Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Pareri achizitionare Amplificator si Boxe..

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#1
MareanPopa

MareanPopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2014
Salut,
Mi-am facut cont pe form deoarece vreau sa aud si parerile voastre legatura cu achizitionarea unui amplificator + boxe.
M-am gandit la un  Amplificator Yamaha Ax-497 si initial la boxe Wharfedale  Vardus vr 300.
Ce parere aveti de aceasta combinatie?
As vrea sa aud si pareri in legatura cu Wharfedale  Vardus 400 oare se merita diferenta de bani dintre ele si vr 300?
Eu zic ca amplificatorul sa fie sh chiar am gasit unul iar boxele as vrea sa le cumpar noi.
Bugetul sa zic ca ar fi cam 1400 ron maxim pentru boxe. si pentru amplificator un 500 ron sh!
Nu am mari steptari de la ele si nici nu imi doresc..stiu ca ceva de calitate costa mult peste. Eu vreau sa schimb doar sistemul 5.1 si sa trec pe un amplificator stereo. Precizez ca le voi folosi intr-un living de apartament in pare parte in rest poate la vre-o petrecere, poate ceva in aer liber diferite locuri.
Nu am un gen anume de muzica..ascult de la house si pana la muzica populara..fara rock!
Astept parerile si sfaturile voastre.
Multumesc!

Edited by MareanPopa, 16 February 2014 - 15:29.


#2
RD-Woo

RD-Woo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 15.01.2012

 MareanPopa, on 16 februarie 2014 - 15:28, said:

. si pentru amplificator un 500 ron sh!

La bugetul asta gasesti un amplificator mai bun, poate de generatie mai veche, insa il prefer oricand unuia facut prin malaysia/taiwan/prc/etc..

#3
MareanPopa

MareanPopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2014
Pai si Acest Yamaha este facut in Malaysia .. ce nu ar fi asa ok la el?

#4
MareanPopa

MareanPopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2014
CIneva care imi poate da un sfat sau ma poate ajuta cu o parere?

#5
razvy_zeus

razvy_zeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 12.04.2010
Amplificatorul pare ok pentru pretul lui. La boxe eu iti recomand sa mergi pe ceva de la Heco. Poate depasesti putin bugetul dar merita : http://www.be-loud.r...-interior/Heco/

#6
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Conform unor pareri de pe alte site-uri, acest amplificator ar fi echivalentul lui A-S500, iar asta-i de bine.
Cred ca ar trebui in prima instanta sa faci tot posibilul sa-l asculti, sa vezi daca-ti place, sa vezi in ce configuratie il foloseste actualmente proprietarul.
Eventual daca ai posibilitatea sa asculti si altceva la acel pret, ar fi un bun punct de reper, ca sa-ti dai seama daca altceva se merita mai bine.
Mai departe, tot din citite am aflat ca ar fi cam pretentios la boxe, in sensul ca are nevoie de boxe ceva mai scumpe pentru a fi pus in valoare.
Oricum ar fi, sa nu faci prostia sa cumperi amplificatorul si boxele, asa, la plesneala, numai pe baza de review-uri, pareri, cotatii, etc., ca-i posibil sa fii dezamagit de rezultatul sonor.

#7
MareanPopa

MareanPopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2014
razvy_zeus sa stii ca pretul este de 430 de lei pentru amplificator si este in stare foarte buna...are telecomanda totul este sigilat adica nu a fost umblat in el.m-am uitat si la boxele recomandate de tine insa ce pot sa zic mai mult de 1400 ron chiar nu mai pot oferii pentru boxe. Multumesc

Protopopeus multumesc pentru sfaturi insa cu ascultatul este mai greu pentru ca eu sunt plecat in strainatate si tot ce as alege nu o pot face decat din pareri si cam ce as considera si eu ca ar fi ok..amplificatorul parerea mea este ca-i destul de bun puterea de 85W cred ca este de ajuns pentru ce-mi trebuie mie mai ales ca trec de pe un sistem 5.1 care ar avea 115w dar de unde ca am un amplificator din TDA  facut de mine de 2x40 si daca stau putin sa ma gandesc cred ca egaleaza sistemul.. poate la bass nu, dar in rest..nu-i mare diferenta. Si in legatura cu boxele aici a mai ramas problema pentru ca nu prea stiu ce sa aleg..si proprietarul amplificatorului mi-a recomandat vardus vr300 sau vr400 mi-a spus ca are un prieten de la care cumpara ca are magazin in bucuresti si a colaborat cu el de mult timp si a spus ca se aude bine cu vardus vr 300 dar mult mai bine cu vr 400 acum decizia e de partea mea pe care le vreau si mi-a facut si la boxe o reducere de ex vardus vr400 in magazin e 1400 ron iar el a spus ca pr lui mi  le lasa la 1100 noi noute!

#8
claw653

claw653

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.06.2013
sal yamaha ax 497 cu vardus vr 400 am avut acum vreo 2 ani rezultatul : un sunet firav anemic  si extrem de slab am zis ca sunt boxele prea slabe . Am oprit ampliful si am schimbat boxele cu diamond 9.5 rezultatul : un bas necontrolat bubuit aveam dureri de cap am zis ca-i de vina camera (16mp) mi-am luat bookshelf  quantum653 sunetul s-a imbunatatit pe medii si inalte dar basul lipsea cu desavarsire . am schimbat boxele cu wharfedale evo 2-30  . un sunet mai plin mai detaliat dar suferea pe joase . a venit timpul sa schimb ampiful cu un harman kardon hk 680 care desi nu beneficiaza de aceeasi transparenta ca ax 497 e nnet superior la toate capitolele

#9
MareanPopa

MareanPopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2014
:))) frumoasa povestea ta claw653 insa din ce mi-ai spus tu sa inteleg sa nu-mi mai cumpar boxe deloc? chiar nici unele din ce ai avut tu nu au fost ok? si pana laurma inteleg ca de amplificator ai o parere buna nu? si pana la urma ce boxe sa-mi cumpar?

#10
claw653

claw653

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.06.2013
importatorul wharfedale recomanda combinatia wharfedale -yamaha pentru ca wharfurile au inaltele mai retrase iar yamaha sunt mai stridente pe inalte si s-ar compensa una pe alta dar wharfurile sunt boxe mai dificil de condus si le-ar trebui un amplif capabil sa le controleze (ceea ce yamaha nu face deloc) poate cu nad sau denon ar suna mult mai bine. eu in locul tau as cauta pe piata sh si ampliful si boxele

#11
MareanPopa

MareanPopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2014
Boxele chiar nu vreau sa le cumpar la mana a 2...risc sa dau niste bani pe ele si peste un timp sa inceapa sa scoata diferite sunete asa cel putin la cele noi am garantie..

#12
claw653

claw653

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.06.2013
tannoy mercury v4 sunt putin mai scumpe dar sunt pete ce ti-ai ales tu

#13
MareanPopa

MareanPopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2014
sunt cam scumpe ...

#14
MareanPopa

MareanPopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2014
Tin sa spun ca amplificatorul l-am cumparat astazi este un yamaha ax-497 cum am si spus  deci acum mai ramane sa-mi aleg boxele...

Edited by MareanPopa, 19 February 2014 - 21:22.


#15
domynos

domynos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.12.2010
Vreau sa.mi achitionez 2 boxe de podea pana in 1200 ron sau de raft tot in pretu asta de preferabil podea, ca amp pe moment am sa folosesc un kenwood mai vechi

#16
MareanPopa

MareanPopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2014
ce specificatii are amplificatorul?

#17
domynos

domynos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.12.2010
Nu prea ar avea relevanta ca oricum il schimb in scurt timp si probabil o sa fie onkyo, denon, hk sau nad

#18
MareanPopa

MareanPopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2014
Pai nu avem decat sa asteptam aman2 pareri in functie de  boxe...ca si eu asta mai am de cumparat insa nu stiu ce sa aleg..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate