Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

antena scurta pentru statie CB

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Salut,

Eu am o statie CB model Danita 3000 AM si o "ascult" pe distante scurte (max 5 km). Stiu ca bate si la 20 km, dar zgomotul de fond este mare si oricum ma intereaza doar traficul din apropierea masinii mele.

Acum doresc sa-i pun o antena de 45-80 cm in locul celei orginale cu lungimea de cca 1.5 metri, de la care voi refolosi talpa si firul.
Pe net am gasit preturi intre 35 lei si 200 lei pentru antene scurte, fara talpa.

La ce trebuie sa fiu atent cand cumpar o astfel de antena?
- sa aiba bobina aia?
- este nevoie de "recalibrare" ?
- sistemul de prindere in talpa magnetica este standardizat sau trebuie sa masor filetul ?
- etc.....dati-mi idei, va rog


Multumesc !

#2
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Arunca un ochi pe aici.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da, pentru un randament bun, antena trebuie sa fie "acordata in banda", adica sa fie un multiplu/submultiplu al lungimii de unda. Asta inseamna  o dimensiune precisa, care poate fi modificata prin diferite solutii constructive, una fiind acea bobina de care ai intrebat. Cand o cumperi, poti intreba vanzatorul daca sistemul tau de prindere e compatibil cu antena, are acelasi filet cu al antenei, eventual un schimb de poze ar putea fi de ajutor.

#4
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

 kmailand, on 24 februarie 2014 - 12:38, said:

Salut,

Eu am o statie CB model Danita 3000 AM si o "ascult" pe distante scurte (max 5 km). Stiu ca bate si la 20 km, dar zgomotul de fond este mare si oricum ma intereaza doar traficul din apropierea masinii mele.

Acum doresc sa-i pun o antena de 45-80 cm in locul celei orginale cu lungimea de cca 1.5 metri, de la care voi refolosi talpa si firul.
Pe net am gasit preturi intre 35 lei si 200 lei pentru antene scurte, fara talpa.

La ce trebuie sa fiu atent cand cumpar o astfel de antena?
- sa aiba bobina aia?
- este nevoie de "recalibrare" ?
- sistemul de prindere in talpa magnetica este standardizat sau trebuie sa masor filetul ?
- etc.....dati-mi idei, va rog


Multumesc !

Daca are aceeasi montura cu antena pe care o ai acum, se va potrivi. Dar...
Sunt mai multe tipuri de monturi - PL239, DV, 3/8, etc... Daca acum ai un ML145 (dupa descrierea ta), cauta o antena pe prindere PL239, ceea ce, la lungimea s[icului dorita de tine ar insemna Sirio Turbo 800S, Sirio AS100 PL.

Referitor la calibrare, da. e nevoie macar de o masurare a SWR-ului, dupa montarea antenei, si apoi, in functie de rezultate, se decide daca trebuie calibrare sau nu.

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dincolo de ce au scris predecesorii, e pacat sa ti-o tai singur. Dincolo de vechea poveste,hazoasa, dar si la antena lungimea conteza.
Adica daca e mai scurta "prinde" mai putin semnal si la randul dumitale vei fi auzit de la distante mai mici..
Crede-ma, dupa niste ani ani in care ma mers  cu un ML145 de 1.5m, cand mi s-a rupt bobina din el in intr-un mod ireparabil, - pt ca am reusit sa o carpesc de cateva ori- mi-am luat o alta antena de 2m.
Cu care am auzit in aceleasi zone ce nu prinsesem inainte..Si evident ca am fost auzit..

#6
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

 Prien, on 24 februarie 2014 - 13:16, said:

Dincolo de ce au scris predecesorii, e pacat sa ti-o tai singur. Dincolo de vechea poveste,hazoasa, dar si la antena lungimea conteza.
Adica daca e mai scurta "prinde" mai putin semnal si la randul dumitale vei fi auzit de la distante mai mici..
Crede-ma, dupa niste ani ani in care ma mers  cu un ML145 de 1.5m, cand mi s-a rupt bobina din el in intr-un mod ireparabil, - pt ca am reusit sa o carpesc de cateva ori- mi-am luat o alta antena de 2m.
Cu care am auzit in aceleasi zone ce nu prinsesem inainte..Si evident ca am fost auzit..

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Imi doresc o antena scurta, in ideea ca va fi cat mai putin vizibila pentru hoti si ca pot sa o "ascund" lejer in portbagaj.
Cum va spuneam eu sunt interesat de comunicatiile pe raze mici.  Antena ML 145 pe care o folosesc astazi  este Ok dpv tehnic, insa abia incape in portbagajul Meganului meu :)

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011
Trebuie dată jos de fiecare dată și așa n-o va fura nimeni. Orice antenă ok intră îndoită oriunde.

#8
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

 benis, on 25 februarie 2014 - 02:08, said:

Trebuie dată jos de fiecare dată și așa n-o va fura nimeni. Orice antenă ok intră îndoită oriunde.

deja am prins-o cu usa de vreo 2 ori si s-a indoit :)

Edited by kmailand, 25 February 2014 - 13:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate