Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Windows XP SP3 nu mai primeste update-uri incepand cu 8 aprilie 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
319 replies to this topic

#109
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Daca nu isi permit sisteme noi de operare sa isi puna linux institutille publice ce naiba.Sa invete linux de exemplu Lubuntu e intuitiv.Ce e asa greu sa umbli la un OS diferit.

Edited by ZIGZAG20, 17 March 2014 - 13:07.


#110
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View PostZIGZAG20, on 17 martie 2014 - 13:05, said:

Daca nu isi permit sisteme noi de operare sa isi puna linux institutille publice ce naiba.

Chiar crezi ca nu isi permit? Eu nu cred

#111
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postxxvirusxx, on 17 martie 2014 - 13:18, said:


Chiar crezi ca nu isi permit? Eu nu cred
Bani aia ar putea merge altundeva.

#112
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ar putea, dar nu fac ei asta.

#113
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postxxvirusxx, on 17 martie 2014 - 13:26, said:

Ar putea, dar nu fac ei asta.
Ei o sa piarda.

#114
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pai oricum pierde si pe linux, instruire personal, softuri refacute pentru linux.

LE. Am intrebat si eu odata pogramatorul care avea un soft de contabilitate daca-l face si pe linux....si no comment

Edited by xxvirusxx, 17 March 2014 - 13:35.


#115
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu va mai bateti capul cu institutiile statului de la noi, daca la mama windows-ului inca vor fi institutii de stat si armata care vor mai folosi Xp si dupa 8 aprilie:
http://www.neowin.ne...er-support-ends

#116
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Nu stiu care din noi e sarac mintal, dar nu am ce sa mai cer de la o persoana care zice ca testeaza virusi se joaca cu registrii si face editari de toate natiile, dar nu stie sa faca niste setari in VLC. Nu folosesc niciun program de optimizare, si am nevoie sa ma "gudur" pe langa windows 7, pentru ca xp habar nu are ce sa faca nici macar cu un dualcore, dapoi cu un quadcore, doar daca ii pui niste patchuri, dar chiar si asa nu stie sa le foloseasca la capacitate maxima, dar tu nu stii din astea. Si inceteaza cu atacul la persoana, ca nu stii tu prin ce greutati am trecut in viata asta, si nici nu ne cunoastem. Putin imi pasa ca tu crezi ca eu am 7 sau 8 ca sa fiu in "trend".
@Socrate da avem net bun, dar uita-te in jur.

Edited by MaVeRicK89, 17 March 2014 - 17:00.


#117
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Deci clientii existenti WINDOWS XP  trebuie sa faca upgrade la W7/W8.
Daca nu se face update riscam ceva nu cred...

#118
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@MaVeRicK89: Nu Windows XP SP3 e responsabil de asta. ;)

#119
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Intr-adevar, dar greseala mea e ca nu am specificat, ca vorbeam la general, nu neaparat de windows.

#120
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Eu incan folosesc xp dar luna asta trec la w7 pt ca am avut xp  in jur de 10 ani si as vrea sa incerc ceva nou dar toutsi xp o sa ramana in inima mea Posted Image



Offtopic:
Stiu ca  nu face parte din acest topic dar dual boot cu ubutn Posted Image  si windows  Posted Image  mar ajuta cu ceva?Posted Image
ca sa fiu mai sigur at cand plec la o Posted Image  cand Posted Image Posted Image

#121
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View PostVladutzU2013, on 17 martie 2014 - 16:55, said:

Deci clientii existenti WINDOWS XP  trebuie sa faca upgrade la W7/W8.
Daca nu se face update riscam ceva nu cred...
1. Nu trebuie sa faci update la alt windows, dar este recomandat.
2. Nu risti decat faptul ca in doi ani sa nu mai poti intra pe facebook, youtube si alte siteuri, sau sa vrei o aplicatie noua la tine in calculator si ea sa ruleze doar de la windows vista in sus.
Nu mai pun jocurile noi, care de mult timp nu mai iau in calcul XPul, vin jocuri care vor suport minim directX 10, si clar xpul nu este pe lista.

Edited by Tiby84, 17 March 2014 - 23:50.


#122
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Am renunta la 98se fara regrete in favoarea XP cand nu am reusit sa mai fac ceva, chiar nu mai stiu ce dar nu mergea.
La fel se va intampla si cu XP. N-o sa-mi bat capul cu el daca nu mai poate dar nici nu-mi bat capul cu altceva atata timp cat poate.
Tin updateurile oprite dupa ce am avut mai mult probleme de la un patch.
Desi am avut calculatoare din 96, mi s-ar parea ciudat sa dau bani pe un calculator. M-am dezobișnuit pur si simplu si nici nu as vede beneficiul adus de cheltuiala aia.
E ca si cand mi-as schimba toasterul desi merge bine.
Calculatorul e din 2006 iar XPul instalat ultima data in 2010 cand am luat un hdd sata si s-a schimbat radical functionarea fata de ata. N-am mai reinstalat de atunci desi cu ata imi manca zilele.

Sa zicem ca nu are o pozitie mai privilegiata decat restul electrocasnicelor din casa care trebuie sa mearga si atat.

#123
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
In cazul meu e mai privilegiat pc-ul Posted Image) Capatasem un dualcore, de la un prieten, ce-i drept "moca" asa am scapat de pentium 4, dar inca aveam xp, am zis ca merge bine, nu trebuie sa sar la windows 7, pana intr-o zi cand m-am hotarat sa il pun in teste in dualboot. Mi se parea mie o diferenta la viteza de incarcare a paginilor, viteza de copiere de pe o partitie pe alta mai mare, si jocurile cand treceau de 25 de fps, se miscau mult mai cursiv pe 7, fata de xp. Pana la urma am achizitionat rami ca sa fac 4gb, recent am pus pana pe un quadcore, si am ramas pe 7, pentru ca am gasit ceva mai bun ca xp. Pana nu testezi sa te convingi, mai ales daca faci un upgrade, nu stii ce iti ofera alt windows, asta cel putin in cazul meu Posted Image

Edited by eiffel, 20 March 2014 - 08:57.
Nu mai da quote la postul anterior.


#124
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Abia am instalat xp-ul de vre-o 4 luni, nici nu ma gandesc sa ma apuc de mutat datele de pe hdd si repartitionat pentru a face spatiu pentru windows 7.
O sa-l mai tin inca un an sau pana cand voi auzi ca a crescut alarmant numarul de vulnerabilitati.

#125
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Este posibil ca vulmerabilitatile cunoscute de anumite persoane sa fie facute publice abia incepand cu 9 Aprilie, ptr a fi siguri ca nu vor mai fi patchuite.
Cel putin la asta se asteapta mai multi analisti de securitate.

Temporar singura solutie ptr Xp va fi folosirea unei solutii integrate de securitate Third-Party - Antivirus + Firewall - din cele care vor mai oferi suport, precum si renuntarea la a mai folosi unele din programele integrate in sistem - cum ar fi browserul WEB - IE8 ( care oricum va trebui sa fie instalat ) cu alte programe care ofera suport.

Nu stiu insa cat timp va mai tine solutia asta, in cazul in care se va gasi o vulnerabilitate serioasa, e posibil sa nu poata fi oprita folosirea ei nici in aceste conditii.

#126
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Trebuiau sa gaseasca o metoda noua de a vinde O.S. si hardware nou!
Cred ca si cel mai prost analist economic se asteapta la o crestere in 2014!
Eu stau pe Windows XP Sp 2 din 2005 - Sp 3 nu mi-a placut cum face sa se miste sistemul(orice sistem), acuma partea proasta ca sistemul asta nu are o iesire si o intrare: Este ca o tarisoara si unde are granita poate sa intre ceva in el, asta cu baza doar in Antivirus/Firewall(in situatia in care majoritatea firmelor o sa isi mute atentia catre Win 7/Win 8) suna a ruleta ruseasca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate