Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

problema formatare partitie la windows 8.1RTM

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
b07ics

b07ics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.02.2014
Hi. am o mare dilema, descarc windows 8.1 imagine iso, o deschid cu daemoon tools, frumos booteaza, apare start run direct. o montez pe un dvd cu nero 2014, la fel, bag dvd apare direct start run, si imi apar ferestrele sa incep instalarea windowsului. bun, acum e problema, il instalez dar ramane si windowsul vechi (7) in fisier "windows.old". nu merge sa sterg din el decat o parte. ramane 2GB+...aiurea. singura solutie ar fi sa il instalez direct din restart, sa imi apara ca la XP, vista sau 7 "option driver" si sa am la dispozitie optiuni..."creare noua partitie, formatare, stergere, etc" chestia este ca nu vrea sa booteze CD-UL la restart chiar daca am la prioritati setate din bios 1. unitatea optica, apoi HDD. deci merge sa il instalez direct din windows, si nu se instaleaza corect. ce pot face ?sau cum?

#2
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 04.05.2008
Dar de ce nu incerci sa faci un stick bootabil cu acea imagine .iso ? E cel mai bine. Daca DVD-ul nu vrea sa booteze la restart.
http://www.microsoft..._usbdvd_dwnTool

Edited by ursu_florin2002, 24 February 2014 - 13:23.


#3
b07ics

b07ics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.02.2014

View Postursu_florin2002, on 24 februarie 2014 - 13:20, said:

Dar de ce nu incerci sa faci un stick bootabil cu acea imagine .iso ? E cel mai bine. Daca DVD-ul nu vrea sa booteze la restart.


pai,am incercat dar nu i-am dat de cap nici cu sticu. am incercat cu novicorp, si WinToBootic, wintobootic e cam praf. nu stiu alt program cu ce as putea face sticu bootbail. si mai de preferat ar fii cu unitatea cd. am stic de 15GB si nu-mi permit sa stau cu el doar pt windows.

#4
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 04.05.2008
Faci cu programul care ti l-am dat in link. Descarci programul, il instalezi pe PC, apoi il deschizi, dai la "browse" kitul tau de Windows, imaginea iso, apoi "next", o sa alegi partitia cu stick-ul....pasii sunt foarte simpli, te descurci.
Dupa ce instalezi Windowsul poti formata acel stick fara probleme, si sa-l folosesti in continuare la ce vrei tu.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Dquhc08LvNQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ursu_florin2002, 24 February 2014 - 13:39.


#5
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
cel mai recomandat e o instalare "clean" cu format si alea alea.

#6
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
1 - Instalare curata: Dai format la Partitia cu Windows  -> Next.
2 - Partea de stick butabil: http://www.pendrivel...-easy-as-1-2-3/
Doar alegi Windows 8 din lista - Alegi imaginea din calculator si dai Create - De restul se ocupa programul.

[ http://i0.wp.com/techverse.net/wp-content/uploads/2013/10/how-to-install-windows-8.1-select-custom.jpg?resize=630%2C360 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
instalare de la 0, formatezi si partitionezi hdd-ul cu kitul de windows, cel mai sigur

#8
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
creare stick bootabil
cmd ->diskpart -> list disk, aici te uiti ce nr are sticku tau ->select disk ... ->clean -> create partition primary ->select partition 1 -> active -> format fs=ntfs ->exit si ai stickul bootabil!
apoi copiezi fisierele din imaginea iso cu Windows si gata!
si poti folosi stickul normal, sa copiezi pe el ce vrei, nu te incurca cu nimic, dar sa faci foldere aparte ca sa nu stergi apoi de pe el vreun fisier de la Windows!

Edited by nelu_242000, 24 February 2014 - 14:28.


#9
b07ics

b07ics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.02.2014
a mers chestia cu crearea sticului boot-abil cu windows7 usb cd/dvd. ceva cred ca a fost din greseala mea la crearea DVD-ului sau nu stiu.... am uitat sa specific. cu Daemon Tools am montat imaginea windows8.1, apoi am scos fisierle axact asa cum erau in alt folder, si in acelasi folder am mai adaugat un alt folder separat cu cateva programe principale care trebuiesc instalate dupa o reinstalare de windows (daemoon tools, kms activator, WinRAR, .net4, etc). apoi cu nero 2014 am facut din nou o imagine cu folderele si fisierele "imprastiate" exact cum erau in imaginea originala cu windows8.1, insa mai avea un folder pus de mine cu programelele(ceea ce nu prea cred ca a afcetat cu ceva). si am dat BURN dar am selectat sa fac imagine .iso. am creat o imagine exact ca cea originala insa cu un folder in plus, cand o montam cu daemon tools aparea la fel ca cea originala, adica start windows 8.1 installer. am gresit undeva, poate fii din cauza mea ? :D, nu am incercat sa fac un DVD cu imaginea originala pentru ca sunt in criza de dvd-uri blank :D, de aceea am si intrebat pe forum sa fiu sigur ca nu mai stric un dvd aiurea :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate