Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Matca, un fel de Mecca în legumiculturã ?

- - - - -
  • Please log in to reply
843 replies to this topic

#109
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Miki, eu pun Processor (fasole verde oloaga) de obicei si iese f buna si crocanta daca`i dai apa cand e`n floare.

haha, cu entuziasmul lui Iorgu n`ai cum sa nu reusesti :)) deja cred ca a creat si folderele pt poze.

#110
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postalmadan, on 31 ianuarie 2014 - 22:02, said:

Stai frate sa ne accepte ...

Aseara mi-a facut invitatia. Cum este o persoana cerebrala si diplomata, consider ca suntem bine veniti in locatia respectiva. Cea mai mare bucurie pentru o persoana, este sa-ti fie onorata invitatia! Noi vrem sa-i aducem numai bucurii!

#111
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013
1iorgu atentie paharele sa fie fara fund pentru ca radacinile sa intre in pamant,si nu folia neagra face cald iarna, ci aia alba.pt Guru se numeste Aurie de Bacau,am avut adusa de la institutul de cercetare Bacau la 80 lei kg. Si puteti veni la mine cand doriti stimabililor,de ce nu.

#112
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Nu am foarte multe de comentat dar la o vizita ma bag si eu.
Ce zici Megane faci tu listele?

Edited by maddox_dtv, 31 January 2014 - 22:16.


#113
costympr

costympr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.11.2012

View Postmenegerul, on 31 ianuarie 2014 - 22:14, said:

1iorgu atentie paharele sa fie fara fund pentru ca radacinile sa intre in pamant,si nu folia neagra face cald iarna, ci aia alba.pt Guru se numeste Aurie de Bacau,am avut adusa de la institutul de cercetare Bacau la 80 lei kg. Si puteti veni la mine cand doriti stimabililor,de ce nu.

menegerul! sa ma anunti cand vin astia in Matca, ca vin si eu cu ..... :)

#114
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Se strang pelerinii ca la Metcca, dupa cum zice si titlul topicului.

Ii spuneam profului de pedologie (Mihalache, o placere de om si de curs) inainte de examen: nu puteti pune atatea intrebari la cate putem raspunde noi.

Edited by jumborom, 31 January 2014 - 22:27.


#115
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
tare as merge si eu dar ma despart vreo 300 de km, astept poze si informatii utile

#116
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postcostympr, on 31 ianuarie 2014 - 22:18, said:

menegerul! sa ma anunti cand vin astia in Matca, ca vin si eu cu ..... Posted Image

... cu pastrama [ca esti din domeniu] ca sa`i primesti cum se cuvine pa baieti :)

#117
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

View Postjumborom, on 31 ianuarie 2014 - 22:23, said:

Se strang pelerinii ca la Metcca, dupa cum zice si titlul topicului.

Ne-or lua si pe noi la okazie ?!Posted Image
Dar sa nu ne cheme si dupa aia sa ne puna la deszapezit !Posted Image
Daca face meganu' listele ptr autocar....pe Iorgu il punem ghid ....Posted Image

#118
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
costympr
Venim fratioare cu ganduri pasnice si cu dorinta de invatare a eficientei in domeniul legumiculturii.
Te asiguram ca faci parte integranta din itinerariul nostru. Esti in hora ,trebuie sa joci. Bateam eu la porti necunoscute acum vreun an si ceva. iesea omul si il stresam cu intrebari vis a vis de structura pe care avea folie. Am primit numai raspunsuri pozitive.
Nu ai sub nici o forma cum sa scapi de iorgu si prietenii lui!
Vin fratioare  baietii cu bataturi in palma sa vada cum pot si ei sa reuseasca la fel ca voi.
Sunt sigur ca si tu esti bucuros de vizita noastra. Sunt convins ca poarta este deschisa!

#119
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postcostympr, on 31 ianuarie 2014 - 22:18, said:

menegerul! sa ma anunti cand vin astia in Matca, ca vin si eu cu ..... Posted Image

Tu aduci biletele de intrare?Posted Image ... vrei sa-i taxezi?Posted Image

#120
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Si venim in dar cu Gura Leului ca sa mancam toti castravetii Auricai de Bacau.

#121
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
deja va pregatiti ca de nunta in cortul ... ehm solarul lui menegerul

#122
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Solarul lui iorgu e la aperitiv.

"Am si eu o batistutza, ce legume pot sa cultiv profitabil pe ea ?"

"Radio Erevan: Pentru legume, va recomandam cearceaful sau chiar parasuta!"

Edited by jumborom, 31 January 2014 - 22:38.


#123
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Pt. menegerul:
denumirea oficiala a soiului e 'Auria Bacaului', aurie de bacau e denumirea traditionala neoficiala...
Am si eu o intrebare totusi...
Daca scopul tau e sa iesi pe piata primavara devreme cu ceva fasole pastai 'de trufanda', de ce ai ales un soi semitardiv???
Si ca sa nu trebuiasca sa ne 'contram' aiurea, citez de pe la 'producator':
http://www.legumebac...a-bacaului.html
Fasole urcătoare Auria Bacăului
Semitardiv, cu perioada de vegetaţie de 54 - 57 zile până la maturitatea de consum. Soiul prezintă rezistenţă la Colletotrichum indemutianum şi Xanthomonas phaseoli. Păstaia: este dreaptă, uşor curbată, şi lăţimea de 1,9 - 2,0 cm.

Nu era mai potrivit soiul Verdana?
http://www.legumebac...re-verdana.html
Fasole urcătoare Verdana
Timpuriu, perioada de vegetaţie este de 41 - 45 de zile. Păstaia este dreaptă, uşor curbată, cu vârful ascuţit de culoare verde. Lungimea păstăii de 25 - 26 cm şi lăţimea de 2,3 - 2,5 cm. Numărul mediu de păstăi pe plantă este de 30 - 35. Nu are aţe şi nici strat culoare galben, lungimea de 19 - 22 cm

Voi nu vorbiti cu moldovenii vostri de la Bacau?

#124
costympr

costympr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.11.2012

View Post1orgu, on 31 ianuarie 2014 - 22:29, said:

costympr
Venim fratioare cu ganduri pasnice si cu dorinta de invatare a eficientei in domeniul legumiculturii.
Te asiguram ca faci parte integranta din itinerariul nostru. Esti in hora ,trebuie sa joci. Bateam eu la porti necunoscute acum vreun an si ceva. iesea omul si il stresam cu intrebari vis a vis de structura pe care avea folie. Am primit numai raspunsuri pozitive.
Nu ai sub nici o forma cum sa scapi de iorgu si prietenii lui!
Vin fratioare  baietii cu bataturi in palma sa vada cum pot si ei sa reuseasca la fel ca voi.
Sunt sigur ca si tu esti bucuros de vizita noastra. Sunt convins ca poarta este deschisa!
1orgu! las ca o sa selectez fiecare user care a adus ofensa noua, iar pe restul incercam sa le impartasim de cunostintele noastre!

View Postsubway_guru, on 31 ianuarie 2014 - 22:36, said:

Pt. menegerul:
denumirea oficiala a soiului e 'Auria Bacaului', aurie de bacau e denumirea traditionala neoficiala...
Am si eu o intrebare totusi...
Daca scopul tau e sa iesi pe piata primavara devreme cu ceva fasole pastai 'de trufanda', de ce ai ales un soi semitardiv???
Si ca sa nu trebuiasca sa ne 'contram' aiurea, citez de pe la 'producator':
http://www.legumebac...a-bacaului.html
Fasole urcătoare Auria Bacăului
Semitardiv, cu perioada de vegetaţie de 54 - 57 zile până la maturitatea de consum. Soiul prezintă rezistenţă la Colletotrichum indemutianum şi Xanthomonas phaseoli. Păstaia: este dreaptă, uşor curbată, şi lăţimea de 1,9 - 2,0 cm.

Nu era mai potrivit soiul Verdana?
http://www.legumebac...re-verdana.html
Fasole urcătoare Verdana
Timpuriu, perioada de vegetaţie este de 41 - 45 de zile. Păstaia este dreaptă, uşor curbată, cu vârful ascuţit de culoare verde. Lungimea păstăii de 25 - 26 cm şi lăţimea de 2,3 - 2,5 cm. Numărul mediu de păstăi pe plantă este de 30 - 35. Nu are aţe şi nici strat culoare galben, lungimea de 19 - 22 cm

Voi nu vorbiti cu moldovenii vostri de la Bacau?

din cauza ca auria de Bacau, chiar daca nu este recoltata la timp nu face acea ata, asa e soiul, de asta suntem axati pe acest soi!

#125
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postcostympr, on 31 ianuarie 2014 - 22:36, said:

1orgu! las ca o sa selectez fiecare user care a adus ofensa noua, iar pe restul incercam sa le impartasim de cunostintele noastre!

In cazul asta esti cea mai proasta alegere. Eu spuneam ca sunt si rai sunt si buni la Matca, ca peste tot dealtfel, si tu ai sarit la gâtutu' meu ca ma iau de voi.

#126
costympr

costympr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.11.2012

View Postrid, on 31 ianuarie 2014 - 22:39, said:


In cazul asta esti cea mai proasta alegere. Eu spuneam ca sunt si rai sunt si buni la Matca, ca peste tot dealtfel, si tu ai sarit la gâtutu' meu ca ma iau de voi.

rid! te simti cu musca pe caciula? Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate