Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Porumbul (II)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10410 replies to this topic

#217
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012

View PostRavasy, on 22 februarie 2014 - 09:32, said:

Asa au zvonit comunistii de rusi(ca sa-si vanda ei gazele) ca va fi cea mai grea iarna din ultimii 50 de ani si a fost o petarda de iarna.La Sibiu unde teoretic si in mod normal trebuia sa fie nametii din Braila,Vrancea,Vaslui nu era un petic de zapada.
Eu nu mai cred nimic si nu mai dau importanta la nici o instiintare meteo.Fie el tv,batranul satului sau ceapa.
Eu am luat Pioneer PR38A24 cu 370 ron sacul de 80000 boabe.De ani de zile astept sa pun mana pe samanta asta.Era sa-mi scape si anul asta.E la mare cautare.
La Krabas am renuntat anul asta.Nu mi-a convenit pretul.
mai bine ai asculta de un batran RAVASY altfel o sa ajungi zambaretul satului......si asta fara gluma

#218
ciprilauran

ciprilauran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.04.2013
la ce pret e la tine ierbicidul? ciprian,

#219
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012

View Postciprilauran, on 23 februarie 2014 - 09:30, said:

la ce pret e la tine ierbicidul? ciprian,
equip 100 ron sdma 23 ron astai pretu de anu trecut asa lam luat eu
acum equip e 130 ron

#220
ciprilauran

ciprilauran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.04.2013
dar de treaba cu complexul imprastiat fata de cel pus la bob cand se seamana ce zici?

#221
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011

View Postpaulpetrila, on 22 februarie 2014 - 18:59, said:

Am dat si eu azi complex pe cateva hectare 300 kg/ha, dar a inceput ploaia si n-am mai apucat sa acopar cu discul, eu am dat direct in aratura, n-am mai discuit inainte. Ma gandesc ca nu mai are rost sa mai bag discul din moment ce a plouat peste el.

Complexele se topesc greu, era bine incorporate.

#222
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Am cautat a studiez treaba cu ingrasamntul di timpul optim de aplicare.
Adevaru e ca amandoua  tipuri de admminstrare sint benefice dar planta le fructifica in diferte stadii de vegetatie...spun cartile ca ingrasamantul la radacina invata plaanta puturoasa adica sitemul radicular creste mai mult in zona cu ingrasamint...dar daca o luam pe alta parte trebe si un starter la popusoi pa care trebe sa il aiba aproape de radacina ..acu io zic ca trebe impartit ingrasamantul de baza si la semanat.

#223
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Nu stiu ce o sa faca altii,dar mie unul nu prea imi mai convine cu ingrasamintele astea.Da cu de ala,apoi cu de ala,nu trebuie sa dai cu de ala la timpul ala,etc
Ce e asta frate...Posted Image
Cred ca din toamna asta ma dau pe ''gunoi de avicola'' + un nitrocalcar la semanat sau in vegetatie.Si inchei odata tot balciul asta de 2 lei cu ingrasamintele astea.

Edited by Ravasy, 23 February 2014 - 21:28.


#224
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostRavasy, on 23 februarie 2014 - 21:15, said:

Nu stiu ce o sa faca altii,dar mie unul nu prea imi mai convine cu ingrasamintele astea.Da cu de ala,apoi cu de ala,nu trebuie sa dai cu de ala la timpul ala,etc
Ce e asta frate...Posted Image
Cred ca din toamna asta ma dau pe ''gunoi de avicola'' + un nitrocalcar la semanat sau in vegetatie.Si inchei odata tot balciul asta de 2 lei cu ingrasamintele astea.
Ravasy
Publicat: Azi, 02:52


"Pana acum am avut de la KWS Barolo si Mateol.Anul trecut Mateol a dat aproape 3 tone in anumite locuri si ca medie undeva la 2 tone.Oricum e slabut pentru pretentiile mele,anul asta bag ingrasaminte la greu "

Da ce te-a suparat de la amiaza pana acuma de nu mai dai ingrasaminte? Fac greva muncitorii de la combinatul din Farmville?

Edited by rand, 23 February 2014 - 21:47.


#225
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Lipseste xxxxxxx Rand nu stiu la ce te mai chinui sa intelegi o xxxxxxxx

Edited by scaiba, 23 February 2014 - 22:40.
Post editat pentru a fi conform regulamentului, 2.b


#226
sibianu

sibianu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.08.2009
uree ng ( cu degajare lenta) si  turbo start microgranulat a folosit cineva ?

#227
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Din toamna am zis ca ma dau pe gunoi.Anul asta(agricol) merg pe ingrasaminte.Am analizat ca nu prea se merita cu ingrasamintele.Am pe cineva care aduce tir-ul de gunoi cu 300 ron(Asta era pretul in 2013.Anul asta nu stiu).Cu tot cu nitrocalcar + plata pentru distribuirea pe teren a gunoiului ies tot cam la pret cu ingrasamintele chimice.Dar stiu ca 2-3 ani nu mai dau gunoi si tot imi convine.

XXXXXXXXXXXXX

Edited by scaiba, 23 February 2014 - 22:42.
Post editat pentru a fi conform regulamentului, 2.b


#228
zeo_win

zeo_win

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.12.2009
nu este nici un moderator care poate sa ii inchida contu lu Ravasy asta? daca tot nu te pricepi, citeste si invata, nu mai da raspunsuri si ideii eronate.

Edited by zeo_win, 23 February 2014 - 22:34.


#229
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Sunt de toate.
Spoiler


#230
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
Si uite-asa din porumb se face mamaliga...!

#231
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
S-a scos de tot Ribera (PR34M37) de la Pioneer sau doar dealerul meu nu-l mai are in oferta ? (si imi zice ca nu mai exista)
Era din clasa 1 pana anul asta, a fost apreciat, nu inteleg de ce s-a scos... Au bagat alt hibrid in locul lui ?

#232
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Asa se scoate si Pioneer PR38A24.Trebuie sa mai faca si companiile astea niste bani nu?
Apare in schimb un hibrid cu o denumire schimbata,o caracteristica noua si un pret nou Posted Image

Nu stiam ca e eronat sa dai gunoi in loc de ingrasaminte.O fi si asta o aberatie... Posted Image

Edited by Ravasy, 24 February 2014 - 12:11.


#233
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
de unde stiu ca PR4726593y2t4djk e apropiat de Ribera ? (nu cred ca au bagat nimic in loc, doar l-au scos pe asta)

#234
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
dar  37F73 ce minusuri are?
Daca vrei inlocuitorul lui Ribera, atunci cultiva P9915.

Edited by rand, 24 February 2014 - 19:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate