Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Porumbul (II)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10403 replies to this topic

#7129
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Daca te uiti cu atentie pe jos ai sa o vezi cum umbla pe sol.

#7130
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View PostVladutz_ddd, on 29 aprilie 2016 - 23:02, said:

Poze cu porumb ciugulit de ratisoara care a dat productie cu 2 cifre:
Și 4,5 t , tot cu 2  cifre este 😃 glumesc

Edited by FeDani, 30 April 2016 - 18:16.


#7131
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
e cu o cifra jumate Posted Image

#7132
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View PostIdI1, on 29 aprilie 2016 - 08:04, said:

Attachment DSC_0123.JPG
Attachment DSC_0124.JPG
Attachment DSC_0125.JPG

Poze facute aseara, a doua zii dupa bruma.
Nu ma pronunt inca daca exste sau nu distrus si trebuie reinsamantat. Peste o saptamana se vede exact cat de afecatti sunt ( mugurul de crestere ). Daca sunt afectati inseamna 150-200 euro/Ha paguba ( lucrari mecanice, samanata, erbicid )
Isi revine, ii da mijlocul peste cateva zile nu il mai recunosti.Dar de ce va grabiti asa cu semanatul,am vazut postari in care cei din ardeal semanau la inceputul lui aprilie de parca uitasera ca luna asta este in general foarte schimbatoare.Eu acilea la Alexandria am semanat pe 18 si 19 aprilie si nu ma doare capul,sunt patriot anul asta,am pus Rapsodia de la Fundulea[fao 600].Porumbul semanat la inceputul lunii este galben ca ceara ,inclusiv la marii farmeri, mai ales acolo unde sa fertilizat puternic cu azotat de amoniu.

#7133
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Vremea tine cu noi. Chiar am fost inspirat sa nu-l pun devreme.

Attached Files



#7134
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
De unde stii

#7135
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Ce anume?

#7136
Mircean31

Mircean31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 22.03.2016
Hristos a Inviat si sarbatori fericite colegii. Sa avem un an cat mai bun.

#7137
samuel_maj

samuel_maj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.01.2012

View PostFeDani, on 30 aprilie 2016 - 21:12, said:

Vremea tine cu noi. Chiar am fost inspirat sa nu-l pun devreme.
Eu daca macin pamatul cu rasnirta de cafea tot nu se face cum ai tu acolo:))

#7138
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,596
  • Înscris: 01.12.2007

View PostNOSZTALGIA, on 30 aprilie 2016 - 20:46, said:

Isi revine, ii da mijlocul peste cateva zile nu il mai recunosti.Dar de ce va grabiti asa cu semanatul,am vazut postari in care cei din ardeal semanau la inceputul lui aprilie de parca uitasera ca luna asta este in general foarte schimbatoare.Eu acilea la Alexandria am semanat pe 18 si 19 aprilie si nu ma doare capul,sunt patriot anul asta,am pus Rapsodia de la Fundulea[fao 600].Porumbul semanat la inceputul lunii este galben ca ceara ,inclusiv la marii farmeri, mai ales acolo unde sa fertilizat puternic cu azotat de amoniu.

Am vazut dimineata cand m-am intors de la biserica ca au inviat in mare parte, inca mai este speranta, mai tarziu cand ies la un gratar poate ii mai trag in poza. De grabit nu ma grabesc pentru zona mea, ori apuc sa seman in jurul lui 15 aprilie ori dupa 10 mai se mai poate intra. Pana acum varianta in jurul lui 15 aprilie ( +/- o saptamana) a fost varianta castigatoare la productie. Dupa cum se vad ploile care urmeaza se pare ca locurile in care am baltiri si inca nu le-am putut semana dupa 15 mai o sa pot intra.

#7139
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Un foliar cu Zn îi ajuta mult acum la 3 frunze

#7140
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012

View PostFeDani, on 30 aprilie 2016 - 21:15, said:

Ce anume?
Ziceam ca pana la toamna mai e mult

#7141
Playmobil

Playmobil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 16.02.2015
Dani gaspardo ala e MT sau MTR ? vreau si eu sa imi iau una acuma ma tot gandesc daca merita sa u nu diferenta pt MTR !

Am un SP 510 merge ok dar totusi as trece pe discuri , si cu cat merge la ora sa fie si precizia ok ?

#7142
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
Daca am avut semanata rapita in toamna si o incorporez in martie ca sa seaman porumb, cat ingrasamant scutesc?
Adica daca pe vremuri foloseam la semanat 250 kg de azot sau nitrocalcar, acum ca incorporez rapita mai are rost sa dau cu azot sau complexe? Daca da, cat?

#7143
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
tot atat. Ingrasamantul verde  de care vorbesti e cam frectie la picior de lemn. Daca ai lupin sau lucerna, mai scutesti ceva azotat, dar nu la rapita.

Edited by rand, 02 May 2016 - 13:03.


#7144
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Rapita, cultura verde, este capcana de azot. Il foloseste la inceputul iernii si il pune la dispozitia plantelor dupa descompunearea materiei vegetale. Cantitatea nu este mare, dar te ajuta.
Rapita cultura verde are rol mai mare in protectia solului de eroziunea eoliana-hidrica-solara si de mentinere a biodiversitatii.

#7145
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Rapita e buna ca ingrasamant verde, dar nu in anul incorporarii, ci anul urmator, in prima faza ar fi nevoie sa majorezi cantitatea de azot pentru ca o parte din acesta e consumat de rapita care intra intr-un proces de mineralizare azotul rezultat din acest proces fiind folosit de cultura urmatoare.
Azi am semanat si eu 2 ha de Pioneer 8745 , densitatea de 65 000 cu 200 kg/ha nitrocalcar si 200 kg triplu 15 la semanat.Astea sunt cele mai slabe terenuri ale mele si nu risc cu densitati f mari.

#7146
lumet

lumet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.05.2014
Pot folosi combinatia Buctril+Bandera sau nu ma risc si dau cu Equip?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

ADRYAN1992

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate