Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Matca, un fel de Mecca în legumiculturã ?

- - - - -
  • Please log in to reply
843 replies to this topic

#37
costympr

costympr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.11.2012

View Postsubway_guru, on 30 ianuarie 2014 - 22:15, said:

Iti spun eu ce nu stii tu despre ethrel...
A fost interzisa utilizarea in Romania din cauza abuzului nesimtit al unora, inclusiv cei de la Matca, carora li se rupe fix in pix de indicatiile de utilizare ale producatorului...si de sanatatea consumatorului...
Iar la importurile extracomunitare produsele trebuie sa respecte reglementarile UE, nu ca produsele indigene pe care nu le controleaza mai nimeni...dar le punem reclama cu produs 'traditional' made in Tara lu' Papura Voda!
Posted Image

subway_guru! sunt deacord cu tot ceea ce spui! nu vreau sa te contrazic si sa ma repet ca , nu stie fiecare ce face vecinul! ca si cu eurile, daca e interzis interzis sa fie si unele si altele. Chiar daca ambele ar fi legale, si ar fi folosite corect, noi romanii ne-am pierdut increderea ca se mai poat utiliza corect!

#38
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013

View Postmenegerul, on 30 ianuarie 2014 - 22:23, said:

Am vazut ca te intereseaza cultivarea fasolei. la acel topic am facut un comentariu pt un coleg si nu numai,destul de detaliat zic eu.Daca vrei sa vezi ceva mai mult ,,,de 100 de fire de rosii,,, intra pe youtube la legume eco matca sa vezi cultura pe care se face profit si fara ajutorul dv de legumicultura ultraperformanta la 100 fire de plante Si intradevar daca era sa invat ceva era de la userul Agrocom pe care ati reusit sa l cancelati pt ca era mulllllt mai destept ca multi.

managere,

1. Faceti profit la Matca ? Nu de alta dar va plingeti prin ziare ca nici macar nu va scoateti cheltuielile de vreo citiva ani. Esti fiscalizat, platesti impozit pe profit, TVA, alea, alea ?
2. Legumicultura ultraperformanta poti face si cu 10 fire. Tu confunzi performanta cu profitul.
3. Ce cauti pe un forum de unde nu ai nimic de invatat ?

Sa nu uit: pune si tu o schema generala de fertilizare a ardeilor, pare ca o dai cotita.

Edited by almadan, 30 January 2014 - 22:33.


#39
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Dragul meu, elementul esential ce lipseste e elementara etica profesionala...
In conditiile astea pana nu o sa fie aplicate pe rosiile de Matca sau de aiurea din romanica un autocolant cu producatorul ca pe banane n-am sa pun gura decat pe patlagica proprie sau a cunoscutului ce stiu ca are aceleasi principii decente ca si mine si inainte de a vinde rosia I-a dat sa manance nepoatei lui celei mai dragi...(asta e raspuns si pentru 1orgu si gashca)!
Si ca sa fim impartiali ca tot romanul, se aplica si la fabricantii de bauturi contrafacute, si la producatorii de fructe indopate cu chimicale si in toate celelalte domenii in care ne furam singuri caciula si ne bagam in spital unii pe altii...pe motiv ca doar banii vorbesc si doar bunastarea individuala conteaza...
Penibil...indecent, imoral si ... mortal...dar si in situatia asta risti sa ai parte de tamaie contrafacuta si cu Euri, ca precum boborul si popimea lui...

Edited by subway_guru, 30 January 2014 - 22:53.


#40
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013
Da frate cel putin eu nu ma plang,mi―am facut vila am cateva masini iar de muncit in solar am angajati care dupa un an doi pleaca sa faca si pe meleagurile lor ce au invatat de la Matca,nu stiu sigur dar parca numele tau mi se pare cunoscut, nu cunva ai facut si tu stagiu de pregatire la Matca.

#41
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Pune si tu schema aia de fertilizare, ca m-am plictisit de cind astept.
Vad ca, incet, incet, iti dai arama pe fata.

Edited by almadan, 30 January 2014 - 22:51.


#42
costympr

costympr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.11.2012

View Postalmadan, on 30 ianuarie 2014 - 22:49, said:

Pune si tu schema aia de fertilizare, ca m-am plictisit de cind astept.
Vad ca, incet, incet, iti dai arama pe fata.

Ai de grija ca poate te prinde prin Matca! te cafteste:)

#43
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postalmadan, on 30 ianuarie 2014 - 22:49, said:

Pune si tu schema aia de fertilizare, ca m-am plictisit de cind astept.
Vad ca, incet, incet, iti dai arama pe fata.

Eu astept de vreo 3 luni sa puna, ala (nici nu mai stiu cum il cheama) poze din interiorul solarului. Macar cu un fir de tomata.
Ai de asteptat fratioare!

View Postalmadan, on 30 ianuarie 2014 - 22:49, said:

Pune si tu schema aia de fertilizare, ca m-am plictisit de cind astept.
Vad ca, incet, incet, iti dai arama pe fata.

Eu astept de vreo 3 luni sa puna, ala (nici nu mai stiu cum il cheama) poze din interiorul solarului. Macar cu un fir de tomata.
Ai de asteptat fratioare!
Istoria se repeta!

#44
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Hai sa mai lamurim un lucru....a propos de engleji...aia importa tomate din Kenia, din ferme conduse si garantate de ei....
Deci Kenia-Matca = edin na nula!
:)
Ethrelul se aduce din greu la Matca prin contrabanda din Basarabia...traiasca raketzii!...ca de Lege oricum nu ne pasa...banul sa iasa!

Edited by subway_guru, 30 January 2014 - 23:07.


#45
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Acum imi e clar, Matca e un fel de Mecca in legumicultura. Am auzit ca si olandejii au facut coada la dat cu sapa in Matca doar-doar sa mai fure ceva know-how.

#46
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Managere, tot nu ai raspuns daca esti fiscalizat. Si nici schema de fertilizare nu ai postat-o. Spre deosebire de Iorgu eu sint optimist. Posted Image

#47
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Bah baieti, mie mi se rupe de matca si de ce stia x care ingropa tot forumul.
Noi suntem aici sa discutam legume, sa schimbam pareri si sa aflam unii de la altii lucruri utile..
Cine are chef sa participe in acest spirit e binevenit,cine nu, gaseste loc de inventariat averea si Ha de balarii cultivate pe la alte carciumi...
Nu-am nimic cu nimeni dar de vreo 50 de posturi citesc numai balarii,matca,tatca si ce destepti sau prosti,cinstiti sau hoti sunt unii...
Ne doare la basca de astea, dc vreti sa va cocositi macar mergeti la dezbateri...

Edited by parintele, 30 January 2014 - 23:16.


#48
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Domle, eu cer o schema de fertilizare pentru ardei, ti se pare ca nu discut despre legume ?

#49
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
Eu opream să cumpar ardei de acolo. Întodeauna erau mai ieftin ca în Hipermarket si tinand cont că se vindeau la marginea drumului. cred că erau si proaspeti la prima mana.

#50
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
In legumicultura Mecca e...zero!
Titlul...graitor...si spune cam tot...

#51
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
WTF, ceva SF s-a întamplat cu topicul asta. Cand am postat era deschis de Scaibă si nu erau atatea posturi...

#52
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ghinion...Posted Image

#53
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Scaiba, sa intelegem ca de acum trebuie sa luam covorasul de la usa si sa ne dam cu popoul in sus si fruntea de podea in directia N-E in loc de S-E???
:)
:)
:)
De cinci ori pe zi???
Dar muezin avem?
Si in ce minarete s-a cocotzat?

Edited by subway_guru, 30 January 2014 - 23:40.


#54
costympr

costympr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.11.2012

View Postsubway_guru, on 30 ianuarie 2014 - 23:02, said:

Hai sa mai lamurim un lucru....a propos de engleji...aia importa tomate din Kenia, din ferme conduse si garantate de ei....
Deci Kenia-Matca = edin na nula!
Posted Image
Ethrelul se aduce din greu la Matca prin contrabanda din Basarabia...traiasca raketzii!...ca de Lege oricum nu ne pasa...banul sa iasa!

subway_guru! din cate stiu eu 100% Germanii au cuntracte cu cei de la matca pe unele produse, Polonezii in numar foarte mare pe castraveti si rosii, Moldovenii vin din urma, Eu va intreb pe toti acei care practicati agricultura extratimpurie, de ex. in martie saai castraveti ,la sf. lui mai inceputul lui iunie sa ai rosii si asa mai departe! sa vina englezii si sa iti de-a 1.7-1.8 lei pe kg rosii! cati dintre voi ar fi facut contract cu ei???? ca nu au trecut nustiu ce proba! probabil ca celor din Kenya la convenit pretul din cauza ca nu au costuri asa de mari cu incalzirea solariilor, temperaturile sunt de partea lor!!! toti ethril in sus ethril in jos, eu cred ca sunt cu mult mai multe alte substante care ar ajuta la asa zisa coacere. Eu sunt pe acest forum din 17.11.2012, toate posturile pe acest forum le-am facut astazi, vazand rautatea ca matcasii in sus matcasii in jos, sunt deacord padure fara uscatura nu exista. Si daca ala pe care la-i tras de limba nu era Matcas??? aaaaaaaaaaa era tot unul ca voi carcotas! bafta si tineti-o tot asa !! Stima pentru cei care fac agricultura!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate