Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

par cu miezul rosu

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Salut.  Stie cineva de unde pot cumpara par cu miez rosu?  Nu am inteles prea bine daca Wiliams red are miezul rosu  sau nu.  Daca ma poate ajuta cineva cu informatii despre subiect ii multumesc anticipat

#2
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
Wiliams red nu are miezul rosu.Nu am auzit de o pep. care sa vinda ceea ce cauti.Nu ramine decit sa cauti lastari altoi pt.ca exista soiuri locale cu pulpa rosie in multe parti ale tarii.

#3
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Atunci poate ma ajuta cineva cu altoi. Totusi, daca exista asemenea soiuri, oare de ce nu vand pepinierele pomicole?

#4
constantin47

constantin47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.11.2012

 neamanole, on 06 martie 2014 - 18:50, said:

Atunci poate ma ajuta cineva cu altoi. Totusi, daca exista asemenea soiuri, oare de ce nu vand pepinierele pomicole?

   Par cu miezul rosu am avut in curtea copilariei mele. Pulpa era alba si numai carcasa semintelor era rosie. Tata facea glume cu cei care nu stiau, le arata miezul dupa ce musca si le spunea ca le curge singe din gingii. Cind l-a taiat tatal meu (1985) cred ca avea cam 80 de ani.

#5
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Am mai vazut si eu pere cu miezul rosu pe la cate o batranica amarata prin piata sau pe la intrarea in piata, le vindeau la gramajoare ca nu-si permiteau sa inchirieze cantar. Probabil sunt niste soiuri vechi, fructele erau chiar mici in comparatie cu perele de import iar oferta e dupa cum cere si piata. Probabil ca daca ar fi un soi cerut si apreciat s-ar gasi relativ usor.
Eu am un par Williams altoit pe par cu miez rosu. Cel putin asa zice eticheta aceea galbena cu care a venit. L-am cumparat de la o firma din Podu Iloaiei (Iasi). Daca esti interesat iti dau adresa web pe mesaj privat ca sa nu se creada ca fac reclama. Gasesti acolo nr. de tel. suni si intrebi de unde iau ei par cu miez rosu pentru portaltoi. Poate rezolvi asa.

#6
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Am rascolit netul si nu am gasit nici o pepiniera care sa aiba. Cu ocazia asta am gasit totusi soiuri vechi de mar de care nu auzisem, asa ca tot m-am ales cu cevaPosted Image . Mai caut.

#7
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Nu cauti unde trebuie.

#8
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
neamanole,
Ar fi o cale,daca esti dispus sa platesti  mai mult;
Eu stiu ca toate tarile importante in mere si pere au varietatile lor cu miez rosu. La italieni,de ex. ,sint perele cocomerine.faci comanda la o pepin. italiana si rezolvi;asta poate sa duca la 15-20pomul +20-25 transp.(in euro)
Mai e un tip ,ciberneticus,pe sunphoto,care vinde scump,tot din import.
Te rog,sa ne spui si noua daca ai finalizat ceva.

#9
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Cam usturatoare cele 2 variante,  le pastrez ca plan b in cazul nereusitei planului a, care consta in incercarea de a obtine  par cu miez rosu pe care altoiesc cei de la Iasi,am primit datele de contact de la colegul cotzi.  Din ce am citit pana acum, inteleg ca parul cu miez rosu este un fel de pom rustic, de aceea se foloseste ca portaltoi.As dori mult sa il am in mica mea livada de peri, dar parca caut un ac in carul cu fan.Ma gândeam sa caut pere cu miez rosu si sa seman seminte, dar cred ca deja dau in dileala.
Mircea11s-    asta e ideea, poate imi spune cineva unde sa caut. Bineinteles ca voi spune aici daca voi rezolva ceva.Stiu si eu, poate mai intereseaza pe cineva subiectul.

#10
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
P-aia cu semintele sa n-o aplici;e loterie, nu se stie ce iese!

#11
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Pentru conformitate cu cele afirmate de mine mai sus :)

Attached Files

  • Attached File  001.jpg   104.41K   96 downloads


#12
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Unde au fost realizate soiuri romanesti de par ? In 5 locatii.Trei dintre ele stiu sigur ca au in colectie par cu miezul rosu. Nu stiu daca au puieti,seminte sau macar ramura altoi de dat.Trebuie intrebat.Pune mana pe telefon !

#13
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Care sunt cele trei?

#14
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Va este greu sa munciti si voi putin ?
Acolo unde au fost create soiurile :Timpurii de Dambovita, Argessis si Rosioara de Cluj.
N-as inlatura nici Aromata de Bistrita si nici Untoasa de Geoagiu.

#15
fioretm

fioretm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.03.2008
Si eu caut de ani buni un soi cu miez rosu,anul asta am gasit pe http://www.atlasplan...product_id=1633 soiul cocomerina,am facut comanda in 27 feb si nu a ajuns inca ,se pare ca au foarte multe comenzi .

#16
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005

 fioretm, on 18 martie 2014 - 00:33, said:

Si eu caut de ani buni un soi cu miez rosu,anul asta am gasit pe http://www.atlasplan...product_id=1633 soiul cocomerina,am facut comanda in 27 feb si nu a ajuns inca ,se pare ca au foarte multe comenzi .
Poti sa astepti ca o sa vina poimarti...Daca tu inca mai ai incredere intr-un dealer care are asemenea termene de licrare inseamna ca esti un client deosebit.
In plus, strict obiectiv discutand, pe site scrie ca e disponibil din toamna lui 2014...

Unde i-ori gasi pe comerciantii astia atat de seriosi care miros a tzeapa nu pot sa inteleg....

#17
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

 mircea11s, on 12 martie 2014 - 23:01, said:

Va este greu sa munciti si voi putin ?
Acolo unde au fost create soiurile :Timpurii de Dambovita, Argessis si Rosioara de Cluj.
N-as inlatura nici Aromata de Bistrita si nici Untoasa de Geoagiu.
  Eu credeam ca UNUL dintre rosturile unui forum este tocmai de a reduce timpul si munca de cautare, adica,  daca eu am pierdut timp si am muncit sa caut o informatie, de ce sa repeti si tu efortul meu, te pot ajuta, poate si tu ma vei ajuta pe mine sau pe altii in alta problema.

#18
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Uitandu-ma pe site-urile diferitelor pepiniere, am gasit una care comercializeaza par cu miez rosu. Daca nu ati gasit pana acum, poate incercati anul viitor la acest producator, ca anul asta vad ca e epuizat stocul:
http://www.zdravan.r...ce-cu-miez-rosu

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate