Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

recomandare invertor sudura

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#1
darkang3l_sc

darkang3l_sc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.03.2007
Vreau sa imi cumpar un invertor sudura pana in 800 ron. Imi puteti recomanda ceva pana in banii astia sau mai eficient ar fi sa imi cumpar un transformator sudura pe la 500-600 ron?Vreau sa il folosesc pe langa casa cand am nevoie, nu pentru a scoate profit de pe urma lui. Nu vreau ca dupa un pachet de electrozi sa se strice.

#2
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
La banii acestia iti recomand echipamentele de sudare Youli sau Glady. Vezi aici : http://www.metconins...a-tip-invertor.
Vorbesti si iti vor recomanda ce-ti trebuie, stiu ce vand, am cumparat si eu de la ei si am negociat cel mai mic pret de pe piata. Cer scuze daca suna a reclama, dar eu am fost multumit de preturile lor. Cauta diferiti furnizori si o sa te convingi ca au cele mai bune preturi, plus ca garantia tot ei ti-o asigura, nu te plimba pe la altii.
Cele bune !

#3
Diaconu1

Diaconu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.03.2014
Buna ziua stie cineva unde pot repara un invertor sudura Gysmi 161 ?
astept un raspuns. multumesc anticipat. diaconu_valy85

#4
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Salut !
Incearca aici : http://www.service-sudura.ro/
Cele bune !

#5
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,990
  • Înscris: 10.02.2007

 spik1, on 02 martie 2014 - 21:19, said:

.... Cer scuze daca suna a reclama...
Nu suna, ci este.
Si asta, si cealalta, cu sudura srl.

#6
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Bun, si atunci cum pot ajuta un coleg fara sa-i dau denumiri si argumente ?!

#7
darkang3l_sc

darkang3l_sc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.03.2007
Buna ziua! Pana la urma mi-am luat un stern modelul WM-200INVL, dupa parerea mea a fost cea mai buna alegere la pretul de 800 ron.

#8
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Sa-l utilizezi sanatos si fara...depanari ! Totusi sunt de parere ca un Telwin, la acelasi pret, era mai bun.

Edited by spik1, 24 March 2014 - 22:49.


#9
darkang3l_sc

darkang3l_sc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.03.2007
Multumesc. L-am luat pe 15 si atunci am  topit cu el aprox.  20 de electrozi(4 electrozi de 4,  si restul de 3.2 si 2.5)  si au mers ca unsi,  nu am sesizat nimic diferit la invertor dupa ce i-am consumat,  sper sa nu fie nimic de acum si sa fie totul bine.  O seara bună si multumesc pentru recomandari!

#10
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
Ai încercat cu bazic ? Cum merge ? Am și eu același model, merge foarte bine, dar cu bazic are perioade cînd lipește des.

#11
darkang3l_sc

darkang3l_sc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.03.2007
inca nu am incercat, atunci am luat la pachet doar supertit pentru ca nu erau de cumparat si altfel. Cand o sa folosesc o sa imi spun parerea despre cum se comporta. O duminica placuta!

#12
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Electrozi cu invelis bazic  cu grosime medie sau mare, care contin component bazice de tipul carbonatilor de calciu , clorura de calciu si feroaliaje.Zgura rezultata s esolidifica usor, are o structura compacta si se inlatura mai greu.Mterialul este hygroscopic fiind necesara uscarea inainte de sudare (1-2 h la 350 grade celsius), pentru a evita umiditatea si mai ales hidrogenul care poate patrunde in cusatura. Imbinarea efectuata cu electrozi bazici este rezistenta la fisurarea la rece si la cald,fiind utilizati pentru constructii din otel de mare rezistenta,cu continut ridicat de carbon si elemente de aliere. Alimentarea arcului la sudarea cu electrozi bazici se face in current continuu, insa exista si anumiti electrozi bazici ce se sudeaza in curent alternativ.
Daca aveti posibilitatea, masurati tensiunea in gol cu un aparat de masura. Sunt curios daca sunt respectati cei 62V, cum scrie in prospectul echipamentului de sudare !
.

Edited by spik1, 30 March 2014 - 19:35.


#13
darkang3l_sc

darkang3l_sc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.03.2007
De curiozitate am masurat si am 53.5V dar cand am masurat reteaua am doar 216V. Am sa cumpar o baterie la aparat, poate ea este problema si am sa masor din nou.

#14
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,990
  • Înscris: 10.02.2007
Masuratoarea cu un aparat obisnuit digital nu e concludenta.

#15
darkang3l_sc

darkang3l_sc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.03.2007
altceva nu am,  doar un multimetru dt9205a.

#16
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Ca sa poti amorsa arcul electric, la sudarea cu elctrozi cu invelis bazic, trebuie sa fie minim 50 V. Cu cat este mai mare, cu atat se amorseaza mai bine. La al meu sunt 80 V.
De ce nu este concludenta masurarea tensiunii cu un multimetru obisnuit, mai ales cel cu care a masurat darkang3l_sc
?

Edited by spik1, 30 March 2014 - 22:19.


#17
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Pentru ca tensiunea nu este chiar continua la iesirea invertorului , filtrajul nu are rolul de scoate toata componenta pulsatorie , rolul lui e de a nu permite intreruperea
curentului cind se sudeaza , adica sa nu ajunga curentul la 0.
Din cauza asta pentru a evalua tensiunea pe iesirea unui invertor se foloseste osciloscopul unde vezi si virfurile de tensiune.
Aia cu tensiunea cit mai mare e valabila la transformatoare, la invertoare cu 50 Vdc sudezi mai bine decit cu un trafo de 80Vac.

Grig

#18
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Bineinteles ca se sudeaza mai bine in curent "continuu"...dar cu cat tensiunea de iesire este mai mare cu atat mai bine se asigura aprinderea usoara si stabilitatea arcului electric, inclusiv la invertoare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate