Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Porumbul (II)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10410 replies to this topic

#2953
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
dupa doi ani ataca indiferent de fluxul de aer.

#2954
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Vara praf ti-l face, atat gargarita cat si molia cerealelor. Daca vrei sa reziste, il inchizi si gazezi.

#2955
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
eu in patul nu am avut probleme decat cu vrabiile si alte pasari.  Acuma le pun plicuri pentru soareci  (vebitox si altele )desfacute pe tavite. Servesc si mai mor din ele.Gargarita si molia ataca in magazii.

#2956
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
E nasol ca mor matele de la otrava de soareci

#2957
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Ma poate ajuta cineva cu samanta de porumb? Mesaj pm

#2958
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
ce parere aveti despre fertilizare doar pana la momentul semanatului ?
complex dat sub aratura + uree imprastiata cu migul si incorporata cu un disc / combinator inainte de semanat  vs  1-2 mese clasice cu azotat in vegetatie ?
eu inca nu am prasila cu cutii de fertilizare si stresez porumbul cu migul in vegetatie si ma gandeam la prima varianta insa nu am mai facut asa ceva.... si am auzit ca pe la sarbi se practica treaba asta

#2959
catalinsv89

catalinsv89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 10.01.2015

 special_murinio, on 01 februarie 2015 - 13:18, said:

Ma poate ajuta cineva cu samanta de porumb? Mesaj pm
eu am cumparat maisadour 37 v

#2960
laur3314

laur3314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.10.2014

 gvest, on 01 februarie 2015 - 16:56, said:

ce parere aveti despre fertilizare doar pana la momentul semanatului ?
complex dat sub aratura + uree imprastiata cu migul si incorporata cu un disc / combinator inainte de semanat  vs  1-2 mese clasice cu azotat in vegetatie ?...

Aceeasi jmekerie ma macina si pe mine, dar din ce m-am documentat argumentele sunt pro si contra:
Din studiile facute in Franta, nu a reiesit o diferenta semnificativa si decisiva in favoarea unei metode sau a celeilalte, parerile si rezultatele fiind impartite. In SUA se practica metoda descrisa de tine la scara uriasa. Metoda descrisa de tine are avantajul ca ingrasamanul se valorifica/incorporeaza bine in sol datorita umiditatii la iesirea din primavara, iar dezavantajul este ca acea cantitate de ingrasamant este distribuita uniform pe intraga suprafata. (Inca doua avantaje intalnite in argumentari le constituie fortarea plantei in a-si dezvolta radacina mai bine pentru ca nu tot ingrasamantul este localizat si prin urmare apar beneficii la capitolul radacina, si plus de asta planta nu mai este deranjata ~embarased~ de trecerea [atinei de distribuire a ingrasamantului, trecere care poate ajunge la filamentele superioare ale radacine, uneori sectionand o buna parte din ele, in functie de adancimea de semanare si cantitatea de apa din sol, implicit modalitatea de dezvoltare afilamentelor capilare).
Metoda practicata cu incorporarea ingrasamintelor odata cu prasitoritul prezinta avantajul ca, in functie de observatiile din teren, poti sa completezi necesarul de ingrasamant, chiar si combinat, intrucat planta are acces aproape imediat la ingrasamantul pus aproape de radacina, dar factorul des mentionat de catre francezi este umiditatea, umiditate care daca nu este suficienta poate sa duca la efecte mai putin vizibile.

Concluzia celor citite este ca nu este nicio problema sa dai tot ingrasamantul la inceput, ba chiar in caz de an secetos, aceste ingrasaminte sunt valorificate mai bine de planta.

(Acuma e posibil sa fiu subiectiv in aprecierea concluziilor trase de catre experimentatori si sa fiu un fel de vulpe ce priveste la struguri, dat fiind ca nu am prasitor cu fertilizare... Dar, incerc, pt ca nu am ce-i face)

Cele bune!

#2961
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Ambele metode prezinta avantaje si dezavantaje...

-prima (inainte de semanat) te scapa de grija ca nu mai poti intra cu prasa din cauza ploilor sau ca vine vara secetoasa si dai prasa degeaba;
-a doua (cu prasitoarea) asigura mai putine pierderi si o mai buna administrare a ingrasamintelor (localizat pe rand si pe mai multe stadii vegetative) plus ca mai scapi si de buruieni.

Eu merg pe prima varianta anul acesta pt ca anul trecut nu am putut intra in teren din cauza ploilor si am ramas cu azotatul in magazie.

#2962
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Se poate recolta porumbul bumbuleu cu combina sau ii prea inalt ?

#2963
ciprilauran

ciprilauran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.04.2013

 catalinsv89, on 27 ianuarie 2015 - 18:59, said:

ce parere aveti e bun soiul maisadour 37 v cam cat iasa la hectar?
eu am avut si se comporta foarte bine in teren lutos argilos. Am avut de pe 0,20h 3mc de stiuleti. Cu 1 sac de complex si 1 azotat

#2964
Old-Farmer-09

Old-Farmer-09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.03.2013
Cred ca ar fi recomandata aplicarea ingrasamintelor in functie de necesarul plantei pe etape de vegetatie. Ar trebui sa se tina seama deasemenea de particularitatile diverselor tipuri de ingrasaminte, stiut fiind faptul ca o mare parte din azot (N) se va pierde prin levigarea acestuia in straturile inferioare ale solului si mai apoi va contamina panza de apa freatica, sau in urma fenomenului de evaporatie, in atmosfera, in timp ce fosforul (P2O5) va ramane imobilizat, deci daca nu va fi incorporat planta nu va putea beneficia de efectul acestuia. In concluzie, as alege o fertilizare etapizata, in functie de consumul plantelor, chiar daca implica mai multa bataie de cap.

In zona mea, hibrizii Maisadour, au facut o figura foarte frumoasa dupa au confirmat productii egale cu ale hibrizilor de la Monsanto si Pioneer. Cunosc fermieri care dupa ce au intors cultura de porumb in urma rasaririi neuniforme au ales acesti hibriz tocmai datorita pretului mic al semintelor. Efectul a fost cel aratat mai inainte.

#2965
ciprilauran

ciprilauran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.04.2013
Am iebiciday cu adengo anul trecut0,4l ha si nu am avut probleme pe parcelele pregatite f bine. Unde a fost pregatit mai prost am avut bufuieni. Si pe parcelele cu sol nisipos nu isi prea face treaba iar pirul nu il combate. Eu am fost f multumit de acest ierbicid.

Am iebiciday cu adengo anul trecut0,4l ha si nu am avut probleme pe parcelele pregatite f bine. Unde a fost pregatit mai prost am avut bufuieni. Si pe parcelele cu sol nisipos nu isi prea face treaba iar pirul nu il combate. Eu am fost f multumit de acest ierbicid.

Edited by ciprilauran, 01 February 2015 - 21:15.


#2966
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 ciprilauran, on 01 februarie 2015 - 21:14, said:

Am iebiciday cu adengo anul trecut0,4l ha si nu am avut probleme pe parcelele pregatite f bine. Unde a fost pregatit mai prost am avut bufuieni. Si pe parcelele cu sol nisipos nu isi prea face treaba iar pirul nu il combate. Eu am fost f multumit de acest ierbicid.

Am iebiciday cu adengo anul trecut0,4l ha si nu am avut probleme pe parcelele pregatite f bine. Unde a fost pregatit mai prost am avut bufuieni. Si pe parcelele cu sol nisipos nu isi prea face treaba iar pirul nu il combate. Eu am fost f multumit de acest ierbicid.
dar in schimb are un pret ...

#2967
victor220779

victor220779

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 18.06.2014
Atunci care erbicid combate pirul in cultura de porumb?
Anul trecut am apicat pe o parcela cu pir un erbicid pe baza de nicosulfuron+rimsulfuron+dicamba.Toate buruienile sau uscat cu exceptia pirului, desi pe prospect scrie ca combate pirul.

#2968
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Mergi cu Equip daca vrei sa starpesti pirul.


Adengo nu combate nici o buruiana din rizomi sau drajoni.

Edited by daniel_tandara, 02 February 2015 - 09:21.


#2969
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Trebuie dat concentratie de 2,5 litri la ha Equip ca sa aiba efect la pir.

#2970
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Probabil ai folosit Principal Plus dupa substante.Nu stiu de ce nu a mers la tine,eu folosesc Principal acolo unde am terenuri parloaga,deci infestare mare cu toate tipurile de buruieni,inclusiv pir,costrei si lasa curat la 2-3 saptamani dupa folosire,eu cel putin din cate erbicide am folosit acesta e cel mai eficient.
Acum depinde si cat de mari erau buruienile,cand ai erbicidat.Sa nu uiti de Trend si e bine folosit si 4-5 kg azotat de amoniu sau vreo 3 kg de uree dizolvata in solutie,mareste efectul.
Si Titus Plus il poti folosi pt a combate pirul(daca ai mai multe buruieni),sau daca ai in principal doar pir e de ajuns doar Titus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate