Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Alcatel OneTouch Pop C7

- - - - -
  • Please log in to reply
944 replies to this topic

#1
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012
Ce parere aveti de telefonul acesta? L-am gasit la Vodafone la 149 euro, fara abonament.

                            [ http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/alcatel/alcatel-pop-c7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Specificatii tehnice.

#2
MihaiMadalin1

MihaiMadalin1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.01.2014
Destul de interesant la pretul asta!

#3
primusroby

primusroby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 24.01.2012
ESTE dual sau single SIM la vodafone  ?

#4
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Quad si 512 ram?

#5
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012

View Postprimusroby, on 25 februarie 2014 - 23:24, said:

ESTE dual sau single SIM la vodafone  ?

Vodafone nu comercializeaza dual-SIM-uri.Deci,este single SIM.

View PostThe Kid, on 26 februarie 2014 - 00:03, said:

Quad si 512 ram?

Cred ca e o greseala cei 512 RAM.
Pe pagina de administrare a telefonului de pe vodafone.ro,este specificat 1 GB RAM.
Am solicitat seara trecuta verificarea si furnizarea informatiilor,legat de memoria RAM,autonomia bateriei si memoria interna.
Daca,intr-adevar, RAM-ul este doar 512,nu se justifica achizitia.Poate fi si octo-core.

Oricum,cand l-am vazut ,l-am perceput ca pe un Vodafone Smart 3 îmbunatațit la cateva capitole:display marit,versiune superiora de OS,autonomie baterie....Mai vedem cu RAM-ul cum sta treaba.
Tehnologia ecranului dezamagește puțin,fiiind de tip TN(unghiuri de vizualizare cu probleme),cat si rezolutia cu care este dat.Doua aspecte cel duc sub Vodafone Smart 3

Edited by micutuljhon, 26 February 2014 - 08:33.


#6
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012
Quad Core si 1 GB de RAM

[ https://dl.dropboxusercontent.com/u/84994792/Alcatelc7a.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
only4mobile

only4mobile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.12.2011
Am ahizitionat telefonul de la Vodafone ieri, deci cam asa sta treaba: Alcatel One touch Pop C7 7041x . Quad core de 1,3 ghz, 1 gb. ram, 4 gb. memorie interna (2 disponibili pt. aplicatii), 5 mpx. camera cu flash, (720p- 30fps.) 5 inch. display 854/480- 196 ppi pixel density, 16m. culori, baterie 1900 mah. Vine cu f. multe aplicatii preinstalate, mai mult sau mai putin folositoare ,depinde de fiecare in parte. Unghiul de vizualizare intradevar nu este cel mai bun, comparativ cu un display Amoled, insa comparatia facuta de cineva cu Vodafone Smart 3 este penibila. Telefonul este in categoria High-end, iar in Antutu Benchmark scoate 17274 de puncte,imediat sub Samsung GS3 care e cotat la 17956. Daca mai aveti intrebari ...

#8
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012
Pai,in cazul acesta, la pretul care vine,este numai bun.Sa-l utilizazi cu placere.  Posted Image

Un screen cu rezultatele in Antutu Benchmark?

Edited by micutuljhon, 01 March 2014 - 09:57.


#9
only4mobile

only4mobile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.12.2011
Mersi mult...

Attached Files



#10
Filoteu

Filoteu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 06.02.2007

View Postonly4mobile, on 01 martie 2014 - 09:46, said:

Am ahizitionat telefonul de la Vodafone ieri, deci cam asa sta treaba: Alcatel One touch Pop C7 7041x . Quad core de 1,3 ghz, 1 gb. ram, 4 gb. memorie interna (2 disponibili pt. aplicatii), 5 mpx. camera cu flash, (720p- 30fps.) 5 inch. display 854/480- 196 ppi pixel density, 16m. culori, baterie 1900 mah. Vine cu f. multe aplicatii preinstalate, mai mult sau mai putin folositoare ,depinde de fiecare in parte. Unghiul de vizualizare intradevar nu este cel mai bun, comparativ cu un display Amoled, insa comparatia facuta de cineva cu Vodafone Smart 3 este penibila. Telefonul este in categoria High-end, iar in Antutu Benchmark scoate 17274 de puncte,imediat sub Samsung GS3 care e cotat la 17956. Daca mai aveti intrebari ...


Vroiam sa stiu daca esti multumit de baterie, de cum merge ecranul touch (ia comenzile din prima, merge usor touch-ul etc.) si eventual ce defecte ai gasit.

#11
only4mobile

only4mobile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.12.2011
Cei 1900 mah. isi fac treaba cu prisosinta bine ...,bateria este ok, nu asta este problema. Touch-ul la fel ,ok. "Defect" este display-ul TN (twisted nematic),care ofera un unghi de vizualizare scazut. Daca acest smart ar fi venit cu un IPS , o rezolutie decenta de 960x540 si o densitate a pixelilor ceva mai mare atunci nu ar fi avut concurenta la un pret de 200 euro. Oricum recomand cu toata increderea smart-ul, cu conditia sa nu te intorci de la un display Amoled (super si ultra) sau IPS.

#12
only4mobile

only4mobile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.12.2011
Salutare din nou. Vin cu vesti proaspete si bune in acelasi timp pt. cei ce vor sa achizitioneze smart-ul de la Vodafone, dar si pt. mine care il detin deja. Dupa o comparatie facuta cu un display TN de pe un smart "china brand" si un display TFT tot china... trebuie sa va spun ca Alcatel One touch Pop c7 model 7041x- nu are display TN ci TFT. Diferenta dintre cele doua tehnologii LCD este una evidenta. Din pacate (sau fericire) eu nu am avut un smartphone cu nici un fel de LCD ,pana acum, asadar nu am putut face o diferenta. Eu m-am intors de la un LG Optimus Sol cu display Ultra Amoled ,al carui unghi de vizualizare era 180 de grade si culori uimitoare. Site-ul oficial Alcatel prezinta tehnologia display al acestui smart ,tot TFT, deci greseala este de la Vodafone. A doua greseala este prezenta pe site-ul "gsmarena" ,care prezinta o densitate a pixelilor (ppi), de 196, cand de fapt aceasta este conform Antutu Benchmark, de 240. Pot sa va mai zic doar un singur lucru si anume ...Cat traiesti inveti !

#13
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012
Multumesc de revenire.
Pune,te rog,un screen cu informatia ,legat de densitatea pixelilor.  Posted Image

Potrivit calculatorului de aici,informatia privind ppi=196 este corecta.

Edited by micutuljhon, 06 March 2014 - 14:57.


#14
only4mobile

only4mobile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.12.2011
Este putin probabil ca un soft precum Antutu Benchmark sa faca o greseala de incepator si sa nu stie sa calculeze o simpla densitate de pixeli ,chiar daca calculatorul special conceput spune altceva. Dar orice este posibil...

Attached Files



#15
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012
Pai,este o relatie matematica.Cu orice ai calcula,rezultatul este acelasi.  :)

#16
only4mobile

only4mobile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.12.2011

View Postonly4mobile, on 06 martie 2014 - 14:23, said:

Salutare din nou. Vin cu vesti proaspete si bune in acelasi timp pt. cei ce vor sa achizitioneze smart-ul de la Vodafone, dar si pt. mine care il detin deja. Dupa o comparatie facuta cu un display TN de pe un smart "China brand" si un display TFT tot China... trebuie sa va spun ca Alcatel One touch Pop c7 model 7041x- nu are display TN ci TFT. Diferenta dintre cele doua tehnologii LCD este una evidenta. Din pacate (sau fericire) eu nu am avut un smartphone cu nici un fel de LCD ,pana acum, asadar nu am putut face o diferenta. Eu m-am intors de la un LG Optimus Sol cu display Ultra Amoled ,al carui unghi de vizualizare era 180 de grade si culori uimitoare. Site-ul oficial Alcatel prezinta tehnologia display al acestui smart ,tot TFT, deci greseala este de la Vodafone. A doua greseala este prezenta pe site-ul "gsmarena" ,care prezinta o densitate a pixelilor (dpi), de 196, cand de fapt aceasta este conform Antutu Benchmark, de 240. Pot sa va mai zic doar un singur lucru si anume ...Cat traiesti inveti !

View Postmicutuljhon, on 06 martie 2014 - 16:01, said:

Pai,este o relatie matematica.Cu orice ai calcula,rezultatul este acelasi.  Posted Image

Da asa este ...o sa incerc sa gasesc greseala care se strecoara pe undeva !

#17
only4mobile

only4mobile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.12.2011
Dupa cum banuiam nu exista o greseala: 196 ppi (pixel per inch) - informatia este corecta , 240 dpi (dots per inch) - informatia este corecta. Dpi si ppi nu este acelasi lucru.Posted Image
Mersi ca mi-ai atras atentia ,voi aprofunda in una din zilele urmatoare !

#18
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012
Da,dpi este legat de imprimare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate