Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

De ce oare imi cad frunzele la Ficus?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
alexa_adrian2001

alexa_adrian2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.02.2010
Buna, am un ficus destul de marisor. L-am primit de la cineva. In fiecare iarna ii cad frunzele. Vara il tin pe balcon si tare mult se bucura. Ii recresc frunzele si ii place. Il m-ai si stropeam cu apa.
Acum ca e iarna il tin in camera in coltul camerei. Chiar prin colt trec si tevile de la calorifer - nu cred sa ii fie prea cald oricum. Camera de regula are cam 22 - 24 de grade. Sa fie in curent - nu cred ca e cazul. De udat o ud 2 ori pe saptamana. Nu foarte multa apa. Sa zicem 150 - 200 ml pentru ca e mare ghiveciul dupa cum vedeti in poza. Frunzele ce i-au cazut i le-am pus deasupra pe pamant Posted Image
Oare de ce ii cad frunzele totusi? Sa o scot la baclon iar, nu i-ar fi prea frig? Nu e incalzit balconul - poate vor fi in jur de 5 - 10 grade - depinde cum e afara.
Voi ce experienta aveti si cum procedati?

Attached File  IMG_0001.JPG   104.43K   127 downloads
Attached File  IMG_0941.JPG   106.96K   112 downloads

Edited by alexa_adrian2001, 08 February 2014 - 23:31.


#2
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
http://www.wikihow.com/Care-for-Ficus

#3
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Dupa prima poza se pare ca ficus este cel din stanga. Cel din dreapta este fitodendron.
Drunzele cad din trei motive:
1) Daca are apa prea putina.
2) Daca lumina este prea slaba .( Lumina de la bec nu este la fel de puternica precum soarele si are alta lungime de unda).
3) Daca nu este aerisita suficient camera.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
.Ai observat probabil că tu ai probleme în perioada de iarnă, pielea se descuamează, eşti mai palidă, poate şi mai apatică.

La plante este la fel, nu le merge la fel de bine ca în sezonul cald, când soarele este foarte activ, ultravioletele mai puternice.

Trage perdeaua să intre mai multă lumină, apa să nu bălteasca, dar nici să aibă pământul uscat.

Dacă are pământ vechi, pui pământ proaspăt deasupra după ce mai scoţi de deasupra din cel vechi, apoi uzi, să se transfere mineralele.

Frunzele trebuiesc şterse de praf, cu grijă cu o cârpă umedă... da, ştiu, sînt multe, dar trebuiesc şterse din când în când, să nu stea îmbâcsite.

Sau îl duci în cadă şi dai cu duşul uşor pe frunze, cu apă călduţă.

Baftă.

P.S. Nu au nici o problemă de la curent de aer.

Eu am doi mari şi unul mic şi le merge foarte bine.

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Gravitatia?

#6
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
In prima poza apar 2 ficusi, cel din dreapta este ficus elastica, iar cel din centru, care apare si in a doua imagine este ficus benjamina. Linkul dat de colegu' mai sus se refera la ficus elastica, nu la cel la care apare in ambele poze, la care presupun ca te referi in text.
Uite aici un link cu indicatii pentru ficusul benjamina care-ti face probleme http://www.houseplan...ina-care-sheet/ Foloseste google translate daca ai probleme cu engleza.

In mare, ficusului tau ii place caldura, umiditatea in atmosfera, si lumina moderata, adica spatiu luminos, dar nu direct in bataia soarelui. Ceea ce nu-i place deloc ficusului tau este sa fie deranjat, mutat, adica sa-si schimbe mediul. Din pacate, nu-l poti lasa in balcon pentru ca la sub 15 grade risti sa moara, deci o sa-i pice in fiecare an niste frunze dupa ce-l muti. Niste fertilizatori nu ar strica, dar iarna mai putin, deoarece isi incetineste metabolismul din cauza lipsei de lumina si de temperatura.

Cred ca ficusul tau paleste din cauza efectului combinat al mutatului si al scaderii luminii. Practic, singurul lucru pe care poti sa-l faci este sa-i gasesti o pozitie cu mai multa lumina, daca nu e deja langa geam spre sud. Eventual pune-i si niste fertilizatori. Nu cred ca e bine sa-i lasi frunzele pe pamant deoarece creste riscul de a se dezvolta diferiti paraziti, totusi nu asta e cauza problemei tale, caci ai fi observat.

#7
alexa_adrian2001

alexa_adrian2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.02.2010

 Razvan_N, on 09 februarie 2014 - 03:05, said:

Gravitatia?
Cel mai bun raspuns :)) glumesc

 andrei_im, on 09 februarie 2014 - 06:59, said:

In prima poza apar 2 ficusi, cel din dreapta este ficus elastica, iar cel din centru, care apare si in a doua imagine este ficus benjamina. Linkul dat de colegu' mai sus se refera la ficus elastica, nu la cel la care apare in ambele poze, la care presupun ca te referi in text.
Uite aici un link cu indicatii pentru ficusul benjamina care-ti face probleme http://www.houseplan...ina-care-sheet/ Foloseste google translate daca ai probleme cu engleza.

In mare, ficusului tau ii place caldura, umiditatea in atmosfera, si lumina moderata, adica spatiu luminos, dar nu direct in bataia soarelui. Ceea ce nu-i place deloc ficusului tau este sa fie deranjat, mutat, adica sa-si schimbe mediul. Din pacate, nu-l poti lasa in balcon pentru ca la sub 15 grade risti sa moara, deci o sa-i pice in fiecare an niste frunze dupa ce-l muti. Niste fertilizatori nu ar strica, dar iarna mai putin, deoarece isi incetineste metabolismul din cauza lipsei de lumina si de temperatura.

Cred ca ficusul tau paleste din cauza efectului combinat al mutatului si al scaderii luminii. Practic, singurul lucru pe care poti sa-l faci este sa-i gasesti o pozitie cu mai multa lumina, daca nu e deja langa geam spre sud. Eventual pune-i si niste fertilizatori. Nu cred ca e bine sa-i lasi frunzele pe pamant deoarece creste riscul de a se dezvolta diferiti paraziti, totusi nu asta e cauza problemei tale, caci ai fi observat.


Deci eu la Ficus Benjamina ma refeream. Ala este cu probleme intr-adevar. Celalalt ficus clasic - nu are nici o problema.  Multumesc Andrei pentru sfaturile tale. O sa incerc sa le iau in considerare.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Sa nu il pui in balcon la frig, ca il termini !

Este normal sa ii cada periodic frunze ingalbenite, mai ales in acest sezon, am explicat mai sus de ce.

Edited by crisstonne, 10 February 2014 - 14:09.


#9
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
caldura prea mare. daca ai peste 20...incepe sa il jeneze + lipsa de oxigen

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am 27 grade si le merge bine... bine, mai pierde cate o frunza din cand in cand.

#11
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
moama...27 grade? nu e mult? nu ca nu as putea sa fac si eu 27...Posted Image dar...pun termostatul la 20,5si e suficient.  la 25 mor dreaq de cald. Posted Image

am si niste avocado care e cam ofilit de la caldura. abia astept primavara sa il vad cum creste.

Edited by xtremdriving, 11 February 2014 - 10:14.


#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011

 xtremdriving, on 11 februarie 2014 - 10:13, said:

moama...27 grade? nu e mult? nu ca nu as putea sa fac si eu 27...Posted Image dar...pun termostatul la 20,5si e suficient.  la 25 mor dreaq de cald. Posted Image

am si niste avocado care e cam ofilit de la caldura. abia astept primavara sa il vad cum creste.

Pai vara, cum crezi ca traieste ?!

Vezi ca Avocado este ca salcia, nu am vazut arbusti sa bea atata apa, cum se lasa frunzele ii pui apa, dupa putin timp se ridica frunzele.

#13
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
E uite ca am adus un ficu care are cca 1 m inaltime, e modelul asta dar culorile inverse: http://www.fundesign..._fs:2893032.jpg

L-am mutat intr-un ghiveci mai mare. Pus pamant suplimentar. Udat. Dupa vreo 3 zile mi s-a parut ca luceste in lumina. M-am uitat si pre ca transpira. Are pete de apa pe frunze. De la caldura? Nu e destul oxigen?
Picaturile par sa plece din centru si se preling pana la varfurile frunzelor.


Attached File  DSC09915.JPG   122.23K   18 downloads
Attached File  DSC09916.JPG   107.46K   14 downloads

Edited by xtremdriving, 06 March 2014 - 14:51.


#14
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Chiar nimeni nu stie? E normal? O fi de la trasnport?

Edited by xtremdriving, 07 March 2014 - 14:57.


#15
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
In 2008, am cumparat un "benjamin"..
Avea 50-60 cm inaltime.
L-am pus mai intai la marginea terasei, a crescut frumos, apoi l-am mutat la perete caci era deja prea mare.
Inca doi ani a continuat sa creasca, sa fie verde, pana anul asta cand frunzele s-au ingalbenit, au cazut marea majoritate
si nu apar semne de frunze noi.
Daca la inceput a avut soare, la perete a avut partial soare, dupaamiza,
Iarna nu a fost inghet, temperatura minima a fost 6-7 grade un timp scurt.
Apa a avut, cu o pauza de o luna,inainte de a-l gasi galben, poate nu a avut destul  fier sau ingrasaminte.

Pur si simplu ne-am atasat de el si nu vreau sa-l pierd, asa ca poate stiti din cazuri similare vreo solutie

Multumesc

Attached File  Athena 2912.jpg   133.54K   30 downloads Attached File  Athena 2909.jpg   169.26K   34 downloads

si asa a fost in 2009,2010,2013

Attached File  casa-sept-2009-2 copy.jpg   110.26K   32 downloads  Attached File  athena-aprilie-2010 008 copy.jpg   78.27K   29 downloads  Attached File  casa 2013-noe (3) copy.jpg   95.81K   25 downloads

#16
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012
Buna ziua! Vreau sa-mi cumpar si eu un Ficus Elastica, asa pentru decor. Imi plac foarte mult frunzele lui. Vreau sa-mi iau unul marisor, insa e cam scump asa ca o sa ma rezum la un pui pe care sa-l cresc eu :D Intrebarea mea este, cam in cat timp ajunge sa zicem de la 30-40cm la 1,5 ... 2 metri :D Pe internet nu am gasit nimic de perioada de crestere, doar modalitati de ingrijire.
Astept raspuns, multumesc!

#17
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 MrSilviu, on 24 aprilie 2015 - 18:47, said:

Buna ziua! Vreau sa-mi cumpar si eu un Ficus Elastica, asa pentru decor. Imi plac foarte mult frunzele lui. Vreau sa-mi iau unul marisor, insa e cam scump asa ca o sa ma rezum la un pui pe care sa-l cresc eu Posted Image Intrebarea mea este, cam in cat timp ajunge sa zicem de la 30-40cm la 1,5 ... 2 metri Posted Image Pe internet nu am gasit nimic de perioada de crestere, doar modalitati de ingrijire.
Astept raspuns, multumesc!


La mine a durat 3 ani pana a ajuns la un metru si jumatate.
Acum are 3 metrii, dar din pacate a intrat in proces de imbatranire.

#18
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ei bine va pot spune o veste buna....
Se pare ca domnul "Benjamin" are putere de refacere.
A venit caldura, a avut apa si s-a refacut.
M-a facut tare fericit.

Attached File  Athena 3099.jpg   164.95K   25 downloads

Partea din spate a ramas mai "cheala " si ma gandesc sa il intorc.
Dar daca ii dauneaza ??

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate