Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Porumbul (II)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10395 replies to this topic

#163
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
are cat vrei, dar din fabrica vine cu 75cm. Si ma indoiesc ca cineva a modificat-o la 70.

Attached Files



#164
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Cele pt romania sunt reglate la 70!

#165
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Este o formula pentru SPC.Cu ajutorul formule alea poti afla multe lucruri in functie de altele.Poti afla distanta intre randuri,numarul de boabe pe ha,raportul de transmisie,etcAcum nu stiu ce model de semanatoare ai si daca ai pinion la roata de tasare.Sau daca ai roata de tasare.Dar te iei dupa tabelul de pe semanatoare sau dupa cartea ei.Normal ar trebui sa se poata modifica distanta intre randuri ca doar nu sunt sudate sectiile.Si dupa aia vezi cum bagi distributia sa ai 65000 plante/ha sau cate ai nevoie.

Din cate vad din tabelul pe care l-a postat rand cu aceeasi distributie ai o diferenta de 5000 plante/ha intre 75 si 70.
Deci pune o densitate de 70000 ca sa ai 65000 sau nu stiu cum sa-ti explic.

Edited by Ravasy, 18 February 2014 - 10:13.


#166
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012

View PostRavasy, on 18 februarie 2014 - 10:05, said:

Este o formula pentru SPC.Cu ajutorul formule alea poti afla multe lucruri in functie de altele.Poti afla distanta intre randuri,numarul de boabe pe ha,raportul de transmisie,etcAcum nu stiu ce model de semanatoare ai si daca ai pinion la roata de tasare.Sau daca ai roata de tasare.Dar te iei dupa tabelul de pe semanatoare sau dupa cartea ei.Normal ar trebui sa se poata modifica distanta intre randuri ca doar nu sunt sudate sectiile.Si dupa aia vezi cum bagi distributia sa ai 65000 plante/ha sau cate ai nevoie.

Din cate vad din tabelul pe care l-a postat rand cu aceeasi distributie ai o diferenta de 5000 plante/ha intre 75 si 70.
Deci pune o densitate de 70000 ca sa ai 65000 sau nu stiu cum sa-ti explic.

si daca nu ai tabel ce faci????Posted Image

#167
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003

View Postrand, on 18 februarie 2014 - 08:58, said:

are cat vrei, dar din fabrica vine cu 75cm. Si ma indoiesc ca cineva a modificat-o la 70.

La semanatoare sectiile culiseaza, o reglezi cum vrei. Eu nu am vazut una fixa.

#168
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Intereseaza pe cineva un tub de fibra de sticla de 2,8 x3,3 metri poate fi folosit pt un siloz este armat si cu metal la interior.

#169
costel_pietro

costel_pietro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.01.2014
salut....vreau si eu( daca are cineva) un tabel pentru stabilirea densitatii la semanat la o semanatoare rau sicam maxem pe 8 randuri......multumesc

#170
JFLagro

JFLagro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 11.01.2013
Ce parere aveti de acesti 2 hibrizi: LOUBANZI CS si de PARDI CS? ce productii ati obtinut? cu ce fel de tehnologie? la recoltat stiulete cu se comporta? se pierd multe boabe?

#171
PL500

PL500

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.02.2006
Salutare !

Am citit tot subiectul asta si am aflat cateva lucruri despre porumb, vad ca voi lucrati
la un nivel de mare ferma, insa poate ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi.

Am la tara 3 loturi de teren ce insumeaza 0,5 ha pe care intentionez sa le cultiv cu
porumb, pe unul din loturi ~3000 mp a fost lucerna, insa socrii mei au vandut animalele
si vreau ca si aceasta bucata de teren sa o cultiv tot cu porumb.

Deoarece forta de munca necesara prasilelor nu prea se mai gaseste si nici timp
suficient, as vrea sa erbicidez  (in premiera) cele 3 suprafete.
Am o motosapa destinata prasilei si as vrea sa folosesc un atomizor (din cel purtat in
spate, cu motor termic) pt. erbicidat.

Vreau sa va intreb:
- exista o cantitate minima de apa in care sa se incorporeze erbicidul
(carand in spate chestia aia nu vreau sa car si sute de litri de apa);
- cautand dupa tipuri / marci de erbicide destinate porumbului am gasit
"CLICK COMBI" si am fost atras de lista mare a buruienilor combatute,
este ok ?
- eventual ce alte marci (pe care le pot gasi in ambalaje mici) recomandati ?
Orice alte recomandari sunt binevenite si va multumesc anticipat !

#172
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
poti sa faci treaba si cu vermorelul numai ca o sa transpiri mult cu cantitatile de apa si ierbicid ce o sa le cari . unde a fost lucerna ca si erbicid poti folosi ceva mai oeftin >premiant.cantitatile de apa si erbicid le ai pe eticheta sticlei de erbicid . la celelalte parcele intai trebuie sa alegi ierbicidul in functie de spectrul de buruieni dominante.eo merg pe nicosulfuron. poti sa iei de ex astral si cu ceredin super in combinatie.

#173
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostPL500, on 19 februarie 2014 - 19:07, said:

Salutare !

Am citit tot subiectul asta si am aflat cateva lucruri despre porumb, vad ca voi lucrati
la un nivel de mare ferma, insa poate ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi.

Am la tara 3 loturi de teren ce insumeaza 0,5 ha pe care intentionez sa le cultiv cu
porumb, pe unul din loturi ~3000 mp a fost lucerna, insa socrii mei au vandut animalele
si vreau ca si aceasta bucata de teren sa o cultiv tot cu porumb.

Deoarece forta de munca necesara prasilelor nu prea se mai gaseste si nici timp
suficient, as vrea sa erbicidez  (in premiera) cele 3 suprafete.
Am o motosapa destinata prasilei si as vrea sa folosesc un atomizor (din cel purtat in
spate, cu motor termic) pt. erbicidat.

Vreau sa va intreb:
- exista o cantitate minima de apa in care sa se incorporeze erbicidul
(carand in spate chestia aia nu vreau sa car si sute de litri de apa);
- cautand dupa tipuri / marci de erbicide destinate porumbului am gasit
"CLICK COMBI" si am fost atras de lista mare a buruienilor combatute,
este ok ?
- eventual ce alte marci (pe care le pot gasi in ambalaje mici) recomandati ?
Orice alte recomandari sunt binevenite si va multumesc anticipat !
Titus Plus e chiar bun pentru ce vrei tu. 2-300 litri/ha e bine. Obligatoriu sa fie semanat cu semanatoare de precizie, nu cu cea artizanala, ca sa nu ai de rarit.

#174
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Am luat si ierbicid equip cu 100 ron per l si sdma .

#175
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011

View PostJFLagro, on 19 februarie 2014 - 09:54, said:

Ce parere aveti de acesti 2 hibrizi: LOUBANZI CS si de PARDI CS? ce productii ati obtinut? cu ce fel de tehnologie? la recoltat stiulete cu se comporta? se pierd multe boabe?
asta a fost loubazi cs intr-un lot din localitatea Margina,Timis.productia nu o stiu pt ca proprietarul nu l-a recoltat boabe.fertilizare cred ca i-a dat uree inainte de semanat si incorporata cu discul vreo 250 kg/ha(daca imi amintesc bine).am mai participat la o recoltare la un lot caussade unde au avut vreo 8 hibrizi.dintre toti cel mai mult mi-a placut pincki cs(sper sa pot sa iau si eu macar 1 sac),dar productia cea mai mare a avut-o promi(12,5t/ha).in acelasi lot pardi cred ca a scos vreo 8,5t.fertilizare a avut 125kg/ha npk 15 15 15 la semanat si 250kg/ha(in 2 prasile).
sper ca am fost de ajutor

Attached Files


Edited by laurentiu_tepes, 19 February 2014 - 22:09.


#176
JFLagro

JFLagro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 11.01.2013

View Postlaurentiu_tepes, on 19 februarie 2014 - 22:08, said:

asta a fost loubazi cs intr-un lot din localitatea Margina,Timis.productia nu o stiu pt ca proprietarul nu l-a recoltat boabe.fertilizare cred ca i-a dat uree inainte de semanat si incorporata cu discul vreo 250 kg/ha(daca imi amintesc bine).am mai participat la o recoltare la un lot caussade unde au avut vreo 8 hibrizi.dintre toti cel mai mult mi-a placut pincki cs(sper sa pot sa iau si eu macar 1 sac),dar productia cea mai mare a avut-o promi(12,5t/ha).in acelasi lot pardi cred ca a scos vreo 8,5t.fertilizare a avut 125kg/ha npk 15 15 15 la semanat si 250kg/ha(in 2 prasile).
sper ca am fost de ajutor

multumesc mult ... in poza se vede si cu 2 stiuleti pe planta, cred k ma duc si pe acesti 2 hibrizi

#177
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
semintele lg ,mai urmeaza ceva tot de la lg si hibrizi sarbesti,

Attached Files



#178
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
De la bulgari sunt cumparate?

#179
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View PostIdI1, on 20 februarie 2014 - 16:24, said:

De la bulgari sunt cumparate?
Da, 280 lei doza fara tva ,la noi aceeasi saminta este 380 lei fara tva.Am ajuns de rasul curcilor, noi neam de mamaligari sa cumparam seminte de porumb de la alde castravetova.

#180
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
cine ma poate ajuta cu un sfat ...amadeo sau gavot ...pt mine in zona sub carpatica

Edited by irimiaciprian1, 20 February 2014 - 17:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate