Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Construire P+2 peste beci existent

Problema placa video sau monitor?

Redirect toti vizitatorii cu exce...

dozator
 Mai multe IP-uri?

cum pot vedea cati MB mai am

Recomandare imprimanta laser

unde gasesc o postare mai veche?
 Interbare card visa bcr

Mi s-a terminat bateria in timpul...

[ERROR 0xC0000005]- INSTAL WIN 7

problema nfs carbon
 VIGNETA Bulgaria

mail blocker

Recomandare monitor

Casti .Buget 550 -600 lei

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

legea vanzarii terenurilor agricole a fost promulgata

• Please log in to reply
46 replies to this topic

Ravasy

Ravasy

Member

• Grup: Members
  • ID membru: 826,973

View Postpepi20, on 10 martie 2014 - 21:38, said:

Nu mai are nicio importanta daca terenul e sau nu e comasat. Pretul e acelasi. Si asta pentru ca, daca d-ta., vei dori sa cumperi 1, 2, sau 3 hectare nu o vei putea face in sola cu teren comasat pentru ca acolo nu-ti va vinde nimeni doar atat. Astfel vei fi nevoit sa cumperi de la cel care are acea suprafata mica si cu panza freatica la adancime. Asta doar in situatia in care doresti neaparat sa cumperi.
Sa nu uitam ca s-au accesat masurile 112 unde la investitii au fost trecute si achizitiile de teren agricol. Urmeaza o noua astfel de masura si sunt persoane interesate sa acceseze (datorita sumelor mari)  cu toate ca in prezent nu au nicio suprafata de teren.Acestia sunt viitori cumparatori de teren care vor plati aceasta suma mare/ha.

Vorbim de masura aia Tanarul ''fermier''?
Sau de ''Instalarea'' tanarului ''fermier''
Le-am pus intre ghilimele cu un subinteles.Numai instalare nu e aia si numai fermieri nu sunt aia.
Aia e o masura pentru smecheri unde cei indreptatiti si cei care au cu adevarat nevoie nu pot beneficia de ea.
Asa ca lasati-o moarta si cu masura aia.

Basescu a cumparat acele 300 de ha in anumite conditii si magarul a promulgat un kkt de lege ce o sa ne f..ta la cap de acum incolo.De ce nu a cumparat acele 300 ha in conditiile noii legi?
S-a grabit jegosul stia ce va urma!

Edited by Ravasy, 10 March 2014 - 21:57.

tavktm

tavktm

Old school member

• Grup: Senior Members
  • ID membru: 88,051
  • Locație: Bucuresti
Basescu a cumparat si bine a facut, tin minte ca acum 10 ani cand le spuneam celor din jurul meu de agricultura radeau de mine, si spuneau ca nu faci nimic cu agricultura ! Tot vina lui Basescu era si atunci !?

Am dormit pe noi 20 de ani si acum ne plangem !

Edited by tavktm, 11 March 2014 - 10:11.

Patrick007

Patrick007

Junior

• ID membru: 452,437
  • Locație: Romania
Nu sunt de acord cu voi.. ma vait pentru ca stiu ce greu mi-a fost pana acum sa cumpar un pamant. Mereu pentru mine creste pretul brusc fata de pretul cerut celui care ii lucra terenul sau vecinului de comuna.. dee eu sunt de la oras si am bani. Acum vine legea asta in care primaria are un rol f important si nu e corect.

Vorbiti de pret corect.. parerea mea este ca mereu s-a oferit pretul corect. Nimeni nu cumpara aiurea oferind mai mult decat merita in agricultura, iar daca cumpara pe mai putin si lucreaza acel teren mai bine decat o facea proprietarul atunci cu atat mai mult sa mai cumpere.

Acum cu noua lege oricine vrea sa vanda, chiar si 20 de ari merge la primarie da anunt apare pe net stiu toti , mai ales cei din primarie .. iar cei cu dreptul de preemtiune mai mare au prima sansa daca le convine pretul. Eu chiar daca as veni si as oferi cu 10% mai mult (ceea ce ar fi in beneficiul proprietarului) voi avea de pierdut pentru ca sunt la coada. Unul este dreptul proprietarului de a vinde cui vrea el? Proprietarul nu poate alege cumparatorul atat timp cat exista un drept de preemtiune exercitat.

tavktm

tavktm

Old school member

• Grup: Senior Members
  • ID membru: 88,051
  • Locație: Bucuresti
Preemtiunea in sine este discutabila, zic eu. Si eu am patit la fel ca tine, si pe mine ma afecteaza astfel de legi si in general birocratia !
Stiu despre ce vorbesti exact, dar acum ce sa facem, dam si noi din coate cum putem.

m_maru

m_maru

Member

• ID membru: 809,724

View Postb44kwz, on 10 martie 2014 - 20:46, said:

Va inselati ( si este de inteles daca sunteti propietar de teren si nu aveti nici o legatura cu domeniul), in agricultura, fata de alte domenii, nu prea se practica inselatoria.
Pretul oferit pe terenuri a fost intotdeuna cel corect .

