Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Instalare windows 8.1

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
aleeex17s

aleeex17s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.01.2011
Salut, am cumparat un laptop, primit cu free dos, initial am pus windows 7, cand sa testez 8-ul imi cerea sa sterg toate partitiile existente, adica absolul tot ce aveam pe el, am facut, apoi iar am pus 7 fara sa fac acest lucru, adica sa sterg, mai tarziu am pus 8.1 si iar mi a dat lumea peste cap punandu ma sa sterg tot, ok, am sters. Intrebarea mea este, daca acum vreu sa pun 8.1 din nou, trebuie sa sterg iar? Nu mai am vechiul calculator la indemana si nu am unde transfera atata amar de date. (acum am 7 instalat)

Edited by aleeex17s, 22 February 2014 - 16:21.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Nu trebuie sa stergi ! Sa-i indici o partitie unde sa se instaleze. Daca vrei tu sa o golesti e partea a doua.

#3
aleeex17s

aleeex17s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.01.2011
[ http://s27.postimg.org/n4b7suydf/IMG_20140222_164714.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Copiaza datele (partitia 2) pe partitia 3.
La urma dai sa instaleze pe Partitia 2 si datele tale sunt intacte, sterge/formateaza doar partitia cu windows.

#5
aleeex17s

aleeex17s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.01.2011

View PostMos-Nicolae, on 22 februarie 2014 - 17:00, said:

Copiaza datele (partitia 2) pe partitia 3.
La urma dai sa instaleze pe Partitia 2 si datele tale sunt intacte, sterge/formateaza doar partitia cu windows.
pai asa zisa partitie 2 e C-ul, unde prefigureaza windowsul, iar ca sa pot instala acolo trebuie sa sterg tot, inclusid D-ul adica partitia 3, altfel nu ma lasa, de asta am initiat topicul, probabil 8-ul foloseste alt gen de partitie si ca cea de la 7 nu estecompatibila cu cea de la 8, alta explicatie nu gasesc

#6
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Da: Observ ca nu iti apare "Next" si ca iti spune ceva acolo.

In primul rand ar trebui sa pleci de la 0: Salvezi datele pe stick/alt hard, cloud, cd: Dai format la tot hardul.
Descarci http://www.partition-tool.com Si faci hardul din trei bucati: Paritia 1, Partitia 2, Partitia 3.
1 - Ramane pentru Windows.
2 - Lasi liber pentru alt sistem de operare, sau date sensibile.
3 - Dai ca toate programele: Google Chrome/Utorrent/I.E. sa descarce pe 3.
Din meniul ala Windows nu poti face ceva avansat - ZIC FARA Sa dai Delit/Format.

#7
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
pai normal tre sa dai format la partitia unde pui windowsu, adica c,
nu ai next pt ca nu e suficient spatiu pe c pt a instala un alt Windows acolo
daca ai avea spatiu suficient in c, si nu formatezi, o sa ai amandoua windowsuri instalate
deci, pana la urma formatezi doar c, si o sa vezi ca poti instala win8.1
la fel faci si daca vrei sa pui iar 7, doar C formatezi
FORMATEZI, NU STERGI!
daca stergi o partitie, tre sa le stergi pe toate pentru a crea una
bafta

#8
aleeex17s

aleeex17s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.01.2011
Am revenit cu windows 8.1 si, din nou, am fost neviot sa sterg tot, am dat intai format C, nimic, delete C, nimic, delete all si totul bine

#9
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View PostMos-Nicolae, on 22 februarie 2014 - 17:20, said:

Da: Observ ca nu iti apare "Next" si ca iti spune ceva acolo.

In primul rand ar trebui sa pleci de la 0: Salvezi datele pe stick/alt hard, cloud, cd: Dai format la tot hardul.
Descarci http://www.partition-tool.com Si faci hardul din trei bucati: Paritia 1, Partitia 2, Partitia 3.
1 - Ramane pentru Windows.
2 - Lasi liber pentru alt sistem de operare, sau date sensibile.
3 - Dai ca toate programele: Google Chrome/Utorrent/I.E. sa descarce pe 3.
Din meniul ala Windows nu poti face ceva avansat - ZIC FARA Sa dai Delit/Format.

View Postaleeex17s, on 22 februarie 2014 - 21:49, said:

Am revenit cu windows 8.1 si, din nou, am fost neviot sa sterg tot, am dat intai format C, nimic, delete C, nimic, delete all si totul bine


Acuma urmeaza ce ti-am scris mai sus:
Imparte hardul in 3 - 1 Partitie ramane cu sistemul - 2 raman cum am scris mai sus.
Nu pateste nimica sistemul de operare.
Preventiv: Daca nu pricepi ceva din programul de mai sus - Imi zici inainte sa dai Aplica la ceva!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate