Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Urechi infundate in fiecare an

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008
Acu doi ani am fost la ORL si mi-am  desfundat urechile ( nu auzeam mai deloc ) am avut ceara, peste un an la fel, dop de ceara in ambele urechi, iar acu 3 zile a inceput sa mi se infunda urechea stanga :( si cred ca ma paste o alta vizita la doctor...

Imi explica si mie cineva de ce se tot infunda in fiecare an ? de igiena nu se pune problema, spalat in fiecare zi, mi-am luat si niste picaturi si ma dau o data / luna , degeaba.

Cand eram mic am avut otita, la urechea stanga.

Cineva mi-a spus ca daca apuci sa ajungi la doctor si sa iti desfunda urechea cu seringa respectiva, cam asta o sa se intample in fiecare an , o vizita la doctor obligatoriu.

#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Tinete de nas si sufla tare....

#3
zepar

zepar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 24.06.2010
desfundarea respectiva nu face altceva decat sa forteze un jet de apa calduta in ureche, care iese odata cu mizeria dinauntrul urechii. Nu este un tratament. Ar trebui sa gasesti un doctor capabil sa descopere cauza producerii de ceara in exces si sa o trateze, poate fi o reactie de aparare impotriva unor elemente externe (fie te speli cum/cu ce nu trebuie, fie ai o alergie la ceva pori din aer sau la ceva care intra in contact cu urechea) sau poate fi o dereglare interioara. Adevarul e ca sunt putini doctori in Romania care sunt si buni si isi si dau interesul.. o simpla curatare si la revedere pana la anu' e mai usor de facut.

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Pune apa oxigenata in ureche pana o umpli, stai intr-o parte pana se termina bolborositul respectiv. Repeta de 4-5 ori.
Daca folosesti bete de curatat, nu mai folosi, foloseste doar degetul acoperit de un bumbac subtire si fin. Nu baga degetul sau batul pana iti ajunge in cerebel! Posted Image

O solutie batraneasca era cu pus ulei cald in ureche...

Edited by Quantum, 21 February 2014 - 10:39.


#5
marianCB

marianCB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 02.07.2013
de obicei aşa se întâmpă trebuie mers regulat la doctori altfel mor şi ei săracii de foame (criză dee) :D

#6
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Poti incerca picaturile Boramid. Le gasesti la farmacie, la un pret de aproximativ 8 lei. Pui cateva picaturi in ureche si stai 10 minute cu capul intr-o parte pana isi fac efectul.
Si eu am patit la fel ca tine, ajunsesem sa nu mai aud mai deloc cu urechea stanga si dupa cateva zile de folosit picaturile astea mi s-a desfundat si am inceput sa aud normal.

#7
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008

 zepar, on 21 februarie 2014 - 10:37, said:

desfundarea respectiva nu face altceva decat sa forteze un jet de apa calduta in ureche, care iese odata cu mizeria dinauntrul urechii. Nu este un tratament. Ar trebui sa gasesti un doctor capabil sa descopere cauza producerii de ceara in exces si sa o trateze, poate fi o reactie de aparare impotriva unor elemente externe (fie te speli cum/cu ce nu trebuie, fie ai o alergie la ceva pori din aer sau la ceva care intra in contact cu urechea) sau poate fi o dereglare interioara. Adevarul e ca sunt putini doctori in Romania care sunt si buni si isi si dau interesul.. o simpla curatare si la revedere pana la anu' e mai usor de facut.


Asta am zis si eu... e prea ciudat, chiar in fiecare an sa merg sa-mi bage jetu ala insuportabil de apa in urechi.

Quantum - Deocamdata incerc cu audiclean, o sa incerc si cu apa oxigenata, betisoare nu folosesc...stiu ca fac mai mult rau.

#8
zepar

zepar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 24.06.2010
trebuie sa fii atent la leacurile babesti, urechea este foarte sensibila. Pentru curatare, am vazut la un moment dat o reclama la un spray pe care il pulverizezi in ureche si inmoaie depunerile de ceara intr-o solutie lichida care apoi se scurge afara din ureche, se explica intr-un desen animat. Poate stie cineva despre ce e vorba, oricum probabil la farmacie daca ceri spray ptr curatat urechea o sa stie ce sa iti dea

#9
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008
Audispray se numeste, am folosit si asa ceva si e ok, dar daca ai un dop mare e ineficient.
Acum folosesc http://www.efarma.ro...cts.php?id=7835 .

Sa vad daca rezolv cu asta, daca nu, ma duc la seringaPosted Image

Edited by cosminnnn, 21 February 2014 - 10:49.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Eu folosesc periodic betisoare si este fain, curat tot canalul prin mai multe miscari.

#11
razvanstoica

razvanstoica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.10.2011
Nu mai cere sfaturi medicale pe forumuri. Orice tratament trebuie sa se faca sub indrumarea unui medic. De asemenea, orice caz are particularitatile lui. Nu putem sa ii spunem lui X ca eu am folosit substanta Y, mi-a fost mai bine. si ar trebui sa iei si tu. Poti sa iti faci o parere citind de pe net, dar neaparat mergi la un doctor.

#12
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,733
  • Înscris: 26.08.2008
Nu este chiar de speriat o curatare a urechii. Nu te opereaza / taie.
Una din cauze poate fi si anatomia urechii tale.
As avea mari retineri in utilizarea solutiilor de prin farmacii, au ajuns sa comercializeze tot felul de chestii / pseudomedicamente - se pare ca de fapt din asta traiesc, nu din distributie medicamente.

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
si intre ani, tot infundate? Sau numai in fiecare an? daca vrei urechi sanatoase, cu ce te deranjeaza vizitele periodice la medic?

#14
hesu154

hesu154

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 12.08.2013
cosminnnn ce varsta ai?

#15
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 andreic, on 21 februarie 2014 - 10:52, said:

Eu folosesc periodic betisoare si este fain, curat tot canalul prin mai multe miscari.

-Probabil ca ai urechile foarte mari,pentru ca altfel betisoarele de obicei le infunda de tot...
-Eu ii propun lui Cosmin dispozitivul electric Dr.Vac,care aspira totul asa incat poti sufla si vedea dintr-o ureche in alta....
[ http://www.mediashoptv.ro/product_pictures/55.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Arayan, 21 February 2014 - 14:51.


#16
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008

 hesu154, on 21 februarie 2014 - 13:36, said:

cosminnnn ce varsta ai?

21 de ani

Arayan - chiar vazusem azi reclama, dar am zis ca e o prostie... nu stiu in ce conditii poate aspira un '' dop '' Posted Image

Edited by cosminnnn, 21 February 2014 - 17:17.


#17
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 cosminnnn, on 21 februarie 2014 - 17:01, said:

21 de ani

Arayan - chiar vazusem azi reclama, dar am zis ca e o prostie... nu stiu in ce conditii poate aspira un '' dop '' Posted Image

Lucreaza exact pe principiul siringii dar mult mai automatizat si mai fin,in sensul ca are o teava rotunda la capat prin care in partea superioara impinge usor apa calda iar pe jos aduna mizeria si topeste incet si dopul...vezi cauta oferte unde parca daca cumperi doua bucati primesti 3...

Edited by Arayan, 22 February 2014 - 00:36.


#18
nick21

nick21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.10.2007
Daca cineva foloseste aparatul "'Doctor Vac"' , este rugat sa faca comentarii

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate