Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sistem pausal cu repartitor?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
542 replies to this topic

#253
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostAstrul, on 07 februarie 2014 - 20:10, said:

nu ma duc nici la vot si-i las p-aia care se descurca sa voteze si pentru mine.
Din pacate la noi e exact pe dos. Masele pun stampila si-apoi se plang ca mor de foame si n-au bani de gaz...
Poate faci tu un purcoi de bine acestor oameni care nu se mai duc la vot si le spui cu cine ar trebui sa voteze ca sa le fie bine. Dezvaluie-ne tu mantuitorul politic al acestei natiuni.

#254
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,487
  • Înscris: 10.08.2009

View PostPhobos, on 08 februarie 2014 - 02:06, said:

Sa stii ca nici unul din cei care afirma chestia cu cacatul in casa sau in mijlocul curtii nu fac asta la propriu, i
Posted Image

Stiu asta.Ideea e ca daca vrei sa faci aproape tot ce iti trece prin cap singurul loc unde o poti face e in casa ta.
La locuitul la comun indiferent daca e un bloc din Ferentari sau un ansamblu de lux din Primaverii intervine o legislatie destul de stufoasa.
Constrangerile legale (si de bun simt) sunt destul de multe.

View Postgfhhgvhj, on 08 februarie 2014 - 00:25, said:

. De ce nu se sesizeaza desteptii sa dea o lege care sa ne protejeze de astfel de mizerii din partea vecinilor? Caldura era singura problema? Vreau o lege care sa ne protejeze de zecile de decibeli pe care suntem nevoiti sa-i suportam din partea vecinilor.

Necunoasterea legii nu te absolva de efectele ei  sau cam asa ceva.
Bineinteles ca exista legi si regulamente care protejeaza linistea.
Ia suna la 112 si cere cu politia .

View Postpro-civilizatie, on 08 februarie 2014 - 00:54, said:

asta e o lege izvorata din cea mai hada mentalitate comunista.

Leapada-te de comunism si muta-te la casa sau vila.

#255
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012

View PostDihorul Razboinic, on 07 februarie 2014 - 21:44, said:



Fuge caldura de la tine la mine? E caldura ta, e treaba ta sa o tii legata.

Corect!

#256
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007

View PostFriskey, on 08 februarie 2014 - 07:35, said:


Poate faci tu un purcoi de bine acestor oameni care nu se mai duc la vot si le spui cu cine ar trebui sa voteze ca sa le fie bine. Dezvaluie-ne tu mantuitorul politic al acestei natiuni.
Nu trebuie, e suficient sa nu te prezinti.

#257
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View PostAstrul, on 07 februarie 2014 - 21:51, said:

La bloc tu nu detii decat mobila si hainele. In rest totul este al blocului. Stiu, pare straniu, multi dintre voi probabil n-o sa mai dormiti nopti intregi cu acest oribil gand.
Si inca ceva, tot blocul are dreptul de a va confisca apartamentul prin hotarare judecatoreasca daca nu va indepliniti indatoririle fata de asociatia de locatari. Cu-i nu-i convine la bloc, sa-si faca casa si sa fie proprietar. La bloc nu esti niciodata.
Nu e nimic straniu(sau cel putin celor care li se pare ca ar fI).
Legile exista si acum ,numai ca nu sunt puse in aplicare :
http://www.fapr.ro/F...te_indiviza.pdf
http://legeaz.net/hg...-de-proprietate

De asemenea :

Legea nr. 10/1995 a calităţii în construcţii, Regulamentul (UE) nr. 305/2011 în domeniul construcţiilor, (anterior Directiva 89/106/CEE), Anexa 1 impun Cerinţe fundamentale
3. Igienă, sănătate şi protecţia mediului
Construcţiile trebuie să fie proiectate şi executate astfel încât să nu reprezinte, pe întregul lor ciclu de viaţă, o ameninţare pentru igiena, sănătatea şi siguranţa ocupanţilor sau a vecinilor
Cerintele sunt detaliate în Ordin MLPAT nr. 222/N/2000 - \"Normativ cadru privind detalierea conţinutului cerinţelor stabilite prin Legea 10/1995\", indicativ NC 001 -99.
D1 Igiena aerului şi D3 Igiena higrotermica a mediului interior

Din cauza debransarilor, temperaturile interioare scad sub cele prevăzute de Standardul SR 1907/2: 1997, scăzând şi temperatura din apartamentele vecine.
Temperatura maximă de gardă (12oC) este prea mica pentru locuinte, unde nu se pune doar problema instalatiilor.
Ordin M.L.P.T.L. 930/2002 Normativ privind proiectarea şi executarea instalaţiilor de încălzire centrală I 13-2002
ÎNCĂLZIREA DE GARDĂ
4.15. În clădiri şi în încăperi folosite cu intermitenţă, (n. ex: ateliere de producţie, etc), în care - în perioadele de nefolosire - este necesară menţinerea unei temperaturi pozitive, se prevăd instalaţii de încălzire de gardă.
4.16. Încălzirea de gardă se prevede în cazurile în care temperatura minimă este cerută de necesităţi tehnologice (utilaje, materiale etc.), (n. deci nu e vorba de locuinţe şi de oameni), dar nu poate fi asigurată prin căldura acumulată sau degajată de utilaje şi de elementele construcţiei (corelată eventual cu mărirea rezistenţei termice a elementelor de închidere a spaţiului respectiv).
Pentru protecţia împotriva îngheţului a instalaţiilor de orice fel, se poate folosi încălzirea de gardă.
Temperaturile interioare apropiate de temperatura maximă de gardă (12oC), vor produce acelasi efect de debransare.
http://www.avocatnet...l#axzz2siQIe9wZ

#258
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View PostAstrul, on 07 februarie 2014 - 14:18, said:

Daca spatiul este ventilat nu sunt probleme. Eu am izolat peretii care dau spre exterior inaibte de anveloparea blocului si sunt ok. Dar aerisesc zilnic sa iasa vaporii de apa din casa si sa nu condenseze pe pereti.
Primele condenseaza geamurile, cand apare fenomenul e clar ca aerul este suprasaturat de vapori si este necesar sa ventilezi camerele.
Dar eu stau intre oameni normali la cap si nu am problema vecinilor cu apartamente bocna.
Ba chiar avem incalzire si in holurile blocului si lumea plateste la comun. Si ni se pare normal. Si exista si multi pensionari care inteleg pe deplin ca a face parte dintr-o comunitate te obliga la a face niste compromisuri financiare.
In octombrie tremuram de frig pentru ca o parte din pensionari n-au fost de acord cu livrarea agentului termic in calorifere. S-a facut sedinta, s-a votat si s-a dat drumul la caldura, subt familii cu copii mici care nu pot sta cu suba pe ei in casa.
Cat despre nesimtiti...ma bucur ca nu-s vecin cu ei. Daca as avea unul sub mine care nu incalzeste, as da o gaura in pardosea, as trage un furtun si i-as umple casa cu apa. Dupa care tot eu, culmea nesimtirii, l-as da in judecata ca mi-a spart tevile cu apa din cauza ca in apartamentul lui e sloi. Iarna urmatoare garantez ca va incalzi casa.


Cand s-a facut revolutia in 1989 am crezut ca vom evolua catre libertate, ramanand obligatorii probabil doar legile firii. Atitudinea dumitale insa lasa foarte mult de dorit. In primul rand, intr-o tara libera trebuie sa ai mai ales libertatea de a renunta la ceva ce nu ti-l permiti. Este inadmisibil sa fortezi niste oameni ce "n-au" sa consume ceva ce nu-si pot permite. Tocmai de aceea stau si ma intreb cum poate fi moderator un om ca tine cu comportament dictatorial pe o arie ca aceasta. Probabil ca societatea in ansamblu evolueaza clar catre o dictatura de moment ce esti moderator aici. No ofence, nu doresc sa nu-ti exprimi parerile personale, insa cata vreme gandesti asa, eu cred ca o poti face si din afara posturii de moderator.

Revenind la discutie, ideea aceasta mi se pare periculoasa inclusiv din faptul ca creaza precedente periculoase. Pai unde o sa ajungem daca ti se impune sa consumi caldura fara sa-ti permiti, sa iei anumite tipuri de becuri fara ca acestea sa-ti placa sau sa platesti gazele in tara cea mai saraca din mUE la nivelul celei mai bogate? Ia sa ne imaginam (asa cum s-a mai scris dealtfel):

Sa fie obligatoriu ca:
-Sa consumam nuscate tuburi de pasta de dinti pe zi, luate de la nus-ce firma, c-un anume pret;
-Sa ne facem obligatoriu caldura in casa;
-Sa ne dam jos obligatoriu ferestrele de la balcon si sa ne facem gradini suspendate (proiect de directiva mUE);
-Sa tragem apa la veceu de minim 3 ori pe zi, chiar daca nu suntem acasa;
-Sa vorbim numai frumos;
-Sa consumam nuscata hartie igienica
etc.

Spre ce vrei sa ne indreptam? Spre asa ceva? Vrei sa devenim mai catolici ca-n Coreea de Nord?

Eu iti sugerez sa-ti izolezi apartamentul rapid si sa te linistesti ca nici un firicel de caldura nu-l vei mai pierde. Chiar daca te va durea ceva investitia, o vei compensa din plin cu satisfactia diabolica "ca nu te mai fura vecinul".

#259
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

View Postcap_tepos, on 08 februarie 2014 - 11:05, said:

Cand s-a facut revolutia in 1989 am crezut ca vom evolua catre libertate, ramanand obligatorii probabil doar legile firii. Atitudinea dumitale insa lasa foarte mult de dorit. In primul rand, intr-o tara libera trebuie sa ai mai ales libertatea de a renunta la ceva ce nu ti-l permiti. Este inadmisibil sa fortezi niste oameni ce "n-au" sa consume ceva ce nu-si pot permite. Tocmai de aceea stau si ma intreb cum poate fi moderator un om ca tine cu comportament dictatorial pe o arie ca aceasta. Probabil ca societatea in ansamblu evolueaza clar catre o dictatura de moment ce esti moderator aici. No ofence, nu doresc sa nu-ti exprimi parerile personale, insa cata vreme gandesti asa, eu cred ca o poti face si din afara posturii de moderator.
Ce a spus Astrul se intampla in orice tara libera si civilizata.
Faptul ca tu nu intelegi astfel de lucruri se datoreaza nesimtirii specific romanesti.
Daca tu nu iti permiti ceva, ti se pare normal ca si vecinii sa sufere din cauza ta, nu ai bunul simt sa te muti undeva unde nu ai vecini si nu deranjezi pe nimeni.

#260
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
intr-o tara libera si civilizata nu exista incalzire centrala!!!
RADETul cica e falimentar, nu a intrat in insolventa doar pentru ca e obiectiv strategic... deci e plin de datorii, sustinut in viata in mod artificial de primarie dar asta nu-l impiedica sa dea salarii astronomice incepand de la director (evident un prost manager) si pana la portar sau ultimul lopatar!
de ce sa suport eu infrastructura invechita, salariile exorbitante, pierderile incontrolabile???
de ce sa nu platesc doar pentru ce consum efectiv???
daca am centrala, tot platesc pentru tevile care trec prin casa... mi se pare aberant
vecinii care nu le convine sa "sufere" din cauza mea... sunt liberi sa se mute!!! sau sa-si curme suferinta!

#261
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012

View Postech, on 08 februarie 2014 - 11:19, said:

Ce a spus Astrul se intampla in orice tara libera si civilizata.


Si aia cu gaura in pardoseala si bagat apa la vecin? Ma indoiesc...

#262
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postech, on 08 februarie 2014 - 11:19, said:

Ce a spus Astrul se intampla in orice tara libera si civilizata.

Ia da-mi si mie linkuri cu dovezi de tari unde este obligatoriu sa-ti incalzesti apartamentul, proprietate personala.


Faptul ca tu nu intelegi astfel de lucruri se datoreaza nesimtirii specific romanesti.
Daca tu nu iti permiti ceva, ti se pare normal ca si vecinii sa sufere din cauza ta, nu ai bunul simt sa te muti undeva unde nu ai vecini si nu deranjezi pe nimeni.

Deci dumneata nu ai bunul simt sa intelegi ca nu am nevoie de caldura dumitale si mai ai si tupeul pe deasupra sa-mi impui sa ma incalzesc cata vreme nu-mi permit sau poate nici nu vreau.

Deci cum am mai spus, pune-ti izolatie de 1m grosime si nici un firicel de caldura nu va mai pleca de la dumitale. Nu mai vorbesc de satisfactia orgasmico-diabolica  pe care o vei avea in ideea ca nu-i vei mai incalzi pe altii din banii tai.



#263
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

View PostDANANDREI2001, on 08 februarie 2014 - 08:33, said:

La locuitul la comun indiferent daca e un bloc din Ferentari sau un ansamblu de lux din Primaverii intervine o legislatie destul de stufoasa.
Constrangerile legale (si de bun simt) sunt destul de multe.
Si crezi ca regulile ar trebui sa fie aceleasi atat pentru blocul din Ferentari cat si pentru ansamblul de lux din Primaverii?

Edited by catalina1, 08 February 2014 - 11:50.


#264
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

View Postanto84, on 08 februarie 2014 - 11:46, said:


Si aia cu gaura in pardoseala si bagat apa la vecin? Ma indoiesc...

Sa zicem ca aia era o exagerare ...

View Postcap_tepos, on 08 februarie 2014 - 11:47, said:

Deci cum am mai spus, pune-ti izolatie de 1m grosime si nici un firicel de caldura nu va mai pleca de la dumitale. Nu mai vorbesc de satisfactia orgasmico-diabolica  pe care o vei avea in ideea ca nu-i vei mai incalzi pe altii din banii tai.
Izolatie tu esti cel care trebuie sa pui, pentru ca tu esti cel care nu respecta niste reguli de bun simt de convietuire intr-un bloc.

#265
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012

View Postech, on 08 februarie 2014 - 11:56, said:

Izolatie tu esti cel care trebuie sa pui, pentru ca tu esti cel care nu respecta niste reguli de bun simt de convietuire intr-un bloc.

Pai vecinul care n-are bani sa se incalzeasca, de unde bani sa izoleze??
In mod firesc, izolezi la tine ca sa nu pierzi caldura. Nu izolezi la tine ca sa nu piarda vecinul tau caldura, e putin pe dos.
Hai sa luam in considerare ambele "parti", sa mai lasam egoismul si individualismul asta. Trebuie inteles putin si ala care nu are destui  bani sa se incalzeasca la aceeasi temperatura ca tine. Poate ala se simte bine in 19 grade, da' tu esti mai friguros si nu poti fara 23  de ce sa-ti plateasca el moftul matale?(ptr el poate fi un moft temperatura de 23 grade)

Cat despre exemple cu tarile civilizate, acolo suma de plata ptr caldura e nesemnfiicativa la nivelul salariului de acolo, nu ca la noi, unde in anumite situatii nici salariul minim nu iti ajunge ca sa tii caloriferele la maxim intr-o luna friguroasa de iarna.

Deci masura nu va avea niciun efect, deoarece ala care nu are bani sa se incalzeasca, nu va avea bani nici sa plateasca in plus. Si atunci, tot izolatia e solutia practica ptr cel care nu vrea sa piarda caldura.
E de bun-simt, zic eu, asa cum iti izolezi peretele exterior, ptr ca daca pierzi pe acolo caldura nu poti cere bani gerului de afara ca ti-a furat caldura, la fel si daca vrei sa nu pierzi catre un vecin, izolezi peretele respectiv.
Asa cum locatarul de la ultimul etaj e obligat sa-si faca izolatie pe tavan, ca pe bloc nu sta nimeni, la fel de bine si locatarul de la etajul 1 sa-si izoleze frumos tavanul daca nu vrea sa piarda caldura catre etajul 2.

Edited by anto84, 08 February 2014 - 12:10.


#266
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

View Postanto84, on 08 februarie 2014 - 12:05, said:

Pai vecinul care n-are bani sa se incalzeasca, de unde bani sa izoleze??
Si cu ce sunt vinovat eu ca am luat apartament fix langa tine care nu il incalzesti ?
Poate ca nici eu nu am bani sa dau pe caldura care se pierde spre apartamentul tau.

View Postanto84, on 08 februarie 2014 - 12:05, said:

In mod firesc, izolezi sa nu pierzi caldura. Daca tu stai mai in racoare, ca n-ai bani de caldura, la ce sa izolezi??
De fapt nu e vorba de "stat mai la racoare", ca acolo e infima caldura pierduta spre un astfel de apartament.
Problema e cu apartamentele nelocuite, cu repartitoarele oprite.
Sau cu apartamente nelocuite la care special se lasa ferestre deschise, pe principiul ... "e casa mea si fac ce vreau".

#267
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postech, on 08 februarie 2014 - 11:56, said:

Izolatie tu esti cel care trebuie sa pui, pentru ca tu esti cel care nu respecta niste reguli de bun simt de convietuire intr-un bloc.

Asa fac cei ce nu mai au argumente, incep sa repete mecanic in bucla infinita ideea aceea "ba pe-a ma-tii". Zic ca ar fi bine sa-ti intorci cheita si sa faci vreo 300 de posturi ca cel de sus in regim de ponta-paste, pentru inceput. Iti voi lasa satisfactia de a avea ultimul cuvant... Unde mai pui, ca ai aliati si printre moderatori....

Edited by cap_tepos, 08 February 2014 - 12:18.


#268
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008
Imi place mult ideea aia cretina cu blocarea repartitorului la punctul 2.
Stiti ce inseamna sa aerisesti cu repartitorul pe 2 la minus 15 - 17 grade?!? Cate sute de lei pierzi in fiecare iarna?!?

View Postech, on 08 februarie 2014 - 12:13, said:

...


De fapt nu e vorba de "stat mai la racoare", ca acolo e infima caldura pierduta spre un astfel de apartament.
Problema e cu apartamentele nelocuite, cu repartitoarele oprite.
Sau cu apartamente nelocuite la care special se lasa ferestre deschise, pe principiul ... "e casa mea si fac ce vreau".

Propunerea aia de lege nu se refera doar la apartamentele nelocuite.

#269
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012

View Postech, on 08 februarie 2014 - 12:13, said:

Si cu ce sunt vinovat eu ca am luat apartament fix langa tine care nu il incalzesti ?
Poate ca nici eu nu am bani sa dau pe caldura care se pierde spre apartamentul tau.



Problema e cu apartamentele nelocuite, cu repartitoarele oprite.


Este, zic eu de bun simt, ca intr-un apartament nelocuit sa nu fie zero grade. Ptr ca sunt instalati, tevi, care ar putea pocni de la inghet.
Insa este total aberant sa mi se impuna sa pastrez 20 de grade intr-un apartament nelocuit.
Pai frate, adica eu daca lipsesc de acasa, sa platesc o intreaga factura de incalzire de 300-400 lei,ca sa fac peste 20 de grade in mod inutil, doar ca matale sa nu dai un 50 lei in plus ptr caldura care chipurile se pierde catre mine?? Unde-i paguba mai mare, nu la mine??
Sau cine stie, poate matale iti place sa stai in tricou la 24 de grade, si atunci daca eu tin la 20 grade, tot vei avea pierderi si iar nu-ti va conveni??Posted Image)))

Si plus d-asta, mai vine o chestie: de unde stiu eu ca daca plec si las la 20 matale nu vei da mai incet caloroiferele si te vei incalzi tu de la mine? :))))

Edited by anto84, 08 February 2014 - 12:37.


#270
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Ce parere are Radu Banciu despre treaba cu caloriferele: http://inregistrari...._banciu-85.html de la minutul 35:30 pana cand termina de comentat subiectul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate