Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sistem pausal cu repartitor?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
542 replies to this topic

#325
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012

 Astrul, on 08 februarie 2014 - 19:32, said:

Repet, nu cred ca cei care n-au dupa ce bea apa sunt vizati, mai mult cei care detin apartamente si le tin goale si neincalzite. Daca nu-si permit sa le tina in conditii decente astfel incat sa-si permita sa le incalzeasca, sa le vanda. Nu-i problema mea ca ai tu 10 apartamente, esti latifundiar, dar faci economii pe pielea vecinilor de la care te incalzesti gratis.

Te cam contrazici singur aici. Zici ca problema sunt cei care tin apartamentele goale, dar tot astia "se incalzesc gratis".
Unde se incalzesc, daca nu stau acolo ?!?
Incalzirea unui spatiu nelocuit la 20 grade asa cum vrea desteptul asta care trebuia dat de mult afara  e consum inutil de energie.
Nimeni nu poate obliga la asa ceva, este probabil si neconstituitonal.

Da, pot fi de acord cu ce vrea el, dar nu cy temperatura impusa de 20 de grade. Care, daca e sa ne gandim bine nici nu poate fi masurata de nimeni daca nu-i dau eu voie sa intre in apartament.

Edited by anto84, 08 February 2014 - 19:43.


#326
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Subiectul se discuta si-n poiana. Solutia este simpla: indignatii ce se plang ca le fuge caldura la cei ce stau in frig sa-si puna izolatie.

Nu vedeti ca ne certam ca chiorii in timp ce mizerabilul de sistem centralizat a mai gasit o solutie sa-si peticeasca supravietuirea?

#327
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 anto84, on 08 februarie 2014 - 19:41, said:

.........
Incalzirea unui spatiu nelocuit la 20 grade asa cum vrea desteptul asta care trebuia dat de mult afara  e consum inutil de energie.
Nimeni nu poate obliga la asa ceva, este probabil si neconstituitonal......
Cita ambitie ...
V-au explicat toti ca blocurile sint gindite cu temperatura interioara egala ...dvs o tineti langa cu aiurelile ...

#328
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Eu am stat undeva in chirie si intr-o iarna o baba ma intreba de fiecare data cand ma vedea daca am dat drumu la caldura, la un momentdat vroia si sa vina sa verifice.

Edited by trident, 08 February 2014 - 20:04.


#329
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Iti dai seama cat de greu sa locuiesti langa asemenea oameni.... Ferice de cei cu vecini normali la cap.

#330
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012

 maximg, on 08 februarie 2014 - 19:57, said:

dvs o tineti langa cu aiurelile ...

Uau ce explicatie... Asta chiar m-a convins.

 Astrul, on 08 februarie 2014 - 20:40, said:

Iti dai seama cat de greu sa locuiesti langa asemenea oameni.... Ferice de cei cu vecini normali la cap.

O noua explicatie mirobolanta...venita de la unul care propune sa dea gaura in pardoseala si sa toarne apa la vecin ca sa-si "rezolve problemele"...

Aiureala este ce propune dorelu' ala...Repet, eu vorbesc de impunerea unei temperaturi de minim 20 de grade in apartament, cum a declarat expertu' ala.
Daca eu ma simt bine la 19, e aiureala,da, cum sa nu... Cica unii recomanda chiar 18 in dormitor, acuma sa vedem cum facem, sa ne culcam toti din bloc in acelasi timp, ca altfel, daca variaza temperatura, nu e bine, nu asa a fost gandit blocul... Apropo de gandit, incredibil cum puteti sustine asa ceva.

Repet, una e sa faci cat de cat un minim de temperatura in apartament si cand esti plecat, c-or fi 16, 14 sau 12, se poate discuta dar a impune fix 20 de grade cand esti plecat de acasa, mi se pare exagerat.
De ce pisici s-au mai inventat oare termostatele cu mai multe programe, da, e clar ca aia care le-au inventat nu erau normali la cap.
Dar daca pe casa scarii, la subsol sau in pod nu's 20, ce facem, eu zic sa umplem si-acolo de calorifere, ca desigur, caldura e ieftina ca braga...

Edited by anto84, 08 February 2014 - 21:03.


#331
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 cap_tepos, on 08 februarie 2014 - 19:49, said:

Subiectul se discuta si-n poiana. Solutia este simpla: indignatii ce se plang ca le fuge caldura la cei ce stau in frig sa-si puna izolatie.

Nu vedeti ca ne certam ca chiorii in timp ce mizerabilul de sistem centralizat a mai gasit o solutie sa-si peticeasca supravietuirea?
repet (cred ca a treia oara in topicul asta): cui nu-i convine traiul la comun e liber sa se mute la casa.

Edited by _Smiley_, 08 February 2014 - 20:44.


#332
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 _Smiley_, on 08 februarie 2014 - 18:00, said:

traiul in comun implica si niste obligatii. cei ce nu vor sa le respecte sunt liberi si ei sa se mute la casa, sa simta acolo cum e sa stai fara caldura.

Si daca maine ne obliga sa ne schimbaM nevestele intre noi, ca si ele e oameni,si se plictisesc nu ? Si le face bine sa le unga cineva rotitele in fiecare zi, poate si medicii ar putea sa confirme, ca traiul la comun implica anumite obligatii, asta da logica, sau cum mi-a spus mie o idioata, dupa ce a plecat zugravul ma uitam inmarmurit cum crestea o pata mare pe perete, si s-a facut jumate de perete si eu plangeam dupa 500 de euro, si cand m-am dus la toanta la usa, mi-a spus ca ea asa crede ca e la bloc, ne mai inundam, etc, etc, asa si prostu asta de Ciocan, daca imi demonstreaza el mie ca vecinu ma incalzeste imi cer scuze public, dar eu va spun raspicat ca este un idiot, pe el il phote grija sa nu dea Radetul faliment,cine stie ce interese mai sunt si pe acolo, eu am sus o baba care nu da drumu la calorifere, in stanga un apartament gol si in dreapta un apartament de doi pensionari, astia se incalzesc la aragaz, dar nu am simtit ca mi-e frig din cauza asta, DECI HAI SA OPRIM TOATE ACESTE ABERATII! Voua nu vi se pare ca incet incet ne pun latul de gat, azi o obligatie, maine alta, o sa ne trezim incet incet ca obligatiile fac parte din viata reala, si unde paula mea este libertatea? pentru ce ati murit la revolutie ? ca sa ne puna astia jugul de gat ? trebuia sa stam acasa sa stea ceausescu vesnic la putere, faceti pisu pe libertatile voastre si va doare in cur, stiti sa spuneti ca traiul la comun are obligatii,are, dar nu sa ma oblige sa fac ce nu vreau.

Edited by sammydo, 08 February 2014 - 20:53.


#333
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 o_p_2005, on 08 februarie 2014 - 17:21, said:

Nu-mi vine să cred că uslamul are atîția incompetenți la conducere. N-au găsit și ei niște oameni mai competenți în meleoanele de susținători?
ba să-ţi vină!
criteriul să ajungi ministru' este să fii repetent minim de 2 ori, şi să n-ai habar de limba maternă(că aia streină-i interzisă)

 sebulbus, on 08 februarie 2014 - 17:48, said:

Din libertate de-asta prost inteleasa avem acoperisuri artizanale doar pe un sfert de bloc, etaje izolate si altele neizolate, cate un godin scos pe geam, un balcon inchis si facut camera, locul de parcare al lui vecinu' pe care si-l apara cu bata, intuneric si flegme pe casa scarii, blocuri vopsite fiecare in alta culoare, ferestre fiecare in alta culoare si alte mizerii de-astea.
din nefericire nu-i din cauza libertăţii ... ci a sărăciei.
dac'am fi bogaţi, n-ar mai conta un perete la 20 apartamente... da' aşa, facem miopie căutînd fisele de 5 bani la cumpărături...

#334
gmarinescu

gmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 09.04.2009

 _Smiley_, on 08 februarie 2014 - 20:44, said:

repet (cred ca a treia oara in topicul asta): cui nu-i convine traiul la comun e liber sa se mute la casa.

Nu stiu cum percep unii traiul in comun. Exista o anumita categorie care are impresia ca blocul e ceva comun. Foarte periculos...sa crezi ca toate apartamentele, dulapurile, sotiile din bloc intra la trai in comun.
In realitate lucrurile sunt separate.

#335
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
din ciclul "stau la bloc dar ma cred la casa"......

#336
gmarinescu

gmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 09.04.2009

 cap_tepos, on 08 februarie 2014 - 19:49, said:

Subiectul se discuta si-n poiana. Solutia este simpla: indignatii ce se plang ca le fuge caldura la cei ce stau in frig sa-si puna izolatie.

Nu vedeti ca ne certam ca chiorii in timp ce mizerabilul de sistem centralizat a mai gasit o solutie sa-si peticeasca supravietuirea?

Dupa 24 de ani unii inca mai asculta prin pereti. Chestia cu izolatia nu le convine... Ce plictiseala! Ce presedinte de bloc mai e acela ?

#337
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,316
  • Înscris: 20.05.2005

 Astrul, on 08 februarie 2014 - 19:32, said:

. . .
Repet, nu cred ca cei care n-au dupa ce bea apa sunt vizati, mai mult cei care detin apartamente si le tin goale si neincalzite. Daca nu-si permit sa le tina in conditii decente astfel incat sa-si permita sa le incalzeasca, sa le vanda. Nu-i problema mea ca ai tu 10 apartamente, esti latifundiar, dar faci economii pe pielea vecinilor de la care te incalzesti gratis.

Statistic, cred ca sunt mult mai multi cei care locuiesc efectiv, nu-si permit sa plateasca si incearca sa-si micsoreze consumul.
Adevaratul scop pentru o asemenea lege este sa le dea o gura de oxigen societatilor de termoficare.
Nu cred ca se va aplica, pentru ca o asemenea lege va lovi in electoratul USL.

Situatia cea mai grea cred ca este in Bucuresti unde datorita subventiei masive, cetatenii au fost refractari la montarea de CT.
In provincie, prin 2006, erau orase debransate integral sau in proportie >80%.
O asemenea lege s-ar dovedi catastrofala, mai ales in Bucuresti.

Edited by gdans, 08 February 2014 - 22:15.


#338
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005

 anto84, on 08 februarie 2014 - 18:53, said:

Si, nene sebulbus, pierzi din vedere o chestie cand ne umpli capul cu prevederile din tarile alea civilizate.
Acolo, raportat la venitul omului de rand , costul caldurii e o nimica toata, nu ca la noi unde  abia daca-ti ajunge salariul minim sa platesti doar caldura. Si asta nu-i deajuns , pentru ca se doreste sa se creasca si mai mult costul incalzirii prin cresterea pretului la energie, care va ajunge dublu chiar.

Sunt de acord, dar solutia nu e sa inchizi selectiv caloriferul, ci sa izolezi. Daca la voi in bloc nu-si permit toti, nu e nimic, nu e obligatoriu sa locuiasca acolo, pot vinde, sau pot fi executati silit, la fel cum se intampla cand nu platesc intretinerea. Va protejati pe voi facand asta.
Deja, pe nesimtite, pretul apartamentelor comuniste fuge din ce in ce mai jos fata de ansamblurile noi. Nemodernizand, neluand masuri sa nu se adanceasca si mai tare prapastia va fug pe nesimtite banii din buzunar. Nu prin factura pe care o platiti cat prin devalorizarea locuintelor. Desi au avantajul pozitiei si al apropierii de obiective, de cele mai multe ori.
Cum ziceam, va mai dura cel putin vreo zece ani, dar veti vedea ca vor fi din ce in ce mai greu vandabile, oamenii de calitate vor fi inlocuiti de altfel de oameni, pentru care ce primesc nu e o problema, si uite asa, orasul migreaza incet incet spre ceea ce e acum periferia.

Nu zic nicicand ca trebuie sa platiti la stat caldura pe care o platiti, dimpotriva. Cea mai buna solutie la momentul asta este centrala de scara de bloc. Se poate instala fara probleme in subsolul tehnic, costa gigacaloria cu mult mai putin si comfortul termic e evident mai bun. Lucrurile nu se schimba, totusi. Indiferent de unde vine gigacaloria si cat costa ea, atat timp cat caldura nu radiaza in cladire prin toate caloriferele, o vor plati mai mult unii si mai putin ceilalti.
Singura situatie in care fiecare face ce vrea si e ok asta, e cand peretii sunt toti izolati ca si cum ar fi pereti exteriori. Dar si asta vine cu neajunsuri, deja un perete de 25cm va avea in jur de 35, raportul intre suprafata construita si aia utila e si mai slab, asadar ori costuri mai mari la achizitie, ori spatii mai mici. Nu e in neregula nici asa, dar sa se stie de la inceput, nu sa se schimbe regulile jocului din mers.
La preturile de acum ale energiei constructia in sistemul clasic e pur si simplu nesustenabila. Inca ma apuc sa afirm ca atunci cand gazele vor fi liberalizate la pret chiar si pe centrala proprie tot va ustura consumul de iarna intr-un bloc izolat asa cum se face in mod curent acum.
Din nou, ce am eu de castigat daca intelegeti sau nu asta? Absolut nimic, cel mult vad ceva un pic mai frumos pe strada, atata tot. In ultima vreme, nici atat, de cand reabiliteaza primariile fatadele. Pe mine personal nu ma afecteaza absolut cu nimic daca voi platiti caldura altuia, sau sunteti sponsorizati, daca vecinul isi permite sau nu.

#339
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007

 gdans, on 08 februarie 2014 - 22:09, said:

Statistic, cred ca sunt mult mai multi cei care locuiesc efectiv, nu-si permit sa plateasca si incearca sa-si micsoreze consumul.
Nu cred ca se va aplica, pentru ca o asemenea lege va lovi in electoratul USL.
In sfarsit ai inteles unde bateam. Sa le dea 300 de lei pe luna obligatoriu, ca doar ei i-au votat, dar aici deja iesim din sfera discutiilor pur tehnice sau sociale.
Tu nu intelegi ca singura solutie ca ceva sa mearga in tara asta este ca acesti frumosi conducatori sa aduca populatia in genunchi, in foame, in frig?
Cand stai la caldura cu berea pe burtoaca in fata antenelor, nu-ti vine sa iesi in frig, cand te-oi trezi mai sarac decat si-asa erai si cu sperantele spulberate, nu cred ca-ti mai arde de stat, iei toporul si te duci direct la guvern. Imi doresc sa tina iarna asta pana-n august, sigur ceva se va intampla.

#340
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Deja lucrurile incep sa se miste in sensul de care ziceam, de care zici. Campaniile astea de reabilitari de acum sunt prea putin prea tarziu. Ele ar face situatia sustenabila la preturile de acum, ori noi deja avem calendarul de scumpiri pana la liberalizare.
Pe partea cealalta, ma uimeste ca practic inexistent este trendul deconectarii de la regia de stat furnizoare de caldura si inlocuirea cu bransament la gaz, in conditiile in care regia furnizeaza, scump, slab si tarziu. Mai ales tinand cont ca s-ar amortiza investitia din diferenta de pret in prima iarna, daca e mai putin blanda. Mai ales ca insumand costul bransamentelor individuale la gaz si al cate unei centrale per apartament costurile sunt mult mai mari, inconvenientele mai mari si deranjul mai mare.
Mai rau, in majoritatea cazurilor de care stiu eu, asociatia de proprietari fura, toata lumea stie, toata lumea nu face nimic. Pasivitate pe linie.

#341
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,611
  • Înscris: 10.08.2009

 anto84, on 08 februarie 2014 - 17:17, said:

. Insa mai greu, de obicei transferul mai usor e de jos in sus, deoarece aerul cald se ridica deasupra camerei, podeaua mea e rece mereu, deci greu de crezut ca ii dau prea mare caldura aluia de dedesubt.

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

In sfarsit o sa avem si noi un castigator al Nobelului pentru fizica.
Pricipiul al patrulea al termodinamicii al lui Anton : Transferul de caldura se face dupa altitudine.

Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

#342
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012

 DANANDREI2001, on 09 februarie 2014 - 11:23, said:

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

In sfarsit o sa avem si noi un castigator al Nobelului pentru fizica.
Pricipiul al patrulea al termodinamicii al lui Anton : Transferul de caldura se face dupa altitudine.

Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image


Aerul e mult mai cald in zona tavanului decat in zona pardoselii.
Eu asta am spus. Si inainte de a te hlizi ca un circar, ia si mai citeste si tu:
http://devi.danfoss..../Heat Rises.htm
[ http://devi.danfoss.com/NR/rdonlyres/CE404691-1126-43AE-8396-DAA6F49FF87C/0/Pictogram_radiatorsystem.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vezi tu, aerul are o circulatie naturala de jos in sus, jos mereu e mai rece(mia ales in cazul precizat de mine in care dedesubt nu locuieste nimeni), sus e mereu mai cald. Logic ca vei ceda mai multa caldura la vecinul de sus decat la cel de jos.

De aceea incalzirea in pardoseala este superioara celei cu radiatoare.
De asemenea pe acelasi principiu(Aerul cald se ridica) functioneaza si balonul cu aer cald.

[ http://www.redwell.com/upload/122_WirkprinzipBilder_02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vezi si:
http://www.promod.ro/pdf/ufo.pdf (pagina 2)

Edited by anto84, 09 February 2014 - 13:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate