Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Porumbul (II)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10404 replies to this topic

#1873
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

View Postpamela200, on 24 iulie 2014 - 14:06, said:

Salut.

Atasez si eu niste poze cu porumb - hibrid LG 33.95, cultivat in zona Braila. Problema este ca in capetele de tarla, porumbul se prezinta foarte bine, dar dupa aprox. 5 m, incepe sa prezinta o uscare puternica a frunzelor incepand de la baza in sus si un stiulete foate mic. Mentionez ca regimul pluviometric a fost foarte "generos" in zona noastra, in sensul ca nu a fost sapatamana fara vreo ploaie de 15-20 l/mp. porumbul fiind fertilizat cu NPK 20.20.0 (130 kg la ha) si erbicidat cu Principal Plus.
Din cautari pe internet a reiesit faptul ca din anul 2008, in culturile de porumb, a inceput sa apara atacuri ale paianjenului rosu, cu simptome  ale atacului asemanatoare cu ce am descries eu mai sus.  Astept si o parere de la voi.
baltire si efect de hartpan mai degraba

#1874
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Site-ul a trecut prin niste schimbari.Acesta e link-ul bun.Primul meu articol intr-un ziar online Posted Image
http://oficialmedia....un-sau-dificil/
3 puncte?



*hardpan









Edit:

2014 din punct de vedere al conditiilor meteo ramane un an dificil.

Daca in primavara foarte multi dintre fermieri au reinsamantat culturile, datorita ploilor ce au fost in perioada optima de semanat, acum la paioase – grau, orz, orzoaica si rapita tot ploile ingreuneaza recoltarea lor.

Potrivit liderului LAPAR (Liga Asociatiilor Producatorilor Agricoli din Romania) Laurentiu Baciu , graul panificabil  se va gasi in cantitati mici la noi in tara datorita presiunii bolilor din timpul de vegetatie.

Sunt culturi in tara unde productia de grau este multumitoare, media fiind chiar de 5 tone/ha la nivel de ferma, dar si zone unde graul a fost compromis sau productia diminuata considerabil datorita intemperiilor.

In acest moment preturile la grau variaza intre 60 de bani/kg si 67 bani/kg, iar la bursa Chicago pretul pe tona de grau e 192.68 dolari.

Un pret acceptabil pentru multi dintre agricultori, dar nu putem spune acelasi lucru si la porumb.

Preturile la porumb sunt intr-o continua scadere, datorita prognozelor unui an favorabil pentru aceasta cultura.

La bursa Chicago tona de porumb valoreaza 141.8 dolari.

Este foarte posibil ca pretul sa ajunga la recoltat undeva la 40 de bani/kg.

Cu siguranta fermierii vor fi nemultumiti cu acest pret in contextul in care multe dintre culturi au fost insamantate din nou in primavara, deci o cheltuiala in plus, dar mai ales datorita faptului ca preturile inputurilor (samanta, erbicide, motorina, ingrasaminte, etc) cresc de la un an la altul, iar fermierii  vand cerealele tot mai ieftin.

O solutie ar fi ca ei sa isi depoziteze productia.

Acest lucru e putin probabil, deoarece multe dintre inputuri sunt luate cu plata la recoltare, deci sunt nevoiti sa vanda la aceste preturi impuse de marii intermediari. Multi dintre ei au si rate la utilaje pe care trebuie sa le plateasca. Pe langa toate astea nu au nici spatii de depozitare.

Pentru cei  care au avut posibilitatea sa-si construiasca aceste spatii, pentru a vinde mai tarziu la un pret multumitor, guvernul a avut grija sa impoziteze si acest lucru prin asa numita ”taxa pe stalp”.

De acest lucru nu sunt afectati doar fermierii, ci si bugetul statului. Atunci cand ai valorificat marfa la un pret mai mare, cresc si veniturile. Crescand veniturile cresc si banii adunati la buget.

Ce e de facut?


Sursa


NM: am făcut un paste aici, dacă se mai întâmplă ceva cu acel site Posted Image

ps: nu mai ai niciun punct în acest moment, da' de tine depinde...


Edited by scaiba, 25 July 2014 - 10:31.
Am făcut un paste aici, dacă se mai întâmplă ceva cu acel site


#1875
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
Vor sa mareasca impozitul pe terenul agricol

http://www.capital.r...i-agricole.html

Proiectul de Cod Fiscal propune majorarea impozitelor pe terenuri.Pentru terenurile arabile impozitele sunt propuse sa fie 130 lei/ha față de 50 lei/ha, acum.
Va rog sa le scrieti macar un email aici sa nu mareasca impozitele : [email protected]

Edited by alexandrusas, 25 July 2014 - 11:39.


#1876
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View Postalexandrusas, on 25 iulie 2014 - 11:33, said:

Vor sa mareasca impozitul pe terenul agricol

http://www.capital.r...i-agricole.html

Proiectul de Cod Fiscal propune majorarea impozitelor pe terenuri.Pentru terenurile arabile impozitele sunt propuse sa fie 130 lei/ha față de 50 lei/ha, acum.
Va rog sa le scrieti macar un email aici sa nu mareasca impozitele : [email protected]

In sfirsit un lucru bun al guvernului ponta[care se lauda ca este de origine italiana] poate astfel se mai trezesc si oamenii din tara asta,atunci cind ii va arde bine la buzunar.Baieti  trimiteti si in zona mea[alexandria] ploile alea pe care le vad doar la tv si in Bucuresti.

#1877
finescu

finescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 06.06.2012
Anul asta o sa luam stiuletele in brate.

Attached Files



#1878
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
ca fim cumatru mare  Posted Image

#1879
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
Deja il incearca mistretii...

#1880
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Zic io c-am recuperat destul de bine,  semănat după 20 mai
Attached File  uploadfromtaptalk1406629686019.jpg   115.54K   110 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1406629698890.jpg   110.27K   110 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1406629723746.jpg   135.24K   103 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1406629734991.jpg   135.59K   96 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1406629746945.jpg   106.45K   91 downloads
Parcă mi-am mai revenit oleacă după vizita de azi, urmează tura de după amiază la celelalte locuri.

#1881
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
daca tot ramanem mai mult cu pozele anul asta pun si eu cateva de la noi de pe balta. E putin mai galbior ca nu a primit nici un gram de ingrasaminte anul acesta din cauza ca nu s-a putut intra cu prasitoarea la momentul optim dar nu-i bai ...au compensat ploile plus ca imi ramane tot azotul pentru grau in primavara Posted Image

Attached Files



#1882
s3ekon

s3ekon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 24.03.2009
frumos, tocmai de asta in ultimul timp se da azotul la pregatirea terenului, in cazul meu uree, si in plus porumbul isi face productia intre 3 7 frunze.........

#1883
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
nu te contrazic...fertilizarea faziala este cea mai indicata insa la noi sunt conditii un pic diferite si a trebuit sa ne adaptam sau sa ne descurcam cu ce avem.

#1884
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Ma..ce pot sa zic.M-am plimbat prin campurile astea.Care a dat complex la semanat se cunoaste.De la o posta chiar.
Indiferent de cultura se cunoaste.Trebuie facut efortul a da complex.1-2 tone daca nu si mai bine pierzi din cauza asta.

#1885
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
azotul ajuta vegetatia.
Fosforul umple bobul.
Succes la porumbit... deja e multa ploaie.

#1886
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
O sa va pun o poza maine sa vedeti diferenta ....

#1887
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Pana acum din ce am auzit cineva a scos cam 5-6 tone maxim media la grau.Dar a bagat 200-250 kg de complex la semanat si uree ..aici nu mai stiu cat.Soi Ariesan.Semanat in disc dupa floare.Doar un tratament daca nu gresesc(cu ce nu stiu) si erbicid..Granstar Super cred.
Cineva mi-a spus ca eu o sa fac cam 4 tone.Inca nu am treierat.Astept o combina pe joi-vineri.
Inca nu am ochiul format,dar tind sa-i dau dreptate ca vazusem si lanul de grau la aia cu 5-6 tone.Boabele erau mult mai boboase si mari.
La mine mai am si uchite(subtiri) si pline(dar nu ca la aia).Am dat uree in 2 transe aproape 300 kg/ha,erbicid Granstar Super,fungicid Orius,toate la timp facute,in afara de cateva bucati ce le-am semanat prin decembrie(atunci am reusit).Samanta Glosa c1 tratata cu tebuconazol.
4 tone ce naiba fac eu cu astea...Slab,sper sa stau mai bine atunci cand bag la treier,dar oricum...slab tare.In toamna bag complex de-l ia naiba.Stiu ca fac foamea 2-3 luni de zile dar ii dau complex de acum.
Fosforul e toata treaba.am vazut asta si la alte culturi la care am dat doar uree.Pana acum nu erau diferente fata de ceilalti ce au dat complex.Dar de acum incepe sa se cunoasca.Fac si eu productie,dar nu prea imi convine.Nu-mi convine deloc chiar mai ales la un an ca asta.

Edited by Ravasy, 29 July 2014 - 21:14.


#1888
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
aveti dreptate...productia ar fi fara dubii mai mare cu complexe si azotat...eu anul acesta nu am putut sa dau desi il aveam pregatit... a fost o lupta continua cu ploile si cu Dunarea. Cu greu am reusit sa il ierbicidez pe tot desi am avut peste 2 saptamani de pompare continua a apei din canale plus inca vreo saptamana inainte si in timpul semanatului. Posted Image Anul viitor sper sa ne gaseasca mai bine pregatiti Posted Image

#1889
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Vremea ca vremea,banii sa ii avem.Aia e beleaua.

#1890
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
Poza de saptamana trecuta. Deja nu se mai sperie mistretii, ii alung dintr-un lan si fug in celalalt.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate