviugabriel1984, on 04 aprilie 2014 - 08:37, said:

Cunosc si respect politica Softpedia referitor la subiectele despre SO piratate, si din acest motiv nu am mentionat nimic despre ele. Oprirea update-urilor este la alegerea fiecarui utilizator, si fiecare intelege ce am vrut sa spun.

Intelegem si nu cred ca o sa te dea cineva afara de pe softpedia daca spui ca unii au XP pirat si de aia nu fac update-uri. Doar ca e o problema falsa (si este asa de multi, multi ani), dupa cum am mai spus-o de vreo doua ori numai pe topicul asta. Desigur, daca utilizatorul alege sa dea DA la WGA, ca este de acord si vrea serviciul de a i se spune daca windows-ul lui e pirat si sa fie indrumat sa cumpere unul legal, atunci DA o sa i se instaleze WGA si o sa aibe rezultatul (ne)dorit. Altminteri nu e nici cea mai mica problema cu update-urile.

Edited by f300, 04 April 2014 - 10:08.


#141
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Cu exceptia situatiilor cand chiar e problema cu updateurile.
Eu le-am ignorat dupa ce am avut probleme cu unul mai demult. Mai mult ca sigur a fost revizuit ulterior dar nu m-a mai interesat.
Pt multimedia folosesc o tableta rablagita care statea degeaba, cu mouse si tastatura wireless, legata la TV. E mai simplu si mai comod.


#142
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Avand in vedere ca Windows XP nu mai este comercializat de Microsoft, detail sau OEM (odata cu calculatorul), de multi ani, si in plus vor inceta orice actualizare/suport la el, cred ca se poate considera ca XP-ul e un fel de abandonware (MS-DOS, Windows 3.x, Windows 9.x, Windows XP) :D

Desi Microsoft are dreptul de proprietate asupra XP, cred ca nu poti pirata ceva ce nu mai poti cumpara chiar daca ai vrea :)
E ilegal (desi legile privind copyrightul software-ului ar trebui ajustate), dar nu e imoral si nu aduce prejudicii societatii :)

Daca n-ar fi asa zgarciti si ai dracului, Micro$oft ar trebui sa renunte la dreptul de proprietate pentru softurile invechite pe care le-a produs si pe care nu le mai comercializeaza, ca sa intre in patrimoniul public.
Sau poate le e frica de faptul ca un XP "la liber" va face o concurenta neloiala lui Win 8?

#143
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Nu prea ar mai avea cum sa faca concurenta.
Hai sa zicem ca pe calculatoarele vechi mai merg, dar pe placile video din Haswell 0 sanse, inca nu exista driver, desi s-au laudat ca este unul. Ar trebui placa separata, daca si ei or mai face driver pt XP....

Edited by xxvirusxx, 05 April 2014 - 14:30.


#144
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postever_forever, on 05 aprilie 2014 - 14:26, said:

Avand in vedere ca Windows XP nu mai este comercializat de Microsoft, detail sau OEM (odata cu calculatorul), de multi ani, si in plus vor inceta orice actualizare/suport la el, cred ca se poate considera ca XP-ul e un fel de abandonware (MS-DOS, Windows 3.x, Windows 9.x, Windows XP) Posted Image

Desi Microsoft are dreptul de proprietate asupra XP, cred ca nu poti pirata ceva ce nu mai poti cumpara chiar daca ai vrea Posted Image
E ilegal (desi legile privind copyrightul software-ului ar trebui ajustate), dar nu e imoral si nu aduce prejudicii societatii Posted Image

Daca n-ar fi asa zgarciti si ai dracului, Micro$oft ar trebui sa renunte la dreptul de proprietate pentru softurile invechite pe care le-a produs si pe care nu le mai comercializeaza, ca sa intre in patrimoniul public.
Sau poate le e frica de faptul ca un XP "la liber" va face o concurenta neloiala lui Win 8?

Abia ar astepta baietii ca cei de la ReactOS sa faca o clona de Windows XP perfect functionala si disponibila gratuit. MS ar sucomba in cativa ani, iar ei stiu asta. De aceea nu devine "patrimoniu public".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate