Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sf. Botez

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3149 replies to this topic

#1
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
Buna tuturor. Vreau sa abordez un subiect care in ultima vreme , am fost aproape de el .
Am doi copii , unul de un 1an si 2 luni si unul de 2 ani si jumatate.
Amandoi i-am botezat corespunzator religiei ortodoxe la varsta de 2-3 luni de la nastere.
Apoi am vecini penticostali care au spus ca nu a fost bine ca suntem botezati de la varste fragede fiindca nu putem marturisi.
Eu am propria versiune despre botez si explicatie, dar vreau sa deschid aceasta polemica pentru dezbatere si lamurirea mea si acelor ce citesc despre botez si ritualul lui.

#2
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postredfany, on 02 martie 2014 - 14:55, said:

Buna tuturor. Vreau sa abordez un subiect care in ultima vreme , am fost aproape de el .
Am doi copii , unul de un 1an si 2 luni si unul de 2 ani si jumatate.
Amandoi i-am botezat corespunzator religiei ortodoxe la varsta de 2-3 luni de la nastere.
Apoi am vecini penticostali care au spus ca nu a fost bine ca suntem botezati de la varste fragede fiindca nu putem marturisi.
Eu am propria versiune despre botez si explicatie, dar vreau sa deschid aceasta polemica pentru dezbatere si lamurirea mea si acelor ce citesc despre botez si ritualul lui.
Ai făcut bine că i-ai botezat. Părerile neo-protestanților cu privire la alegerea botezului, sunt complet nefondate. Ai ales pentru copiii tăi, ce ai crezut tu că este mai bine. Așa cum alegi dacă să-i vaccinezi sau nu, ce regim alimentar să le oferi și așa mai departe, până când aceștia devin majori. După aia decid singuri.

#3
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
marturisesc nasii credinta in Sf Treime prin rostirea Crezului

le: oare in vechiul testament pruncii erau intrebati daca sunt de acord sa fie taiati imprejur ? sau in ziua de azi evreii nu isi mai taie imprejur baietii?

Edited by maistoru, 02 March 2014 - 15:11.


#4
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010
Si de la noi ce vrei sa afli?Daca esti ortodox,ce treaba ai cu penticostalii?

#5
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
vreau sa aud parerile lor si a voastre
stiu ca sunt multi pro si contra si tocmai am primit un mesaj frumos si acolo am primit inca o dovada clara ca, copii trebuie botezati de mici
dar vreau dovezii clare si dupa ce le pun cap la cap imi pot creea un fix si o idee clara.

#6
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010
Ma....eu stiu ca se boteaza cand sunt mici.Ca treaba asta cu botezatu' e frectie la picior de lemn e partea a 2-a.Chiar...poate sa imi spuna si mie ce efect are?Te face mai destept,mai sanatos,sau doar iti da sentimentul ca apartii unui anumit grup de oameni(asa face toata lumea)???

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postthe1godfather, on 02 martie 2014 - 18:33, said:

Ma....eu stiu ca se boteaza cand sunt mici.Ca treaba asta cu botezatu' e frectie la picior de lemn e partea a 2-a.Chiar...poate sa imi spuna si mie ce efect are?Te face mai destept,mai sanatos,sau doar iti da sentimentul ca apartii unui anumit grup de oameni(asa face toata lumea)???
Stii o laie , ai învăţat prostiile popilor hoţi că aşa se face ,
Botezul este o mărturisire proprie cu privire la însuşirea şi acceptarea credinţei în Hristos Isus  că este Fiu de Dumnezeu care S-a întrupat şi S-a jertfit pentru mântuirea celui ce primeşte şi doreşte mântuirea ,
Ce ai făcut tu nu se numeşte botez ci doar atribuire de nume care poate fi făcută cu o binecuvântare rostită de Tatăl copilului sau cineva în vârstă care are credinţa în Dumnezeu .

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Voi sunteti ortodocsi, urmati obiceiurile ortodoxe. Ortodocsii cu ortdocsii, sectarii cu sectarii.
Nu intrati in polemici cu ei ca nu mai scapati de ei.

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostFriskey, on 02 martie 2014 - 21:06, said:

Voi sunteti ortodocsi, urmati obiceiurile ortodoxe. Ortodocsii cu ortdocsii, sectarii cu sectarii.
Nu intrati in polemici cu ei ca nu mai scapati de ei.

Ai vorbit ca un om batran.
Fiecare cu ai lui, nu? Doar asa ne-a indrumat Unicul Mijlocitor!

#10
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010

View PostFriskey, on 02 martie 2014 - 21:06, said:

Voi sunteti ortodocsi, urmati obiceiurile ortodoxe. Ortodocsii cu ortdocsii, sectarii cu sectarii.
Nu intrati in polemici cu ei ca nu mai scapati de ei.
Nu iti voi spune adevarul despre IQ-ul si EQ-u taul,ci voi fi cu obrazul fin (chiar daca nu meriti)  Posted Image si iti spun doar ca esti plin de prejudecati si rautate.CRE....STINULE!Posted Image Scuze,sunt balbait!Posted Image

Edited by the1godfather, 02 March 2014 - 22:29.


#11
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
are un rol mare inafara de a atribui un nume , este un ritual de ani de zile ca si taierea in prejur de milenii.
eu stiu ca trebuie botezati de mici stiind ca au duhul sfant in el , copiliul, si va intra in imparatia cerurilor daca se va intampla ceva, doamne fereste.
stiu ca in pacate si necuratire la nascut mama sa iar prin botez se va curati iar prin crez si marturia dovezilor precum ar fii nasii si preotul se marturiseste un botez spre iertarea pacatelor .
prin botez copilul este protejat de cel rau si prin credinta parintilor este insuflata protectia , daca parintii nu au credinta si nu cred in botez , sunt probleme cu copii.
sa spus drept ca cine nu este botezat nu va vedea inparatia cerurilor, deci eu mi-am botezat copiii si am facut ceea ce trebuie .

#12
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
De principiu ambele sint corecte.
Subiectul e un pic mai deosebit si contine niste lucruri pe care nu treb sa le stie toata lumea legate de deschiderea harului inchiderea lui peste putina vreme si deschiderea lui pt totdeauna in vremurile din urma.
Intre timp harul a fost redeschis insa anterior mirenii cu f rare exceptii nu au primit cu adevarat botezul sfint .
calugarii pt al primi erau hirotoniti ori in caz contrar urmau staruinta pt primirea harului.
In vechi versiuni biblice era mentionarea faptului ca omul trebuie sa fie matur nu pt marturisire ci pt asumare.
In vremea apostolilor se poate sa fi botezat copii dar nu stim daca si sugarii . Cred ca erau botezati.
Botezul copiilor are totusi loc haric insa in unele cazuri chiar si in cazul adultilor poate fi retras in primele 24 de ore daca persoana nu are un anturaj potrivit vietii morale ori nu are o nazuinta catre desavirsire destul de stabila avind legatura si cu moralitatea .
In aceste cazuri botezul poate fi cerut din nou ori de cite ori este  nevoie .
Deci pot exista f multi crestini care nu au cu adevarat botezul. Ori care nici nu il pot primi din lipsa de nazuinta si moralitate.
Alta categorie de oameni se nasc deja botezati vase ale duhului sfint in general ai caror parinti au cu adevarat botezul avind o viata crestina.
Alta categorie de oameni nu il pot primi cu nici un chip iar canoanele le interzic in primul rind hirotonirea ei fiind cei din rasa piticilor.
Mai putin conteaza nasii ca anturaj haric si mult mai mult parintii.
Certitudinea primirii botezului poate exista sau nu iar cind exista se pot intilni diferite forme de punere in evidenta.
Daca il ai deja si il mai ceri odata nu se intimpla nimic decit ca iti manifesti dorinta catre sfintire lucru care cu siguranta intareste duhul sfint.
Botezul poate fi primit si de catre necredinciosi cu conditia la fel sa aibe un spirit viu inclinat catre autoperfectionare intro minima masura.
Botezul poate fi primit chiar si spontan adica neasteptat de catre cei nazuitori.
Mai exista si cazuri speciale in care este primit si anume boala sau posesiuni ca sa fie de ajutor dupa care in functie de caz este sau nu pastrat.
Poate fi sau perceput de catre primitor dar e perceput de catre cei cu dar de cunoastere.
In cazurile primirii la maturitatea spirituala mai precoce sau mai tirzie pot fi intilnite cazuri de prezenta a unei binecuvintari care te sustine haric  cu o putere care in toate cazurile dureaza fix un an de zile dupa care se diminueaza desi nu complet dar brusc putind crea unele deceptii pe plan spiritual ca surpriza neasteptata.
Solutia nu e decit un efort si o rabdare suplimentare pt a redobandi macar partial profunzimea anterioara daca nu a o depasi in drumul catre desavirsirea arhanta.
In vremea primilor apostoli se cerea oficierea botezului pt morti pt rudele moarte apoi sa renuntat la scurt timp pt ca mortii nu pot primi botezul si nici sfintirea decit abia dupa invierea lor cind vor putea fi implinite eventual si rugaciunile noastre pt ei.
In rest pina atunci oricum au parte de o anumita curatire.
Botezul este conditie pt a intra in rai dar nu este singura care trebuie implinita . Mai trebuie si desavirsirea fara de care cu nici un chip.. Asa incit  calugarii si pustnicii chiar dintre preoti si mireni care nazuiesc spre desavirsirea arhanta nu gresesc. Cei care o obtin rastignindu si firea superficiala se numrsc martiri si automat fac parte prin starea interioara din Imparatia lui Dumnezeu. Ei sint acei martiri care stau pe scaunele de judecata judecind muritorii.
In mileniu vor intra prioritar cei botezati.
Sper sa ne impartasesti din amanuntele certitudinilor primite.

Edited by mihao37, 03 March 2014 - 21:22.


#13
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010

View Postredfany, on 03 martie 2014 - 20:38, said:

are un rol mare inafara de a atribui un nume , este un ritual de ani de zile ca si taierea in prejur de milenii.
eu stiu ca trebuie botezati de mici stiind ca au duhul sfant in el , copiliul, si va intra in imparatia cerurilor daca se va intampla ceva, doamne fereste.
stiu ca in pacate si necuratire la nascut mama sa iar prin botez se va curati iar prin crez si marturia dovezilor precum ar fii nasii si preotul se marturiseste un botez spre iertarea pacatelor .
prin botez copilul este protejat de cel rau si prin credinta parintilor este insuflata protectia , daca parintii nu au credinta si nu cred in botez , sunt probleme cu copii.
sa spus drept ca cine nu este botezat nu va vedea inparatia cerurilor, deci eu mi-am botezat copiii si am facut ceea ce trebuie .
Botezati sau exorcizati? :D Sunteti crestini,dar sunteti total pe langa.Parca sunteti aia in clipul ala de pe youtube "Diferenta dintre paste si craciun".Posted Image

#14
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Icoana aceasta închipuitoare vă mântuieşte acum pe voi, şi anume botezul, care nu este o curăţire de întinăciunile trupeşti, ci mărturia unui cuget curat înaintea lui Dumnezeu, prin învierea lui Isus Hristos,
care stă la dreapta lui Dumnezeu, după ce s-a înălţat la cer, şi Şi-a supus îngerii, stăpânirile şi puterile.

(Petru)

Edited by Elihu_66, 04 March 2014 - 02:03.


#15
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postredfany, on 03 martie 2014 - 20:38, said:

are un rol mare inafara de a atribui un nume , este un ritual de ani de zile ca si taierea in prejur de milenii.
eu stiu ca trebuie botezati de mici stiind ca au duhul sfant in el , copiliul, si va intra in imparatia cerurilor daca se va intampla ceva, doamne fereste.
stiu ca in pacate si necuratire la nascut mama sa iar prin botez se va curati iar prin crez si marturia dovezilor precum ar fii nasii si preotul se marturiseste un botez spre iertarea pacatelor .
prin botez copilul este protejat de cel rau si prin credinta parintilor este insuflata protectia , daca parintii nu au credinta si nu cred in botez , sunt probleme cu copii.
sa spus drept ca cine nu este botezat nu va vedea inparatia cerurilor, deci eu mi-am botezat copiii si am facut ceea ce trebuie .
Cine nu este botezat nu intra in Rai.
A nu boteza copiii mici este crima, cine nu-si boteaza copiii ii impiedica sa se mantuiasca.
De asemenea un om nebotezat nu pate participa la sfanta slujba la biserica.
Protestantii lucreaza pentru diavol

#16
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postaltul2, on 04 martie 2014 - 09:48, said:

Cine nu este botezat nu intra in Rai.
Ironia soartei: singura persoană ce a primit deja ”certificat” de intrare în Rai, este una nebotezată. Luca 23,43.

View Postaltul2, on 04 martie 2014 - 09:48, said:

cine nu-si boteaza copiii ii impiedica sa se mantuiasca.
În Biblie nu scrie așa ceva, acesta este un S.F. al S.F. Tradiții.

View Postaltul2, on 04 martie 2014 - 09:48, said:

De asemenea un om nebotezat nu pate participa la sfanta slujba la biserica.
Și ce-i ajută unui bebeluș de câteva zile că participă la slujbă că nici măcar un ”Amin” nu poate zice?

View Postaltul2, on 04 martie 2014 - 09:48, said:

Protestantii lucreaza pentru diavol
Concluzie de ayatolah.

#17
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostDidymus, on 04 martie 2014 - 13:21, said:

Ironia soartei: singura persoană ce a primit deja ”certificat” de intrare în Rai, este una nebotezată. Luca 23,43.

În Biblie nu scrie așa ceva, acesta este un S.F. al S.F. Tradiții.

Și ce-i ajută unui bebeluș de câteva zile că participă la slujbă că nici măcar un ”Amin” nu poate zice?

Concluzie de ayatolah.
Este adevarat, in Rai pot sa ajunga si cei careau fost rastigniti pe cruce langa Hristos,daca il recunosc ca Dumnezeu

Ioan 3.5 Iisus i-a răspuns: „Adevăr, adevăr îţi spun, de nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu

Matei 19.14 Iar Iisus a zis: „Lăsaţi copiii şi nu-i opriţi să vină la Mine, că a unora ca aceştia este împărăţia cerurilor“

Nu cred ca ce nivata musulmanii e chiar asa diferit de ce invata unii protestanti. Si uni si alti tin sambata , se inchina la Alah etc

Edited by altul2, 04 March 2014 - 13:38.


#18
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postaltul2, on 04 martie 2014 - 13:36, said:

Este adevarat, in Rai pot sa ajunga si cei careau fost rastigniti pe cruce langa Hristos,daca il recunosc ca Dumnezeu
OK, deci axioma ta nu mai e valabilă.

View Postaltul2, on 04 martie 2014 - 13:36, said:

Ioan 3.5 Iisus i-a răspuns: „Adevăr, adevăr îți spun, de nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu
Textul nu se referă la botezul copiilor. Încearcă altul. Pe de altă parte, conform textului citat, dacă cineva e botezat doar cu apă nu e suficient pentru a intra în Împărăția lui Dumnezeu. Sper că nu ai pretenția că preotul ține captiv Duhul Sfânt în sticluța aceea cu ulei.

View Postaltul2, on 04 martie 2014 - 13:36, said:

Matei 19.14 Iar Iisus a zis: „Lăsați copiii și nu-i opriți să vină la Mine, că a unora ca aceștia este împărăția cerurilor“
Textul acesta nu se referă specific la botez. Încearcă altul.

View Postaltul2, on 04 martie 2014 - 13:36, said:

Nu cred ca ce nivata musulmanii e chiar asa diferit de ce invata unii protestanti. Si uni si alti tin sambata , se inchina la Alah etc
E chiar diferit, iar diferența e uriașă. Apropos, musulmanii țin vinerea, nu sâmbăta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate