Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

merita sa instalez un firewall?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
Salut. Merita instalat un firewall sau e de ajuns Avast. Pot instala doar una din ele sau trebuie amandoua. Internetul trece prin router inainte de a ajunge la laptop,pot seta routerul sa aibe rol firewall? Deci se merita firewall?

Edited by geo_fly, 26 February 2014 - 10:13.


#2
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Depinde foarte mult ce date ai pe calculator: Daca nu ai poze personale, parole, daca nu folosesti Home Bank: Poti sa stai linistit si fara firewall.
Eu unul folosesc routerul + comodo: http://www.comodo.co...www.comodo.com/

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
la router poti doar sa blochezi porturile si sa lasi deschise doar cateva dar nu vei stii ce programe incearca sa se conecteze/comunice cu exteriorul.
asa ca poti instala un firewall si in felul asta vezi exact ce fac sau ce vor sa faca programele instalate cu sau fara voia ta, si le poti bloca accesul la net celor carora nu vrei sa le dai acces sau care ti se par suspecte.

#4
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
pai folosesc cam tot ce ati enumerat mai sus . Insa autentificarea se face cu parola din token.

#5
Nea_Voicu

Nea_Voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2014
Nu fi paranoia. Ai firewall activ in router+ windows firewall + Avast free + MBAM( on demand)= este super de ajuns. Nu-ti trebuie nimic in plus.

#6
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
auzisem numai lucruri neplacute despre windows firewall. s-a remediat ceva la el? mentionez ca folosesc frecvent online banking

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nimic neplacut daca se foloseste windows Update.

#8
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007

View Postxeleron, on 26 februarie 2014 - 10:42, said:

Nimic neplacut daca se foloseste windows Update.
am inteles.

#9
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
firewallul din windows lasa sa comunice cu exteriorul toate programele instalate
mai mult ele isi pot seta singure reguli si porturi in firewall ul din win, silent (fara sa te intrebe)
win firewall e bun doar la "atac" extern ca are porturile blocate, daca insa un programel ti-a penetrat securitatea slaba a avastului, acesta poate trimite date pe net direct din pc prin win firewall (gen datele tale de card, useri si parole etc)

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Avast nu are o securitate slaba,cin te-a prostit?iar Windows firewall poate fi configurat sa fie destul de agresiv,cineva de pe forum a facut o interfata GUI destul de intuitiva pentru controlul firewall-ului,iar daca exista cineva care il tinteste explicit pe el atunci iti garantez ca trece de securitatea din windows +router indiferent de solutiile folosite.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postonlyone, on 26 februarie 2014 - 11:04, said:

firewallul din windows lasa sa comunice cu exteriorul toate programele instalate
mai mult ele isi pot seta singure reguli si porturi in firewall ul din win, silent (fara sa te intrebe)

Gresit, cel putin pentru windows-urile din ultimii 10 ani (la ambele puncte si ca nu le poate bloca firewall-ul si ca ele pot modifica firewall-ul). Desigur ai UAC dezactivat si rulezi ca admin un program pe care de fapt n-ai vrea sa-l rulezi poate sa iti modifice firewall-ul dar in acelasi timp poate sa iti stearga toate datele sau sa faca de fapt orice, absolut orice cu calculatorul (si sa-ti instaleze linux eventual). Daca vrei intr-adevar sa rulezi programe de-astea trebuie sa o faci intr-o masina izolata de sacrificiu.

#12
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View Postgeo_fly, on 26 februarie 2014 - 10:28, said:

pai folosesc cam tot ce ati enumerat mai sus . Insa autentificarea se face cu parola din token.
Discutia despre securitate te duce spre Paranoia, practic nimenea nu poate sa garanteze ca nu o sa iti fure careva datele, trebuie doar ceva atentie cand folosesti vreun motor de cautare.

Hai sa iti spun ce folosesc eu: Routerul cu firewall activ + Firewall din Windows + Comodo(antivirus + firewall) + Malwarebytes + K9 + sandboxie: Asta este solutia de securitate pentru cand plec in cautare pe google: Caut drivere care nu sunt oficiale;  Astazi cautam un trepied pentru telefonul mobil - Eram curios cum arata in poze reale si daca gasesc vreun video review: Am ajuns pe cele mai dubioase adrese...

Daca stau doar pe forum + alte adrese cunoscute: Dispare malwarebytes, sandoxie, k9 trece pe default si lasa partea de firewall exclusiv pe Comodo.
Conteaza foarte mult sa stai pe adrese curate si sa nu atragi atentia...

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
DUCE?! ESTE paranoia! Ca sa cauti ceva pe net este arhisuficient sa ai update-urile la sistem si la tot ce folosesti (in speta browser, flash, java, preferabil nu instalezi java). Asta e tot. Si bineinteles putin creier sa nu day ok si yes pe tot ce-ti iese in cale.

#14
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 06.04.2005
Am incercat si eu astazi sa instalez/configurez un firewall, nu am cinesti ce date sensibile pe PC dar din cand in cand mai fac o plata online si ma gandeam sa fie mai sigur oricum de felul meu sunt foarte atent.

M-am gandit la comodo firewall toata lumea il lauda si partea faina era ca ii relativ simplu de configurat. Toate bune si frumoase pana dupa restart cand a inceput carnavalul de alerte efectiv m-am plictisit de cate alerte au aparut pe ecran pentru fiecare program ce il deschideam apareau cel putin 4-5 alerte chiar daca prima data le dadeam allow sau block tot ma deranjau, practic nu am mai apucat sa il configurez ca isi facea de cam desi era setat sa dea alerte doar daca e strict necesar.

Nu inteleg dece e asa e greu sa folosesti un firewall poate nu am facut eu ceva bine dar.... pana si pentru tunerul TV care nu are nici cea mai mica treaba pe net avea nevoie de o gramada de allow ca sa mearga.

Asta e, nu mai imi trebuie firewall. M-am lamurit.

#15
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 15.08.2011
asta cu internet banking nu prea are ce sa iti fure acuma
orice banca ofera token care genereaza un cod unic ( poti sa ai parola ca nu te ajuta cu nimic - daca nu poti genera codul aleatoriu ) plus ca o parte din cod se trimite prin SMS etc

daca nu lucrezi la NASA nu vad cine ar vrea sa iti fure tie cateva JPEG-uri amarate ... iar daca ar vrea asta poti fi sigur ca o va face cu toate Comodurile/firewallurile din lume

Edited by monolite, 21 May 2014 - 09:06.


#16
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007
Firewall / IPS / UTM / etc - ca si concept, nu este foarte eficient atunci cand este host-based (instalat pe sistemul/sistemele ce trebuie protejate), ci atunci cand exista ca si o componenta individuala in retea, ce va intermedia traficul in baza unui set de reguli.
Protectia la nivel de host, desi e mai buna decat nimic, este expusa diferitelor riscuri. Daca vrei ceva mai mult de atat, intermediaza-ti traficul intre ISP si LAN printr-un appliance cu rol dedicat de securitate (cu putine cautari, se gasesc si solutii care sa nu implice alte costuri in afara  de sistemul ce le va rula). Plus ca mai inveti una-alta, experimentand pe propria-ti piele, nu?

#17
avenger21

avenger21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 04.11.2009
Ca sa nu mai deschid un alt topic voi scrie aici pentru ca tema este asemanatoare.

De ceva timp ma gandesc sa imi instalez un firewall si doresc sa fie unul classic fara hips, sandbox (gen comodo)etc, sa aibe doar functia de gestionare a aplicatiilor care doresc acces la internet.
Va rog sa imi spuneti despre zonealarm, daca sunteti multumit de el in felul in care se comporta si a resurselor folosite. Desigur orice recomandare este binevenita, versiunile anteriare de zonealarm consumand resurse multe cand faceam trafic intens pe internet (torrent) mai si ingreuna sistemul la bootare.

Firewall-ul Lock 'n' Stop  http://www.looknstop.com/En/index2.htm este destul de  bun si cam ceea ce doresc dar la fel consuma mult CPU ceea ce ma deranjeaza foarte mult.

Edited by avenger21, 24 June 2014 - 17:44.


#18
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,811
  • Înscris: 22.05.2011

View Postavenger21, on 24 iunie 2014 - 17:43, said:

De ceva timp ma gandesc sa imi instalez un firewall si doresc sa fie unul classic fara hips, sandbox (gen comodo)etc, sa aibe doar functia de gestionare a aplicatiilor care doresc acces la internet.

Incearca  asta .Cred ca o sa-ti placa.

Edited by Chriss_Summer, 24 June 2014 - 19:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate