Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Noi reguli - munca in Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Vreau sa ma duc la munca in Anglia, de fapt e hotarata treaba cu bilete cumparate.

As dori sa stiu ce acte sunt necesare tradise, cum(cu apostila, doar legalizat), in cazul certificatului de casatorie/nastere ajunge doar varianta trilingv? Diplomele de studii superioare/cursuri au nevoie de apostila?


#2
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,153
  • Înscris: 24.05.2006
Ti-ai luat deja bilet si nici nu stii ce acte iti trebuie? Mult succes :)

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Pasaportul trebuie tradus

#4
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Am zis ca nu stiu ce acte am nevoie TRADUSE, si cum.
Sa dau exemple:
-normal ca am nevoie de diploma de studii superioara daca vreau sa lucrez in domeniu. Dar, am nevoie si de cea de bacalaoreat sa o traduc? Si, au nevoie de apostila?
- despre certificatul de casatorie nou, trilingv (ca sa se dovedeasca despre o diploma ca este a sotiei inainte sa isi schimbe numele in urma casatoriei) este recunoscut in UK? Pe internet am gasit informatii incomplete, cica UK nu a semnet inca Conventia respectiva, dar nu am gasit informatie exact daca este recunoscuta in UK daca pe certificatul de casatorie/nastere scrie SI in limba engleza.
- iar certificatul de casatorie, trebuie acompaniat de certificatul de nastere?

Edited by Ionu201x, 05 March 2014 - 19:04.


#5
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View PostIonu201x, on 05 martie 2014 - 19:02, said:

cea de bacalaoreat sa o traduc
ai asa ceva ? :o

#6
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009

View Postopop, on 05 martie 2014 - 19:10, said:


ai asa ceva ? :o

Ti-o imprumut daca ai nevoie.

#7
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostIonu201x, on 05 martie 2014 - 18:10, said:

cum(cu apostila, doar legalizat)...

Bre, daca mergi sa speli masini sau sa plimbi roaba, trebuie sa-l ”traduci” doar pe angajator.
Daca ai fi mers la un interviu pentru ocuparea postului de CEO la Shit & Co, sigur ai fi stiut ce acte trebuiesc traduse ”cum(cu apostila, doar legalizat)”  Posted Image

PS. La ce te referi cand zici ”Reguli noi”? Nu de alta dar n-am prins ideea... Posted Image

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Aia de studii superioare trebuie tradusa neaparat
Imediat gasesti de munca

#9
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,150
  • Înscris: 24.06.2006

View PostIonu201x, on 05 martie 2014 - 19:02, said:

Am zis ca nu stiu ce acte am nevoie TRADUSE, si cum.
Sa dau exemple:
-normal ca am nevoie de diploma de studii superioara daca vreau sa lucrez in domeniu. Dar, am nevoie si de cea de bacalaoreat sa o traduc? Si, au nevoie de apostila?
- despre certificatul de casatorie nou, trilingv (ca sa se dovedeasca despre o diploma ca este a sotiei inainte sa isi schimbe numele in urma casatoriei) este recunoscut in UK? Pe internet am gasit informatii incomplete, cica UK nu a semnet inca Conventia respectiva, dar nu am gasit informatie exact daca este recunoscuta in UK daca pe certificatul de casatorie/nastere scrie SI in limba engleza.
- iar certificatul de casatorie, trebuie acompaniat de certificatul de nastere?
nu ai nevoie de nici o traducere la diplome, nici apostila, doar copii si lire, http://ecctis.co.uk/naric/ astia rezolva tot, tradus, echivalenta

despre certificat de casatorie nu stiu ce sa spun, cel putin in chestii sociale, jobcenter, child benefit nu ai nevoie de traducere in engleza

#10
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Pe NARIC i-am mai gasit pe un forum, o sa iau legatura cu ei sa ma ajute. Si am mai gasit ca trebuie sa ma inscriu in organizatia de acolo care se ocupa cu cursuri si specializari din domeniul in care vreau sa lucrez http://www.nhscareer...l-technologist/ , adica tehnica dentara, o sa ii contactez pe mail pe toti care ii gasesc, unul poate imi zice de ce acte am nevoie mai exact.

#11
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View PostIonu201x, on 05 martie 2014 - 19:02, said:

Am zis ca nu stiu ce acte am nevoie TRADUSE, si cum.
Sa dau exemple:
-normal ca am nevoie de diploma de studii superioara daca vreau sa lucrez in domeniu. Dar, am nevoie si de cea de bacalaoreat sa o traduc? Si, au nevoie de apostila?
- despre certificatul de casatorie nou, trilingv (ca sa se dovedeasca despre o diploma ca este a sotiei inainte sa isi schimbe numele in urma casatoriei) este recunoscut in UK? Pe internet am gasit informatii incomplete, cica UK nu a semnet inca Conventia respectiva, dar nu am gasit informatie exact daca este recunoscuta in UK daca pe certificatul de casatorie/nastere scrie SI in limba engleza.
- iar certificatul de casatorie, trebuie acompaniat de certificatul de nastere?

Hmmm... sunt studii superioare si bacalaureat. Vad ca ai trecut prin liceu si facultate ca Voda prin loboda...
Studiile din Romania si Bulgaria nu sunt valabile pentru englezi, deocamdata. Tu, trebuie sa faci cursuri de calificare NVQ in Anglia pentru echivalare indiferent de varsta pe care o ai.
Certificatul de nastere? Ce draq faci si cu acela in Anglia?
Valabile sunt doar C.I. pasaportul si CAZIERUL JUDICIAR. manca-l-ar focul de acela ai uitat!
Poti sa ai 15000 de studii daca ai cazierul patat, adio Anglia!

#12
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Studiile se echivaleaza la NARIC si sunt valabile in Anglia. Eu am echivalat o diploma de licenta (Programator) eliberata de Universitate de Vest din Arad.

#13
dragos_1978_ro

dragos_1978_ro

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.02.2014
Eu tot la NARIC mi-am echivalat studiile.
Eu am echivalat diploma de licenta (inginer aeronave) si o diploma de master (avionica si navigatie aerospatiala).

#14
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Dragos, felicitari. Suna super "bombastic" studiile pe care le-ai terminat si pare un domeniu de nisa.

#15
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,150
  • Înscris: 24.06.2006

View Postloveparade, on 06 martie 2014 - 09:33, said:

Studiile din Romania si Bulgaria nu sunt valabile pentru englezi, deocamdata.
sunt valabile, nici nu ai nevoie de traducere,doar trimiti copia si lirele la naric, informeaza-te pe site, este acolo toata informatia, preturi etc

#16
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View Postdan210, on 06 martie 2014 - 20:30, said:

sunt valabile, nici nu ai nevoie de traducere,doar trimiti copia si lirele la naric, informeaza-te pe site, este acolo toata informatia, preturi etc

Multumesc!

#17
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Pasaportul este obligatoriu pentru a lucra in UK? Sau este suficienta cartea de identitate?

#18
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009

View Postjohnny bravo, on 07 martie 2014 - 00:01, said:

Pasaportul este obligatoriu pentru a lucra in UK? Sau este suficienta cartea de identitate?
Nu-ti trebuie pasaport.

Aparent daca ma inscriu aici http://www.gdc-uk.or...ssmentPage.aspx , nu am nevoie de NARIC, am lista cu actele care am nevoie ca sa ma inscriu in consilul care imi permite sa lucrez legal ca Tehnician Dentar.

Dar mi se pare cam umflata lista, cica "a certified copy of the transcript of your course, along with an authorised English translation if this document is not issued in English" pentru facultatea de 3 ani inseamna mii de notite in pagini A4 traduse si legalizate.. este cumva ceva ce pot face rost de la facultate? Ca oricum nu le mai am si varianta ar fi sa apelez la un coleg care le mai are...
Despre "a certified copy of the syllabus from the course you were studying, along with an authorised English translation if this document is not issued in English" este cumva suplimentul de diploma sau alt act de la facultate?
Iar despre "evidence that you have the required English language standard in the form of an IELTS certificate (refer to the guidance notes for the score levels)" cineva din experieta imi poate spune daca se poate dovedi prin alte mijloace mai putin costisitoare ca stiu engleza?

Edited by Ionu201x, 07 March 2014 - 01:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate