Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#1
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Pe acest topic vreau sa discutam despre plantele de ardei de la insamantare pana la maturitate.
Attached File  images.jpg   6.82K   169 downloadsAttached File  descărcare.jpg   1.67K   209 downloadsAttached File  images (1).jpg   9.39K   204 downloads

Edited by Alin1me, 05 February 2014 - 18:24.


#2
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Uite aci un hibrid nou de gogosar de la Agrosel.

Edited by rid, 05 February 2014 - 18:33.


#3
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Link-ul este invalid, poate îl corectezi cât se mai poate.
http://www.semintepl...seminte-gogosar .

Scumpe semințele de gogoșari, 500 de bucăți la un preț mediu 80.00 Lei.

Edited by Mos_Ilie, 05 February 2014 - 18:43.


#4
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Vreau sa discutam despre tehnologia pe care o folosim sa cultivam nu despre ce samanta sa cumpar

Edited by Alin1me, 05 February 2014 - 19:40.


#5
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008
Bine venit topicul asta. E vremea semintelor de ardei

#6
valucsx

valucsx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 10.10.2009
am cumparat  seminte de gogosar  CORNEL SI ASTEROID precum si seminte  kapia DUMBO 34.( dupa descriere de pe plid  pare identic cu ureche de elefant)
este prima data cand fac rasaduri de ardei si nu stiu in ce perioada se insamanteaza nici pentru cultura in solar si nici in camp, puteti sa ma ajutati?
am mai cumparat si 50 seminte de REDKNIGHT pe care deja le-am insamantat in data de 12.02.2014.

#7
valucsx

valucsx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 10.10.2009
rectific, este vorba de gogosar STEFAN, nu CORNEL.

#8
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Eu seaman dupa 20 pentru plantare in camp

#9
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Am vazut Cornel la Auchan pt cine cauta.

#10
martyt13

martyt13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2005
Buna ziua.
Eu am pus deja la germinat, in pastile Jiffy de 41mm, doua soiuri de ardei gras rosu si galben si doua de ardei iute Habanero Orange si Mustard. Au inceput deja sa iasa plantutele. E prea devreme?
Multumesc.

#11
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Nu este prea devreme si eu am semanat in 20 februarie pentru ai planta  in camp si ai mei incep sa iasa.

#12
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Buna seara.
Am citit pe forum foarte multe postari si vad ca foarte multi folosesc seminte care la o cautare pe google se gasesc la niste preturi destul de mari (din punctul meu de vedere). Am inteles si varianta cu asocierea pentru reducerea costurilor.
Eu pana anul acesta toate rasadurile le cumparam din piata, habar nu aveam ce luam si cu siguranta erau doar niste plante ochioase ca sa poata fi vandute usor.
In ciuda acestui fapt pentru casa sau facut.
Anul trecut am prins niste rasaduri de ardei grasi, kapia si gogosari de care am fost chiar multumit si care cu siguranta nu erau hibrizi. Nu vine omul in piata cu plante de calitate sa le vanda la 0,2 firul (asa a fost anul trecut)
Am luat semintele, le-am uscat si m-am gandit ca le voi folosi anul acesta pentru rasad.
Vazand ca toata lumea cumpara seminte scumpe stau un pic pe ganduri si ma intreb de ce nu se folosesc semnitele proprii - nu ma refer aici la cei care traiesc din legumicultura.
As putea sa imi iau o "teapa' imensa cu semintele mele?

#13
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Pai e simplu...presupunand ca e soi, destul de putine soiuri se ridica la productivitatea si mai ales rezistenta hibrizilor de care vorbesti... sunt pe la capia ceva soiuri, vreo 3-4 in frunte cu urechea de elefant, sunt pe la gogosar vreo 2-3 soiuri, unele romanesti, destul de ok... DAR in general si astea au unele dezavantaje fata de hibrizii similari (ca forma a fructului, timpurietate, etcet.c.. ) mai mici sau mai mari...
Una e sa-ti produca o tufa 2-2.5 si alta e sa-ti faca 1-1.5... Cand ai mii de plante in cultura asta inseamna multe tone diferenta sau venituri cu 30% mai mari sa zicem.... Tocmai acei 30% pot sa reprezinte diferenta dintre pierdere si profit...
Una e sa faci x tratamente la un hibrid, pentru ca el e mai rezistent la unele boli, alta e sa faci x+4 sau mai mult...aia inseamna bani, munca si timp, la 200 mp de gradina nu simti ca in juma de ora ai dat tot dar cand ai 1 ha se simte
Cand ai o boala si ramai fara 3 sferturi din productie sau scade calitatea, iti cumperi 10 kile de capia si ai rezolvat conservele de iarna, folosesti s pe cei mai strambi, patati sau mai stiu eu...cand faci pentru vanzare, ce nu e mare si frumos, si eventual si uniform, nu se vinde si pierzi tot ce ai bagat....

De aia oamenii seriosi folosesc hibrizi...prin ata intelegand atat oameni care din asta traiesc cat si amatorii hobbisti care prefera sa cultive 50 de fire si sa obtina cele 70-100 de kg necesare familiei decat sa ocupe de 3 ori mai mult loc si sa stea permanent cu chimicalele pe ei....

#14
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

 parintele, on 01 martie 2014 - 22:24, said:

Pai e simplu...presupunand ca e soi, destul de putine soiuri
Adica semintele pe care le-am strans eu ar fi cea mai proasta alegere?
Sa stii ca eu am luat anul trecut o teapa cu niste castraveti. Am cumparat un pliculet de seminte (nici nu mai stiu de care), le-am semanat direct si aveau atata floare de ziceai ca eram la o expozitie de flori. Dar daca am strans 10 castraveti de pe 10 fire este mult.

#15
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Nu. Daca era soi probabil ca si anul asta vei obtine cam acelasi lucru, asta inseamna soi, transmite mai departe caracteristicile de la o generatie la alta.
Daca a fost hibrid, depinde ce hibrid...daca era un F1 e posibil sa obtii ceva destul de similar, a doua generatie in general nu e foarte departe de F1...dar e putin probabil sa cumperi asemenea rasad cu 0.2...deci nu prae poti estima ce si cum.
Stai linistit ca foarte rau nu e insa pe viitor da si cu 5 lei si cumpara 1-2 plicuri de ardei, soi cunoscut si cultivat multi ani in .ro...gasesti pe toate drumurile...sunt decenti in fucntie de ce cumperi.

Despre castraveti... aici e bine sa nu faci rabat, e printre plantele la care banul dat se simte cel mai tare...exista hibrizi cornichon mai ieftini care produc relativ ok (regal/royal de la clause e unul foarte mult cultivat de multi gradinari fara pretentii...costa si ala vreo 10 lei plicul ) dar tot nu se apropie macar de hibrizii buni...hibrizii buni au doar flori femela, adica fac fruct, tin fructele, fructele nu se amarasc si nu prea se curbeaza daca le lipsesc nutrienti sau apa (e bine totusi sa nu lipseasca) si produc in prostie..plus ca sunt si foarte rezistenti la boli fata de cei ieftini.

La orice magazin din zonele limitrofe ale marilor orase, magazin agricol zic, poti gasi hibrizi de la Seminis, Mirabelle F1 spre exemplu a devenit in ultimii 3-4 ani la fel de comun pe cat era Regalul acum 5-8 ani...sunt si multi alti hibrizi foarte buni , in general cantitatea minima de seminte e cam 250, sunt seminte destinate cultivatorilor mari, comerciali, costa cam 50 ron plicul adica 0.2 samanta dar merita cu varf si indesat...din 20 de fire scoti o caruta de castraveti, la propriu o caruta...rasar bine, rezista bine si afara, castravetele fiind o planta foarte sensibila de felul ei fata de celelalte, etc...
Deci la ardei cumpara cu incredere soiuri consacrate (ureche de elefant/sulnovo uvo de la superior (serbia), corno di torro rosso si giallo (galben) de la diverse firme, e soi comun, Kurtovska, soi bulgaresc parca, are si groselul au si bulgarii de la florian au si altii, sutn si soiuri romanesti gen Cosmin sau Alexandru care sunt ok si mai sunt destule soiuri si chiar hibrizi mai ieftini care produc bine sau foarte bine dar NU ca hibrizii scumpi si nu sunt la fel de rezistenti)
La fel e si la rosii.. hibrizii sunt in general mai scumpi, soiurile sunt ok sau foarte ok, acestea din urma fiind cele de tip prunisoara in general dar si altele produc aproximativ multumitor...
Citesti pe aici, incerci, si asa n-ai alta treaba ;)

#16
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

 parintele, on 01 martie 2014 - 23:14, said:

Nu. Daca era soi probabil ca si anul asta vei obtine cam acelasi lucru, asta inseamna soi, transmite mai departe caracteristicile de la o generatie la alta.
Deci pentru soi se transmit caracteristicile de la un an la altul, sau la un moment dat se pierd ca si la hibrid?
Poate imi recomandati si vreun soi de gogosar (dar care se poate gasi si in cantitati mici)
O sa cumpar si niste soiuri dar o sa pun si ce am strans eu. Sa vad si eu diferenta.
Multumesc.

Edited by vdingo11, 02 March 2014 - 11:02.


#17
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
La soiuri, singura conditie ar fi sa pastrezi seminte de la un numar suficient de plante 'mama' (majoritatea referintelor spun minim 10), pentru a nu degenera!

Edited by subway_guru, 02 March 2014 - 14:18.


#18
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013

 vdingo11, on 02 martie 2014 - 11:01, said:

Deci pentru soi se transmit caracteristicile de la un an la altul, sau la un moment dat se pierd ca si la hibrid?
Poate imi recomandati si vreun soi de gogosar (dar care se poate gasi si in cantitati mici)
O sa cumpar si niste soiuri dar o sa pun si ce am strans eu. Sa vad si eu diferenta.
Multumesc.
Eu cultiv anul acesta gogosar numit stef produs de agrosel

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate