Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sa faci bani pe internet , 15...

Sterilizare?

Defrisat si curatat teren/gradina

Ajutor "oferta calorifere de ...
 diploma pentru ase

digi.mobil

HTC Desire 310 vs Samsung Galaxy ...

laptop nou
 Nu mai booteaza de pe cd si hdd

Cooler procesor - 50 de lei - soc...

Gratuitate cazare camin

Intrebare duplicate screen + prob...
 Problema wireless.

Jocuri de indemanare

Nu pot seta mai sus de 60 Hz

Regulament buget

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

legea vanzarii terenurilor agricole a fost promulgata

• Please log in to reply
46 replies to this topic

b44kwz

b44kwz

Junior

• Grup: Members
  • ID membru: 852,648
  • Locație: Olt , Bucuresti

http://www.businessc...rilor-agricole/

andrei_xzi

andrei_xzi

Junior

• ID membru: 810,380
si buna si rea

sarac.lipit

sarac.lipit

Cînd ești condus de proști, toate merg prost

• Grup: Senior Members
  • ID membru: 81,876
  • Locație: N N-E
să mai zică vre'un bolovan ceva de criza alimentară....

andrei_xzi

andrei_xzi

Junior

• ID membru: 810,380
criza alimentara,cea financiara nu sunt decat niste minciuni, anumit promovate si perpetuate de MASS MEDIA pe tot globul pentru a convinge omul sa ia asupra sa ROBIA.
Mai pe romaneste, taxe si impozite la greu, mancare de proasta calitate, si multe alte batai de joc toate acestea transformand omul intr-un sclav modern in NOUA ORDINE MONDIALA.
pam pam

Eagle Raider

Eagle Raider

Active Member

• ID membru: 75,561
  • Locație: Burj Al Arab
dar nu poti sa scapi de acest drept de preemtiune cerand un pret enorm in momentul afisarii la primarie?

george_eu25

george_eu25

Active Member

• ID membru: 340,968
  • Locație: bucuresti
Si daca eu ca proprietar cer 5000e pe hectar (ca exemplu) ceea ce inseamna dublu fata de cat valoreaza,dar probabil e cam o treime din cat ar plati strainul in tara lui??
Se duce dracu toata legea....Ca romanii nu o sa cumpere ca e prea scump,iar strainul isi freaca mainile de fericire!

kos_funny

kos_funny

Active Member

• Grup: Senior Members
  • ID membru: 201,307
  • Locație: Oriunde e nevoie !

View PostEagle Raider, on 09 martie 2014 - 10:39, said:

dar nu poti sa scapi de acest drept de preemtiune cerand un pret enorm in momentul afisarii la primarie?
Ba da, dar dupa aia trebuie sa faci actele la pretul respectiv iar taxele sunt pe masura !

Eagle Raider

Eagle Raider

Active Member

• ID membru: 75,561
  • Locație: Burj Al Arab
cine te obliga sa faci actele la pretul respectiv? te duci la un notar in alta localitate... zici ca te-ai razgandit...

m_maru

m_maru

Member

• ID membru: 809,724
Din punct de vedere juridic este discutabil.

Galateanu1

Galateanu1

Junior

• ID membru: 618,230
  • Locație: Galati

Toate  bune si frumoase  pana la partea cu cadastru  ............  pai cat  la  %  din terenurile  agricole din Romania au cadastru ?  Cate  din  ele  au parcelare  digitala? Cate   din ele  corespund  dpdv  al amplasarii cu realitatea? Cate   din ele  corespund  ca si  suprafata  cu ceea ce scrie  in titlurile de proprietate? Sunt  foarte  multe  inadvertente  intre  scriptic  si practic   vizavi de ce detine  un  proprietar  de terenuri  in Romania?   De  birocratie  nu  mai  zic  .........................................

b44kwz

b44kwz

Junior

View PostGalateanu1, on 09 martie 2014 - 14:27, said:

Toate  bune si frumoase  pana la partea cu cadastru  ............  pai cat  la  %  din terenurile  agricole din Romania au cadastru ?  Cate  din  ele  au parcelare  digitala? Cate   din ele  corespund  dpdv  al amplasarii cu realitatea? Cate   din ele  corespund  ca si  suprafata  cu ceea ce scrie  in titlurile de proprietate? Sunt  foarte  multe  inadvertente  intre  scriptic  si practic   vizavi de ce detine  un  proprietar  de terenuri  in Romania?   De  birocratie  nu  mai  zic  .........................................

Din punctu meu de vedere este o lege tipic romaneasca care nu are nici o legatura cu realitatea, venita din anumite interese si pentru a duce la maxim birocratia . Zic asta din perspectiva in care lucram o suprata de 4 cifre de 24 ani .
In ultimii ani am cumparat cateva sute de ha si doar 10 ha au avut cadastru si carte funciara .
Majoritatea propietarilor, vand terenul agricol doar cand au nevoie urgenta de bani si vor banii ieri daca se poate. Cat despre acte .... cea mai mare parte nici succesiunea nu o au facuta

Astept publicare in monitorul oficial si sa vedem de "portite" se vor gasi pt ca in acesta forma vinzarile se vor bloca ..... cel putin pt noi

Edited by b44kwz, 09 March 2014 - 18:34.

Galateanu1

Galateanu1

Junior

• ID membru: 618,230
  • Locație: Galati

View Postb44kwz, on 09 martie 2014 - 18:26, said:

Din punctu meu de vedere este o lege tipic romaneasca care nu are nici o legatura cu realitatea, venita din anumite interese si pentru a duce la maxim birocratia . Zic asta din perspectiva in care lucram o suprata de 4 cifre de 24 ani .
In ultimii ani am cumparat cateva sute de ha si doar 10 ha au avut cadastru si carte funciara .
Majoritatea propietarilor, vand terenul agricol doar cand au nevoie urgenta de bani si vor banii ieri daca se poate. Cat despre acte .... cea mai mare parte nici succesiunea nu o au facuta

Astept publicare in monitorul oficial si sa vedem de "portite" se vor gasi pt ca in acesta forma vinzarile se vor bloca ..... cel putin pt noi
Tot  varianta  cu mersul in instanta  ramane

b44kwz

b44kwz

Junior

View PostGalateanu1, on 09 martie 2014 - 18:59, said:

Tot  varianta  cu mersul in instanta  ramane

Clar, majoritatea tot cu sentinta civila, dar :
Pana acum se facea antecontract de vanzare-cumparare datat cu 2 luni in urma ,dupa care in instanta.

Acum, de drept tot eu il cumpar ca sunt arendas, dar trebuie instiintata primaria (aici ramane de vazut ce acte trebuie sa prezinte propietarul la primarie) , asteptat o luna, facut antecontract, asteptat cel putin 2 luni si dupa actele in instanta .

Parte cea mai proasta e ca majoritatea fac vanzarea doar cand au nevoie urgenta de bani si atunci vor si banii, care pana acum se dau pe baza unui antecontract.
Cu noua lege, orice forma de vanzare se poate face dupa o luna .....

Patrick007

Patrick007

Junior

• ID membru: 452,437
  • Locație: Romania
O lege de kko. Este facuta pentru ei.. mai este un topic dedica exact acestei legi.

Eu am o singura intrrebare ... ca sa am dreptul de preemtiune nr.2 ca arendas cu cat timp inainte trebuie sa fi avut un contract de arenda incheiat si trimis la primarie?

Pe mine m-a disturs aceasta lege.. mereu m-am zbatut sa cumpar teren iar acum totul va trece prin primarie iar indiferent ce discut eu cu proprietarul nu va conta daca apare cineva cu un drept de preemtiune mai mare ca si al meu (pj care lucreaza terenuri in zona respecitrva )

m_maru

m_maru

Member

• ID membru: 809,724
Nu va mai vaitati, poate asa va aparea pretul corect.Pina acum in mare parte a fost spolierea batrinilor si terenul vindut de uni care aveau o mare problema si doreau banii ieri.

Ravasy

Ravasy

Member

• ID membru: 826,973

View Postm_maru, on 10 martie 2014 - 19:05, said:

Nu va mai vaitati, poate asa va aparea pretul corect.Pina acum in mare parte a fost spolierea batrinilor si terenul vindut de uni care aveau o mare problema si doreau banii ieri.
Corect.Foarte bine.Ba chiar mi se pare ceva normal.Eu sa fiu proprietar tot la fel as zice.
Problema unde e de fapt?
Fainantarea fermierului roman.Eu sunt deacord sa dau si 300 milioane pe un ha chiar n-am nici o jena.
Dar atunci cand sunt vreo 10-20 ha deja vorbim de o suma mare.Atunci esti nevoit sa apelezi la un venit extern.Cum multi dintre noi nu ne numim Nastase,Patriciu,Udrea,Videanu,Fenechiu,etc suntem nevoiti sa apelam la banci.
Asta ar fi prima varianta.A doua nu exista.
Deci bancile trebuie sa vina cu un sistem de creditare pe o perioada lunga si cu o dobanda convenabila.Nu 5-10 ani si nu 10-15% dobanda.
30-40 de ani si 5 % maxim dobanda fixa pe toata perioada.(Eu as fi deacord sa platesc jumate de viata la un teren ce imi aduce un venit.Altii platesc la apartamente o viata intreaga si nu le aduc nici un venit.Ca si principiu e ok zic eu).
Ca si garantii sa fie luat in calcul terenul respectiv + subventia.

Castiga si bancile,castiga si fermierul roman,castiga si proprietarul si toata lumea e multumita pana la urma,iar terenurile Romaniei raman ale romanilor.
Vi se pare corecta treaba asta?
Mie sincer da.

Sa lipeasca cineva cele 2 topicuri.

Edited by Ravasy, 10 March 2014 - 19:21.

b44kwz

b44kwz

Junior

View Postm_maru, on 10 martie 2014 - 19:05, said:

Va inselati ( si este de inteles daca sunteti propietar de teren si nu aveti nici o legatura cu domeniul), in agricultura, fata de alte domenii, nu prea se practica inselatoria.
Pretul oferit pe terenuri a fost intotdeuna cel corect .

Daca cineva vrea sa vanda de ex 1 ha mostenit de la un bunic ( pt el nu are decat titlul de propietate pe numele bunicului , nu s-a facut nici succesiunea nimic) dar vrea 3500 E ca asa a vazut a TV ca a dat Presedintele nostru. El trebuie sa inteleaga ca  presedintele a cumparat 300 ha comasate, care aveau carte funciara, cadastru , intr-o zona cu apa la cativa m, iar pamantul lui (1 ha si ala in mai multe tarlale), la care nu vrea sa faca nici macar succesiunea pentru ca e certat cu celelalte rude, este intr-o zona unde panza freatica este la 40 m, sistemele de irigatii au fost distruse si nici macar nu este o suprafata considerabila .
Din contra, arendasii au oferit intotdeauna pretul corect, chiar daca sunt situatii cand dureaza ani pt a obtine sentinta civila .

Ideea d-voastra este valabila la suprafete mari, care dispun de toate actele. Aici intotdeuna se ofera alt pret .

Edited by b44kwz, 10 March 2014 - 20:54.

pepi20

pepi20

Junior

• ID membru: 514,324

View Postb44kwz, on 10 martie 2014 - 20:46, said:

Va inselati ( si este de inteles daca sunteti propietar de teren si nu aveti nici o legatura cu domeniul), in agricultura, fata de alte domenii, nu prea se practica inselatoria.
Pretul oferit pe terenuri a fost intotdeuna cel corect .

Daca cineva vrea sa vanda de ex 1 ha mostenit de la un bunic ( pt el nu are decat titlul de propietate pe numele bunicului , nu s-a facut nici succesiunea nimic) dar vrea 3500 E ca asa a vazut a TV ca a dat Presedintele nostru. El trebuie sa inteleaga ca  presedintele a cumparat 300 ha comasate, care aveau carte funciara, cadastru , intr-o zona cu apa la cativa m, iar pamantul lui (1 ha si ala in mai multe tarlale), la care nu vrea sa faca nici macar succesiunea pentru ca e certat cu celelalte rude, este intr-o zona unde panza freatica este la 40 m, sistemele de irigatii au fost distruse si nici macar nu este o suprafata considerabila .
Din contra, arendasii au oferit intotdeauna pretul corect, chiar daca sunt situatii cand dureaza ani pt a obtine sentinta civila .

Ideea d-voastra este valabila la suprafete mari, care dispun de toate actele. Aici intotdeuna se ofera alt pret .

Nu mai are nicio importanta daca terenul e sau nu e comasat. Pretul e acelasi. Si asta pentru ca, daca d-ta., vei dori sa cumperi 1, 2, sau 3 hectare nu o vei putea face in sola cu teren comasat pentru ca acolo nu-ti va vinde nimeni doar atat. Astfel vei fi nevoit sa cumperi de la cel care are acea suprafata mica si cu panza freatica la adancime. Asta doar in situatia in care doresti neaparat sa cumperi.
Sa nu uitam ca s-au accesat masurile 112 unde la investitii au fost trecute si achizitiile de teren agricol. Urmeaza o noua astfel de masura si sunt persoane interesate sa acceseze (datorita sumelor mari)  cu toate ca in prezent nu au nicio suprafata de teren.Acestia sunt viitori cumparatori de teren care vor plati aceasta suma mare/ha.

Reclamă

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users