Daca cineva vrea sa vanda de ex 1 ha mostenit de la un bunic ( pt el nu are decat titlul de propietate pe numele bunicului , nu s-a facut nici succesiunea nimic) dar vrea 3500 E ca asa a vazut a TV ca a dat Presedintele nostru. El trebuie sa inteleaga ca  presedintele a cumparat 300 ha comasate, care aveau carte funciara, cadastru , intr-o zona cu apa la cativa m, iar pamantul lui (1 ha si ala in mai multe tarlale), la care nu vrea sa faca nici macar succesiunea pentru ca e certat cu celelalte rude, este intr-o zona unde panza freatica este la 40 m, sistemele de irigatii au fost distruse si nici macar nu este o suprafata considerabila .
Din contra, arendasii au oferit intotdeauna pretul corect, chiar daca sunt situatii cand dureaza ani pt a obtine sentinta civila .

Ideea d-voastra este valabila la suprafete mari, care dispun de toate actele. Aici intotdeuna se ofera alt pret .

Dragule sa fim seriosi,
Nu am fost propietar de teren, sunt acum pe o suprafata super mica respectiv 5ha pe care am cumparat-o la pretul corect, poate chiar peste pt. ca doream in acea zona.
Nu ati inteles faptul ca nu am nimic cu agricultura.Sunt jurist de profesie dar am o functie de conducere in APDRP deci am legatura cu domeniul si il cunosc foarte bine.
Intradevar nu am studii in domeniu dar totusi.La mine in zona sunt fermieri care au venit din Bucuresti(profesor matematica) care nu are nimic comun cu zona.Pur si simplu a avut curaj .a strins tot ce a putut de la batrinii din zona si sa vezi prosperitate in agricultura RO.
In rest visavis de comasarea terenurilor si arenda  mentin parerea 80% inselatul batrinilor si cumpararea terenurilor vindute de nevoie la preturi mici.
Am vazut ca sunteti din Bucuresti si sa inteleg ca in Olt sunteti fermier sau ma insel.

View Posttavktm, on 11 martie 2014 - 15:17, said:

Preemtiunea in sine este discutabila, zic eu. Si eu am patit la fel ca tine, si pe mine ma afecteaza astfel de legi si in general birocratia !
Stiu despre ce vorbesti exact, dar acum ce sa facem, dam si noi din coate cum putem.

Preemtiunea este legala si corecta in anumite situatii dar in aceasta lege avantajeaja tot pe cei ce au intrat in posesia terenurilor invecinate pe mai nimic.

Daca ati face o analiza si ati vedea ca in comune asociatiile si ternurile in arenda sunt in ale unor anumite persoane o sa ginditi altfel.

Edited by m_maru, 11 March 2014 - 19:02.

m_maru

m_maru

Member

View Postpepi20, on 10 martie 2014 - 21:38, said:

Nu mai are nicio importanta daca terenul e sau nu e comasat. Pretul e acelasi. Si asta pentru ca, daca d-ta., vei dori sa cumperi 1, 2, sau 3 hectare nu o vei putea face in sola cu teren comasat pentru ca acolo nu-ti va vinde nimeni doar atat. Astfel vei fi nevoit sa cumperi de la cel care are acea suprafata mica si cu panza freatica la adancime. Asta doar in situatia in care doresti neaparat sa cumperi.
Sa nu uitam ca s-au accesat masurile 112 unde la investitii au fost trecute si achizitiile de teren agricol. Urmeaza o noua astfel de masura si sunt persoane interesate sa acceseze (datorita sumelor mari)  cu toate ca in prezent nu au nicio suprafata de teren.Acestia sunt viitori cumparatori de teren care vor plati aceasta suma mare/ha.

Intrdevar ca cei ce vor accesa fosta masura 112 vor putea oferi un pret mai mare dar daca nu indeplinesc planul de afaceri dupa 5 ani dau banii EU inapoi iar terenul nu il mai pot vinde la un pret echivalent. Deci in concluzie vor urmari cumpararea la un pret corect.

Referitor la instalare nu o sa vedeti smecheri pt. faptul ca sunt conditii drastice nu pt smecheri.In siteul MADR gasiti noul draft de masuri PNDR 2014-2020 si aveti conditiile.

Edited by m_maru, 11 March 2014 - 18:57.

Patrick007

Patrick007

Junior

Conditiile drastice se rasfrang si asupra unor persoane ca mine.. asa in genul profesorului de matematica.. am venit de la oras la tara si inca sustin dezvoltare cu banii pe care ii castig la oras.. nu voi mai putea accesa masura 112 pentru ca am un job in alta zona.. aiurea

m_maru

m_maru

Member

View PostPatrick007, on 12 martie 2014 - 15:03, said:

Conditiile drastice se rasfrang si asupra unor persoane ca mine.. asa in genul profesorului de matematica.. am venit de la oras la tara si inca sustin dezvoltare cu banii pe care ii castig la oras.. nu voi mai putea accesa masura 112 pentru ca am un job in alta zona.. aiurea

Nu dispera pt,ca masurile din draft nu sunt batute in cuie.Inca se negocieaza.Deasemenea fati calcule la ce renunti.

Edited by m_maru, 12 March 2014 - 19:22.

Ravasy

Ravasy

Member

• ID membru: 826,973
Mda.
Ca si concluzie care s-au bagat la timp in agricultura,au prins tarlale,se dadea arenda putin,cheltuielile erau mici,au cumparat hectare de teren cu 1000 ron/ha si au apucat a-si lua ceva utilaje aia n-au nici un stres acum.
Toata smecheria in agricultura romaneasca a fost sa te bagi la timp.Cand fugeau toti de camp,cei care au investit in teren sunt boieri acum.
Cat despre masurile astea ce dreaq frate e asta?Sincer acum.
Trebuia lasata masura aia 141 si sa fie crescuta suma aia de la 1500 de euro la 2000 macar timp de 5 ani.
Mergea prea bine.Acum da mai multi bani,dar tot la smecheri prin 112.

Pana la urma s-a publicat rahatul ala de lege in Monitorul Oficial?

Edited by Ravasy, 12 March 2014 - 19:38.

m_maru

m_maru

Member

Masura 141 cu o imensitate de beneficiari nu a reprezentat decit bani de baut la crisma din sat, si bani pierduti in detrimentul altora care doreau sa faca ceva.
De ce? Simplu.
Ai primit 3 ani cite 1500 euro.Dupa 3 ani, in anul 4 si 5 urma controlul asupra indepliniri planului de afaceri.
Daca nu indeplineai planul dadeai banii toti inapoi respectiv 4x1500 sau 5x1500.
Baietii destepti dupa ce ai baut banii 3 ani au facut cerere de reziliere a contractului de finantare, moment in care nu se inapoiaza banii.
Super! Tipic romanesc.

Edited by m_maru, 12 March 2014 - 19:56.

meganedoi

meganedoi

Active Member

• ID membru: 89,391
  • Locație: 1 Decembrie, Ilfov
​Legea care restrictioneaza vanzarea terenurilor agricole, publicata in Monitorul Oficial

http://m.hotnews.ro/stire/16804030

zardato

zardato

Active Member

• ID membru: 836,451
Si daca cineva vrea sa vanda o casa cu gradina intravilan si cu teren extravilan, cum face?

Patrick007

Patrick007

Junior

hmm..

In cazul in care mai multi preemptori de acelasi rang isi manifesta in scris intentia de cumparare si niciun alt preemptor de rang superior nu a acceptat oferta, la acelasi pret si in aceleasi conditii, vanzatorul va alege dintre acestia si va comunica numele acestuia primariei.
In cazul in care un preemptor de rang inferior ofera un pret superior celui din oferta de vanzare sau celui oferit de ceilalti preemptori de rang superior lui care accepta oferta, vanzatorul poate relua procedura, cu inregistrarea ofertei de vanzare cu acest pret, cu preemptorii de rang superior.
Aceasta procedura se va desfasura o singura data, in termen de 10 zile de la expirarea termenului de 30 de zile pana la care preemtorii puteau sa-si manifeste dreptul.

Mai pe romaneste.. vin eu care nu am drept de preemtiune si ofer 15% in plus apoi vanzatorul daca are chef si vrea 15% reface procedura cu un pret cu 15% mai mare .. maxim o singura data si apoi vi iarasi eu cu oferta .. iar daca cineva cu drept de preemtiune va dori si el sa ofere cu 15% mai mult atunci are prioritate.. oricum mai bine decat ma asteptam

m_maru

m_maru

Member

View Postzardato, on 13 martie 2014 - 00:02, said:

Si daca cineva vrea sa vanda o casa cu gradina intravilan si cu teren extravilan, cum face?

Casa cu gradina si teren extravilan nu exista.Fiecare va avea intabularea sa ,deci vor fi doua vinzari separate .

Edited by m_maru, 13 March 2014 - 20:28.

zardato

zardato

Active Member

• ID membru: 836,451
Casa fiind cam rapciugoasa, greu de vandut, se doreste a fi vanduta la pachet cu terenul extravilan pentru a obtine un pret mai bun si a o vinde mai repede.
Daca persoana in chestiune este oblgata sa faca doua vanzari separate, mie personal, mi se pare o intruziune a statului in dreptul la proprietate!

m_maru

m_maru

Member

Nu face o singura vinzare , pt ca sunt doua propietati , sunt separate.

afh

afh

Junior

• ID membru: 34,666
  • Locație: București
https://drive.google...dit?usp=sharing

Edited by afh, 13 March 2014 - 21:38.

m_maru

m_maru

Member

Multumim AFH, trecem la studiu dupa care intram in dialog.

Reclamă

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users